PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61]

qbek17
18-01-2024, 19:34
Dom, licznik jest w podpiwniczeniu budynku gospodarczego ktory jest kilka metrow obok.

Filtr sie magicznie sam nie zainstaluje. Trzeba rozebrac szafki kuchenne ze zlewem, rozpruc sciane, wyjsc z rurami ze sciany i zrobic jakas belke montazowa do filtrow, zamontowac filtry, zakleic sciane, polozyc nowe plytki, z powrotem poskladac szafki i nowa baterie. Przez caly czas na te czynnosci kuchnia pozostaje bez dostepu do wody.
Nie wiem jak to napisać bardziej wprost - filtr instalujesz przy wodomierzu (zaraz za nim), nie w kuchni tylko "w podpiwniczeniu budynku gospodarczego". Nie musisz nic skuwać, demontować, itd. Taki filtr zabezpieczy Ci rury przed wejściem kolejnych osadów z sieci wodociągowej. Nie wpłynie na to co już jest w rurach - nie musisz tego ruszać (skoro do tej pory nie wypłynęło to już raczej samo nie wypłynie).


Juz nieraz pisalam ze cala moja instalacja jest zarosnieta kamieniem - przez 30cm wyciety odcinek rury swiatlo nie przechodzi. Instalacja filtra przy wodomierzu ktory jest oddzielony od kranow kilkunastometrowym odcinkiem takich rur nic nie daje.
Skoro masz wodę w kranie, to znaczy, że rury są jeszcze drożne. W przypadku prac na sieci wodociągowej mogą w sieci pojawić się dodatkowe osady (z sieci wodociągowej, a nie z Twojej instalacji pomiędzy wodomierzem a kranem). Przed tymi osadami (w każdym kranie w całym domu) zabezpieczy Cię zwykły filtr narurowy za 50 PLN, z wkładem piankowym za 5 PLN, z jednorazowym montażem za kilkadziesiąt PLN (zależnie od lokalnych cen). Żywotność korpusu filtra to 5-10 lat, a wkłady wymieniasz co 6 miesięcy (lub jak akurat poleci więcej syfu).

Teraz idąc Twoim tokiem rozumowania:
Chcesz cały ten syf z sieci wodociągowej zatrzymać na perlatorach i czyścić je ręcznie. Wodę z tym syfem wlewać (ręcznie, codziennie) do filtra stojącego na blacie. Filtr kosztuje prawie 2 000 PLN, do niego komplet wkładów (co kilka miesięcy) za kolejne setki PLN. Do tego elektryczność na obsługę pompy i grzałki w tym "filtrze". Żywotność tego filtra to kilka lat (jak dobrze pójdzie).


Ci ktorzy maja nowsze instalacje nie maja zadnych problemow nawet bez filtra. Problem jest u mnie, nie w sieci.
"Trawa wcale nie jest taka zielona po drugiej stronie..."
Masz kilkanaście metrów zarośniętych kamienim rur... ten kamień nie odrywa się tak łatwo, od byle skoku ciśnienia.

Edyth81
18-01-2024, 19:53
I z tego trojnika mam wyjsc do filtra sznurkowego, stamtad do filtrow RO, zbornika a z niego do osobnej wylewki? Trzeba wycinac dodaktowe dziury w zlewie, mnie to estetycznie nie przekonuje. A co istotne zabiera mi bardzo duzo miejsca w szafce pod zlewem w ktorej trzymam garnki.

No widze ze bardziej sie znacie na mojej instalacji niz ja sama :)

Otoz kamien z rur sie odrywa. Jak zamkne zawor, zapowietrze rury i odkrece z powrotem to odrywa sie mnostwo malych kawalkow. Wodociagi nie maja nic do tego. jak zdejme perlator i odkrece kran na max to tez woda leko zmienia barwe - silny strumien wody wyplukuje kamien z rur - moich a nie wodociagowych.

W budynku gospodarczym mam nowa instalacje z PP i zadnego syfu nie ma.

Kaizen
18-01-2024, 21:51
I z tego trojnika mam wyjsc do filtra sznurkowego, stamtad do filtrow RO, zbornika a z niego do osobnej wylewki?

Zestaw "RO" ma wszystkie filtry - od sznurkowego/piankowego po końcowy mieneralizujący czy inne. "Zwykłe" zestawy RO są bardziej rozbudowane, niż te "Twoje".


Trzeba wycinac dodaktowe dziury w zlewie, mnie to estetycznie nie przekonuje. A co istotne zabiera mi bardzo duzo miejsca w szafce pod zlewem w ktorej trzymam garnki.

Wg uznania. Możesz wstawić ładną wylewkę w blat, możesz to sobie zabudować na blacie, możesz wylewki nie przytwierdzać, możesz postawić na blacie tak samo jak ten "Twój" zestaw.


silny strumien wody wyplukuje kamien z rur - moich a nie wodociagowych.

Jakbyś miała filtr na wejściu to byś mogła tak stwierdzić. A skoro nie masz, to skąd wiesz, że to nie z wodociągu?

Tu fotka mojego filterka z reduktora ciśnienia i wstępny piankowy:

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=467794

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=467795

Za to wstępny przy osmozie czyściutki (nawet dwuletni).

Sieć, przyłącze i instalacja nie są stalowe i są względnie nowe. I nie, nowe instalacje nie zapewniają dobrej wody. Zawsze warto montować filtry (zarówno wstępne jak i do picia RO) i zmiękczacz.

Edyth81
19-01-2024, 00:48
Jakbyś miała filtr na wejściu to byś mogła tak stwierdzić. A skoro nie masz, to skąd wiesz, że to nie z wodociągu?

Jak zakrecam zawor u siebie i spuszczam wode to w wodociagu sie nic nie zmienia - nadal jest wypleniony woda z podobnym cisnieniem, po odkreceniu to u mnie rury pracuja a nie w wodociagu.

qbek17
19-01-2024, 11:49
Jak zakrecam zawor u siebie i spuszczam wode to w wodociagu sie nic nie zmienia - nadal jest wypleniony woda z podobnym cisnieniem, po odkreceniu to u mnie rury pracuja a nie w wodociagu.
To trochę zbyt pochopne wnioski :)

Kaizen
21-01-2024, 00:13
Jak zakrecam zawor u siebie i spuszczam wode to w wodociagu sie nic nie zmienia - nadal jest wypleniony woda z podobnym cisnieniem, po odkreceniu to u mnie rury pracuja a nie w wodociagu.

Jak spuszczasz to nic się nie zmienia. Potem zmienia się to, że woda stoi w przyłączu. A jak odkręcisz to płynie ze znacznie większą prędkością (w wodociągu również).
Osobna kwestia, że spuszczanie wody z rur stalowych to zaproszenie dla korozji.

Edyth81
21-01-2024, 17:55
Przeciez nie spuszczam dla zabawy tylko jak cos robie z instalacja.

22-01-2024, 11:41
Witam.
Proszę o poradę w sprawie wielkości zmiękczacza. Twardość wody 21 stopni w skali niemieckiej, zużycie wody między 8 a 11 m3 średnio. Woda z wodociągu. Chciałem zakupić zmiękczacz z głowicą chińską BNT7650 i złożem Lewatit. Wielkość złoża 22 lub 28 litry. Która wielkość lepsza? Co ile (max)dni trzeba ustawić regenerację czasową?

prohus
22-01-2024, 13:00
Witam.
Proszę o poradę w sprawie wielkości zmiękczacza. Twardość wody 21 stopni w skali niemieckiej, zużycie wody między 8 a 11 m3 średnio. Woda z wodociągu. Chciałem zakupić zmiękczacz z głowicą chińską BNT7650 i złożem Lewatit. Wielkość złoża 22 lub 28 litry. Która wielkość lepsza? Co ile (max)dni trzeba ustawić regenerację czasową?

W Państwa przypadku pomyślałbym nawet o zmiękczaczu o pojemności złoża 35 litrów jeżeli woda miałaby być zmiękczana do 0 dH.

Zakładając podane wcześniej dane (21 dH, 11m3):
Wydajność między regeneracjami to 4,66 m3 wody, czyli regeneracja odbywałaby się co 12 dni.

Gdyby Państwo myśleli pozostawić 3-4 dH na wyjściu, to zmiękczacz o pojemności złoża 30 litrów.
Wówczas wydajność między regeneracją to 4,94 m3, czyli regeneracja co ok 13 dni.

Zasada jest taka, żeby regeneracja złoża jonowymiennego przy wodzie wodociągowej była co najmniej 1x na 14 dni.

Jeżeli Państwo nie przekraczacie tych 11m3 wody w ciągu miesiąca, to generalnie i 30 litrów w obu przypadkach by wystarczyło.
Przy 30 litrów złoża wydajność między regeneracją to 4 m3 czyli regeneracja co 10 dni.

Ogólnie rzecz biorąc, głowica BNT to jeden z lepszych "chińczyków". Bardzo prosta w obsłudze, ale oczywiście po wprowadzeniu odpowiednich danych, praktycznie bezobsługowa.

A tak na marginesie, co to za ofertę Państwo przeglądali ?

qbek17
22-01-2024, 13:10
Witam.
Proszę o poradę w sprawie wielkości zmiękczacza. Twardość wody 21 stopni w skali niemieckiej, zużycie wody między 8 a 11 m3 średnio. Woda z wodociągu. Chciałem zakupić zmiękczacz z głowicą chińską BNT7650 i złożem Lewatit. Wielkość złoża 22 lub 28 litry. Która wielkość lepsza? Co ile (max)dni trzeba ustawić regenerację czasową?
Celowałbym w te 30 litrów złoża (lub jak najbliżej tej wartości).

KLARSAN
23-01-2024, 10:36
Witam.
Proszę o poradę w sprawie wielkości zmiękczacza. Twardość wody 21 stopni w skali niemieckiej, zużycie wody między 8 a 11 m3 średnio. Woda z wodociągu. Chciałem zakupić zmiękczacz z głowicą chińską BNT7650 i złożem Lewatit. Wielkość złoża 22 lub 28 litry. Która wielkość lepsza? Co ile (max)dni trzeba ustawić regenerację czasową?

Dorzuć trochę i weź pod uwagę Ecoperla Toro 35. Jak już chcesz jechać po kosztach to sprawdz Pentair Riversoft 30 i daruj sobie te chińskie głowice BNT.

Kaizen
23-01-2024, 11:01
Przeciez nie spuszczam dla zabawy tylko jak cos robie z instalacja.

Ja jak robię, to nie spuszczam wody z instalacji. Co się wyleje, to się wyleje - po co spuszczać?
Wczoraj był u mnie serwisant zmiękczacza - też nie spuszczał do wymiany filtra wstępnego (tego z fotki wyżej).


Witam.
Proszę o poradę w sprawie wielkości zmiękczacza.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?133097

prohus
23-01-2024, 11:33
Dorzuć trochę i weź pod uwagę Ecoperla Toro 35. Jak już chcesz jechać po kosztach to sprawdz Pentair Riversoft 30 i daruj sobie te chińskie głowice BNT.

Ecoperla Toro 35 jest oparta na CHIŃSKIEJ głowicy Fobrite. Wobec tego jaka jest przewaga takiego zestawu nad zestawem opartym na BNT ? W opisie brakuje informacji jakim złożem jest zasypana butla.
Jeżeli miałbym już osobiście kupić zmiękczacz w tej cenie, to postawiłbym na zestaw z głowicą Clack, która jest jedną z najlepszych głowic na rynku i nieskalaną "chińskimi rączkami".

Co do głowic Pentair, mi jakoś te głowice nie leżą, bardzo nieprzyjazna obsługa nie tylko dla osoby serwisującej, ale również i co ważne dla klienta. Sama instrukcja użytkowania to jakiś koszmar i nie dziwię się, że wielu moich znajomych unika tych głowic przy montażu ale również przy serwisie.

KLARSAN
23-01-2024, 12:09
Nie jest to żadną TAJEMNICĄ :yes: Tutaj przeczytasz o Fobrite (https://www.filtry-do-wody.info/glowice-fobrite-sterowniki-wzorowane-na-amerykanskim-fleck/). A co do Autotrola (głowica w Pentair Riversoft) to fakt, czy ktoś lubi czy nie lubi serwisować danego sprzętu nie zmienia faktu, że produkowana jest we Włoszech i nie ma innego zmiękczacza wody za tą cenę, który nie byłby chińskim składakiem. A użytkownik to ma sól dosypywać i więcej go nie interesuje. Po co ma mieszać w głowicy już po uruchomieniu? Pozdrawiamy!

prohus
23-01-2024, 12:26
Nie jest to żadną TAJEMNICĄ :yes: Tutaj przeczytasz o Fobrite (https://www.filtry-do-wody.info/glowice-fobrite-sterowniki-wzorowane-na-amerykanskim-fleck/). A co do Autotrola (głowica w Pentair Riversoft) to fakt, czy ktoś lubi czy nie lubi serwisować danego sprzętu nie zmienia faktu, że produkowana jest we Włoszech i nie ma innego zmiękczacza wody za tą cenę, który nie byłby chińskim składakiem. A użytkownik to ma sól dosypywać i więcej go nie interesuje. Po co ma mieszać w głowicy już po uruchomieniu? Pozdrawiamy!

Akurat wiem, co to są za głowice Fobrite.
Pytanie do Państwa, jaka jest przewaga Ecoperli Toro nad zestawem opartym na głowicy BNT czy nawet RX ?
Jakiego producenta złożem jest zasypany zestaw ?
Czy nie uważacie, że zestaw za nieco ponad 2000 zł, będzie równie skuteczny co za 3300 i w dalszym ciągu na "chińczyku" ?

KLARSAN
23-01-2024, 13:53
Żeby móc cokolwiek porównywać, musiałby Pan podać konkretny "zestaw oparty o daną głowicę". Ponad 10 lat temu handlowaliśmy urządzeniami na głowicach BNT. Z uwagi na ich niską cenę, robiliśmy ogromne ilości sprzedaży. Odbiło się to czkawką w sytuacji, gdy zaczęły się psuć na potęgę. Jako, że nie zostawiamy Klientów samopas, jeździliśmy po całej Polsce, naprawialiśmy urządzenia, a finalnie na całej sprzedaży byliśmy mocno w plecy. Być może obecnie głowice BNT są ok. Być może nawet RX jest ok. Mamy jednak złe doświadczenia i nie możemy z ręką sercu polecać tych producentów.

Idąc tokiem rozumowania "skuteczności" to wkład 10" zasypany 2 litrami żywicy jonowymiennej za 20 zł też będzie równie skuteczny co zmiękczacz za 5000 zł, tylko przez kilka litrów przefiltrowanej wody :)

Podsumowując - rynek jest dość duży i Klienci mają w czym wybierać. Kluczem dla użytkownika jest to, aby wybrać sprzedawcę, który niezależnie już nawet od modelu głowicy czy złoża - odbierze od Klienta telefon za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat.

Edyth81
23-01-2024, 22:26
Ja jak robię, to nie spuszczam wody z instalacji. Co się wyleje, to się wyleje - po co spuszczać?
Wczoraj był u mnie serwisant zmiękczacza - też nie spuszczał do wymiany filtra wstępnego (tego z fotki wyżej).

Co się wyleje, to się wyleje mówił tez hydraulik tuz przed zalaniem drewnianej podłogi w kuchni. Może to wpływ chromosomu Y.

Kaizen
23-01-2024, 23:01
Co się wyleje, to się wyleje mówił tez hydraulik tuz przed zalaniem drewnianej podłogi w kuchni. Może to wpływ chromosomu Y.

Nie podstawił wiadra? Partacz.

pazuzel
29-01-2024, 09:07
Witam, poszukuję filtra do mieszkania pod zlew z zamysłem późniejszego przeniesienia do planowanego domu.

Znalazłem takiego wariata: https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-ro7-redox-p-1947.html

nada się ? czy nie warto do ro7 dopłacać i wystarczy ro6

Jest jeszcze: https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-compact-redox-trio-p-2233.html

ale to już zupełnie inna półka cenowa. Koszty eksploatacji też dużo wyższe. Jest sens pakować się w ten drogi ? czy jakość wymiernie rośnie ? Na pewno jest bardziej kompaktowy ale potrzebuje też podłączenia do prądu bo nie ma zbiornika.

Pozdrówka

qbek17
29-01-2024, 09:57
czy nie warto do ro7 dopłacać i wystarczy ro6

Moim zdaniem wystarczy RO6.


to już zupełnie inna półka cenowa. Koszty eksploatacji też dużo wyższe. Jest sens pakować się w ten drogi ? czy jakość wymiernie rośnie ? Na pewno jest bardziej kompaktowy ale potrzebuje też podłączenia do prądu bo nie ma zbiornika.

Jak sam stwierdziłeś - jego główną zaletą jest brak zbiornika. Jeśli nie musisz oszczędzać miejsca to nie ma sensu iść w takie koszty...

prohus
30-01-2024, 09:16
Witam, poszukuję filtra do mieszkania pod zlew z zamysłem późniejszego przeniesienia do planowanego domu.

Znalazłem takiego wariata: https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-ro7-redox-p-1947.html

nada się ? czy nie warto do ro7 dopłacać i wystarczy ro6

Jest jeszcze: https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-compact-redox-trio-p-2233.html

ale to już zupełnie inna półka cenowa. Koszty eksploatacji też dużo wyższe. Jest sens pakować się w ten drogi ? czy jakość wymiernie rośnie ? Na pewno jest bardziej kompaktowy ale potrzebuje też podłączenia do prądu bo nie ma zbiornika.

Pozdrówka

W zupełności wystarczy RO6, nawet bez Redoxu.
Ale jeżeli chcesz system bezbiornikowy RO6 300 gpd lub 600 gpd z Redoxem, można taniej o ponad 1000 zł.

KLARSAN
01-02-2024, 11:11
Witam, poszukuję filtra do mieszkania pod zlew z zamysłem późniejszego przeniesienia do planowanego domu.



Możesz rozważyć jeszcze model z Microbanem (antybakteryjna technologia) - https://www.filtry-do-wody.info/produkt/odwrocona-osmoza-atlas-filtri-oasis-sanic/

Moeekurt
07-02-2024, 22:33
Witam, chciałbym zakupić zmiękczacz wody do domu. Dom zamieszkują 4 osoby. W okresie letnim liczba ta zwiększa się dodatkowo o około 10 osób. Zużycie wody w poszczególnych miesiącach to :1,2,3,4 10,11,12 ok. 10m3, 5 i 6 ok.20m3 a 7 i 8 to ok. 45m3. Twardość wody to 13dh. Instalacje mam już przygotowaną przez hydraulika do podłączenia zmiękczacza. Odprowadzenie ścieków jest na wysokości 180cm. Proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza. Jaki wybrać gdy jest taka różnica w poborze wody w poszczególnych miesiącach. Pozdrawiam

KLARSAN
08-02-2024, 09:14
Witam, chciałbym zakupić zmiękczacz wody do domu. Dom zamieszkują 4 osoby. W okresie letnim liczba ta zwiększa się dodatkowo o około 10 osób. Zużycie wody w poszczególnych miesiącach to :1,2,3,4 10,11,12 ok. 10m3, 5 i 6 ok.20m3 a 7 i 8 to ok. 45m3. Twardość wody to 13dh. Instalacje mam już przygotowaną przez hydraulika do podłączenia zmiękczacza. Odprowadzenie ścieków jest na wysokości 180cm. Proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza. Jaki wybrać gdy jest taka różnica w poborze wody w poszczególnych miesiącach. Pozdrawiam

Ze względu na zwiększony pobór wody w miesiącach letnich, sugerujemy wybór urządzenia Ecoperla Softower M. Regeneracja przy 13dh co 7,76 m3 (przy całkowitym zmiękczaniu) lub 14 dni (tutaj można przestawić na 21 dni).

qbek17
08-02-2024, 15:03
Witam, chciałbym zakupić zmiękczacz wody do domu. Dom zamieszkują 4 osoby. W okresie letnim liczba ta zwiększa się dodatkowo o około 10 osób. Zużycie wody w poszczególnych miesiącach to :1,2,3,4 10,11,12 ok. 10m3, 5 i 6 ok.20m3 a 7 i 8 to ok. 45m3. Twardość wody to 13dh. Instalacje mam już przygotowaną przez hydraulika do podłączenia zmiękczacza. Odprowadzenie ścieków jest na wysokości 180cm. Proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza. Jaki wybrać gdy jest taka różnica w poborze wody w poszczególnych miesiącach. Pozdrawiam
Zakładając zmiękczenie do 3 dH myślę, że rozmiar 20 litrów powinien być odpowiedni. Przez większość roku regeneracja będzie wypadała co ok 17-18 dni (oczywiście możesz wymusić częstsze regeneracje). Przy wyższym zużyciu (20 m3) regeneracja wypadałaby co ok 9 dni, a przy najwyższym zużyciu (45 m3) - co 4 dni.

Bartek_1234
17-02-2024, 20:42
cześć,
chciałbym założyć instalację uzdatniania wody w mieszkaniu, ze względu na ograniczoną ilość miejsca poszukuję małego rozwiązania, co lepiej wybrać - system narurowy przelewowy czy małą stację uzdatniania? Czy możecie mi polecić konkretne produkty? Badanie jakości wody jak poniżej - generalnie okej, ale dość twarda. Na chwilę obecną mieszkanie zamieszkują 2osoby. 468195

qbek17
18-02-2024, 09:41
cześć,
chciałbym założyć instalację uzdatniania wody w mieszkaniu, ze względu na ograniczoną ilość miejsca poszukuję małego rozwiązania, co lepiej wybrać - system narurowy przelewowy czy małą stację uzdatniania? Czy możecie mi polecić konkretne produkty? Badanie jakości wody jak poniżej - generalnie okej, ale dość twarda. Na chwilę obecną mieszkanie zamieszkują 2osoby.
Jeśli chcesz wodę zmiękczyć to robienie tego na wkładach jest raczej nieopłacalne i niepraktyczne.
Z drugiej strony zmiękczacz wymaga miejsca do podłączenia (przy wejściu wody do mieszkania, za licznikiem) z dostępem do kanalizacji i prądu (chociaż prąd ewentualnie można obejść). Jeśli masz takie miejsce to zdecydowanie mały zmiękczacz będzie lepszym rozwiązaniem.

KLARSAN
19-02-2024, 13:36
cześć,
chciałbym założyć instalację uzdatniania wody w mieszkaniu, ze względu na ograniczoną ilość miejsca poszukuję małego rozwiązania, co lepiej wybrać - system narurowy przelewowy czy małą stację uzdatniania? Czy możecie mi polecić konkretne produkty? Badanie jakości wody jak poniżej - generalnie okej, ale dość twarda. Na chwilę obecną mieszkanie zamieszkują 2osoby. 468195

Czy w miejscu montażu zmiękczacza wody masz dostęp do prądu i kanalizacji?

Christo84
20-02-2024, 02:36
Cześć,

Ktora technologia regeneracji zloza w odzelaziaczu jest najlepsza?
- regeneracja chemia
- regeneracja powietrzem
- regeneracja ozonem

Chyba tylko takie trzy występują?
Czy moge prosić o opinie na temat tego urządzenia? Znajdę coś lepszego w tej cenie?
https://niezawodni.net.pl/pl/products/odzelaziacz-wody-supreme-oxyline-plus-42l-312.html

qbek17
20-02-2024, 09:24
Cześć,

Ktora technologia regeneracji zloza w odzelaziaczu jest najlepsza?
- regeneracja chemia
- regeneracja powietrzem
- regeneracja ozonem

Chyba tylko takie trzy występują?
Czy moge prosić o opinie na temat tego urządzenia? Znajdę coś lepszego w tej cenie?
To zależy od typu złoża, a jego wybór zależy od parametrów wody i układu hydraulicznego...

prohus
20-02-2024, 17:01
Cześć,

Ktora technologia regeneracji zloza w odzelaziaczu jest najlepsza?
- regeneracja chemia
- regeneracja powietrzem
- regeneracja ozonem

Chyba tylko takie trzy występują?
Czy moge prosić o opinie na temat tego urządzenia? Znajdę coś lepszego w tej cenie?
https://niezawodni.net.pl/pl/products/odzelaziacz-wody-supreme-oxyline-plus-42l-312.html

Jeżeli potrzebujesz rady, to warto najpierw wrzucić wyniki badań wody i opisać instalację tzn. rodzaj pompy (ma duże znaczenie przy doborze złoża), rodzaj hydroforu, a co najważniejsze sposób odprowadzania ścieków.
Co do oferty, można ją przebić :) ale najpierw wyniki i dane instalacji.

Bartek_1234
20-02-2024, 17:19
Czy w miejscu montażu zmiękczacza wody masz dostęp do prądu i kanalizacji?


Jeśli chcesz wodę zmiękczyć to robienie tego na wkładach jest raczej nieopłacalne i niepraktyczne.
Z drugiej strony zmiękczacz wymaga miejsca do podłączenia (przy wejściu wody do mieszkania, za licznikiem) z dostępem do kanalizacji i prądu (chociaż prąd ewentualnie można obejść). Jeśli masz takie miejsce to zdecydowanie mały zmiękczacz będzie lepszym rozwiązaniem.

Przyłącze prądu i odpływ to nie problem bo łazienka jest cała do remontu więc na tym etapie mogę wszystko zaplanować.
W takim razie możecie mi polecić jakąś godną uwagi stację uzdatniania? Jest coś wartego uwagi w dobrej cenie i jakości? Miejsca mam mało więc chodzi o jakieś małe rozwiązanie. Z góry dzięki za odpowiedź

prohus
20-02-2024, 17:26
Przyłącze prądu i odpływ to nie problem bo łazienka jest cała do remontu więc na tym etapie mogę wszystko zaplanować.
W takim razie możecie mi polecić jakąś godną uwagi stację uzdatniania? Jest coś wartego uwagi w dobrej cenie i jakości? Miejsca mam mało więc chodzi o jakieś małe rozwiązanie. Z góry dzięki za odpowiedź

W twoim przypadku przy 2 osobach wystarczy kompaktowy zmiękczacz o pojemności złoża min. 15 litrów. Jeżeli chcesz schować gdzieś w szafce, to dobrym rozwiązaniem byłby zestaw dwuelementowy, gdzie możesz wysunąć zbiornik na sól w celu uzupełnienia, z pewnością będzie dużo łatwiej.

Ile jesteś w stanie wygospodarować miejsca ?

Cee
21-02-2024, 21:23
Mieszkam w starej kamienicy i podczas remontu łazienki chciałbym podłączyć filtry Big Blue. Zależałoby mi na pewno na filtrze piankowym i zmiękczającym. Zastanawiam się nad korpusami BIG BLUE HHBB10B AQUAFILTER BB lub odpowiednikiem Atlas Filtri DP BIG AB 10". W rozwiązaniu Aquafilter podoba mi się zamknięcie w kompaktowej obudowie. Z drugiej strony czytam podejrzanie entuzjastyczne opinie o Atlas Filtri przy niewielkiej różnicy w cenie.
Prośba o opinie które z tych korpusów byście polecili.

qbek17
21-02-2024, 21:38
Mieszkam w starej kamienicy i podczas remontu łazienki chciałbym podłączyć filtry Big Blue. Zależałoby mi na pewno na filtrze piankowym i zmiękczającym. Zastanawiam się nad korpusami BIG BLUE HHBB10B AQUAFILTER BB lub odpowiednikiem Atlas Filtri DP BIG AB 10". W rozwiązaniu Aquafilter podoba mi się zamknięcie w kompaktowej obudowie. Z drugiej strony czytam podejrzanie entuzjastyczne opinie o Atlas Filtri przy niewielkiej różnicy w cenie.
Prośba o opinie które z tych korpusów byście polecili.
Aquafiltra mogę szczerze polecić... pracuje niezawodnie tam gdzie inne zawiodły :)

Christo84
23-02-2024, 00:26
Dostałem też ofertę na takie urządzenie

Jedno urządzenie zbudowane w oparciu o złoże Ecomix - redukuje żelazo, mangan, jon amonowy i twardość z wody. Złoże płucze się roztworem soli kamiennej. Sterowanie objętościowe - według zużycia wody - urządzenie ma wbudowany własny licznik wody. W przypadku Pana wody twardość jest wysoka więc regulacja twardości wyjściowej w zakresie przewidzianym normą niemniej niż 60 mg CaCO3.

Dobór urządzeń
WZA – 50/EcoCIEI - wydajność nominalna 1.3 m³/h, max. 1.5 m³/h

Opis urządzeń
WZA-37/Eco CIEI
Urządzenie przeznaczone do oczyszczania wody ze związków żelaza, manganu i twardości składa się z następujących części:
- zbiornik poliestrowy o wymiarach 13"X54"
- zawór sterujący typ Clack EI ( urządzenie automatyczne ),
- złoże Ecomix,
- zbiornik na regenerant – sól



Co do wody to jest ze studni glebinowej gdzie zainstalowana jest pompa. Na górze w kręgach zbiornik 200l ze stali nierdzewnej z poduszka powietrza. W garazu pompa scala 2 i za nią planuje filtr.

Badanie wody:
- pH 7,3
- żelazo 294
- mangan 223
- Jon amonowy 0,474
- twardość ogólna 409
- brak bacterii coli i entrokokow
- ogolna liczba mikroorganizmów 63

prohus
23-02-2024, 06:22
Dostałem też ofertę na takie urządzenie

Jedno urządzenie zbudowane w oparciu o złoże Ecomix - redukuje żelazo, mangan, jon amonowy i twardość z wody. Złoże płucze się roztworem soli kamiennej. Sterowanie objętościowe - według zużycia wody - urządzenie ma wbudowany własny licznik wody. W przypadku Pana wody twardość jest wysoka więc regulacja twardości wyjściowej w zakresie przewidzianym normą niemniej niż 60 mg CaCO3.

Dobór urządzeń
WZA – 50/EcoCIEI - wydajność nominalna 1.3 m³/h, max. 1.5 m³/h

Opis urządzeń
WZA-37/Eco CIEI
Urządzenie przeznaczone do oczyszczania wody ze związków żelaza, manganu i twardości składa się z następujących części:
- zbiornik poliestrowy o wymiarach 13"X54"
- zawór sterujący typ Clack EI ( urządzenie automatyczne ),
- złoże Ecomix,
- zbiornik na regenerant – sól



Co do wody to jest ze studni glebinowej gdzie zainstalowana jest pompa. Na górze w kręgach zbiornik 200l ze stali nierdzewnej z poduszka powietrza. W garazu pompa scala 2 i za nią planuje filtr.

Badanie wody:
- pH 7,3
- żelazo 294
- mangan 223
- Jon amonowy 0,474
- twardość ogólna 409
- brak bacterii coli i entrokokow
- ogolna liczba mikroorganizmów 63

Przy tych wynikach na spokojnie można zastosować multifunkcję.
Dołożyłbym jeszcze lampę UV która zapewni nam spokój przed napływem bakterii.

Proszę zerknąć na skrzynkę z wiadomościami.

qbek17
23-02-2024, 09:35
Dostałem też ofertę na takie urządzenie

Jedno urządzenie zbudowane w oparciu o złoże Ecomix - redukuje żelazo, mangan, jon amonowy i twardość z wody. Złoże płucze się roztworem soli kamiennej. Sterowanie objętościowe - według zużycia wody - urządzenie ma wbudowany własny licznik wody. W przypadku Pana wody twardość jest wysoka więc regulacja twardości wyjściowej w zakresie przewidzianym normą niemniej niż 60 mg CaCO3.

Dobór urządzeń
WZA – 50/EcoCIEI - wydajność nominalna 1.3 m³/h, max. 1.5 m³/h

Opis urządzeń
WZA-37/Eco CIEI
Urządzenie przeznaczone do oczyszczania wody ze związków żelaza, manganu i twardości składa się z następujących części:
- zbiornik poliestrowy o wymiarach 13"X54"
- zawór sterujący typ Clack EI ( urządzenie automatyczne ),
- złoże Ecomix,
- zbiornik na regenerant – sól



Co do wody to jest ze studni glebinowej gdzie zainstalowana jest pompa. Na górze w kręgach zbiornik 200l ze stali nierdzewnej z poduszka powietrza. W garazu pompa scala 2 i za nią planuje filtr.

Badanie wody:
- pH 7,3
- żelazo 294
- mangan 223
- Jon amonowy 0,474
- twardość ogólna 409
- brak bacterii coli i entrokokow
- ogolna liczba mikroorganizmów 63
Generalnie stacja wielofunkcyjna powinna być OK do tej wody, ale proponowałbym złoże CR100 ze względu na podwyższony amoniak oraz mikroorganizmy.
To złoże nadaje się do regularnej dezynfekcji więc dołożenie celi chlorującej powinno zapewnić, że złoże nie będzie inkubatorem bakterii.
Na początku dałbym też jakiś filtr wstępny, a na końcu oczywiście lampa UV.

Christo84
23-02-2024, 20:32
Zrobi mi ktoś dobra ofertę na taki zestaw?
[email protected]

KLARSAN
26-02-2024, 11:29
Zrobi mi ktoś dobra ofertę na taki zestaw?
[email protected]

Jak nie ma problemu z zapachem to:

- Filtr mechaniczny
- Ecoperla Multitower S lub Multicab (jak wolisz)
- Lampa TMA D8

Moeekurt
03-03-2024, 00:25
Witam, czy podsypka żwirowa jest obowiązkowa w zmiękczaczu. Kupiłem zestaw dwuelementowy 45l zloża. Wszystko przyjechało oddzielnie, gdy zacząłem przeglądać informacje jak złożyć w całość znalazłem film instruktażowy gdzie przed wsypaniem złoża wsypują podsypkę żwirową. Czy jest ona obowiązkowa, czy można bez ?
Pozdrawiam

prohus
03-03-2024, 07:49
Witam, czy podsypka żwirowa jest obowiązkowa w zmiękczaczu. Kupiłem zestaw dwuelementowy 45l zloża. Wszystko przyjechało oddzielnie, gdy zacząłem przeglądać informacje jak złożyć w całość znalazłem film instruktażowy gdzie przed wsypaniem złoża wsypują podsypkę żwirową. Czy jest ona obowiązkowa, czy można bez ?
Pozdrawiam

Podsypka żwirowa pomaga w równomiernym rozprowadzaniu wody. Sypiesz go tyle, żeby przykryć dolny koszyk dystrybutora (4-5 litrów). Pamiętaj o zaklejeniu górnego wlotu dystrybutora, żeby nic tam nie wpadło podczas zasypywania.

qbek17
03-03-2024, 08:51
Witam, czy podsypka żwirowa jest obowiązkowa w zmiękczaczu. Kupiłem zestaw dwuelementowy 45l zloża. Wszystko przyjechało oddzielnie, gdy zacząłem przeglądać informacje jak złożyć w całość znalazłem film instruktażowy gdzie przed wsypaniem złoża wsypują podsypkę żwirową. Czy jest ona obowiązkowa, czy można bez ?
Pozdrawiam
To zależy od rodzaju złoża. Dla złoża standardowego jest ona bardzo zalecana, ale jak masz złoże monosferyczne (o jednakowym uziarnieniu) to można sobie ją darować.

Moeekurt
03-03-2024, 18:14
Dziękuje za pomoc. Moje złoże to LewAtit s1t567. Jest mocno sferyczne czyli podsypka zbędna, jak zrozumiałem.

qbek17
04-03-2024, 09:24
Dziękuje za pomoc. Moje złoże to LewAtit s1t567. Jest mocno sferyczne czyli podsypka zbędna, jak zrozumiałem.
Jeśli miałeś na myśli Lewatit S1567 to tak, jest ono MONOsferyczne więc może być bez podsypki.

tomy76
05-03-2024, 18:18
witam, zużycie miesięczne 15-16 m. sześć., twardość wody 17-18 st. niemieckich, jakiego sprzetu potrzebuję?? budżet chciałbym do 3 tys.

prohus
06-03-2024, 14:16
witam, zużycie miesięczne 15-16 m. sześć., twardość wody 17-18 st. niemieckich, jakiego sprzetu potrzebuję?? budżet chciałbym do 3 tys.

Dla Pana potrzeb odpowiednim wyborem będzie 40 litrów. Wydajność między regeneracjami 6.22 m3 wody, czyli regeneracja co 12 dni, ewentualnie 35 litrów i wówczas regeneracja co 10 dni, przy zmiękczaniu do 0 dH.
Na głowicy BNT spokojnie można ogarnąć temat w dobrych pieniążkach, zaś na Clacku, raczej odpada.

Mikkan
06-03-2024, 14:18
Witam serdecznie, jaki zmiękczacz polecicie do nowego domu (bliźniak) 71m2, dwie osoby dorosłe póki co i jedna łazienka. Zużycie wody w dotychczasowym mieszkaniu gdzieś 5m3 na miesiąc (wiadomo że będzie więcej - dojdzie więcej sprzetu zmywarka itp.). Twardość wody w teście kropelkowym 22 °dH. Im więcej czytam o tych modelach tym większy mam mętlik w głowie :stirthepot: Wcześniej na jakiejś stronie zarekomendowali Ecoperla Vita 12 - dobrej jakości komponenty i wystarczający dla 2 osób. Czy to dobry wybór?

Pozdrawiam.

prohus
06-03-2024, 15:34
Witam serdecznie, jaki zmiękczacz polecicie do nowego domu (bliźniak) 71m2, dwie osoby dorosłe póki co i jedna łazienka. Zużycie wody w dotychczasowym mieszkaniu gdzieś 5m3 na miesiąc (wiadomo że będzie więcej - dojdzie więcej sprzetu zmywarka itp.). Twardość wody w teście kropelkowym 22 °dH. Im więcej czytam o tych modelach tym większy mam mętlik w głowie :stirthepot: Wcześniej na jakiejś stronie zarekomendowali Ecoperla Vita 12 - dobrej jakości komponenty i wystarczający dla 2 osób. Czy to dobry wybór?

Pozdrawiam.

Przy obecnej twardości wody i jej zużyciu, zarekomendowałbym zmiękczacz o pojemności złoża min. 20 litrów.
Większość oferowanych zmiękczaczy na rynku, opiera się na tych samych komponentach, więc wielkich różnic w działaniu nie ma. Jedynymi znaczącymi różnicami jest cena.
Jeżeli myślisz o czymś naprawdę dobrym, to warto zwrócić uwagę na kompakty oparte na głowicy Clack i dobrym złożu monosferycznym.
Generalnie nawet na chińczyku będzie dobrze działać. Chyba tylko kwestia wewnętrznej satysfakcji co i za ile mamy :D

Mikkan
06-03-2024, 15:55
Przy obecnej twardości wody i jej zużyciu, zarekomendowałbym zmiękczacz o pojemności złoża min. 20 litrów.
Większość oferowanych zmiękczaczy na rynku, opiera się na tych samych komponentach, więc wielkich różnic w działaniu nie ma. Jedynymi znaczącymi różnicami jest cena.
Jeżeli myślisz o czymś naprawdę dobrym, to warto zwrócić uwagę na kompakty oparte na głowicy Clack i dobrym złożu monosferycznym.
Generalnie nawet na chińczyku będzie dobrze działać. Chyba tylko kwestia wewnętrznej satysfakcji co i za ile mamy :D

No właśnie podobno ten model ma taką głowice. W sumie muszę ten zmiękczacz schować w szafie więc taki kompaktowy rozmiar mi pasuje. Czyli 12 litrów przy tej twardości wody odpada? Chciałbym się zmieścić ze sprzętem do 4k, ale jak będzie warto dołożyć więcej by mieć święty spokój to też dam radę.

prohus
06-03-2024, 16:17
No właśnie podobno ten model ma taką głowice. W sumie muszę ten zmiękczacz schować w szafie więc taki kompaktowy rozmiar mi pasuje. Czyli 12 litrów przy tej twardości wody odpada? Chciałbym się zmieścić ze sprzętem do 4k, ale jak będzie warto dołożyć więcej by mieć święty spokój to też dam radę.

Jeżeli chcesz schować w szafce ze względu na brak miejsca to OK. Ale wydajność takiego urządzenia to 1,2m3, więc regeneracja będzie się odbywać co 6 dni. Przyszłościowo, kiepskie rozwiązanie. Druga kwestia to napełnianie zbiornika solanką. Też musisz zwrócić na to uwagę, żeby nie było tak, że po podpięciu, nie będziesz mieć możliwości nasypania soli, albo będzie to wymagać niemałej gimnastyki, może warto wówczas rozważyć zakup zestawu dwuelementowego, z 25 litrowym zbiornikiem na sól, który zawsze możesz niezależnie od kolumny wysunąć.
To też taki temat przyszłościowy, ponieważ gdybyś potrzebował kiedyś zmiękczacz o większej pojemności, a miałbyś miejsce, wówczas kupujesz tylko nową kolumnę o większej pojemności, dosypujesz złoże, lub kupujesz nowe, przekładasz głowicę i masz nowy praktycznie nowy sprzęt za niewielką cenę.
Przy kompakcie takich myków nie zrobisz :)

KLARSAN
07-03-2024, 07:15
witam, zużycie miesięczne 15-16 m. sześć., twardość wody 17-18 st. niemieckich, jakiego sprzetu potrzebuję?? budżet chciałbym do 3 tys.

Cześć, sugerujemy Ecoperla Toro 24. Przy założeniu mieszania wody do 60 mg caco3 będziesz miał 4 regeneracje w miesiącu. Jak chciałbyś z jakiegoś powodu zmniejszyć ilość regeneracji to jest model Ecoperla Toro 35. W razie pytań, pisz śmiało.

KLARSAN
07-03-2024, 07:18
Witam serdecznie, jaki zmiękczacz polecicie do nowego domu (bliźniak) 71m2, dwie osoby dorosłe póki co i jedna łazienka. Zużycie wody w dotychczasowym mieszkaniu gdzieś 5m3 na miesiąc (wiadomo że będzie więcej - dojdzie więcej sprzetu zmywarka itp.). Twardość wody w teście kropelkowym 22 °dH. Im więcej czytam o tych modelach tym większy mam mętlik w głowie :stirthepot: Wcześniej na jakiejś stronie zarekomendowali Ecoperla Vita 12 - dobrej jakości komponenty i wystarczający dla 2 osób. Czy to dobry wybór?

Pozdrawiam.

Przy tak niskim zużyciu wody, regeneracja Ecoperla Vita 12 (przy założeniu domieszania wody do 60 mg caco3) będzie max 4 razy w miesiącu. To optymalna ilość regeneracji. Model warty polecenia. Pozdrawiamy!

tomy76
07-03-2024, 08:20
Dla Pana potrzeb odpowiednim wyborem będzie 40 litrów. Wydajność między regeneracjami 6.22 m3 wody, czyli regeneracja co 12 dni, ewentualnie 35 litrów i wówczas regeneracja co 10 dni, przy zmiękczaniu do 0 dH.
Na głowicy BNT spokojnie można ogarnąć temat w dobrych pieniążkach, zaś na Clacku, raczej odpada.

Dzięki , a jeśli chodzi o ta głowiće Clack to ile trzeba dołożyć? interesuje mnie zestaw z oddzielnym zbiornikiem , w jakie firmy celowac , wiem ze unkacie tutaj reklamy produktów ale moze jakas mała podpowiedź

qbek17
07-03-2024, 10:08
Dzięki , a jeśli chodzi o ta głowiće Clack to ile trzeba dołożyć? interesuje mnie zestaw z oddzielnym zbiornikiem , w jakie firmy celowac , wiem ze unkacie tutaj reklamy produktów ale moze jakas mała podpowiedź
Licząc "z grubego palca" zestaw (kompletny, z akcesoriami) ok 35-40 litrów na głowicy Clack powinien kosztować ok 4000-4500 PLN brutto.

Ronsky
13-03-2024, 10:25
Dzień dobry. Planuję wyposażyć mieszkanie (bliźniak) w zmiękczacz wody. Zużycie około 10 m miesięcznie 4 osoby 2+2. (2 łazienki). Woda z sieci twardość 400-450 mg CaCO3/l.

Dostałem ofertę:

"1. Ecowater Comfort 300
2. Ecowater Comfort 400
3 Clack WS1CI-M - 2 elementowy (Rodzaj złoża LEWATIT S1567)

Ad 1.

Cena to 4350 brutto.
Podana cena zawiera:
- Montaż instalacji.
- Przyłącze elastyczne 2szt.
- Worek soli 25l.
- Uruchomienie urzadzenia.

Ad 2.

Cena to 4950 brutto.
Podana cena zawiera:
- Montaż instalacji.
- Przyłącze elastyczne 2szt.
- Worek soli 25l.
- Uruchomienie urzadzenia.

Ad 3.
Cena to 3970 brutto.
Podana cena zawiera:
- Montaż instalacji.
- 2x25kg soli tabletkowanej.
- Programowanie urządzenia i uruchomienie."

Proszę o paradę czy któreś z tych urządzeń są warte uwagi oraz czy cena jest adekwatna ? Czy może poszukać czegoś innego ? Z góry bardzo dziękuję za porady.

Ps. Na allegro znalazłem ofertę od osmoza.eu "Zmiękczacz Clack.pl D25CI 40 l" z żywicą Purolite C100E za 2790. Czy to jest to samo co dostałem w ofercie ?

Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)

prohus
13-03-2024, 11:52
Dzień dobry. Planuję wyposażyć mieszkanie (bliźniak) w zmiękczacz wody. Zużycie około 10 m miesięcznie 4 osoby 2+2. (2 łazienki). Woda z sieci twardość 400-450 mg CaCO3/l.

Dostałem ofertę:

"1. Ecowater Comfort 300
2. Ecowater Comfort 400
3 Clack WS1CI-M - 2 elementowy (Rodzaj złoża LEWATIT S1567)

Ad 1.

Cena to 4350 brutto.
Podana cena zawiera:
- Montaż instalacji.
- Przyłącze elastyczne 2szt.
- Worek soli 25l.
- Uruchomienie urzadzenia.

Ad 2.

Cena to 4950 brutto.
Podana cena zawiera:
- Montaż instalacji.
- Przyłącze elastyczne 2szt.
- Worek soli 25l.
- Uruchomienie urzadzenia.

Ad 3.
Cena to 3970 brutto.
Podana cena zawiera:
- Montaż instalacji.
- 2x25kg soli tabletkowanej.
- Programowanie urządzenia i uruchomienie."

Proszę o paradę czy któreś z tych urządzeń są warte uwagi oraz czy cena jest adekwatna ? Czy może poszukać czegoś innego ? Z góry bardzo dziękuję za porady.

Ps. Na allegro znalazłem ofertę od osmoza.eu "Zmiękczacz Clack.pl D25CI 40 l" z żywicą Purolite C100E za 2790. Czy to jest to samo co dostałem w ofercie ?

Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)

Każde z tych urządzeń są zbyt małe pod względem Państwa wymagań, biorąc pod uwagę twardość wody. Bardziej bym celował w zmiękczacz o min. pojemności złoża 40 litrów.
Zestaw dwuelementowy oparty na głowicy Clack, to bardzo dobry dobry wybór.
Co do złoża, Lewatit jest złożem monosferycznym, która cechuje się jednakową wielkością ziaren, przez co proces przepływu wody podczas zmiękczania jest równomierny.
Żywica Purolite C100 jest żywicą polisferyczną, o róznych wielkościach ziaren, przez co zmiękczanie może być nierównomierne, a także żywotność złoża krótsza.
Generalnie rzecz biorąc, dla klienta indywidualnego, każde z tych złóż spełni w pełni swoje zadanie i tak naprawdę różnicę w jakości będzie ciężko odczuć.

Ecowater Comfort 300 jest o pojemności złoża 14,2 litra
Ecowater Comfort 400 - 17,5 litra
Clack D25CI z allegro - 25 litrów

franek89
18-03-2024, 05:27
Chciałbym założyć w domu uzdatniacz/zmiękczacz ale kompletnie się na tym nie znam. Co jest potrzebny by prawidłowo określić jakie urządzenie będzie najlepsze?

Na tą chwilę mogę podać przybliżone zużycie wody - od 11 do 14 metrów sześciennych miesięcznie, twardość wody to ok 24 stopnie dH. Wydaje mi się że w wodzie jest sporo żelaza, jak to potwierdzić i czy należy coś z tym robić?

prohus
18-03-2024, 05:48
Chciałbym założyć w domu uzdatniacz/zmiękczacz ale kompletnie się na tym nie znam. Co jest potrzebny by prawidłowo określić jakie urządzenie będzie najlepsze?

Na tą chwilę mogę podać przybliżone zużycie wody - od 11 do 14 metrów sześciennych miesięcznie, twardość wody to ok 24 stopnie dH. Wydaje mi się że w wodzie jest sporo żelaza, jak to potwierdzić i czy należy coś z tym robić?

Woda ze studni czy z wodociągów?
Jeżeli ze studni to musisz wykonać kompletne badania fizykochemiczne wody oraz badania bakteriologiczne. Po uzyskaniu wyników można dobrać odpowiednią technologię uzdatniania wody.

qbek17
18-03-2024, 07:52
Chciałbym założyć w domu uzdatniacz/zmiękczacz ale kompletnie się na tym nie znam. Co jest potrzebny by prawidłowo określić jakie urządzenie będzie najlepsze?

Na tą chwilę mogę podać przybliżone zużycie wody - od 11 do 14 metrów sześciennych miesięcznie, twardość wody to ok 24 stopnie dH. Wydaje mi się że w wodzie jest sporo żelaza, jak to potwierdzić i czy należy coś z tym robić?
Masz bardzo twardą wodę więc jej zmiękczenie na pewno da dużą różnicę. Z tego samego powodu urządzenie powinno być spore - nawet przy założeniu pozostawienia kilku stopni twardości szukałbym zmiękczacza z minimalnie 30-35 litrami złoża.

Dodatkowo radziłbym się zastanowić nad odwróconą osmozą (RO) do wody pitnej bo po zmiękczeniu w wodzie będzie sporo sodu.

franek89
18-03-2024, 08:42
Woda z wodociagów, przypuszczałem że jest bardzo twarda bo zostawia zacieki, smugi po myciu, perlatory bardzo często zachodzą kamieniem.

Do ilu stopni powinno się zmiękczać wodę? Czy ma to jakiś negatywny wpływ na zdrowie?

prohus
18-03-2024, 14:34
Woda z wodociagów, przypuszczałem że jest bardzo twarda bo zostawia zacieki, smugi po myciu, perlatory bardzo często zachodzą kamieniem.

Do ilu stopni powinno się zmiękczać wodę? Czy ma to jakiś negatywny wpływ na zdrowie?
Generalnie wodę to i można zmiękczyć do zera. Jeżeli chcą Państwo pić wodę z kranu, to wówczas warto podnieść twardość na wyjściu do min 3dH, a najlepiej przy zmiękczaczu zaopatrzyć się w system RO.
Podczas zmiękczania, zachodzi proces wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Jeżeli stosuje Pan dietę o niskiej zawartości soli to wiadomo, że lepiej ograniczyć picie takiej wody.

bartoszy
02-04-2024, 09:29
Cześć, może i mi ktoś doradzi, zrobiłęm badania wody i wydaje mi się że nie jest najgorsza a filtry mi proponują strasznie drogie
468607
Zależy mi głównie na tym żeby nie było osadu na sanitariach i żeby nie śmierdziała, no i żeby w miare była pitna, bakterii nie ma bo robiłem badanie na coli.
Póki co jesteśmy we 2 z małym dzieckiem, nie wiem niestety jakie mamy zużycie wody bo to nowy budynek, jeszcze tam nie mieszkamy i też nie ma zrobionej instalacji do końca, mam wykopaną studnię z pompą IBO 3.0 STM 20. więc możemy jeszcze wybrać jakieś dowolny hydrofor.

prohus
02-04-2024, 15:06
Cześć, może i mi ktoś doradzi, zrobiłęm badania wody i wydaje mi się że nie jest najgorsza a filtry mi proponują strasznie drogie
468607
Zależy mi głównie na tym żeby nie było osadu na sanitariach i żeby nie śmierdziała, no i żeby w miare była pitna, bakterii nie ma bo robiłem badanie na coli.
Póki co jesteśmy we 2 z małym dzieckiem, nie wiem niestety jakie mamy zużycie wody bo to nowy budynek, jeszcze tam nie mieszkamy i też nie ma zrobionej instalacji do końca, mam wykopaną studnię z pompą IBO 3.0 STM 20. więc możemy jeszcze wybrać jakieś dowolny hydrofor.

Wyniki dosyć okrojone. Brakuje azotanów, azotynów, jon amonowy, utlenialność itd. Mają Państwo gdzieś rozszerzone badania ?
Sugerując się tylko tymi wynikami, można to zrobić na jednej kolumnie ze złożem multifunkcyjnym, które nie tylko usunie żelazo i mangan, ale również zredukuje twardość wody, choć ta jest dość niska.
Myślę, że zestaw dwuelementowy o pojemności złoża 37L na bazie Ecomixa A z głowicą Clack, będzie wystarczający.

qbek17
02-04-2024, 16:05
... wydaje mi się że nie jest najgorsza a filtry mi proponują strasznie drogie
Drogie to pojęcie względne... koszt filtra wielofunkcyjnego to ok 5000 pln

bartoszy
03-04-2024, 08:17
Wyniki dosyć okrojone. Brakuje azotanów, azotynów, jon amonowy, utlenialność itd. Mają Państwo gdzieś rozszerzone badania ?
Sugerując się tylko tymi wynikami, można to zrobić na jednej kolumnie ze złożem multifunkcyjnym, które nie tylko usunie żelazo i mangan, ale również zredukuje twardość wody, choć ta jest dość niska.
Myślę, że zestaw dwuelementowy o pojemności złoża 37L na bazie Ecomixa A z głowicą Clack, będzie wystarczający.

Te badania zrobiłem w sanepidzie za ok. 480zł za te co piszesz dodatkowo 495zł pytanie czy jak je zrobię to może się udać dobrać dużo tańsze urządzenie?

Pytanie też jak duże to są koszty przy stacji na sól i czy ma to jakiś inny wpływ.

prohus
03-04-2024, 10:17
Te badania zrobiłem w sanepidzie za ok. 480zł za te co piszesz dodatkowo 495zł pytanie czy jak je zrobię to może się udać dobrać dużo tańsze urządzenie?

Pytanie też jak duże to są koszty przy stacji na sól i czy ma to jakiś inny wpływ.

Można też skorzystać z innych akredytowanych laboratoriów, które wykonają powyższe badania w znacznie lepszej cenie.
My z jednym współpracujemy, ale nie wykonują badań bakteriologicznych, a fizykochemiczne są o następujących parametrach:

Odczyn (pH)
Przewodnictwo elektryczne (EC)
Wodorowęglany (HCO3-)
Azot azotanowy (N-NO3-)
Azot amonowy (N-NH4+)
Chlorki (Cl)
Fosfor (P)
Potas (K)
Sód (Na)
Wapń (Ca)
Magnez (Mg)
Siarka (S)
Krzem (Si)
Żelazo (Fe)
Mangan (Mn)
Cynk (Zn)
Bor (B)
Miedź (Cu)
Molibden (Mo)

Taki pakiet badań to koszt 219 zł bez kosztów dostawy.

Czy po wykonaniu pełnych badan będzie taniej ? Raczej nie.
Wysłałem Panu prywatną wiadomość. Proszę zerknąć.

d7d
03-04-2024, 20:45
Jeśli pytasz o zwykły domowy zmiękczacz na 20-30 litrów złoża to przepływy są rzędu 8-10 l/min.


To zależy od ciśnienia w sieci, ale można spokojnie popchnąć to o piętro czy dwa do góry. Ale jeśli już planujesz taką instalację to radziłbym to uwzględnić dobierając restryktor (dać o rozmiar większy bo opór będzie już spowodowany wysokością)


Można zastosować zwykłe pompy do kanalizacji - są gotowe urządzenia. Tylko to raczej nie potrzebne.


Taka, żeby odebrała wymagany przepływ. To także zależy od długości i wysokości, ale praktycznie potrzebujesz kilka-kilkanaście mm.

Dziękuję za dotychczasowe informacje :yes:
Zmiękczacza jeszcze nie mam.
Obecne zużycie to 9 m3 wody z sieci AQUANET i odprowadzenie do kanalizacji.
Zbadana testerem twardość wody to 25 dh (stopnie niemieckie).
Instalacja miedziana więc zmiękczenie do ok. 5 dh czyli o ok. 20 dh.
Jaka powinna być wielkość złoża?
Do tego najprawdopodobniej pchanie ścieków na I piętro czyli jakieś 3 m w górę.

"restryktor" - gdzie to się montuje?
Czy to jest coś takiego https://mojawoda.com/szukaj?controller=search&s=restryktor ?

Czy na wężyku odprowadzającym ścieki należy zamontować zawór zwrotny albo inne urządzenie?
Jak powinna być średnica tego wężyka?

qbek17
03-04-2024, 21:47
Jaka powinna być wielkość złoża?
Ja bym dobrał 25 litrów. Regeneracja wypadałaby co ok 12-13 dni.


"restryktor" - gdzie to się montuje?
To jest taka kryza w głowicy sterującej. Dokładne miejsce montażu i typ zależy od wybranej głowicy (jest to jej element).


Czy to jest coś takiego https://mojawoda.com/szukaj?controller=search&s=restryktor ?
To są restryktory do układów odwróconej osmozy - zasada działania ta sama, ale skala i budowa zupełnie inna :)


Czy na wężyku odprowadzającym ścieki należy zamontować zawór zwrotny albo inne urządzenie?
Nie.


Jak powinna być średnica tego wężyka?
To zależy od wybranej głowicy, ale nie brałbym "zwykłego" wężyka (tym bardziej jak zamierzasz iść z nim w górę) tylko taki sztywniejszy żeby ścianki się nie załamywały. Np. do głowicy Clack jest wężyk o średnicy 5/8" (około 16 mm) o sztywnych ściankach i na systemowych złączkach.

d7d
04-04-2024, 12:58
Dziękuję za dalsze informacje.
1. Złoże 25 litrów i lepiej jest wybrać Lewatit S1567 LanXESS niż Purolite C-100E.
2. "restryktor" - dobór większego czyli trzeba dokupić taki element i wymienić na większy?
Musi być dostępny jako część zamienna bo chyba da się "zmodyfikować"?
3. wężyk myślałem o ewentualnym wkuciu i wbudowaniu w ścianę ale w otulinie np z rury PE.
A może zmienić wężyk elastyczny na rurkę instalacyjną z PVC, PE lub podobną?
Przy zmiękczaczu z głowicą Clack zawsze (?) jest dołączony wężyk 5/8" ze sztywnymi ściankami?
4. Mogę też na próbę puścić elastyczny wężyk po ścianie i zobaczyć jak to działa i jak wysoko pompuje i po testach zainstalować na stałe.
5. bez zaworu zwrotnego na wężyku - to popłuczyny mogą cofać się do zmiękczacza i nie ma to znaczenia lub nie cofną się... ?

Marten-hawana
04-04-2024, 15:59
Witam,

Czy przy twardości 6-7 stopni niemieckich jest sens bawić się w zmiękczanie wody?
A jak tak to przy 4 osobowej rodzinie jaka wielkość złoża?

qbek17
04-04-2024, 16:15
Witam,

Czy przy twardości 6-7 stopni niemieckich jest sens bawić się w zmiękczanie wody?
A jak tak to przy 4 osobowej rodzinie jaka wielkość złoża?
Moim zdaniem szkoda zachodu... bo efekt nie będzie jakoś bardzo widoczny (chyba, że jednak bardzo wam przeszkadzają osady z kamienia) ale jak chcesz coś policzyć to trzeba jeszcze wiedzieć jakie zużycie wody ma ta 4 osobowa rodzina. Można przyjąć ok 10-12 m3 miesięcznie - wtedy wystarczyłby zmiękczacz na 10-12 litrów.

qbek17
04-04-2024, 16:21
1. Złoże 25 litrów i lepiej jest wybrać Lewatit S1567 LanXESS niż Purolite C-100E.
Tak.


2. "restryktor" - dobór większego czyli trzeba dokupić taki element i wymienić na większy?
Musi być dostępny jako część zamienna bo chyba da się "zmodyfikować"?
Jasne, że jest dostępny jako część zamienna (nazywa się to DLFC), ale nie musisz go kupować osobno - po prostu zamawiając urządzenie, poproś o więszky rozmiar.


3. wężyk myślałem o ewentualnym wkuciu i wbudowaniu w ścianę ale w otulinie np z rury PE.
A może zmienić wężyk elastyczny na rurkę instalacyjną z PVC, PE lub podobną?
Można dać rurkę, ale to chyba droższe rozwiązanie.
Jeśli już chcesz "wbudowywać" w ścianę to tylko w osłonówce (czyli rura w ścianie, a w rurze wężyk).


Przy zmiękczaczu z głowicą Clack zawsze (?) jest dołączony wężyk 5/8" ze sztywnymi ściankami?
Nie zawsze, to zależy od sprzedawcy. Często zdarzają się "oszczędni inaczej" i dają zwykłe węże ogrodowe, które szybko się załamują i blokują przepływ.


4. Mogę też na próbę puścić elastyczny wężyk po ścianie i zobaczyć jak to działa i jak wysoko pompuje i po testach zainstalować na stałe.
Nie zaszkodzi.


5. bez zaworu zwrotnego na wężyku - to popłuczyny mogą cofać się do zmiękczacza i nie ma to znaczenia lub nie cofną się... ?
Sterownik odcina tą linię wewnątrz głowicy, nie potrzebujesz zaworu zwrotnego. Z tym, że jak będziesz chciał odpiąć wężyk to wyleje się z niego cała zawartość. Możesz dać na wężyku trójnik i zaworek spustowy zaraz za głowicą, ale to już bajer...

d7d
04-04-2024, 21:51
Dziękuję !
1. Znalazłem stronę z częściami zamiennymi do Clack ( waterpure.pl ) i tam faktycznie są dostępne
Restryktory DLFC do głowic WS 1
od 017 do 090 (1,7 gpm do 9,0 gpm) dla obudowy 3/4" - 11,40 zł
i od 090 do 250 (9,0 gpm do 25,0 gpm) dla obudowy 1". - 22,30 zł
i info przy zamówieniu głowicy
"- restryktor (na życzenie od 0,7 - do 10 GPM) - po zakupie prosimy podanie wiadomości o wielkości butli ciśnieniowej w calach !"
W Autotrol podają nazwę "kryza DLFC"
2. Najbardziej popularne głowice Clack to WS1 CI i WS CK Pallas (m.in. z polskim menu), każde ma po 5 przycisków ale w różnym układzie.
Każda z tych głowic ma po 5 typów:
Rodzaj
- WS 1 CI - filtrująca, czasowa (tylko backwash)
- WS 1 CI - regeneracyjna, czasowa
- WS 1 CI - regeneracyjna, objętościowa
- WS 1 CI - regeneracyjna, objętościowa z mixingiem
- WS 1 CI - regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem
Ceny dla WS1 CI od 1.620 zł do 1.885 zł .
Głowice WS1 CK Pallas są trochę droższe.
Należy wybrać tą ostatnią z "up-flow" i mixingiem ?
3. Znalazłem też ofertę zmiękczacza z głowicą WS1 Pallas IA z opisem "najnowszy model" i "typ sterownika IA".
Marketing czy jednak inny model lub sterownik niż powyższe? WS1 CI / WS1 CK Pallas?
Clack IA kosztuje ok. 2.550 zł czyli jest dużo droższy.
468624
468625

prohus
05-04-2024, 09:20
Dziękuję !
1. Znalazłem stronę z częściami zamiennymi do Clack ( waterpure.pl ) i tam faktycznie są dostępne
Restryktory DLFC do głowic WS 1
od 017 do 090 (1,7 gpm do 9,0 gpm) dla obudowy 3/4" - 11,40 zł
i od 090 do 250 (9,0 gpm do 25,0 gpm) dla obudowy 1". - 22,30 zł
i info przy zamówieniu głowicy
"- restryktor (na życzenie od 0,7 - do 10 GPM) - po zakupie prosimy podanie wiadomości o wielkości butli ciśnieniowej w calach !"
W Autotrol podają nazwę "kryza DLFC"
2. Najbardziej popularne głowice Clack to WS1 CI i WS CK Pallas (m.in. z polskim menu), każde ma po 5 przycisków ale w różnym układzie.
Każda z tych głowic ma po 5 typów:
Rodzaj
- WS 1 CI - filtrująca, czasowa (tylko backwash)
- WS 1 CI - regeneracyjna, czasowa
- WS 1 CI - regeneracyjna, objętościowa
- WS 1 CI - regeneracyjna, objętościowa z mixingiem
- WS 1 CI - regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem
Ceny dla WS1 CI od 1.620 zł do 1.885 zł .
Głowice WS1 CK Pallas są trochę droższe.
Należy wybrać tą ostatnią z "up-flow" i mixingiem ?
3. Znalazłem też ofertę zmiękczacza z głowicą WS1 Pallas IA z opisem "najnowszy model" i "typ sterownika IA".
Marketing czy jednak inny model lub sterownik niż powyższe? WS1 CI / WS1 CK Pallas?
Clack IA kosztuje ok. 2.550 zł czyli jest dużo droższy.
468624
468625

Zawsze warto szukać głowic po oznaczeniach takich jak V1CIDMX-M03. Jest to głowica objętościowo - czasowa Clack WS1 CI z Mixingiem z regeneracją współprądową (DownFlow).
Z technicznego punktu widzenia, różnic pomiędzy tymi głowicami nie ma praktycznie żadnych. "Bebechy" te same. Różnice występują w panelu sterowania i ewentualnie w menu.
Najbardziej funkcjonalną głowicą jest wspomniany model CI, ale przy doborze głowicy do zmiękczacza domowego nie ma to większego znaczenia.
Dziwi mnie cena Clack IA, bo chyba pod złym adresem Pan szuka :P Ja sprzedaję zestawy uzbrojone w tą głowicę w takiej samej cenie jak zestawy z CI.

d7d
05-04-2024, 11:40
Nie "Pan-ujemy" , jesteśmy na Ty :)
Szukam zmiękczacza z głowicą Clack WS 1 CI - regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem - czyli ta najdroższa opcja.
Na Clack IA trafiłem przypadkowo. Cena przykładowa ze sklepu osmoza.
Clack WS1 CK ma polskie menu ale polskie znaki chyba są ułomne?
Clack WS1 CL (lub CK) - regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem w cenie 1.885 zł brutto to dobra cena?

Jak działa "mixing" w głowicach Clack?
To jest śruba regulacyjna która przepuszcza twardą wodę aby na wyjściu uzyskać pożądane 5 dh?

prohus
05-04-2024, 12:16
Nie "Pan-ujemy" , jesteśmy na Ty :)
Szukam zmiękczacza z głowicą Clack WS 1 CI - regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem - czyli ta najdroższa opcja.
Na Clack IA trafiłem przypadkowo. Cena przykładowa ze sklepu osmoza.
Clack WS1 CK ma polskie menu ale polskie znaki chyba są ułomne?
Clack WS1 CL (lub CK) - regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem w cenie 1.885 zł brutto to dobra cena?

Jak działa "mixing" w głowicach Clack?
To jest śruba regulacyjna która przepuszcza twardą wodę aby na wyjściu uzyskać pożądane 5 dh?

Dlaczego koniecznie up-flow ?
Oszczędności z racji pominięcia wstępnego płukania nie są aż tak duże.
Najdroższe nie znaczy, że będzie lepsze.

Zawór mieszający w głowicach nie jest doskonały, ponieważ przepuści max. 10% surowej wody. Np. jeżeli mamy wodę o twardości 19 dH, to po odkręceniu zaworu na wyjściu będziemy mieli ok 2dH. Taka ułomność tych zaworów.
Żeby zwiększyć do 5 dH, należy pobawić się np. bypassem, lub zaworami na obejściu instalacji.

d7d
05-04-2024, 13:13
Według WHO woda przeznaczona do picia powinna mieć twardość mieszczącą się w zakresie 50-500 mg CaCO3/l czyli od 3 do 28 dh.
Dla instalacji miedzianej zaleca się min. 5-6 dh.
https://aquahome.pl/blog/jak-regulowac-stopien-twardosci-wody-w-zmiekczaczu/
up-flowing może nie koniecznie ale podobno jest to lepsze dla płukania złoża.

Jakie masz zestawy z najlepszą głowicą Clack ? :)

prohus
05-04-2024, 14:26
Według WHO woda przeznaczona do picia powinna mieć twardość mieszczącą się w zakresie 50-500 mg CaCO3/l czyli od 3 do 28 dh.
Dla instalacji miedzianej zaleca się min. 5-6 dh.
https://aquahome.pl/blog/jak-regulowac-stopien-twardosci-wody-w-zmiekczaczu/
up-flowing może nie koniecznie ale podobno jest to lepsze dla płukania złoża.

Jakie masz zestawy z najlepszą głowicą Clack ? :)

Oczywiście, że z WHO nie ma co polemizować :D
Wielu moich klientów jednak nie stosuje się do tych wytycznych. Zmiękczają wodę do zera, a w kuchni montują system RO do wody pitnej.
Hitem są teraz systemy z wkładami Biocera.

Ale pomijając tą kwestię, tutaj bym polemizował który typ regeneracji jest lepszy. Wielu producentów chwali się swoimi zestawami, że są nowoczesne i oszczędne poprzez zastosowanie regeneracji up-flow. Teoretycznie oszczędzamy niby na zużyciu soli oraz wody, przez co też jest mniejsza ilość popłuczyn.
Oszczędności te wynikają z braku płukania wstępnego, ale również zmianami czasów poszczególnych etapów. Resztę można dopowiedzieć sobie samemu poprzez połączenie kropek :)
Porównując te dwa rodzaje regeneracji, to podobnie jak z prysznicem:

up-flow - myjemy się używając żelu pod prysznic bez wcześniejszego namaczania skóry, spłukujemy pianę (o ile żel się zapieni) i wycieramy się do sucha - taki szybki prysznic
down-flow - puszczamy wodę, moczymy się chwilkę pod prysznicem spłukując i zmiękczając brud, myjemy się żelem, spłukujemy obfitą pianę, wycieramy się i gotowe

Jak myślisz, który rodzaj prysznica będzie bardziej skuteczny i da więcej przyjemności ? :D

A tak poważnie, up-flow to czysty PR.

d7d
06-04-2024, 20:44
WHO tak twierdzi i PZH też tak twierdzi.
Można im wierzyć abo nie.

Są też badania, które wskazują że każdy jeden stopień twardości dh ponad 0 to 1% mniejsze ryzyko zawału serca.
Ale to są badania z końca XX wieku. :)

Prysznic to lepiej się spłukać na początku ale płukanie złoża to może nie jest właściwa analogia do prysznica.

Biocera - dobre i tanie :D

prohus
06-04-2024, 21:33
WHO tak twierdzi i PZH też tak twierdzi.
Można im wierzyć abo nie.

Są też badania, które wskazują że każdy jeden stopień twardości dh ponad 0 to 1% mniejsze ryzyko zawału serca.
Ale to są badania z końca XX wieku. :)

Prysznic to lepiej się spłukać na początku ale płukanie złoża to może nie jest właściwa analogia do prysznica.

Biocera - dobre i tanie :D

Czytałem różnego rodzaju badania, ale też dyskutowaliśmy w gronie pewnych osób, czy picie wody zmiękczonej jest zdrowe czy nie. Ile osób, tyle opinii.
Część mówi, że picie wody zmiękczonej jest szkodliwe dla organizmu, ze względu na brak wapnia w jej składzie, ponieważ jeżeli nie dostarczymy wystarczającej ilości tego minerału, to nasz organizm, wapń będzie pobierał z kości.
Inni powiedzą, że picie takiej wody jest bez znaczenia, ponieważ w dużej mierze zależy to od naszej diety. Jeżeli spożywamy dużo produktów bogate w wapń, to picie takiej wody jest całkowicie nieszkodliwe.
Ale np. miałem doświadczenie z jedną z rodzin, które zamontowały sobie zmiękczacz wody, ponieważ miały bardzo twardą wodę. Ogólnie wody pili dużo. Po jakimś dłuższym czasie, zaczęły się problemy zdrowotne z nadciśnieniem, ogólnym zmęczeniem itd,. Długo szukali przyczyny, a jak się okazało, głównym winowajcą był sód, który obecny jest w wodzie po wymianie jonowej.
Przestali taką wodę pić, skończyły się problemy.

Trudno jednoznacznie stwierdzić co jest dla nas lepsze.
Na studiach przeprowadzaliśmy analizę wód butelkowanych, i wiele z nich kompletnie nie miały nic wspólnego z wodami źródlanymi, ponieważ jakość nie odbiegała od zwykłej kranówki.

Dzisiaj trudno stwierdzić co jest dla nas dobre, a co nie. Co dla jednych jest zaletą, to dla innych wadą.

d7d
06-04-2024, 22:37
Wody butelkowane to wody w butelce często z bliżej niewidomego i nie właściwego źródła.
A wody w plastikowej butelce to może dodatkowe wchłanianie mikrocząsteczek plastiku.

Czytałem także o innym przyswajaniu wapnia i magnezu zawartych w wodzie i w "innym" pożywieniu (lepsze z wody).

Opinie ludzi którzy nie prowadzili badań lub nie powołują się na badania są nic nie wartymi opiniami.
To są opinie typu "widzi mi się".

qbek17
08-04-2024, 09:16
Zawór mieszający w głowicach nie jest doskonały, ponieważ przepuści max. 10% surowej wody. Np. jeżeli mamy wodę o twardości 19 dH, to po odkręceniu zaworu na wyjściu będziemy mieli ok 2dH. Taka ułomność tych zaworów.
Żeby zwiększyć do 5 dH, należy pobawić się np. bypassem, lub zaworami na obejściu instalacji.
Nie zgodzę się... według dokumentacji producenta (Clack'a) mixingiem możemy przepuścić max 50% twardości. Oczywiście taki zawór działa lepiej im większy opór stawia złoże więc przy niewielkim monosferyku i czystym złożu może faktycznie być probmeatyczne aby osiągnąć tą maksymalną twardość, ale kto w praktyce potrzebuje zmiękczać o połowę? Do przepuszczenia kilku stopni twardości spokojnie się sprawdza. A mieszanie wody na bypassie (który z założenia jest zaworem odcinającym, a nie regulacyjnym) jest bardzo niedoskonałe i niestabilne. Jeśli nie masz w głowicy zaworu mieszającego to masz możliwość dołożenia modułu zewnętrznego (podobnie jak bypass Clack'a) lub zupełnie osobnej armatury mieszającej (jest to specjalny zawór proporcjonalny).

qbek17
08-04-2024, 09:23
3. Znalazłem też ofertę zmiękczacza z głowicą WS1 Pallas IA z opisem "najnowszy model" i "typ sterownika IA".
Marketing czy jednak inny model lub sterownik niż powyższe? WS1 CI / WS1 CK Pallas?
Clack robi swoje głowice na cały świat i dla wielu dystrybutorów. Część z nich, aby się wyróżnić, zamawia specjalne wersje obudowy lub sterownika (elektroniki). Mogą one się różnić funkcjonalnością i wyglądem... Akurat porównując te 3 modele sterowników możemy stwierdzić, że:
- CI jest modelem uniwersalnym, firmowym dostępnym na całym świecie, ma monochromatyczny ekran i sporo informacji pokazanych skrótami lub symbolami
- CK jest modelem dla belgijskiego dystrybutora (PWG) i ma nieco więcej funkcjonalności niż CI (np. kolorowy ekran, tekstowe opisy, obsługa dwóch zaworów zewnętrznych, dłuższe podtrzymanie z baterii, itd) ale w kwestii sterowania zwykłym domowym zmiękczaczem większość dodatkowych funkcji nie będzie wykorzystywana
- IA jest modelem analogicznym do CK ale przypisanym dla innego dystrybutora... o ile wiem nie ma specjalnych różnic w funkcjonalnościach pomiędzy IA a CK.

d7d
08-04-2024, 17:48
Dziękuję za przybliżenie tematu :)
Jest jeszcze Clack WS1 CI-M ale to może własne oznaczenie danego sprzedawcy na "mixing" w głowicy?
Do tego Clack WS1 IA występuje w dwóch kolorach - jasnym i ciemnym.

Polskie litery w CK i IA nie są "ułomne" ?
Menu zawsze może być angielskie?

prohus
08-04-2024, 19:14
Nie zgodzę się... według dokumentacji producenta (Clack'a) mixingiem możemy przepuścić max 50% twardości. Oczywiście taki zawór działa lepiej im większy opór stawia złoże więc przy niewielkim monosferyku i czystym złożu może faktycznie być probmeatyczne aby osiągnąć tą maksymalną twardość, ale kto w praktyce potrzebuje zmiękczać o połowę? Do przepuszczenia kilku stopni twardości spokojnie się sprawdza. A mieszanie wody na bypassie (który z założenia jest zaworem odcinającym, a nie regulacyjnym) jest bardzo niedoskonałe i niestabilne. Jeśli nie masz w głowicy zaworu mieszającego to masz możliwość dołożenia modułu zewnętrznego (podobnie jak bypass Clack'a) lub zupełnie osobnej armatury mieszającej (jest to specjalny zawór proporcjonalny).

Troszkę bym się tu pokłócił.
Muszę gdzieś poszukać w meilach, bo swego czasu nie moglem ustawić twardości wody na wyjściu, taką jaką chciał klient, wobec czego zadał pytanie u źródła. Według odpowiedzi to zawór mixujący przy głowicy da nam 10% twardości wody wejściowej. Zgodzę się, że przepuści 50 %, ale zawór V4099.
Wiem, że bypass nie jest zaworem mieszającym, ale da się na nim wyregulować wartości które chcemy osiągnąć :D


Dziękuję za przybliżenie tematu
Jest jeszcze Clack WS1 CI-M ale to może własne oznaczenie danego sprzedawcy na "mixing" w głowicy?
Do tego Clack WS1 IA występuje w dwóch kolorach - jasnym i ciemnym.

Polskie litery w CK i IA nie są "ułomne" ?
Menu zawsze może być angielskie?

Oznaczenie CI-M, nie jest oznaczeniem sprzedawcy.
Producent, firma CLACK stosuje własne katalogowe oznaczenia głowic, dzięki którym można zindentyfikować dany model głowicy. Każda literka i cyfra ma swoje znaczenie.
Język polski w tych głowicach nie jest ułomny. Spolszczenie jest bardzo dobre, bez żadnych chińskich krzaczków.

d7d
08-04-2024, 20:39
Miałem na myśli taką ułomność:
Zamiast ILOŚĆ jest ILOść
a zamiast CZĘŚCI jest CZęśCI gdzie ę jest podniesione do góry :)
Wiem, że to wynika z ograniczeń wyświetlacza.

qbek17
09-04-2024, 15:14
Troszkę bym się tu pokłócił.
Muszę gdzieś poszukać w meilach, bo swego czasu nie moglem ustawić twardości wody na wyjściu, taką jaką chciał klient, wobec czego zadał pytanie u źródła. Według odpowiedzi to zawór mixujący przy głowicy da nam 10% twardości wody wejściowej. Zgodzę się, że przepuści 50 %, ale zawór V4099.
Z tym że w głowicy jest dokładnie ten sam zaworek co w V4099.

Wycinek z instrukcji Clack'a:
Mixing rates will vary depending on type of media, depth of media, the use of under bedding, flow rates and line pressure. As a general guideline we do not recommend its use on larger than 13” diameter tanks.

Average mixing rates of the influent hardness or chlorine could be:
Up to 50% on 6” to 9” Diameter Tanks
Up to 40 % on 10” Diameter Tanks
Up to 30 % on 12” Diameter Tanks
Up to 20 % on 13” Diameter Tanks

jamiro
13-04-2024, 07:32
Panowie, woda ze studni, pompa głębinowa 70 l/m, jon amonowy <0,10 mg/l, azotany i azotyny w normie, żelazo 0,3 mg/l, mangan 0,40 mg/l, twardość wody 380 mg/l.
Czy stacja na Ecomixie A 37 L - sprawdzi się ?
Czy można dać filtr z płukaniem wstecznym nw32 przed stacją, a za nią filtr 20" z wkładem węglowym ?
Oczywiście hydroforu nie będzie, ale czy zwężka venturiego może być zamontowana zaraz przed stacją, czy raczej przy tym złożu nie ma potrzeby ?

qbek17
13-04-2024, 14:17
Panowie, woda ze studni, pompa głębinowa 70 l/m, jon amonowy <0,10 mg/l, azotany i azotyny w normie, żelazo 0,3 mg/l, mangan 0,40 mg/l, twardość wody 380 mg/l.
Czy stacja na Ecomixie A 37 L - sprawdzi się ?
Nie napisałeś jakie masz zużycie wody, ale ten zestaw powinien się regenerować co ok 3 m3. Jeśli Ci to wystarczy to powinno być OK.


Czy można dać filtr z płukaniem wstecznym nw32 przed stacją, a za nią filtr 20" z wkładem węglowym ?
NW32 nie ma płukania wstecznego. Najwyżej może być dołożony zawór spustowy do klosza, ale to nie jest płukanie wsteczne. Co nie przeszkadza w jego instalacji na wejściu (przed SUW).
Filtr węglowy na wodzie studziennej? W jakim celu? Nie masz tam chloru do usunięcia, a jeśli masz organikę/barwę/utlenialność to lepiej uwzględnij je przy wyborze złoża filtracyjnego. Jeśli mimo wszystko chcesz mieć węgiel w instalacji to zadbaj aby były to wkłady z dodatkiem czegoś antybakteryjnego (srebro, KDF, itp) i regularnie wymieniaj wkłady.


Oczywiście hydroforu nie będzie, ale czy zwężka venturiego może być zamontowana zaraz przed stacją, czy raczej przy tym złożu nie ma potrzeby ?Nie wiem co w tym oczywistego, a już zupełnie nie rozumiem, gdzie chcesz dać zwężkę jak nie będzie hydroforu??? Chcesz sobie pchać powietrze w rury?
Tak, przy tym złożu zwężka nie jest potrzebna ani zalecana.

KLARSAN
18-04-2024, 08:10
Panowie, woda ze studni, pompa głębinowa 70 l/m, jon amonowy <0,10 mg/l, azotany i azotyny w normie, żelazo 0,3 mg/l, mangan 0,40 mg/l, twardość wody 380 mg/l.
Czy stacja na Ecomixie A 37 L - sprawdzi się ?
Czy można dać filtr z płukaniem wstecznym nw32 przed stacją, a za nią filtr 20" z wkładem węglowym ?
Oczywiście hydroforu nie będzie, ale czy zwężka venturiego może być zamontowana zaraz przed stacją, czy raczej przy tym złożu nie ma potrzeby ?

Cześć,

wyślij do nas pełne wyniki analizy wody na [email protected]

Dodatkowo napisz, ile osób korzysta z wody, jakie masz średnie zużycie i czy woda ma jakiś zapach.

lucy123
22-04-2024, 09:52
Proszę o pomoc, szukam uzdatniacza wody do domku rekreacyjnego (5 os rodzina, weekendy + wakacje, trudno mi powiedzieć jakie zużycie), woda z własnego ujęcia, wyniki badania:
drobnoustroje > 300 jtk/ml
żelazo 750 ug/l
mangan 209 ug/l
mętność 5.3
PH 7,5

Jestem zielona w temacie, jeśli ktoś by doradził kompleksowo byłabym bardzo wdzięczna, każdy sklep doradza inny produkt, zgłupialam.

prohus
22-04-2024, 10:42
Proszę o pomoc, szukam uzdatniacza wody do domku rekreacyjnego (5 os rodzina, weekendy + wakacje, trudno mi powiedzieć jakie zużycie), woda z własnego ujęcia, wyniki badania:
drobnoustroje > 300 jtk/ml
żelazo 750 ug/l
mangan 209 ug/l
mętność 5.3
PH 7,5

Jestem zielona w temacie, jeśli ktoś by doradził kompleksowo byłabym bardzo wdzięczna, każdy sklep doradza inny produkt, zgłupialam.

Jeżeli z domku korzystacie sporadycznie, a nie zależy wam na usunięciu twardości wody, to poleciłbym stację uzdatniania wody na złożu katalitycznym lub zeolicie, gdzie płukanie takiego złoża byłoby za pomocą tylko wody.
W przypadku innych złóż odżelaziających do regeneracji używamy albo nadmanganian potasu, albo przy Ecomixie - solanki. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu regenerantów, co w przypadku sporadycznych wizyt w domku, może być kłopotliwe.
Należy pamiętać, że taka stacja musi być regularnie regenerowana, mimo braku poboru wody.

Jeżeli nie zależy Państwu na usunięciu twardości wody, to zdecydowanie stacja na złożu płukanym wodą + napowietrzanie, albo za pomocą hydroforu lub za pomocą głowicy Impression.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

qbek17
22-04-2024, 11:01
Proszę o pomoc, szukam uzdatniacza wody do domku rekreacyjnego (5 os rodzina, weekendy + wakacje, trudno mi powiedzieć jakie zużycie), woda z własnego ujęcia, wyniki badania:
drobnoustroje > 300 jtk/ml
żelazo 750 ug/l
mangan 209 ug/l
mętność 5.3
PH 7,5

Jestem zielona w temacie, jeśli ktoś by doradził kompleksowo byłabym bardzo wdzięczna, każdy sklep doradza inny produkt, zgłupialam.
Ja bym w tej sytuacji uważał na montowanie filtrów, które nie będą regularnie dezynfekowane. Jeśli w wodzie surowej jest już ponad 300 jtk/ml to po filtrach będzie ich jeszcze więcej, tym bardziej przy tylko okresowym użytkowaniu tych filtrów. W tym przypadku myślę, że filtr regenerowany np. nadmanganianem byłby o tyle lepszy, że każda regeneracja "czyściłaby" złoże z biofilmu i bakterii.

lucy123
23-04-2024, 10:42
Ja bym w tej sytuacji uważał na montowanie filtrów, które nie będą regularnie dezynfekowane. Jeśli w wodzie surowej jest już ponad 300 jtk/ml to po filtrach będzie ich jeszcze więcej, tym bardziej przy tylko okresowym użytkowaniu tych filtrów. W tym przypadku myślę, że filtr regenerowany np. nadmanganianem byłby o tyle lepszy, że każda regeneracja "czyściłaby" złoże z biofilmu i bakterii.

Jak najbardziej zależy mi na bezpieczeństwie, a czy lampa uv też może być? Czy mogę prosić o link do konkretnego sprzętu?

prohus
23-04-2024, 19:58
Jak najbardziej zależy mi na bezpieczeństwie, a czy lampa uv też może być? Czy mogę prosić o link do konkretnego sprzętu?

Jeszcze jedna kwestia, czy studnia przed poborem próbki do badań była dezynfekowana ?
Jeżeli nie, to jednak warto by było taką dezynfekcje przeprowadzić i ponowić badania bakteriologiczne, żeby upewnić się czy wody gruntowe nie są skażone przez pobliskie zanieczyszczenia.

Gellenort
24-04-2024, 12:30
Witajcie.
Nowy dom, woda z wodociagu o twardosci 14.2 stopni niemieckich, rodzina 2+2 z dziecmi lubiacymi kapiele, w bloku zuzycie wody 12-13m3 miesiecznie. Wode chcielibysm zmiekczac do 3 stopni lub do 0 i dorzucic w kuchni RO, tego jeszcze nie ustalilismy.
Hydraulik zaproponowal Viteco Smart 20l za jakies 2.5k. Przejrzalem ten watek i ten model tu raczej nie padal, znaczy jakis chinol?
W Ecoperl Vita znowu cena troche boli. Da sie znalezc cos po srodku? Bedzie stal w pomieszczeniu technicznym, moze byc paskudny i wielki:D

prohus
24-04-2024, 14:35
Witajcie.
Nowy dom, woda z wodociagu o twardosci 14.2 stopni niemieckich, rodzina 2+2 z dziecmi lubiacymi kapiele, w bloku zuzycie wody 12-13m3 miesiecznie. Wode chcielibysm zmiekczac do 3 stopni lub do 0 i dorzucic w kuchni RO, tego jeszcze nie ustalilismy.
Hydraulik zaproponowal Viteco Smart 20l za jakies 2.5k. Przejrzalem ten watek i ten model tu raczej nie padal, znaczy jakis chinol?
W Ecoperl Vita znowu cena troche boli. Da sie znalezc cos po srodku? Bedzie stal w pomieszczeniu technicznym, moze byc paskudny i wielki:D

W Państwa przypadku lepszym wyborem byłby zmiękczacz o pojemności złoża 25 litrów.
Czy zostawi Pan cząstkową twardość wody lub zmiękczy do zera, to mimo wszytko warto pochylić się na systemem RO.
Viteco Smart jest zmiękczaczem z możliwością sterowania przez telefon, ale w przypadku tych urządzeń jest to kompletnie bezużyteczne, ponieważ poza uzupełnianiem soli są całkowicie bezobsługowe.
Chińczyków nie ma co się bać.
Można znaleźć zdecydowanie tańsze rozwiązania od tych co Pan przedstawił.

Gellenort
24-04-2024, 16:59
Dziękuję za odpowiedź!
Tzn ten Viteco nie jest zły?
Zastanawiam się czy da się znaleźć coś sensownego z polecaną tu głowicą ale najchętniej taniej niż ten Ecopearl. Wygląd, język menu dowolne, funkcje smart w tym przypadku zbędne.