PDA

Zobacz pełną wersję : Promocja na Poroterm 25 P+W lub inny pustak na ściane 25cm



ifka13
22-08-2008, 13:31
Proszę znawców tego materiału o opinie- chce zakupić na dom pustaki ceramiczne jeszcze jesienią tego roku - ok180m2 i znalazłem promocje z Porotermu 25P+W za 7,2Brutto/szt- cena podobno do końca sierpnia, później nie wiadomo jak się będą kształtowały.
Jak sądzicie z Waszego doświadczenia czy to zabieg marketingowy i później będzie kolejna promocja, czy może faktycznie może już na jesieni cena pustaka "iść do góry"?
Nie wiem, czy szaleć i kupować go w tej cenie (trzeba go odebrać z cegielni do końca sierpnia) czy może poczekać z miesiąc-dwa- są też inne firmy które brałem pod uwagę m.in Jopek- sumarycznie cena za pusytaki podobna, tylko więcej robocizny bo na m2 potrzeba 4 sztuki więcej położyć.
Miał ktoś podobny dylemat?
Kurcze co jak co ale porotherm z wienterberga to chyba dobra marka? Co sądzicie?

MarcinIKS
22-08-2008, 13:42
No na kolana to ta oferta nie powala. Jeszcze musisz odebrać to własnym transportem? Rozejrzyj się w necie, mi 25 P+W LEIERa ostatnio przywieziono na plac z Tarnowa pod Warszawę za niecałe 4,7zł/szt już z wliczonym transportem.

dzabij
22-08-2008, 13:56
Dokładnie, za 8 PLN kupowałem w zeszłym roku w okresie boom'u z transportem do Warszawy. Dwa miesiące poźniej (wrzesień-październik) można było kupic po 5-6 PLN.

ifka13
22-08-2008, 19:46
dzieki za informacje, cena w prawdzie loco budowa z rozładunkiem, ale spokojnie poczekam do października, zobaczymy co sie bedzie dzialo na rynku
jak oceniacie konkurentów winterberga na polskim rynku : JOPEK, LEIER, ODONOWICE, Biegonice?

gregorczyk
22-08-2008, 21:31
moim zdaniem to drogo, widziałem koło 6 i niżej ostatnio.
ale zastanawia mnie jedno, i radzę na to zwrócić uwagę - czy to są pustaki na ściany zew czy wew nośne. różnica jest w układzie drążeń - szczelin powietrznych. te na zew mają równolegle do lica ściany, te do wew mają prostopadle. za tym idą parametry cieplne czyli w prostej linii koszty ogrzewania. wiele razy się spotkałem, że handlowcy wciskają na ściany zew te które sa do wewnątrz, czy to z niedouczenia czy z wyrafinowania.
dodatkowy fakt, pustaki dla ścian wew są tańsze od tych dla ścian zew i tańsze od ścian 30P+W. 25p+w, ale dla ścian zew są droższe od 30P+W o ponad 1pln na szt. więc dla mnie jest mało racjonalne kupowanie droższych pustaków z gorszymi parametrami cieplnymi. zwróć na te sprawy uwagę na składach - cena i układ drążeń, porównaj z 30p+w, konkluzje przyjdą same.
(ja mam z 30p+w).
co do jakości - najlepsze są wienerbergera (mam je w swoim domu), awaryjnie dokupowałem z leyera 2 palety - tylko dlatego kupiłem (że nagła sprawa). widziałem je na innych budowach - podobnie - sypią się, są kruche, przebarwione, itp. jopek jest mniej kruchy, ale swobodnie chyba podchodzą do tolerancji wymiarowych, duże odchyłki kształtów - na kilku budowach stwierdziłem. innych nie znam. mam nadzieję że coś pomogłem.
powodzenia

ifka13
22-08-2008, 22:58
no ostatnio jak mówiłem z majstrem na budowie to wspominał wlasnie na przykladzie pustaka z Jopka - i wprawdzie powiedział, że poprawnie jest tylko jedno ulozenie pustaka (teraz już nie pamietam jakie i nie chce mieszać) ale robi sie różnie albo ciensza albo grubsza ściana, wspominał też coś o wytrzymałości np przy kolkowaniu- że jak drążenia powietrzne są równolegle do zewn powierzchni to sie rozwala wnętrze pustaka- a jak równolegle to jest ok... ale nie wiem teraz gdzie sie będzie ten kolek trzymal jeżeli trafi w pustą przestrzeń...
patrze teraz w katalog porothermu i widze ze kanaliki powietrzne są prosotopadłe do lica-ale to katalog wienteterbergera i nie jest zależny od promocji....
o a tu link do tego pustaka http://www.wienerberger.pl/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/SR_Product/ProductStandard05&cid=1083059796022&sl=wb_pl_home_pl&lpi=1119356883967

Oceanos
22-08-2008, 23:33
Tyle co ja po przeczytaniu tego mogę napisać. Dużo śledzę porotherm.
Cena za wysoka to żadna promocja. Patrz która to jest klasa wytrzymałości 10 czy 15. W projekcie pewnie masz 15. Układ drążeń jest ważny do izolacji tak jak pisali koledzy. Prostopadłe czy równoległe szczeliny - w przypadku 25P+W to akurat prostopadły do zewn płaszczyzny. Nie wolno wiercić udarem chociaż bez tego ani rusz podobno. No i wiertło koronowe musi być. Kołek łapie dwie ścianki szczelin i spoko trzyma. Po prostu trzeba do porothermu dłuższe kołki dawać.
Ogólnie ta cena to za drogo. Kupowałbym tylko Weinerbergera - dlatego że jest twardy i trzyma wymiary w miarę.
Pozdro

Oceanos
22-08-2008, 23:38
moim zdaniem to drogo, widziałem koło 6 i niżej ostatnio.
ale zastanawia mnie jedno, i radzę na to zwrócić uwagę - czy to są pustaki na ściany zew czy wew nośne. różnica jest w układzie drążeń - szczelin powietrznych. te na zew mają równolegle do lica ściany, te do wew mają prostopadle. za tym idą parametry cieplne czyli w prostej linii koszty ogrzewania. wiele razy się spotkałem, że handlowcy wciskają na ściany zew te które sa do wewnątrz, czy to z niedouczenia czy z wyrafinowania.

Myślę że to nie ma znaczenia jeśli idzie ocieplenie styropianem np. 15cm. Taka izolacyjność ściany będzie lepsza niż Porotherm 30 P+W czy nawet 44P+W.
Pozdro

Oceanos
22-08-2008, 23:39
Sorry to miało być na dole.
Myślę że to nie ma znaczenia jeśli idzie ocieplenie styropianem np. 15cm. Taka izolacyjność ściany będzie lepsza niż Porotherm 30 P+W czy nawet 44P+W.
Pozdro

ifka13
22-08-2008, 23:40
oferowana jest klasa 15, jednak po przeczytaniu kilku postów wstrzymam sie jeszcze troche, zastanawiam sie nad tym porothermem z winterbergera- o ile spadnie cena, jopkiem i szukam biegonic, ale nie moge znaleźć ich w necie-chyba późna godzina nie sprzyja poszukiwaniu

drzankos
23-08-2008, 08:34
a ja zakupiłem UNIPOR z cegielni niemieckiej - wytrzymałość 12 Mpa, oglądałem wczoraj UNIPOR z Chorwacji - jest bardziej czerwony, wydaje sie badziej zimny ( zwarta struktura) i cięższy - ale ma 15 Mpa

tak wiec atasty i certyfikaty to jedno - a murarz mowi ze budowal juz z lepszej ceramiki, ale wiekszosc była jednak gorsza

drzankos
23-08-2008, 08:36
.....
cena z transportem i hds - 64 pln/m2 ( 11 szt /m2)

gregorczyk
25-08-2008, 20:21
ifka,

jeżeli chodzi o kołkowianie, to dodatkowo co mowiłem - układ drążeń równolegle do ściany - wtedy kołek łapie się w kilka ścianek i trzyma, przy układzie prostopadłym może trafić w pustkę i kiszka. lepiej wtedy nie dawać kołków, zresztą przy wys przeciętnego domku i grubości do 15cm styrop. można się zastanawiać czy jest sens.
a co do folderu producenta - ja nie buduję swoich opinii na reklamach. zresztą napisali - do ścian wew lub zew z ociepleniem, ale to ostatnie jest nie w porządku (patrz niżej :).

Oceanos,
ma znaczenie, uwierz mi na słowo, że ściana z pustaka 25P+W z niewłaściwym układem szczelin ma 2x gorsze parametry cieplne niż ta z 30P+W. 2x. a to już daje wymierne koszty na ogrzewaniu w zimie i komfort w lecie. (osobiście mam 30P+W + 15cm, i nie jest to raczej dom pasywny :), ale efekty finansowe są wyraźne).

Oceanos
25-08-2008, 21:45
W porządku bardzo dziękuję za poradę.
Czyli wynika z tego że na zewnątrz czyli na ściany zewnętrzne nośne trzeba mieć pustaki porotherm 25 P+W ze szczelinami równolegle do lica ściany.
Nie wiem czy są one dostępne, chyba więcej jest tych drugich.
Tutaj się zastanawiam czy pustak U-220 nie będzie rozsądniejszy bo wtedy ma szczeliny równolegle. Tylko nie ma P+W i trzeba na zaprawę pionową murować też oraz jest chyba ze dwa razy mniejszy od Porothermu 25cm P+W Weinerbergera.
Oczywiście jeśli są zyski finansowe przy ogrzewaniu to popieram.
Pozdro.

gregorczyk
25-08-2008, 22:00
bardzo proszę :).

dokładnie tak jest, ale podkreślam, 25P+W (szczeliny równolegle) jest ponad 1pln droższy od 30P+W (porotherm). więc to nie ma sensu, jak można mieć więcej za mniej.

do wszystkiego co napisałem, dodam jeszcze, że dochodzi temat akumulacji cieplnej, czyli w drugą stronę - sciana z właściwych materiałów, grubsza, lepiej akumuluje ciepło w zimie (lub w lecie) i dłużej potem oddaje - np przy przerwach w grzaniu (lub przy końcu lata dom się wolniej chłodzi).

z dostępnością jest różnie, a ludzie biorą niestety co jest.

stasiek_ps
25-08-2008, 22:50
oferowana jest klasa 15, jednak po przeczytaniu kilku postów wstrzymam sie jeszcze troche, zastanawiam sie nad tym porothermem z winterbergera- o ile spadnie cena, jopkiem i szukam biegonic, ale nie moge znaleźć ich w necie-chyba późna godzina nie sprzyja poszukiwaniu

Wstrzymaj się, wstrzymaj. Dzisiaj dostałem ofertę na 5,4 netto w składzie w Warszawie więc oferta którą masz to żadna promocja.

Pozdrawiam

dj80
26-08-2008, 04:32
bardzo proszę :).

dokładnie tak jest, ale podkreślam, 25P+W (szczeliny równolegle) jest ponad 1pln droższy od 30P+W (porotherm). więc to nie ma sensu, jak można mieć więcej za mniej.



Witam,
cena jednostkowa 25 jest wyższa niź 30, ale cena m2 będzie znacznie niższa. Porównaj wymiary.

Pozdr
DJ

am76
26-08-2008, 07:44
uwierz mi na słowo, że ściana z pustaka 25P+W z niewłaściwym układem szczelin ma 2x gorsze parametry cieplne niż ta z 30P+W. 2x. a to już daje wymierne koszty na ogrzewaniu w zimie i komfort w lecie. (osobiście mam 30P+W + 15cm, i nie jest to raczej dom pasywny :), ale efekty finansowe są wyraźne).
Z tymi parametrami cieplnymi to oczywiście prawda. Widać to w danych katalogowych - pustak 25 pomimo różnicy w grubości tylko 5 cm od 30 ma dużo większe U.

Ale jeśli chcesz mieć jeszcze większe "wymierne koszty na ogrzewaniu w zimie i komfort w lecie" to weź 25P+W + 20 cm styropianu.

gregorczyk
26-08-2008, 08:07
co do różnicy w cenie m2, to oczywiście, 25P+W jest tańsza 4-6 pln /m2 niż 30P+W, ale to cały czas chodzi o te nieszczęsne pustaki do ścian wew. np biegonice w swoim folderze przy 25P+W (prostopadły układ szczelin) piszą wprost - do ścian wew nośnych.

apropos: http://www.biegonice-sklady.com.pl/ - dla ifki.


i ja cały czas będę się upierał, że to nie są pustaki do ścian zew.
oczywiście, dużo taniej jest pogrubić izolacje termiczną niż pustaka.
parę lat temu, za racjonalną grubość izol term (taką która się zwróci w rozsądnym czasie) podawano 17-18cm. jeszcze wczesniej parę lat było to 10cm. niestety, koszty ogrzewania rosną bardzo szybko, więc pewnie trochę się to przesunęło. i dziś może być ponad 20cm.

skorpio
26-08-2008, 08:09
Ze wszystkich wymienionych tu pustaków Wienerberger jest rzeczywiście najlepiej wykonany. Ale zeszłoroczna zawierucha, oprócz znanych wszystkim budującym w tamtym okresie anomalii cenowych, miała również inny wymiar - przyniosła z zachodu ożywczy wiaterek w postaci nowych produktów, które należy brać pod uwagę przy wyborze. W mojej okolicy kilka domów jest stawianych z zachodnich materiałów, i chociaż ja wybudowałem z Wienerbergera, to muszę obiektywnie stwierdzić, że wypada on blado w zestawieniu z nimi.
Na ten przykład:

http://www.cegla-eder.pl/

Oceanos
26-08-2008, 08:57
No prszę jak dyskusja rozgorzała.
Ja ścianę fundamentową w projekcie 25 cm z bloczków betonowych i wydane pozwolenie na budowę i nie jestem pewien czy mogę zamienic teraz na pustak porotherm 30cm, ponieważ jest jeszcze 15cm ocieplenia styropianu i wtedy miałbym grubszą ścianę niż w projekcie.
Muszę zapytać kierownika budowy przyszłego, bo wtedy może 30cm plus styropian 10cm.
Grubość ściany z ociepleniem w projekcie to 40cm. Czyli 5cm pustak na fundamencie musiałby być wysunięty do srodka domu albo na zewnątrz, żeby wymiary się zgadzały.
Pozdro.

Oceanos
26-08-2008, 08:59
Cena porothermu mnie trochę zabiła dzisiaj w składzie BAT w Trójmiescie pustak 25P+W - cena 8,10 zł za sztukę brutto. Szok.
Pozdro

skorpio
26-08-2008, 09:06
Cena porothermu mnie trochę zabiła dzisiaj w składzie BAT w Trójmiescie pustak 25P+W - cena 8,10 zł za sztukę brutto. Szok.
Pozdro

Koszmar 2007 roku powraca. Dlatego tym bardziej należy przyjrzeć się innym propozycjom. Złamanie monopolu polskich producentów spowoduje obniżenie ceny lub poprawę jakości wyrobów.

franzkru
26-08-2008, 09:13
Cena porothermu mnie trochę zabiła dzisiaj w składzie BAT w Trójmiescie pustak 25P+W - cena 8,10 zł za sztukę brutto. Szok.
Pozdro

Koszmar 2007 roku powraca. Dlatego tym bardziej należy przyjrzeć się innym propozycjom. Złamanie monopolu polskich producentów spowoduje obniżenie ceny lub poprawę jakości wyrobów.

Ja kupowałem niedawno i był po 6.35 brutto z transportem na budowę. Znalazłem też składy na których był po 7.5zł brutto. Więc może poszukaj jeszcze lepszej ceny.

MarcinIKS
26-08-2008, 09:20
No prszę jak dyskusja rozgorzała.
Ja ścianę fundamentową w projekcie 25 cm z bloczków betonowych i wydane pozwolenie na budowę i nie jestem pewien czy mogę zamienic teraz na pustak porotherm 30cm, ponieważ jest jeszcze 15cm ocieplenia styropianu i wtedy miałbym grubszą ścianę niż w projekcie.


Na prawdę nie warto przejmować się ustawieniem przegród w pustaku. Mam Leiera do ścian zewnętrznych na 100%. Współczynnik przenikania 1,25 W/m2K, Porotherm 25 P+W też ma układ przegród w poprzek, współczynnik przenikania 1,03 W/m²K. I tak ma być. Nie ma wersji do ścian wewnętrznych i zewnętrznych o tej grubości (są tylko różnice w wytrzymałości, na ściany zewnętrzne powinna być klasa 15).
Różnice w przenikalności to mniej niż centymetr styropianu.
I po co kombinować teraz z grubością ściany?
http://www.leier.pl/tarnow/katalog/3113_thermopor_25.php
http://www.wienerberger.pl/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/SR_Product/ProductStandard05&cid=1083059796022&sl=wb_pl_home_pl&lpi=1119356883967

gregorczyk
26-08-2008, 09:52
a ja uważam, że warto i nikt mnie nie przekona.

tak jak powiedziełałem:
"oczywiście, dużo taniej jest pogrubić izolacje termiczną niż pustaka"

a kombinują projektanci i producenci. jeżeli ściana 25 to najlepiej z betonu komórkowego, i po sprawie.

taka ciekawostka - wyliczenia niezależne i zależne - dla ścian 30 i 25 różnice w kosztach ogrzewania w sezonie (gaz ziemny) to jest 100-200 pln. rzecz jasna wszystko jest idealizowane, i rzeczywiste będzie coś pomiędzy.
koszt ściany 25 jest mniejszy średnio 5zl/m2, czyli średnio w domku mamy 160-170m2 ścian czyli ok na pustaku 800 zl. czyli 4-8 lat zwrotu.
jest to teoretyzowanie, ale ma jakies podstawy. natomiast prawdziwe koszty są funkcją wielu czynników, często trudnych do spełnienia. co nie znaczy, że nie powinno się do nich dążyć. :).

pozdrowienia dla wszystkich.

MarcinIKS
26-08-2008, 09:58
Wszystko ok, jeśli na etapie projektowania przyjęto ścianę 30cm+ocieplenie. Jeśli nie to zaczyna być problem ze ścianą fundamentową, wymiarami budynku (bo zmieniają się dość znacznie i teoretycznie powinno się to legalizować). Z drugiej strony - te 800zł róznicy w pustakach to jakieś na oko 6m3 styropianu ;)

aru
26-08-2008, 10:24
a ja uważam, że warto i nikt mnie nie przekona. a utwierdziły mnie w tym 5 lat technikum i 5 lat studiów budowlanych :wink: i 10 lat pracy w zawodzie :).


położyłeś dużo na szali
i sam sobie dokopałeś:

tak jak powiedziełałem:
"oczywiście, dużo taniej jest pogrubić izolacje termiczną niż pustaka"

z pewnością nie ma o co walczyć przy dzsiejszych zaleceniach grubości izolacji

gregorczyk
26-08-2008, 10:50
:wink: ,

jedna rzecz to pustaki, i o tym gadamy. bo jak ktoś pyta czy lepiej taki czy taki, to odpowiadam zgodnie z tym co wiem, - taki.

ale z tym się wiąże izolacja termiczna, nierozłącznie.
i dla mnie wygląda tak sprawa, jeżeli ściana ceramiczna to min 30, jeżeli 25 to komórkowa (nie ma kwestii szczelin:), do tego od 14cm w wzwyż izolacja termiczna. i po sprawie.

zmiana na etapie wykonawstwa jest możliwa, ale formalnie troszke kłopotliwa.
bo jest to istotne odstępstwo od projektu, więc wymaga zamiennego projektu i nowej decyzji. jest to do przejścia, gdy dom nie jest wyżyłowany pod warunki zabudowy lub plan miejscowy - tzn nie ma max możliwych wymiarów elewacji - czyli wym w rzucie. często wszystko jest na styku, i żeby zyskać trochę przestrzeni wew, daje się te nieszczęsne 25 ceramiczne.

aru
26-08-2008, 10:59
zmiany materiałowe nie są istotnym odstępstwem, można dywagować o zmianie kubatury powierzchni, ze wzgl. na zastosowanie innej grubości materiałów, ale to tylko teoretyzowanie, bez przełożenia w praktyce,
żadnych zmian w decyzjach i projekcie praktycznie nie wymaga, często w opisie informuje się o mozliwości zamiany materiałów, co jeszcze bardziej upraszcza sprawę
w najgorszym wypadku wymaga to wpisu projektanta o zmianie technologii, jako zmianie nieistotnej

gregorczyk
26-08-2008, 11:18
a ja mowie o wymiarach zew :).

aru
26-08-2008, 11:35
jakich zewnętrznych?
że co, wyżyłowane odległości od granic?
nalezy to uwzględnić i tyle
jest taka "instytucja", jak dokumentacja powykonawcza, gdzie to wszystko się zawiera

Oceanos
26-08-2008, 12:58
W moim przypadku osoba która robiła adaptację projektu do warunków lokalnych prawdopodobnie będzie też kierownikiem budowy, więc czy nie może sama zmienić rodzaju materiału? Jest zgoda projektanta projektu gotowego na zamianę materiałów.
Tylko czy lepiej wybrać tą 30cm + styropian 10cm. Czy zostać przy 25cm plus 15cm styropianu. Wymiary zewnętrzne zostaną zachowane bo całość będzie miała 40cm, a wymiary zewnętrzne budynku zostaną zachowane.Pustak 30cm jest solidniejszy i chyba cieplejszy.
Pozdro

aru
26-08-2008, 13:02
a co jest cieplejsze ?
5 cm pustaka czy 5 cm styro?
i co masz na myśli pisząc "solidniejszy"

Oceanos
26-08-2008, 14:16
To znaczy ściana mocniejsza zsersza.
pozdro