PDA

Zobacz pełną wersję : izolacja fundamentu (po raz kolejny)



tom_ek1
22-08-2008, 14:06
Witam,
Po raz kolejne poruszę temat izolacji fundamentów........

w końcu jaką izolację mam zastosować, aby była jak najtańsza i jednocześnie spełniała normy i zadanie. Domek, częściowo podpiwniczony, ława + ściana fundamentowa wylewane betonem. Ściany fundamentów na wierzchu(teren ze sporym spadkiem - ok1.7m po przekątnej domu) będą później przysypane ziemią:).
Już zgłupiałem, przeczytałem około 100 postów, na ten temat.
Założenie i pomysł:
fundament przemalować IZOPLAST DYSPERBENT, tylko ścianki piwnicy ocieplić styropianem, na koniec na cale ściany fund. folia kubełkowa

za pomoc dziękuje:)

zaglądnij i skomentuj
http://forum.muratordom.pl/dziennik-cieplego-domka,t136707.htm

margarytka
23-08-2008, 07:16
Najprościej zapytać autora projektu Twego domu :D ( jeśli tego nie ma w projekcie -choć być powinno)

tom_ek1
24-08-2008, 10:59
niestety nie ma :(
nie zauważyłem tego w czasie odbioru projektu, teraz przez to przeoczenie sam muszę podjąć decyzje:)

arcadiusz
24-08-2008, 12:19
Witam, kupiłem AquaStyr 5cm żeby ocieplić fundament, wcześniej bloczki fundamentowe były malowane dysperbitem, dom niepodpiwniczony, czy wystarczy po przyklejeniu zasypać ten styropian ziemią czy może czymś jeszcze zabezpieczyć, czytałem w niektórych postach że folia kubełkowa jest w takim przypadku niepotrzebna.

tom_ek1
24-08-2008, 12:40
nowy pomysł:
1)"izohan dysperbit" rozcieńczony
2)"izohan dysperbit" gęsty
3)"izohan WM" + styropian 5cm tylko na ścianę piwnicy oraz dookoła fundamentów ponad grunt (płyta na 50cm z czego ok20-30cm ponad grunt) - dla zmniejszenia różnicy z elewacją (styro 12cm)
4)folia kubełkowa
5)drenaż opaskowy

Jeżeli o czymś zapomniałem proszę o wskazówkę.
Izolację fundamentów zrobić chcę sam:) Chęci mam, ale brak wiedzy i po części umiejętności:). Więc rady, wskazówki są mile widziane. Jeżeli ma ktoś zdjęcia z poszczególnych etapów proszę o link np do dziennika:)

pozdrawiam

tom_ek1
24-08-2008, 15:44
aaa.... jeszcze pytanko:
czy można styropian pomalować dysterbitem bez nakładania wcześniej kleju,siatki??
czy później na taką warstwę będzie można położyć płytki??

margarytka
24-08-2008, 16:08
Skoro tak się sprawy mają to możesz zareklamować projekt, jest to ewidentny błąd projektowy. Poza tym autor projektu ma obowiązek nanieść stosowne poprawki ( łaski nie robi).
Nic nie piszesz o poziomie wody gruntowej i o rodzaju gruntu na jakim stoi budynek? Są to informacje niezbędne do udzielenia prawidłowej odpowiedzi. Poza tym piszesz,że budynek stoi na skarpie, a nie wiadomo z której strony jest piwnica. Może jakieś zdjęcie, lub rysunek byś tu wrzucił, to ułatwiłoby zadanie.
Jeśli grunt masz piaszczysty i poziom wody poniżej posadowienia to wystarczy dysperbit + styropian, ponad gruntem styropian, do którego chcesz potem przyklejać płytki musi być kołkowany.

tom_ek1
24-08-2008, 16:37
grunt to glina...
piwnice mam w dolnej części
poziom wód gruntowych raczej jest głęboki ( a będzie jeszcze dosypywana ziemia by wyrównać poziom działki), gorzej z tym że w czasie deszczu sporo wody spływa z wyższych działek

http://forum.muratordom.pl/dziennik-cieplego-domka,t136707.htm

margarytka
24-08-2008, 20:21
Jeśli glina ( bez przewarstwień piasku ) to nie ma obawy,że wody spływające z wyżej położonych działek mogą dostać się do Twojej piwnicy.
Jednak w celu wyeliminowania zjawiska podmywania fundamentów , przez wody opadowe, spływające w kierunku Twego domu zastosowałbym odwodnienie liniowe na całej szerokości budynku, z odprowadzeniem wody do kanalizacji deszczowej lub do zbiornika ( możliwość późniejszego wykorzystania) . Jak takie odwodnienie wygląda możesz zobaczyć tu http://www.aspph.pl/index.php?pid=1,4.