PDA

Zobacz pełną wersję : ekogroszek czy gaz - POMOCY!



kinghah
23-08-2008, 08:01
witam,
jestem totalnym laikiem, wiec prosze na mnie nie krzyczec;-),
kupilismy dom w stanie deweloperskim:
powierzchnia zabudowy - 104,41m2,
uzytkowa - 106,28m2,
kubatura DOMU- 735,78m2 (pietrowy),
pustak max, styropian 10 cm, welna Knauf 20 cm,
okna plastikowe 5-komorowe,
2 lazienki i przedpokoje w ogrzewaniu podlogowym
i stoimy przed dylematem wyboru pieca: gazowy (kondensacyjny czy zwykly?) czy ekogroszek? dodam, ze mamy mala kotlownie, groszek/pelety trzeba bedzie kupowal na biezaco (zmiesci sie na raz ok. 1 tony), gaz mamy na granicy dzialki, ok. 10 metrow od domu, z tym, ze podlacz musi pojsc dookola domu (kotlownia po drugiej stronie domu), co radzicie?
aha, jest nas 2 dorosle osoby i dziecko.
bardzo prosze o pomoc!

jajmar
23-08-2008, 08:19
powierzchnia zabudowy - 104,41m2,
uzytkowa - 106,28m2,
kubatura - 735,78m2 (pietrowy),

fiu fiu, impomująca musi byc wysokość pomieszczeń,
........albo ta kubatura to budynku nie grzania :-)

[/quote]

Ja bym wybrał gaz.
Oszczędności na groszku jeżeli jakieś sa znikome. Poszukaj wątków o gazie i ekogroszku, są tam podane dokładne dane domów i zużycia paliwa.

kinghah
23-08-2008, 08:30
[quote=kinghah]
powierzchnia zabudowy - 104,41m2,
uzytkowa - 106,28m2,
kubatura - 735,78m2 (pietrowy),

fiu fiu, impomująca musi byc wysokość pomieszczeń,
........albo ta kubatura to budynku nie grzania :-)

co jest nie tak z ta kubatura? przepisalam z operatu, myslalam, ze to potrzebne, wysokosc pomieszczen jest standardowa;-)

23-08-2008, 08:39
przy podobnej kubaturze mam blisko dwukrotnie wieksza pow. użytkową
nie czujesz sie w domu jak w kościele ?

jajmar
23-08-2008, 08:45
co jest nie tak z ta kubatura?

powierzchnia 100m2 przy standartowej wyskosci powiedzmy 2.6m to masz kubature 260m3 a u Ciebie powierzchni ciut ponad 100 a kubatura jakbyś wykośc miała 7 metrów :)

kinghah
23-08-2008, 09:50
co jest nie tak z ta kubatura?

powierzchnia 100m2 przy standartowej wyskosci powiedzmy 2.6m to masz kubature 260m3 a u Ciebie powierzchni ciut ponad 100 a kubatura jakbyś wykośc miała 7 metrów :)

powierzchnia calkowita: 223, 92 m2
pokoje maja normalna wysokosc - 2,6 m
taka kubatura to moze tak wychodzi przy pietrowym plus schody plus strych? dom jest na podwyzszeniu (bez piwnic)...
nie wiem, mam projekt Archeton - krokus L

androzek
23-08-2008, 09:56
Ostanio widziałem ekogroszek w Castoramie za 800 zł/tonę w ładnych woreczkach po 25 kg.Ja bym wybrał gaz bezapelacyjnie.I tak wszystko drożeje..

kinghah
23-08-2008, 11:59
Ostanio widziałem ekogroszek w Castoramie za 800 zł/tonę w ładnych woreczkach po 25 kg.Ja bym wybrał gaz bezapelacyjnie.I tak wszystko drożeje..

no, w koncu ktos na temat;-) DZIEKUJE!

pati25
23-08-2008, 12:02
Gdy by nie to ze masz małe pomieszczenie gospodarcze to napewno nie był by to gaz ...

jajmar
23-08-2008, 12:45
Ja bym wybrał gaz.
Oszczędności na groszku jeżeli jakieś sa znikome.



no, w koncu ktos na temat;-) DZIEKUJE!

A to moje było nie na temat? :(

nom
23-08-2008, 13:34
powierzchnia 100m2 przy standartowej )

Czepiasz się szczegółów a jak piszesz "standardowej"? :-)

Ja uważam, że powinnaś kupić kocioł zwykły jednofunkcyjny ze zbiornikiem na wodę (maks. 80l, może być warstwowy, ale nie musi), może być turbo (lepiej niż atmosferyk). Przynajmniej ja taki bym wybrał. :-)
Kondensat przy takiej powierzchni najprawdopodobnie nigdy się nie zwróci.
Poza tym przeglądy kondensacyjnego są "średnio na jeża" dwa razy droższe niż "zwykłego". :-)

lukol-bis
23-08-2008, 14:01
Nawet nie ma nad czym się zastanawiać. Jako zasadnicze ogrzewanie: gaz, a uzupełnienie kominek. Być może z płaszczem wodynym.
Ja jest gaz w zasięgu, to o ekogroszku lepiej nie myśleć, bo szkoda na to czasu i energii.
Pozdrawiam

bodzio74
23-08-2008, 14:03
:D groszek czy na gaz zależy od zawartości portfela?

ave!
23-08-2008, 14:05
mam ekogroszek, ale tylko dlatego, że nie było gazu - jeśli gaz doprowadzą - zmieniam na gaz. (nie chodzi o narzekanie - w zasadzie ten groszek nie jest kłopotliwy, ale gaz jest bezobsługowy , nie musisz go składować pamietac kupnie etc) :) (a z tą kubaturą... u nas w projekcie jest 112 użytkowej a podłóg do wylania było coś prawie 170 m :wink:)

bodzio74
23-08-2008, 14:24
mam ekogroszek, ale tylko dlatego, że nie było gazu - jeśli gaz doprowadzą - zmieniam na gaz. (nie chodzi o narzekanie - w zasadzie ten groszek nie jest kłopotliwy, ale gaz jest bezobsługowy , nie musisz go składować pamietac kupnie etc) (a z tą kubaturą... u nas w projekcie jest 112 użytkowej a podłóg do wylania było coś prawie 170 m )
_________________
zgadzam się z tą opinią a piec na ekogroszek prawie jak na miał musisz mieć dobra wentylację a i tak będzie czuć ten zapach dymu a przy jakim kolwiek podrywie wiatru i tak się będzie wylatniało chyba że wejście masz osobne z zwnątrz domu tak jak ja albo je zrobisz.piec na ekogroszek dobrej firmy kosztuje 6 - 9 - tysięcy a na gaz o połowe mniej a różnica cen zaczyna maleć pomiędzy tymi surowcami do ogrzania, po drugie nie dawno w uni europejskiej nakazano Polsce o zwiekszenie nakładów na energie odnawialną która ma wynieść chyba do 20 % tak więc nie warto pchac kasy w opalania typów węglowych bo inne zaczną tanieć wypierając paliwa węglowe

androzek
23-08-2008, 14:28
No to jeszcze raz ja:
- koszta mediów rosną,producenci mediów energetycznych robią wyścigi cenowe - jak ludzie nie mieli kominków to drewno było tanie,jak ekogroszku nikt nie kupował to był tani i tak przykłady można mnożyć.
- do wyboru jest : ogrzewanie prądem w różnych wariacjach ( drożeje )
węglem ,drewnem itp ( drożeje )
gazem z butli ( wyjściowo koszmarnie drogo )
olejem opałowym ( tanio już było )
gazem z sieci ( drożeje )
bele cym ( śmieci jest w bród )
kominek z płaszczem lub DGP ( kotłownia w salonie )
- jak dziś wybierzesz jeden sposób ogrzewania to za chwilę znajdzie się 100 chętnych aby udowodnić Tobie ,że źle zrobiłeś.Czyli jak byś nie zrobił będzie źle - takie będzie Twoje odczucie.
Reasumując - jeśli cenisz sobie wygodę,bezobsługowość,czystość"kotłowni",brak lęku czy w zbiorniku jest jeszcze olej,gaz czy "ekogroszek lub pelety masz to wyboru:
POMPA CIEPŁA
GAZ Z SIECI
jeśli lubisz tachać worki,jeździć po"wyngiel" i zimą wyjeżdżając na ferie prosić sąsiada o dosypanie "wyngla" wybierz gaz,jeśli masz teraz kasę to wybierz pompę ciepła.

kinghah
23-08-2008, 15:44
Ja uważam, że powinnaś kupić kocioł zwykły jednofunkcyjny ze zbiornikiem na wodę (maks. 80l, może być warstwowy, ale nie musi), może być turbo (lepiej niż atmosferyk). Przynajmniej ja taki bym wybrał. :-)
Kondensat przy takiej powierzchni najprawdopodobnie nigdy się nie zwróci.
Poza tym przeglądy kondensacyjnego są "średnio na jeża" dwa razy droższe niż "zwykłego". :-)

Ktos tez tak uwaza? w sensie zwykly a nie kondensat? bo gdzies czytalam, ze przy drozejacym gazie inwestycja zwroci sie dosc szybko...

androzek
23-08-2008, 17:21
A kiedy zwróci się budowa domu???..i komu?
Bierz kondensat jednofunkcyjny z zasobnikiem i zrób wszędzie podłogówkę.
Oszczędności na początku ( najtańszy piec atmosferyczny ) są iluzoryczne.Sprawnosć kondensata jest jednak większa a z niskotemperaturowym systemem ogrzewania ( podłogówką ) naprawdę można coś uszczknąć z rachunków.

kinghah
23-08-2008, 22:01
A kiedy zwróci się budowa domu???..i komu?
Bierz kondensat jednofunkcyjny z zasobnikiem i zrób wszędzie podłogówkę.
Oszczędności na początku ( najtańszy piec atmosferyczny ) są iluzoryczne.Sprawnosć kondensata jest jednak większa a z niskotemperaturowym systemem ogrzewania ( podłogówką ) naprawdę można coś uszczknąć z rachunków.

podlogowki juz nie zrobie wiecej, bo podlogi sa gotowe, ale chyba przekonujecie mnie do kondensata, DZIEKUJE ZA RADY!!!


P.S. KUBATURA PRZEZE MNIE PODANA TO KUBATURA CALEGO DOMU;-)

monument
24-08-2008, 10:13
Uważam że wybór masz wyjątkowo prosty
przypadek 1.
moj przyjaciel ma identyczny dom jak ja-on musi ładować ten pseudo piec co 2-3 dni ,rozładować tonę węgla i przytargać ją do domu,nasypywać 25kg w brudnych workach do komory,sprzątać garaż ,kotłownie i przedpokój prawie codziennie bo syf z węgla unosi się po całym domu.I najważniejsze w zimie ok.600 stówek na miesiąc.
przypadek 2
piec kondensacyjny de dietrich,widziałem go ostatnio w kotłowni -rok temu,koszt w miesiącach zimowych max.300 złotych(przepraszam wszystkich użytkowników ekogroszka że tak dali się nabić w butelkę kupując coś co powinno być piecem)
wybór należy do Ciebie
pozdrawiam

kinghah
24-08-2008, 10:35
Uważam że wybór masz wyjątkowo prosty
przypadek 1.
moj przyjaciel ma identyczny dom jak ja-on musi ładować ten pseudo piec co 2-3 dni ,rozładować tonę węgla i przytargać ją do domu,nasypywać 25kg w brudnych workach do komory,sprzątać garaż ,kotłownie i przedpokój prawie codziennie bo syf z węgla unosi się po całym domu.I najważniejsze w zimie ok.600 stówek na miesiąc.
przypadek 2
piec kondensacyjny de dietrich,widziałem go ostatnio w kotłowni -rok temu,koszt w miesiącach zimowych max.300 złotych(przepraszam wszystkich użytkowników ekogroszka że tak dali się nabić w butelkę kupując coś co powinno być piecem)
wybór należy do Ciebie
pozdrawiam

dziekuje bardzo za rade, wlasciwie decyzja jest juz podjeta - kondensat, kwestia tylko firmy.
jak duzy masz dom - porownuje koszty utrzymania roznych?

dido79
24-08-2008, 10:43
z gazem trzeba uważać, bo ruski sie wkużą za to, że tarcze stawiamy i kurek zakręcą i bezie lipa, a węgla to jeszcze mamy troszkę. :lol:

pablitoo
24-08-2008, 10:52
(...)

dziekuje bardzo za rade, wlasciwie decyzja jest juz podjeta - kondensat, kwestia tylko firmy.
jak duzy masz dom - porownuje koszty utrzymania roznych?

Kinghah -> zastanów sie dobrze nad wyborem - skoro będziesz mieszkać w domu który jest w stanie deweloperskim to znaczy że wykonanie ogrzewania podłogowego odpada - będziesz skazana na grzejniki .
Największą wydajność i największe oszczędności da Ci kondensat przy niskotemperaturowym systemie grzewczym - ogrzewanie podłogowe jest właśnie takim systemem - ale w twoim przypadku niewykonalnym .
Można również zaprojektować ogrzewanie grzejnikowe jako niskotemperaturowe ale to już większe koszta zakupu odpowiednio przewymiarowanych grzejników .
Kondensat daje największe oszczędności gdy temperatura wody na jego wyjściu nie przekracza 50 stopni - więc aby wykorzystać maksymalnie taki kocioł musisz zaprojektować grzejniki do temperatury 50/40 lub 55/45 , a to już determinuje zakup grzejników ca 1,5 - 2kW dla pomieszczeń o średniej powierzchni 15m2 - wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło danych pomieszczeń - jeżeli takie znasz to łatwo przeliczysz sobie jakie moce grzejników będą Ci potrzebne - potem dobierzesz grzejniki do danych mocy i zobaczysz ile za nie zapłacisz i jakie będą miały gabaryty - im większa moc grzejnika przy niższej temp zasilania - tym musi on mieć większą powierzchnię wymiany - czyli musi być większy gabarytowo ...

Zastanów sie jeszcze raz i wszystko przelicz czy jest sens zakładać kondensat do Twojego systemu grzewczego , bo może się okazać że to przerost formy nad treścią ...

jutlandia
24-08-2008, 11:58
Jestem laikiem ale sama mam piec na ekogroszek z rusztem, przeważyło to, że w razie co można w nim palić też miałem (tanio ale badziewnie) i np drewnem (na ruszcie). Jakoś mnie odstręczał piec tylko na gaz... może drożeć, tanieć, rury się psuć itp itd....

Leszko
24-08-2008, 13:15
Jeżeli dosłownie nie chcesz nic robić przy ogrzewaniu nie zwazając na koszty, montuj gaz, bo przy ekogroszku jednak trzeba trochę obsługi, fakt że rzadko bo w moim przpadku raz na 10-14 dni w sezonie zimowym, a w letnim około pół tora miesiąca.

kinghah
24-08-2008, 19:04
(...)

dziekuje bardzo za rade, wlasciwie decyzja jest juz podjeta - kondensat, kwestia tylko firmy.
jak duzy masz dom - porownuje koszty utrzymania roznych?

Kinghah -> zastanów sie dobrze nad wyborem - skoro będziesz mieszkać w domu który jest w stanie deweloperskim to znaczy że wykonanie ogrzewania podłogowego odpada - będziesz skazana na grzejniki .
Największą wydajność i największe oszczędności da Ci kondensat przy niskotemperaturowym systemie grzewczym - ogrzewanie podłogowe jest właśnie takim systemem - ale w twoim przypadku niewykonalnym .
Można również zaprojektować ogrzewanie grzejnikowe jako niskotemperaturowe ale to już większe koszta zakupu odpowiednio przewymiarowanych grzejników .
Kondensat daje największe oszczędności gdy temperatura wody na jego wyjściu nie przekracza 50 stopni - więc aby wykorzystać maksymalnie taki kocioł musisz zaprojektować grzejniki do temperatury 50/40 lub 55/45 , a to już determinuje zakup grzejników ca 1,5 - 2kW dla pomieszczeń o średniej powierzchni 15m2 - wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło danych pomieszczeń - jeżeli takie znasz to łatwo przeliczysz sobie jakie moce grzejników będą Ci potrzebne - potem dobierzesz grzejniki do danych mocy i zobaczysz ile za nie zapłacisz i jakie będą miały gabaryty - im większa moc grzejnika przy niższej temp zasilania - tym musi on mieć większą powierzchnię wymiany - czyli musi być większy gabarytowo ...

Zastanów sie jeszcze raz i wszystko przelicz czy jest sens zakładać kondensat do Twojego systemu grzewczego , bo może się okazać że to przerost formy nad treścią ...

ogrzewanie podlogowe mam gotowe w przedpokojach i lazienkach, czyli ok. 1/3 pomieszczen, natomiast w pokojach nie.

coulignon
24-08-2008, 19:15
Te... specjalisty od kubatur sie znlazły.. :D

Kubtaru z projektu to jest objętość jaką zajmuje budynek w przestrzeni wraz garażami etc mierzona po zewnętrznych wymiarach.

i merytorycznie - ekogroszek będzie jeszcze troche tańszy od gazu ale na Twoim miejscu nie bawiłbym się - jak masz gaz ziemny to bezobsługowość i czystość tego rozwiązania docenisz po pierwszym tygodniu palania. Poza tym ekogroszeg drożeje szybciej niz gaz.

kinghah
24-08-2008, 19:43
Te... specjalisty od kubatur sie znlazły.. :D

Kubtaru z projektu to jest objętość jaką zajmuje budynek w przestrzeni wraz garażami etc mierzona po zewnętrznych wymiarach

I LOVE YOU, MAN :D

pablitoo
24-08-2008, 20:44
(...)

ogrzewanie podlogowe mam gotowe w przedpokojach i lazienkach, czyli ok. 1/3 pomieszczen, natomiast w pokojach nie.

Jeżeli zamierzasz w pozostałych pomieszczeniach gdzie nie masz podłogówki zainstalować grzejniki to jeżeli zaprojektujesz je do ogrzewania niskotemperaturowego to kondensat ma sens , natomiast jeżeli nie - to zbędny wydatek ...

Jeżeli masz podłogówkę to w jaki sposób masz zrealizowane sterowanie poszczególnymi jej pętlami ?? , w jaki sposób masz te pętle podłączone do obiegu c.o. skoro jeszcze nie wiesz jaki kocioł zastosujesz ?? ...

kinghah
29-08-2008, 08:55
Jeżeli masz podłogówkę to w jaki sposób masz zrealizowane sterowanie poszczególnymi jej pętlami ?? , w jaki sposób masz te pętle podłączone do obiegu c.o. skoro jeszcze nie wiesz jaki kocioł zastosujesz ?? ...

Ogrzewanie podłogowe ma sterowanie w pokoju i wychodzi do kotłowni, grzejniki sa osobno i wychodzą drugim wejsciem w kotłowni. Jaki wiec piec?

pablitoo
29-08-2008, 09:40
Ogrzewanie podłogowe ma sterowanie w pokoju i wychodzi do kotłowni, grzejniki sa osobno i wychodzą drugim wejsciem w kotłowni. Jaki wiec piec?

Jaki typ instalacji podłogówki ?? - z mieszaczem ?? , czy na zaworach RTL ?? , rozumiem że masz instalację c.o na rozdzielaczach ?? - czyli z jednej skrzynki z listwą rozdzielacza w kotłowni jak widać są połączone kaloryfery a z drugiej takiej samej pętle podłogówki - tak ?? , z jakiego materiału zrobiona instalacja c.o - miedź ?? , pex ?? , jaki typ instalacji - otwarty z naczyniem wzbiorczym ?? czy zamknięty ciśnieniowy ?? - napisz coś więcej bo na razie to nic nie wiadomo ...

Wogóle - bardzo dziwny ten układ z deweloperm - buduje dom , robi instalację c.o. i nie interesuje się jaki będzie kocioł - przykładowo - jak zrobił Ci instalację c.o zamkniętą to juz po ptokach i nie zamontujesz kotła na paliwa stałe / wymagany układ otwarty z naczyniem wzbiorczym / , tak samo odwrotnie - jak zrobił system otwarty nie zamontujesz kotła gazowego który pracuje w systemie zamkniętym ...

pierwek
29-08-2008, 10:05
(przepraszam wszystkich użytkowników ekogroszka że tak dali się nabić w butelkę kupując coś co powinno być piecem)


ja wybrałem ekogroszek - dałem się nabić w butelkę ? a skąd miałem sobie wziąć gaz skoro w mojej wiosce (która jest siedzibą gminy) nie ma wcale gazu?

może masz jeszcze jakąś mądrą radę dla mnie?

pati25
29-08-2008, 10:38
A ja mam gaz i nawet nie zamierzam go ciagnąc ....

coulignon
29-08-2008, 10:41
A ja mam gaz i nawet nie zamierzam go ciagnąc ....

bo......?

franzkru
29-08-2008, 12:06
A ja mam gaz i nawet nie zamierzam go ciagnąc ....

bo......?

No własnie bo ?
Ja sam mam gaz niedaleko (jakies 45m) od działki i cały czas się zastanawiam czy nie zrobić pieca na ekogroszek. Zważam tutaj głównie na element ekonomiczny tzn że ogrzewanie ekogroszkiem jest niby tańsze. Podciągnięcie gazu do domu to też jest jakiś koszt który biorę pod uwagę. Metraż jaki będę ogrzewał to ~210m2 (pow. uzytkowej). Dodatkowo będe montował kominek (z DGP lub z płaszczem wodnym).

Tak więc jeżeli ktoś znalazł inny wątek na forum albo gdzieś indziej w miare obiektywne zestawienie kosztów ogrzewania ekogroszkiem lub gazem to był bym wdzięczny.
Z góry uprzedzam że szukałem ale żadnych godnych rozważenia informacji nie znalazłem. Jedynie sprzeczki ludzi którzy maja ekogroszek z ludzmi który palą gazem = bez obiektywizmu.

Mały
29-08-2008, 12:14
witam,
jestem totalnym laikiem, wiec prosze na mnie nie krzyczec;-),
kupilismy dom w stanie deweloperskim:
powierzchnia zabudowy - 104,41m2,
uzytkowa - 106,28m2,
kubatura DOMU- 735,78m2 (pietrowy),
pustak max, styropian 10 cm, welna Knauf 20 cm,
okna plastikowe 5-komorowe,
2 lazienki i przedpokoje w ogrzewaniu podlogowym
i stoimy przed dylematem wyboru pieca: gazowy (kondensacyjny czy zwykly?) czy ekogroszek? dodam, ze mamy mala kotlownie, groszek/pelety trzeba bedzie kupowal na biezaco (zmiesci sie na raz ok. 1 tony), gaz mamy na granicy dzialki, ok. 10 metrow od domu, z tym, ze podlacz musi pojsc dookola domu (kotlownia po drugiej stronie domu), co radzicie?
aha, jest nas 2 dorosle osoby i dziecko.
bardzo prosze o pomoc!
Przy gazie ziemnym w granicy to się nie ma co zastanawiać. Gaz i tyle.
Co do typu kotła - masz grzejniki czy podłogówkę, a jesli grzejniki to na jakie ogrzewanie liczone?

Cezarr
29-08-2008, 13:32
frantzkru
Ekogroszek-powody ekonomiczne-rozumiem, wszystkie uciążliwości tego wyboru napisane są powyżej, więc ich nie powtarzam. Napewno zastanawiałeś się też nad PC. Ja mam gaz w ogrodzeniu, a i tak ostatnio czytam dużo o pompach ciepła i jesli w stosunku do gazu, na etapie inwestycji mam przepłacić te 10 tyś to decyduję się na PC.

kinghah
29-08-2008, 17:01
frantzkru
Ekogroszek-powody ekonomiczne-rozumiem, wszystkie uciążliwości tego wyboru napisane są powyżej, więc ich nie powtarzam. Napewno zastanawiałeś się też nad PC. Ja mam gaz w ogrodzeniu, a i tak ostatnio czytam dużo o pompach ciepła i jesli w stosunku do gazu, na etapie inwestycji mam przepłacić te 10 tyś to decyduję się na PC.

przylacz gazu do domu to u mnie koszt ok. 3 tys (gaz przy granicy, ale kotłownia po drugiej stronie działki, w domu ciągnięcie rury odpada bo potrzebuje tylko do kotłowni) a piec kondensacyjny ok. 7 tys (wszystko liczone bez robocizny instalacji gazowej wewnatrz i zalozenia pieca).
czytałam o PC, ale koszt wydał mi sie kosmiczny, bynajmniej nie 10 tys wiecej,a 20-30 tys minimum. moze sie myle, chetnie posłucham innych? i jakie sa potem koszty eksploatacji? PC ogrzeje dom w zimie czy tylko wode (jak kolektory słoneczne)?

sieko
31-08-2008, 21:43
podobnie jak autor wątku mam dylemat.
Jednak chyba wybiore gaz,
powierzchnia użytkowa mego domku to 126mkw.
Pozostaje wybór kotła, czy kondensat czy zwykły,
instalator przekonuje aby wziąć zwykły, bo zaoszczędze na kotle i kominie i na powiększaniu gabarytów grzejników bo nie wszędzie da sie założyć podłogówke (np pod panelami nie wskazane). mówił też że te duże sprawności około 107% to troche przesadzone dane i chwyt marketingowy. Mówi też abym zrobił lepiej w miedzi.
Sam nie wiem co o tym myśleć, wkurza mnie troche fakt że gdybym dał kondensat to po co tyle płaciłem za gotowe kominy leiera :(-nieprzemyślałem tego
drugi dylemat to czy lepiej piec dwuobiegowy czy kocił +zasobnik na wode. prosze o rady, słyszałem że kocioł +zasobnik jest bardziej oszczędny.
Lepie miedz czy plastik-jakie są wasze doświadczenia?

sys
31-08-2008, 22:06
na ten rok jeszcze gaz...

w przyszłym roku nie wiem bo zbliża się 2010... czyli nową umowę czas podpisać z gaspromem...

kinghah
01-09-2008, 20:43
Jaki typ instalacji podłogówki ?? - z mieszaczem ?? , czy na zaworach RTL ?? , rozumiem że masz instalację c.o na rozdzielaczach ?? - czyli z jednej skrzynki z listwą rozdzielacza w kotłowni jak widać są połączone kaloryfery a z drugiej takiej samej pętle podłogówki - tak ?? , z jakiego materiału zrobiona instalacja c.o - miedź ?? , pex ?? , jaki typ instalacji - otwarty z naczyniem wzbiorczym ?? czy zamknięty ciśnieniowy ?? - napisz coś więcej bo na razie to nic nie wiadomo

juz wiem, że:
z jednej skrzynki z listwą rozdzielacza w kotłowni jak widać są połączone kaloryfery a z drugiej takiej samej pętle podłogówki,
zawory rtl, instalacja pex, typ instalacji zamkniety ciśnieniowy

pablitoo
02-09-2008, 06:59
(...)

juz wiem, że:
z jednej skrzynki z listwą rozdzielacza w kotłowni jak widać są połączone kaloryfery a z drugiej takiej samej pętle podłogówki,
zawory rtl, instalacja pex, typ instalacji zamkniety ciśnieniowy

Układ zamknięty - zastosowanie kotła na paliwo stałe odpada ...
Kocioł gazowy - jak najbardziej .

pierwek
02-09-2008, 07:20
Układ zamknięty - zastosowanie kotła na paliwo stałe odpada

BeZeDuRa - dajesz wymiennik ciepła płytowy - za wymiennikiem masz układ zamknięty, przed wymiennikiem piec pracuje w układzie otwartym z naczyniem przelewowym

pablitoo
02-09-2008, 08:34
Układ zamknięty - zastosowanie kotła na paliwo stałe odpada

BeZeDuRa - dajesz wymiennik ciepła płytowy - za wymiennikiem masz układ zamknięty, przed wymiennikiem piec pracuje w układzie otwartym z naczyniem przelewowym

Oczywiście masz rację :D - dodatkowa komplikacja układu ale wykonalna .

pierwek
02-09-2008, 10:19
a kto powiedział że budowa jest prosta i tania? (taki wymiennik kosztuje niestety ponad 1000zł + naczynie przelewowe) :roll:

pablitoo
02-09-2008, 11:04
a kto powiedział że budowa jest prosta i tania? (taki wymiennik kosztuje niestety ponad 1000zł + naczynie przelewowe) :roll:

Dokładnie - podraża to znacznie koszt instalacji - dlatego dziwi mnie sposób w jaki deweloper wykonał instalację c.o. - chyba powinien dowiedzieć się jaki sposób ogrzewania inwestor planuje - wówczas na etapie wykonania instalacji można było ją wykonać od razu stricte do danego rodzaju planowanego kotła ...

frupper
02-09-2008, 11:37
Z pewną nieśmiałością chciałbym dorzucić swoje przemyślenia w tym temacie. Zakładam ,że oba nośniki energii są równie dostępne , przewidywany scenariusz cenowy dla gazu jest faktycznie niezbyt zachecający , od 2009 należy sie liczyć z podwyżką rzędu 25% wobec obecnych cen, za dwa lata renegocjacja kontraktu z Rosją i o ile pójdzie optymistycznie (tzn. ze kontrakt zostanie przedłużony z tymi samymi ilościami) to należy spodziewać się podwyżek (dlaczego ? zapytajcie Chin i Indii - one kupują już gaz od Rosji po dużo wyzszych cenach niż my), więc z procentów składanych może być nawet 100 % więcej od dzisiejszej bazy. Co do węgla kamiennego - tutaj nowe kontrakty nam nie grożą - ale cena będzie podążać za cenami innych nośników (paliwa stałe). Teraz pytanie - jaka będzie róznica pomiedzy kosztami tych dwóch alternatyw za dwa , trzy lata (co do tego że będzie większa nie mam złudzeń) ? Ktoś kto podejmuje decyzję o wyborze paliwa musi sobie odpowiedzieć czy będzie w stanie zapłacić tyle za komfort,czystość i inne zalety stosowania gazu ...

PS. to nie jest post na pocieszenie użytkowników eko-groszku tak dla jasności, nie jestem tutaj za żadną ze stron - nie uzywam żadnego z tych paliw.

pierwek
02-09-2008, 11:53
a ja polecam jak najbardziej gaz, prąd, olej opałowy, pellety jako nośniki energii cieplnej

dlaczego? bo im mniej osób będzie kupowało ekogroszek tym będzie wolniej drożał czym jestem osobiście zainteresowany
drewna też nie polecam bo będę miał kominek 8)

mynia_pynia
02-09-2008, 11:57
Miałam w projekcie olej, przerobiłam na eko, później zachciało mi się gazu z solarami dla wspomagania.
Ale że potrzebuje ogrzewać dom za 2 miesiące nie zdążę przerobić pozwolenia na budowę więc zostaje przy eko. Później poczytałam że solary bez dopłaty to mało trafna inwestycja. Więc będę maiła eko do czasu aż moja gmina zacznie zwracać koszty solarów wtedy machnę sobie pół dachu w solarach i zastanowię się co z piecem.
Komin mam przystosowany do eko instalacje zaprojektowana wydajnościowo pod gaz a niech się hydraulik martwi żeby zrobić taki układ żeby mi ubezpieczenie kasę zwróciło w razie wybuchu ;).
Bo nie wiem czy wiecie że jeśli ktoś podepnie eko do układu zamkniętego to ubezpieczenie w razie małego bajzlu nie zwróci kasy, to samo jeśli ktoś ma złą rurkę w kominie a ogrzewa czymś nie przystosowanym i wybuchnie pożar.

rybkin
03-09-2008, 22:10
a ja polecam jak najbardziej gaz, prąd, olej opałowy, pellety jako nośniki energii cieplnej

dlaczego? bo im mniej osób będzie kupowało ekogroszek tym będzie wolniej drożał czym jestem osobiście zainteresowany
drewna też nie polecam bo będę miał kominek 8)


Popieram na 100% :lol: :lol: :lol:

eko-eko
01-10-2008, 20:52
Moim zdaniem, jeżeli jest dostęp do sieci gazowej to nie ma co
kombinować, tylko ogrzewać się gazem. Zaletą jest bezobsługowość i
stosunkowo niskie koszty. Sposobem na znaczne obniżenie kosztów może być tradycyjny kominek (jeżeli masz dostęp do taniego i SUCHEGO! drewna)
lub kominek na pellet.
W żadnym razie nie ekogroszek (brud, smród i żużel).
Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem pelletu, ale jeśli jest gaz z
sieci, to chyba nie ma co dla tych kilku złotych oszczędności się
poświęcać, lepiej zainwestować w docieplenie budynku i rekuperację.

olika
12-10-2008, 17:34
A ja mam teraz gaz w domu a w nastepnym planuje eko groszek.Zawazyly po czesci wzgledy finansowe.Kolega kupil piec klimosza porownalismy wydatki z calego roku na ogrzewanie i ciepla wode i jestem 2 000 w plecy.
Ja wydalam 4,500 on 2500.Wielkosci domow porownywalne , u nich cieplej 25 C u mnie 22 C , oni 2 dzieciu, u mnie jedno.
Najczesciej wrzucal eko-groszek raz w tygodniu przy wiekszych mrozach.
Raczej nie mial powodu zeby mnie cyganic , ale ktoz to wie :lol:

Depi
12-10-2008, 18:41
Prawie wszyscy cyganią - nie łudź się. To forum jest pełne ludzi, którzy łamią prawidła fizyki, płacąc smieszne grosze za ogrzewanie.

Nie ma cudów - dostarczenie domowi x tys GJ musi kosztować Y. A domy nie są "prównywalne" - ile dany dom zużywa energii jest sprawą dość złożoną i mocno indywidualną.

A odnośnie do meritum, to kurde wydawało mi się, że mamy XXI wiek, ale okazuje się, że atawistyczny nawyk człowieczy "dorzucania węgla do pieca" jest nad wyraz żywotny.

olika
12-10-2008, 20:45
Pewnie masz wiele racji ze kazdy troszke naciaga do siebie ale podobnie ma sie sprawa z osobami ktore podaja koszty ogrzewania gazem.
Ja grzeje wlasciwie na okraglo , osttanio sama sie zastanawialam ze wylaczamy ogrzewanie na poczatku maja a juz pod koniec sierpnia go wlaczamy.
Najdziwenijszy byl rachunek za 1,5 miesiaca od 5 lipca do 20 sierpniu gdy nikt nawet nie wlaczyl ogrzewania opiekwal na kwote 300 zl :o :o :o jeszcze nigdy nie mialam takiego rachunku latem :o
Kolega raczej nie sciemnia, jest dosc rzetelna osoba , zakupili za caly rok 5 t groszku i czesc im zostala a w domu maja zawsze upal.

Depi
12-10-2008, 22:01
No widzisz - wystarczy podać dane a cała teoria idzie do piachu. 5t ekogroszku to ponad 4 000, a nie 2 500. Do tego transport.

Ile by nie było, to Ty będziesz zapierniczać z tymi 25kg workami? Czy może w ogóle luzem i łopatą do wiadra będziesz nabierać?

Daj spokój - to nonsens. Jesli jest gaz pod ręką to nie ma w ogóle tematu. Jak nie ma - jasne, bierze człowiek to, co jest dostępne.

Czyli pompę ciepła :)

Depi
12-10-2008, 22:08
Kontynuująć jeszcze wątek "nieporównywalności" nie wiesz choćby, na ile wietrzą swój dom. Wystarczy że nie otwierają okien (na co wskazuje panujący u nich "upał") i koszty spadają dramatycznie.

Dobry jest do tego OZC Audytor - zmieniasz parametr i patrzysz, jaki to ma wpływ na zapotrzebowanie na energię. Bardzo kształcące - polecam :)

olika
13-10-2008, 06:33
Ty liczysz koszt ekogroszku w tym sezonie a ja liczylam realnie ile ktos wydal w zeszlym sezonie, ekogroszek kosztowal z transportem okolo 500 zl.Wiec w sumie jego koszty byly 2500 zl.

Jesli chcemy liczyc co bedzie czyli ekogroszek 800zl to nie mozna tego porownac do ceny gazu za zeszly sezon.

Juz w sierpnii zaplacilam 300 zl za 1,5 miesiaca a normalnie ten rachunek nie byl wyzszy niz 160 zl az mi skora cierpnie ile zaplace za ten miesiac , pan z gazowni juz byl i zobaczymy bo od 20 sierpnia chodzi ogrzewanie.

Nie wiem ile kolega wietrzy natomiast ja za bardzo nie wietrze :lol:
Cene wraz z kopia rachunku wkleje w tym tygodniu :lol:

Mam do ciagniecia 150 m gazu mnie sie nie oplaca, jesli kiedys bedzie problem wtedy zainwestuje w pompe ciepla na razie nie mam 40 000 dodatkowych funduszy, nie mam nawet 25 000 zl ekstra :wink:

Killer_su
13-10-2008, 09:30
Na gaz możesz się zdecydować pod warunkiem, że lubisz gruzińskie wino, bo jeszcze trochę i tym się będziemy grzać zamiast gazu :P :lol: :wink:

frupper
13-10-2008, 09:39
http://www.cire.pl/item,35574,1,w_2009_rok_wejdziemy_z_wyzszymi_cenam i_gazu.html



Z malutkim komentarzem - to nie jest jeszcze ta podwyżka spowodowana renegocjacjami z Gazprom nowego kontraktu - po ww spodziewam się tsunami cenowego.


...W zakresie rozliczeń cen importowych w dolarach poprzednie trzy kwartały generują ceny na następny kwartał, a więc sytuacja na IV kwartał 2008 r. w tym zakresie jest jasna. Zostaje kwestia prognozy kursu USD/PLN, bo z powodu kryzysu bankowego sytuacja na rynkach finansowych jest trudna - mówi osoba prosząca o zachowanie anonimowości. Dodaje, że zgoda co do prognoz kursów walut między URE i PGNiG jest ważna, bo kurs determinuje koszty PGNiG liczone w złotych, a z kolei te koszty determinują to, co może być w taryfach cenowych zatwierdzanych przez regulatora.

maruda2
13-10-2008, 17:34
Moim zdaniem, jeżeli jest dostęp do sieci gazowej to nie ma co
kombinować, tylko ogrzewać się gazem. Zaletą jest bezobsługowość i
stosunkowo niskie koszty. Sposobem na znaczne obniżenie kosztów może być tradycyjny kominek (jeżeli masz dostęp do taniego i SUCHEGO! drewna)
lub kominek na pellet.
W żadnym razie nie ekogroszek (brud, smród i żużel).
Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem pelletu, ale jeśli jest gaz z
sieci, to chyba nie ma co dla tych kilku złotych oszczędności się
poświęcać, lepiej zainwestować w docieplenie budynku i rekuperację.
Szanowny współforumowicz chyba nie ma wiele wspólnego z ekogroszkiem?? Sam osobiście pale eko już 4 rok ale żadnego żużlu jak do tej pory nie zauważyłem.Moje porównanie co do tych 2 paliw jest następujące:moje 1 paliwo to gaz rok 1996 całkiem niezle ceny jak cie moge do 2000 roku pozniej to już masakra (mówie tylko o cenie)od 2000 miałowiec rozpalanie codziennie syf w kotłowni i w domu cenowo extra rok 2004 przerzutka pieca ekogroszek jak dotąd najlepsze paliwo (czystość i cena i wogóle )ale do ubiegłego roku tylko a w tym roku cenowe szaleństwo oczekiwanie w kolejce po opał i wogóle.Czyżby znów wymiana pieca :D Zycze dobrego wyboru pieca Marudny gość

olika
13-10-2008, 18:10
a na co teraz chcesz sie przerzucic??pytam z ciekawosci moze ja skorzystam :D dzisiaj obdzwonilam firmy i pomijajjac kwestie cenowe pompa ciepla nie dla mnie :oops: