PDA

Zobacz pełną wersję : pęknięcie fundamentów



sarrabat
23-08-2008, 11:02
Witam

Prosze Was o porade i opinie...
kilka dni temu zauwazylem ze sciany fundamentowe pekly (zobaczcie fotki). Nie jest to duze pekniecie ale nie moge spac przez to :(
Kierownik bud stwierdzil ze nie mam sie czego obawiac choc nie jest to rysa skurczowa lecz po prostu pekniecie.
Wydaje mi sie ze pekniecie jest az do lawy.
Opis warunkow:
- Ziemia gliniasta.
- spadek terenu okolo 80cm na dlugosci dumu (14m),
- humus zebrany ok 25cm,
- glebokosc kopania ławy okolo 70cm,
- ława szerokosci 50cm (chyba zbyt waska!) wylana do ziemi,
- zazbrojona 4 x fi12 strzemiona co 30cm,
- sciany fund w szalunku z desek (szer 40cm),
- drenaz opaskowy - rura 100 w obsypce 45cm kamyczkiem okrytym geowluk.,
- sciany parteru z MAXa,
- strop (DOPIERO SZALOWANY) betonowy 12cm z wiencem 4 x fi12.

Pekniecie jest zlokalizowane przy obnizonym wjezdzie do garazu i na przeciwleglej scianie mniej wiecej w tej samej odleglosci od naroznikow (przy wewnetrznej scianie nosnej)

Jak myslicie- co moze byc przyczyna tego pekniecia? Czy solidny wieniec na sropie pomoze czy konieczne bedzie podsadzanie (podbijanie) fundamentow?

Doradzcie cos PROSZE....
:cry:

http://images42.fotosik.pl/3/6f8f9efb6ba2ee06.jpg (www.fotosik.pl)
http://images23.fotosik.pl/267/d2fb5475a325ff51.jpg (www.fotosik.pl)
http://images48.fotosik.pl/3/fd0d33031c75157a.jpg (www.fotosik.pl)

jajmar
23-08-2008, 11:28
Ława schodkowa czy zagłebiona od 70-150cm?
Pękły 3 ściany w tym samym (prawie) mjescu? Tzn wzdłuż jakiejs lini prostopadłej do tych ścian? Dobrze to zrozumiałem?
Jaki to beton na ścianie? Wibrowany?

Jeżeli to pękniecie na 3 lub2 ścianach to odkop ławe i oglądnij czy ona też nie pękła.
Ta pierwsza fotka to wyglada na jakąś rysę skurczową betonu.
Te przy garażu już nie. Jaki szeroki masz otwór pod bramę ?

sarrabat
23-08-2008, 11:49
ława schodkowa, na pierwszym zdjeciu jest 1 pekniecie a 2 pozostale przedstawiaja ten sam fragment (zoom). szerokosc wjazdu do garazu 3m.
beton nie byl wibrowany jedynie zageszczany lopatami a deski obstukiwane mlotami ;) (podobno tak sie tez robi)

23-08-2008, 14:39
... Jak myslicie- co moze byc przyczyna tego pekniecia? Czy solidny wieniec na sropie pomoze czy konieczne bedzie podsadzanie (podbijanie) fundamentow?

Doradzcie cos PROSZE....
mysle, ze odwodniłeś teren za bardzo
pęknięcie moze postępowac ...
wieniec w pewnym sensie pomoze /tzn pęknięcie moze sie powiekszac - lecz dom sie nie zawali/

sarrabat
23-08-2008, 20:22
ok *brzoza - a co myslisz o szerokosci lawy? 50cm to nie za malo?

zrobilem dren ale teren chyba nie jest zbyt suchy bo po ulewie woda stoi kolo garazu i w samym garazu. dodam ze zasypka piaskowa jest najciensza w garazu bo ma jedynie okolo 60-80cm. na pozostalej czesci domu kazda ilosc wody wsiaknie (po ulewach)

jajmar
23-08-2008, 20:31
ok *brzoza - a co myslisz o szerokosci lawy? 50cm to nie za malo?


żeby ocnieć czy wystarczy taka trzeba znac obciązenia na ławe i nośnośc gruntu,

U sibie mam ławy 40cm.

andrzej .104
24-08-2008, 08:37
sprrobuj zalac strop i obserwuj co sie bedzie dzialo z fundamentem przy obciazeniu stropem cos sie na pewno bedzie dzialo jezeli pekniecia sie powieksza lub dojda nowe to cos jest z fundamentem nie tak

andrzej .104
24-08-2008, 08:39
a jakie zastosowano zbrojenie fundamentu

sarrabat
24-08-2008, 19:55
zbrojenie lawy:
4 prety fi 12mm w strzemionach fi 6mm co 25-30cm.

docelowo beda 2 stropy betonowe i dach z dachowki

24-08-2008, 20:07
ok *brzoza - a co myslisz o szerokosci lawy? 50cm to nie za malo?


żeby ocnieć czy wystarczy taka trzeba znac obciązenia na ławe i nośnośc gruntu,

U sibie mam ławy 40cm.
tak jak napisał jajmar - aby ocenic czy wystarczy trzeba znac obciązenia na ławe i nosność gruntu
u mnie najszersza ława ma 55 cm, reszta ław 50 cm

stasiek_ps
24-08-2008, 20:18
Nie bardzo ci mogę doradzić (za cienki jestem) ale mam podobną sytuacje i mogę ci powiedziec jak jest u mnie. Też mam podobny grunt i chyba podobny budynek (piętrowy - będę miał dwa stropy teriva). U mnie działka jest taka ze w 70% glina w 30% lepiej - taki sobie piach. Dom będzie stał w 40 procentach na tej glinie w 60% na piachu. Tam gdzie jest glina kierownik zalecił dodatkowe zbrojenie górą (trzeci pręt). Podsypuję się tak ok. 50 cm, więc mam zdarty humus (30-40cm) i wkopywali się na ławy jakieś 40 cm. Zrobiłem przed budową badania geotechniczne i konstruktor po ich obejrzeniu zaprojektował w większości ławy 100 albo 80 (weższych nie mam). Ławy wysokości 40 cm takze na same ławy pójdzie 27 m3 B25. Na chudziak poszło 7m3 B15. Wyjdzie z tego jakiś schron atomowy. Kiero jak obejrzał grunt to stwierdzil ze ta glina nie jest u mnie taka zła bo podobno gorzej jak jest "ilasta" ale nie bardzo wiem o co mu chodziło. Fundamenty będę miał murowane z bloczków na tym sciana z 25PW no i te dwa stropy o których pisałem. W sumie to szersze ławy może są u mnie przez ten drugi strop na piętrze. Więc może u Ciebie faktycznie za wąskie ale tak jak mówię słabo się znam więc nie chcę straszyć.

Spytaj kiera co o tym sądzi i jak się da coś poprawić to popraw. Ja przyjąłem taką zasadę przed budową ze sie nie będę dręczył tygodniami z kazdym problemem bo zdrowie wazniejsze. W końcu te dzisiaj budowane domy to są konstrukcje jak schrony atomowe. Jeszcze 15 lat temu to z takiej B15 to sie lalo ławy. A stare domy które stoją od 50 lat w mojej okolicy to nie wiem czy wogóle jakieś porządne fundamenty mają.

Pozdrawiam

sarrabat
24-08-2008, 20:23
wiec musze zrobic badanie gruntu?
a orientacyjnie... glina ma chyba dobra nosnosc. co innego np torf

stasiek_ps
24-08-2008, 20:26
Glina ma dobrą nośność jak jest sucha. U mnie sie taka twarda robi ze niemal kilofem trzeba w nią walić. Ja jest mokra to sie robi plastyczna. Suma sumarum to u mnie geotechnik napisał że warunki posadowienia są niekorzystne i zalecił wybranie gliny pod ławami do warstwy nośnej (czyli jakies 140 cm włąb) i zasypanie piachem i ubicie i dopiero na to chudziak. Ale tego nie zrobilem bo tak jak napisalem konsturktor mial wyniki badań i na ich podstawie projektowal fundamenty. Co prawda zasekurowal się (cwaniak jeden :) ) i napisał ze pod zdarciu humus kierownik budowy ma objerzeć grunt i zadecydować a w przypadku wątpliwości skontaktować się z nim. I też się tym zacząłem dręczyć ale po paru dniach doszedłem do wniosku ze jak mam się tak przejmować to końca budowy nie doczekam. Kiero podjął decyzję i finito.

Może u ciebie wystarczy poszerzerznie ław pod tym garażem (tzn podlanie pod nimi i dozbrojenie) ? To się chyba da zrobić jeszcze da zrobić (jakby je odkopać).

Pozdrawiam

24-08-2008, 20:35
wiec musze zrobic badanie gruntu?
a orientacyjnie... glina ma chyba dobra nosnosc. co innego np torf

sucha glina ma dobra nośność
z tym, ze mokra pęcznieje i traci /stań na suchej i mokrej i porównaj slady/ a schnąc - kurczy sie
co do badań ... KB zanim zezwolił na betonowanie ław, powinien ocenic czy grunt spełnia załozenia projektu, wpisac to w dziennik budowy i zezwolic na betonowanie /lub nie zezwolic/
inna sprawa czy potrafi to sam ocenic czy musi skorzystac z pomocy geotechnika ...

tres34
27-08-2008, 11:52
Nie ma sie co przejmac, jesli lawa nie peknieta. W przeciwnym razie zalepilbym bruzdy i wystawil na sprzedaz. Nie ma mietkiej gry.

Graczyk
27-08-2008, 12:38
Glina jest jednym z najgorszych podłoży na jakich można budować. Torfy i jakieś lotne piaski też nieciekawie. Glina jest podłożem wysadzinowym i i znacznie zmienia właściwości nośne w zależności od ilości wody jaką wpije. Faktycznie jeszcze gorsze są iły i mój budynek właśnie na iłach pstrych jest posadowiony.
Geolog zalecił łąwy 90 cm i 40 grube a posadowione na 20 cm chydziaka. Zbrojenie 4xFi 12 górą i dołem. Do tego wieniec spinający i zbrojone słupki w narożnikach. Ściany z bloczków.

bezele
27-08-2008, 12:43
W przeciwnym razie zalepilbym bruzdy i wystawil na sprzedaz. Nie ma mietkiej gry.[/quote]

:lol: Taa bo w życiu twardym trza być ,niezłe masz porady tres :lol:

sarrabat
27-08-2008, 21:56
***graczyk - jesli ty masz gorszy grunt z ilu i lawy masz na 40 szerokie to ja chyba nie powinienem sie przejmowac.
zbrojenie mam co prawda tylko dolem no i w najwyzszych miejscach scian fundamentowych dalem pionowo druty 12 co okolo 1m (jesli co kolwiek to da ;) )
faktem jest ze zaluje ze nie zrobilem drugiego zbrojenia gora- chyba bylbym spokojniejszy

Aedifico
28-08-2008, 07:20
***graczyk - jesli ty masz gorszy grunt z ilu i lawy masz na 40 szerokie to ja chyba nie powinienem sie przejmowac.
zbrojenie mam co prawda tylko dolem no i w najwyzszych miejscach scian fundamentowych dalem pionowo druty 12 co okolo 1m (jesli co kolwiek to da ;) )
faktem jest ze zaluje ze nie zrobilem drugiego zbrojenia gora- chyba bylbym spokojniejszy


- zazbrojona 4 x fi12 strzemiona co 30cm,
W końcu jak jest?

BTW. Ława była schodkowa i bez zbrojenia* ?


*Tzn. z niepełnym?

jajmar
28-08-2008, 07:36
w najwyzszych miejscach scian fundamentowych dalem pionowo druty 12 co okolo 1m (jesli co kolwiek to da ;) )


Ja poproszę o fotkę tego zbrojenia, jak nie masz fotki to opisz lub naszkicuj.

28-08-2008, 09:48
***graczyk - jesli ty masz gorszy grunt z ilu i lawy masz na 40 szerokie to ja chyba nie powinienem sie przejmowac ...
z tym "nieprzejmowaniem sie" to ja bym tak nie szalał ...
graczyk ma ławy szerokie na 90 cm
/40 cm to wysokośc Jego ław .../

sarrabat
28-08-2008, 11:19
ława jest schodkowa i zbrojona- pisalem na samym poczatku. ;)
4 x fi12 i strzemiona fi6 co 30cm.
a prety pionowe sa luzno powbijane w lawe jw trakcie lania betonu

Aedifico
28-08-2008, 11:24
ława jest schodkowa i zbrojona- pisalem na samym poczatku. ;)
4 x fi12 i strzemiona fi6 co 30cm.
a prety pionowe sa luzno powbijane w lawe jw trakcie lania betonu

Czyli mam rozumieć,że te 4x#12 idą dołem? :o


zbrojenie mam co prawda tylko dolem no i w najwyzszych miejscach scian fundamentowych dalem pionowo druty 12 co okolo 1m (jesli co kolwiek to da )
faktem jest ze zaluje ze nie zrobilem drugiego zbrojenia gora

Druga rzecz, to że jest zbrojona nie oznacza,że jest dobrze zazbrojona. Naszkicuj jak wyglądało zbrojenie.

sarrabat
29-08-2008, 22:00
http://images33.fotosik.pl/358/d66c294daf7c7890.jpg (www.fotosik.pl)

to jedyna fotka na ktorej w miare dobrze widac zbrojenie fundamentow

Aedifico
30-08-2008, 09:20
Poza tym,że nieprawidłowo wykonano naroża to wygląda w porządku.

Niemniej jednak wciąż nie wiemy jak wygląda zbrojenie ławy schodkowej.