PDA

Zobacz pełną wersję : kiedy wstawić okna?



kranson
23-08-2008, 19:03
Mam pytanko jak w temacie. Czy okna wstawić przed zimą i robić sobie w środku przez zime instalcje czy lepiej poczekać do wiosny, żeby mury dobrze przewiało o przesuszyło. Ściany zewnętrzne mega max 30 oczywiście nie ocieplone na razie

jareko
23-08-2008, 19:44
drewniane ZAWSZE po wszelkich pracach mokrych
PVC - o dowolnej porze dnia i nocy ;)

Leesou
23-08-2008, 20:05
I tak na zimę musisz zabezpieczyć otwory żeby Ci sniegu nie nawiało. A jak chcesz w zimie dodatkowo układać przewody i rurki to bez okien rączki i w rękawicach pomarzną. Więc ja bym wstawiał od razu. Ale tak jak napisał JAREKO: tylko jeśli są plastikowe. Jeśli drewniane to tylko wtedy gdy zamiast tynków będziesz przykręcał płytyGK.

jareko
23-08-2008, 21:23
I tak na zimę musisz zabezpieczyć otwory żeby Ci sniegu nie nawiało. A jak chcesz w zimie dodatkowo układać przewody i rurki to bez okien rączki i w rękawicach pomarzną. Więc ja bym wstawiał od razu. Ale tak jak napisał JAREKO: tylko jeśli są plastikowe. Jeśli drewniane to tylko wtedy gdy zamiast tynków będziesz przykręcał płytyGK.ale tez i po wylewkach !!! Dotyczy to oczywiście okien drewnianych - dopisałem gdyż moja wypowiedz była niejednoznaczna

EZS
23-08-2008, 21:38
i od razu kogoś do pilnowania, bo za kilka tygodni będzie post "ukradli mi okna"

kranson
24-08-2008, 07:53
dzięki za podpowiedzi. Okna oczywiście będą PCV, a z tym pilnowaniem to musze faktycznie pomyśleć. Mam dobrych sąsiadów z obu stron, którzy nie dadzą obcemu zbliżyć się do płotu, ale mimo wszystko domki nasze są troche na uboczu i teren (droga) jest nie oświetlony. Może wynająć jakiegoś ciecia? hmm

hapek1
24-08-2008, 08:39
ale po wylewkach !!!
Jareko dlaczego PCV po wylewkach?
i jeszcze : mam oknoplast platinum od wczoraj kolor obustronny orzech czy muszę i kiedy zrywać te taśmy ochronne z okien.
jestem przed wylewką i tynkowaniem wewnątrz i zewnątrz.
dzięki Guru

jareko
24-08-2008, 11:09
po wylewkach dotyczy DREWNIANYCH !!!
jesli napisalem nieprecyzyjnie - sorki
By okien nie ukradli dobrze jest asynchronizowac monatz okien z odpaleniem alarmu
wystarcza w tej sytuacji same czujki ruchu - nie musza od razu byc kontaktrony na oknach
poza tym dobrze zamontowane okna trudno jest wyciac z otworu - wbrew pozorom

zacytuje jeden fragment wypowiedzi jednego z Was
"....Powiem Wam jeszcze jedno - gdyby nie JAREKO pewnie dzisiaj kupowałbym ponownie następny komplet okien. Dlaczego? Ano dlatego, że przeszedłem próbę włamania i wykradzenia okien. I się gnojkom nie udało, bo okna były dobrze przymocowane i za namową JAREKO antywłamaniowe...."
(http://forum.muratordom.pl/kilka-uwag-od-jareko-do-waszych-pytan-ws-okien,t67480-420.htm)

Hagis
24-08-2008, 18:57
ale po wylewkach !!!
Jareko dlaczego PCV po wylewkach?
i jeszcze : mam oknoplast platinum od wczoraj kolor obustronny orzech czy muszę i kiedy zrywać te taśmy ochronne z okien.
jestem przed wylewką i tynkowaniem wewnątrz i zewnątrz.
dzięki Guru

Tasme trzeba zerwać jakby miała długo byc przyklejona, ja teraz wstawiałem okna i sprzedawca odrazu zanaczył że jak bede wykańczał przed zimą to tasmy nie zrywaja a jak dłuzej to ja zerwą a ja potem sobie sam mam zabezpieczyć... Dodam że okna mam PCV obustronie kolorowe...

jareko
24-08-2008, 19:15
pieprz..... to w razie jakichkolwiek kłopotów wzywaj tego wykonawce i niech sie meczy z odrywaniem taśmy ochronnej
Dla mojego świętego spokoju - klient dostaje zamontowane okna ze zdjęta od razu zewnętrzna taśma ochronna
juz ja wiem jak to wygląda to wykończenie za tydzień bądź dwa :lol: a później temat na forum - RAAAAAATUNKU, jak usunąć taśmę z okien
Ojjjj...dziwny jest ten świat, naprawdę dziwny - tyle razy juz tu o tym było - zliczyć trudno a jakoś nauk nikt nie wyciąga

Nefer
24-08-2008, 19:17
Max dla taśmy to miesiąc ( w miejscach nasłonecznionych) i dwa m-ce w cieniu.
Ja po prostu tak raz w tygodniu sprawdzałam jak złazi. Po ocepleniu zewnętrznym zdjęlam wszystko bez problemów, ale od wschodu już mam dwa miejsca, gdzie jeszcze tydzień i miałabym problem...

jareko
24-08-2008, 20:09
tasma tasmie nierowna - sa takie co nawet z bialego po miesiacu juz zejsc nie chca ale nei zmienia to faktu ze maks miesiac a w kolorze od slonecznej strony dla wlasnego bezpieczenstwa lepiej zdjac od razu
a poza tym i tak na czas prac tynkarskich okna zabezpieczyc trzeba i to inaczej - nie bazujac na tej tasmie

saper
24-08-2008, 20:36
drewniane ZAWSZE po wszelkich pracach mokrych
PVC - o dowolnej porze dnia i nocy ;)

Hej. nie strasz ludzi ! (tudziez nie naganiaj na plastiki 8) )

Ja przez takie walsnie posty zafundowalem sobie nastepujaca historie :
1. Poniewaz tynki przed oknami drewnianymi, a tynki po elektryce, to zaczalem od elektryki. A ze bez okien nie wstawia alarmu - to bez alarmu (okna zabite dechami)
2. Po zrobieniu elektryi zaczeli tynkowac.
3. Po wytynkowaniu polowy domu mialem wlamanie w nocy i pozegnalem sie z elektryka.4. Wstrzymalem tynkowanie, i nie zamierzalem odnawiac elektryki bez okiien, aby ktos ponownie ukradl sobie troche miedzi.
5. Wstawili okna. Wstawili alarm.
6. Odtworzyli elektryke.
7. Zrobili tynki. Zadna woda po oknach nie ciekla - nawet nie byly wilgotne !!!. Na noc otwierali okna i sie wietrzylo.
8 Zrobili hydraulike
9. Zrobili wylewki. Wylewki to juz jak klada sa prawie suche ! Wietrzylem i nie bylo zadnych problemow z woda !

Ludzie nie dajcie sie zastraszyc tymi tynkami i wylewkami przy oknach drewnianych. Okna maja zabezpieczac, uwazac zeby nie uszkodzic i wietrzyc w nocy. A pozniej jak ekipy pojda niech caly dzien bedzie uchylone.

Tyle moich doswiadczen.

pozdrawiam
saper

Nefer
24-08-2008, 20:43
Hm... też najpierw wstawiłam okna i alarm( ale PCV) z okazji "przemiłej okolicy.
Ale owszem - po wylewkach woda ciekła po oknach.
Nie wiem na ile może to zaszkodzić drewnianym oknom - zakładam, że może ( ale to nie był powód dla którego wybrałam PCV)

saper
24-08-2008, 21:28
Hm... też najpierw wstawiłam okna i alarm( ale PCV) z okazji "przemiłej okolicy.
Ale owszem - po wylewkach woda ciekła po oknach.
Nie wiem na ile może to zaszkodzić drewnianym oknom - zakładam, że może ( ale to nie był powód dla którego wybrałam PCV)

Hej,

A po wylewkach wietrzylas , czy okna mialas pozamykane ? Ja wietrzylem i naprawde nic nie bylo.
Wprawdzie firma monitorujaca miala troche roboty - bo z powodu pouchylanych okien alarm sie zalaczal, ale co zrobic, przeciez nie pozamykam wszystkiego. W koncu powymienialem czujki na dualne i caly czas mam wszystko pouchylane. A jak ktos ma kontaktrony to juz zaden problem.

pozdrawiam
saper

Nefer
24-08-2008, 21:30
Po odczekaniu wietrzyłam. Ale zanim zaczęłam wietrzyć - woda leciała po oknach. Wylewka była robione w 30 stopni ciepła, więc zależało mi na zatrzymaniu wilgoci.

jareko
24-08-2008, 21:37
saper - mowie jak jest i mam gdzieś to ze skroili ci iles tam metrów kabla. W wielu kartach gwarancyjnych jest zastrzeżenie kiedy można okna drewniane montować problem polega na tym ze Tobie sie póki co udało i okna sa cale - ale inni mogą nie mieć szczęścia i okna do spalenia pójdą zanim gwarancja sie skończy i co? Do kogo będą mieć pretensje?
Do Jareko ze im tak doradził?
Saper sie stad za jakiś czas zwinie ale inni z kłopotem pozostaną
A jak zrobicie - Wasz broszka - im więcej błędów popełnicie tym więcej roboty my będziemy mieć za kilka lat :lol:

saper
24-08-2008, 22:06
saper - mowie jak jest i mam gdzieś to ze skroili ci iles tam metrów kabla.

Hej ! Ja tez mowie jak jest :)
Rozumiem ze masz gdzies moje kable, ale Ci co beda mieli zadecydowac o kolejnosci prac, SWOICH kabli "gdzies" nie beda mieli :D


wielu kartach gwarancyjnych jest zastrzeżenie kiedy można okna drewniane montować
no wlasnie pytalem sie u urzedowskiego i w firmie w ktorej kupowalem okna jak jest z gwarancja, i twierdzili ze nie maja takiego typu zastrzezenia. Oczywiscie zalecaja zamontowanie okien jak najpozniej - ale nie jest to warunek.


problem polega na tym ze Tobie sie póki co udało i okna sa cale

e tam zaraz problem - dla mnie to nie problem


- ale inni mogą nie mieć szczęścia i okna do spalenia pójdą zanim gwarancja sie skończy i co? Do kogo będą mieć pretensje?
Do Jareko ze im tak doradził?
Saper sie stad za jakiś czas zwinie ale inni z kłopotem pozostaną
A jak zrobicie - Wasz broszka - im więcej błędów popełnicie tym więcej roboty my będziemy mieć za kilka lat :lol:

Ej tam przesadzasz - sam z siebie dajesz porady "drewniane ZAWSZE po wszelkich pracach mokrych ". Nikt Cie do tego nie zmusza :D Tak troche piszesz jakbym ja byl przybyszem z kosmosu, a Ty tu zaciekle bronisz kondycji okien wszystkich forumowiczow ! Ze kazdy swoj rozum ma i zrobi jak uwaza jest chyba jasne i nie trzeba przypominac. Natomiast budowa to nie tylko "rozne prace przy ktorych najwazniejsze jest to aby nie pochlapac okien".


Jareko - wiem ze jestes bardzo szanowany na forum jako doradca ds. okien. Ale zdaje sie ze zajmujesz sie wylacznie oknami plastikowymi. Nie zrozum mnie zle - to moze odbierac obiektywizm niektorym Twoim wypowiedziom (zwlaszcza tym odnosnie okien konkurencyjnych) :D

Opisalem tylko swoje doswiadczenia. Wietrzylem dzien i noc i nie bylo zadnej wody. Wie nie wiem skad maja byc problemy z oknami.

I nic wiecej nie mam do dodania

pozdrawiam
saper

jareko
25-08-2008, 14:16
nie wiem czy jesteś z Marsa czy nie ;)
O ile wiem zajmuje sie monatzem stolarki okiennej i mialem doczynienia takze z okanmi drewnianymi - to ze ich nie sprzedaje wiaze sie wlasnie z obserwacjami na ich temat
Poza tym czasem różni klienci ciągają mnie bym wypowiedział sie na temat ich okien i mam okazje poobserwować co sie dzieje z drewnem po kilku latach jak klient oczywiście przyzna sie kiedy były wstawiane A najwięcej na temat momentu w którym winno sie wstawiać okna drewniane powie Ci Pchelek - on sie naoglądał efektów zbytniego pospiechu

radek_sziwa
25-08-2008, 14:47
Hej,

Mam takie pytanie nie do konca zgodne z tematem tego watku. Otoz bede budowal dom za granica i mam problem z oknami. Tutejsze wyroby pozostawiaja wiele do zyczenia i dlatego chcialem okna sprowadzic gdzies z Holandii, Niemiec lub ew. Polski. Wiem ze z gwarancji bede mial nici ale chodzi mi o ich montaz. Nigdy sie tym nie zajmowalem ani nie widzialem jak to sie robi. Montaz przez producenta tez odpada. Kogo wziasc do tego? Czy budowlancy sobie z tym poradza? Czy mam szukac jakis specjalistow? Jesli chodzi o transport to czy musi byc jakis specjalny do przewozu okien czy mozna to jakos normalnie przetransportowac, jakims zwyklym busem ?

finlandia
13-11-2008, 15:33
Hej,

Mam takie pytanie nie do konca zgodne z tematem tego watku. Otoz bede budowal dom za granica i mam problem z oknami. Tutejsze wyroby pozostawiaja wiele do zyczenia i dlatego chcialem okna sprowadzic gdzies z Holandii, Niemiec lub ew. Polski. Wiem ze z gwarancji bede mial nici ale chodzi mi o ich montaz. Nigdy sie tym nie zajmowalem ani nie widzialem jak to sie robi. Montaz przez producenta tez odpada. Kogo wziasc do tego? Czy budowlancy sobie z tym poradza? Czy mam szukac jakis specjalistow? Jesli chodzi o transport to czy musi byc jakis specjalny do przewozu okien czy mozna to jakos normalnie przetransportowac, jakims zwyklym busem ?
Troszkę sie moze temat zestarzal, ale odpowiem:
- z gwarancja zapytaj uzytkowanika TEST`a - cos mi sie wydaje ze teraz w calej UE musi obowiazywac jedna gwarancja.. ale lepiej skonsultuj to u producenta - bo odpowiedzialnosc sprzedawcy to co innego.
Producent moze Ci udzielic gwarancji, ale tez zastosuje inny cennik - eksportowy..
Do montazu.. hmm.. naszych zdolnych rodaków nigdzie nie brakuje.. tam moze tez nie? A swoja droga - znów zapytaj o to swojego Sprzedwace - mysle ze wiele firm jest skłonnych jechac na montaz zagraniczny.

domino34
09-12-2015, 09:48
Chciałbym się zapytać "kiedy wstawić okna?", ale w innym kontekście.

Mam dom w stanie surowym otwartym (dach pokryty deskami i papą). Planuje pokrycie dachu dachówką. Obecny stan był ukończony z końcem listopada 2015r. Ile muszę poczekać przed wstawieniem okien? Czy jeśli wstawię okna na wiosnę i dwa miesiące później pokryje dach dachówką to czy na skutek osiadania budynku mogą wypaczyć się okna? Czy może najpierw powinienem położyć dachówkę a potem okna

piotrek0m
09-12-2015, 10:06
Okna wstawić i zamknąć budynek drzwiami tymczasowymi już teraz. Od razu wmontować alarm z powiadamianiem SMS. Okna dachowe można wyciąć w deskowaniu i zamontować w dowolnym momencie, oczywiście przed kryciem docelowym. Lepiej żeby był alarm, bo je łatwo jest wymontować. Ile poczekać ... deweloperzy wstawiają okna równolegle z montowaniem wzięźby ... ale ja bym wstawił okna i poczekał na tynkowanie i kolejne prace kilka miesięcy, to nie jest tak, że dom osiada nie wiadomo jak i okna się wykrzywiają, przy poprawnej konstrukcji domu i poprawnym montażu okien nic takiego spektakularnego się nie dzieje ...