PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na ekogroszek



sasiaddd
24-08-2008, 08:46
Uparłem się na piec na ekogroszek z podajnikiem . Nie ma możliwości zasilania gazem. Ze względu na koszty wykluczyłem ogrzewanie elektryczne i pompy ciepła.
Chce jednak w miare wygodnie ogrzewac, więc opcja z piecem na ekogroszek z podajnikiem wydaje mi się w moim przypadku optymalna. Moja kotłownia będzie miała niecałe 4 m kw. Czy to nie za mało? Ile ekogroszku tam zmieszczę wraz z kotłownią?
Przy okazji czy możecie polecic jakiś dobry piec w którym nie trzeba zbyt często dokładac?

CoolaTT
24-08-2008, 09:00
Uparłem się na piec na ekogroszek z podajnikiem . Nie ma możliwości zasilania gazem. Ze względu na koszty wykluczyłem ogrzewanie elektryczne i pompy ciepła.
Chce jednak w miare wygodnie ogrzewac, więc opcja z piecem na ekogroszek z podajnikiem wydaje mi się w moim przypadku optymalna. Moja kotłownia będzie miała niecałe 4 m kw. Czy to nie za mało? Ile ekogroszku tam zmieszczę wraz z kotłownią?
Przy okazji czy możecie polecic jakiś dobry piec w którym nie trzeba zbyt często dokładac?

Na kotłownię 4 m2 to wystarczająca powierzchnie, ale nie na skład węgla. Zmieścisz conajwyżej tonę, ale będziesz miał cholernie ciasno. Dlatego węgiel składałbym gdzieś poza kotłownią.

A odnośnie kosztów, to przekalkuluj sobie wszystko bo ceny ekogroszku zaczynają powoli wariować.

Pozdrawiam.

sasiaddd
24-08-2008, 09:08
a na ile starczy tona? Dom pow. uzytkowa 200 m kw.? Porotherm plus styro.
Co innego proponujesz jeśli nie eko groszek, biorąc pod uwagę uwarunkowania o których pisałem?

CoolaTT
24-08-2008, 09:20
Mam nadzieję, że ów piec spala także pellets. Bo czasami cena ekogroszku i pelletu jest podobna. W trójmieście ekogroszek jest pewnie tak samo drogi jak u mnie. Chodzi o alternatywę. Jeżeli masz możliwość to zamontuj kominek z DGP lub płaszczem wodnym.


W trójmieście zimy są o wiele łagodniejsze, więc tona powinna Ci wystarczyć na 1/3 okresu grzewczego (zależy jak masz ocieplone). Oczywiście jeżeli nie będzie to zima taka jak w zeszłym roku, bo wtedy to pewnie i na połowę zimy Ci ta tona wystarczy. Zależy od tego co się będzie działo za oknem.

sasiaddd
24-08-2008, 09:50
coola tt - bardzo dziekuje za odpowiedzi. Ile teraz kosztuje tona ekogroszku bo jakiś czas już nie śledziłem tej sprawy?

edde
24-08-2008, 12:31
ja się zastanawiam nad piecem kostrzewy, ma możliwość palenia zarówno ekogroszkiem i peletami jak i porządną komorę do palenia drewnem (no i innyi podobnymi paliwami jak w tradycyjnych piecach), ładowaną od góry - to mi się podoba, trochę to lepsze od rusztu awaryjnego w zwykłych ekogroszkowcach, moze być w przyszłości alternatywą dla grochu czy peletów, ma też zapalarkę i troche elektroniki typu PID z sondą lambda, obecnie mam doczynienia z piecem na drewno także obce mi takie palenie nie jest, dobry opał tez łatwy u nas do zdobycia, rozważam palenie w takim piecu drewnem kiedy będę miał ochotę i w domu bedę, na resztę czasu "antennowego" i przede wszystkim gdy palenie spadnie na żonę zmieniam opał na groch czy pellety i jest prawie bezobsługowo
poza tym, to w zasadzie jeszcze daleka przyszłość, ale myślę tez nad kominkiem wyposażonym w nasadę płaszcza wodnego na odprowadzeniu spalin, płaszcz wodny w kominku nie podoba mi się ze względu na zaleznosć mocy, wymiennik płaszcza przechodzący w swietle kanały spalinowego co uniemożliwia czyszczenie przewodu, ciągłą pracę płaszcza w takim kominku, a nie zawsze mogę mieć ochotę na grzanie grzejnikami gdy rozpalę w kominku rekreacynjie, nasadę można znaleźć z przepustnicą kierującą spaliny na wymiennik lub bezposrednio w komin

CoolaTT
24-08-2008, 18:28
ja się zastanawiam nad piecem kostrzewy, ma możliwość palenia zarówno ekogroszkiem i peletami jak i porządną komorę do palenia drewnem (no i innyi podobnymi paliwami jak w tradycyjnych piecach), ładowaną od góry - to mi się podoba, trochę to lepsze od rusztu awaryjnego w zwykłych ekogroszkowcach, moze być w przyszłości alternatywą dla grochu czy peletów, ma też zapalarkę i troche elektroniki typu PID z sondą lambda, obecnie mam doczynienia z piecem na drewno także obce mi takie palenie nie jest, dobry opał tez łatwy u nas do zdobycia, rozważam palenie w takim piecu drewnem kiedy będę miał ochotę i w domu bedę, na resztę czasu "antennowego" i przede wszystkim gdy palenie spadnie na żonę zmieniam opał na groch czy pellety i jest prawie bezobsługowo
poza tym, to w zasadzie jeszcze daleka przyszłość, ale myślę tez nad kominkiem wyposażonym w nasadę płaszcza wodnego na odprowadzeniu spalin, płaszcz wodny w kominku nie podoba mi się ze względu na zaleznosć mocy, wymiennik płaszcza przechodzący w swietle kanały spalinowego co uniemożliwia czyszczenie przewodu, ciągłą pracę płaszcza w takim kominku, a nie zawsze mogę mieć ochotę na grzanie grzejnikami gdy rozpalę w kominku rekreacynjie, nasadę można znaleźć z przepustnicą kierującą spaliny na wymiennik lub bezposrednio w komin

Ja w zeszłym roku byłem też zdecydowany na Kostrzewę. Z racji tego, że czasmi bywam w Gizycku, postanowiłem odwiedzić wspomnianą firmę. Wcześniej widziałem wiele reklam w prasie fachowej. Cena nie była mocno straszna bo wtedy ok 12 000. Zajechałem i sie rozczarowałem. Totalna amatorszczyzna - niektóre z kotłów spawane pod gołym niebem. Brak osób które mogłby odpowiedzieć na jakiekolwiek pytania i to w pokoju co się nazywa biuro obsługi klienta. Kiedy przyprowadzono mi niby fachowca - technologa, to nie wiedziałem o co pytać, bo brak jakiejkolwiek wiedzy obecny był wszędzie. Kiedy zapytałem o instrukcję obsługi to dostałem jakąś kartkę odbitą na ksero - to coś bardziej przypominało kartę katalogową. Zauważyłem, że temat działania zapalarki jest tematem niewygodnym i troszkę drażliwym.


W reklamach na stronach muratora firma wygląda świetnie. W rzeczywistości to jednak z goła inny wizerunek. Wiem, że w życiu firmy są etapy tzw. wychodzenia z garażu. Ale produkcja garażowa często poparta jest fachowością ludzi tam pracujących, a tutaj niestety.............. fachowości brak.

edde
24-08-2008, 20:32
no to trochę zasmuciłeś :( oczywiście przed decyzją zakupu giżycko odwiedzę, gdzieś muszę zobaczyć też jak to urządzenie w praktyce pracuje

alpejczyk
25-08-2008, 18:34
Zobaczcie tu http://systemyogrzewania.pl/forum/wypowiedzi.asp?idw=1328&idg=2
.Chyba nie warto

fajnakamila
14-09-2008, 10:00
Witam,śledzę ten temat ponieważ stoję przed dylematem wyboru kotła.
@edde piszesz, że znalazłeś kocioł który ma możliwość palenia zarówno ekogroszkiem, peletami jak i drewnem -ten pomysł podoba mi się najbardziej :) Możecie polecić jeszcze inne firmy prócz tej, którą @CoolaTT odradza?

fajnakamila
14-09-2008, 10:04
@sasiaddd sorki za lekkie zejście z tematu :oops: Zacytuję ci za to odpowiedź którą dostałam na moje pytanie nt. wielkości kotłowni :
Minimalne wymagania w.g. normy PN-87/B-02411, wymiary kotłowni to:
- 2m + szerokość kotła - po 1m od każdego z boków kotła
- 2,7m + "głębokość" (długość) kotła - 2m z przodu kotła, 0,7m z tyłu

PS. Wymagania dotyczą Kotłowni - czyli dla pieców powyżej 25kW. Mniejsze to nie kotłownia

edde
14-09-2008, 21:44
Witam,śledzę ten temat ponieważ stoję przed dylematem wyboru kotła.
@edde piszesz, że znalazłeś kocioł który ma możliwość palenia zarówno ekogroszkiem, peletami jak i drewnem -ten pomysł podoba mi się najbardziej :) Możecie polecić jeszcze inne firmy prócz tej, którą @CoolaTT odradza?

jak na razie nic z dużą komora na drewno nie wpadło mi w ręce niestety :(

eko-eko
01-10-2008, 20:14
Dlaczego ekogroszek, przy obecnych cenach pelletu?

fajnakamila
02-10-2008, 17:33
a jakie sa ceny pelletu? :oops: a czy sa takie kotly w ktorych mozna spalac i pellet i drewno?? w zasadzie nigdy sie tym nie interesowalam :roll:

karolcia14m
07-10-2008, 09:55
Pod Warszawą 695 zł. za tonę pelletu z dostawą. Z tego co pamiętam to chyba Klimosz i kostrzewa mają kotły na pellet i drewno. A co do wymiarów kotłowni to moja ma niewiele ponad 5 m2 i z uwagi na rozmieszczenie ścian nie spełniała wymogów określonych na pieca z podajnikiem Kostrzewy.

pierwek
07-10-2008, 12:19
Dlaczego ekogroszek, przy obecnych cenach pelletu?

dlatego, że za te same pieniądze dostajemy 1/3 energii więcej w przypadku groszku - dobrze o tym wiesz więc po co walisz głupa?

akapap
07-10-2008, 13:31
Pod Warszawą 695 zł. za tonę pelletu z dostawą. Z tego co pamiętam to chyba Klimosz i kostrzewa mają kotły na pellet i drewno. A co do wymiarów kotłowni to moja ma niewiele ponad 5 m2 i z uwagi na rozmieszczenie ścian nie spełniała wymogów określonych na pieca z podajnikiem Kostrzewy.

Z dokumentacji kostrzewy:

7.1.1. Zalecane wymiary kotłowni:
• Wysokość pomieszczenia nie powinna być mniejsza
niż podwójna wysokość kotła, ale nie mniej niż 2.5m;
• Odległość miedzy ścianą a bokiem kotła min. 100mm;
• Odległość miedzy zbiornikiem a ścianą min. 600mm;
• Odległość od tylnej ściany kotła do ściany min. 300mm;
• Odległość od przedniej ściany min. 400mm;

Ja mam również dosyć małą kotłownie ale w/w parametrach się mieszczę.

Pozdrawiam.