PDA

Zobacz pełną wersję : Co ile bezpiecznie skręcić wieniec???



dziubek25077
24-08-2008, 08:55
Witam
Mam domek częściowo podwpisniczony, i jestem na etapie zbrojenia ław na części niepodpiwiczonej czyli juz coraz bliżej powierzchni ziemi ;) i robie odrazu na ścianach piwnicznych wieniec, który wchodzi w ławy części niepopiwniczonej.
Ławy szerokość 50 cm i wysokość 35 cm, (5 cm chudziak + 30 cm B-20), natomiast szerokość ścian piwnicznych to 25 cm (budowane z bloczków)
Poradźcie co ile skręcić płyty szalunkowe o grubości 16 mm wykonane ze sklejki?
Jaka odległość będzie najbezpieczniejsza żeby nic nie popuściło i nie odkształcało się przy zalewaniu?
Myśłicie że co 0,5 m to za gęsto?
Czy lepiej nei oszczędzać?
Wysokość zalewania 30 cm.
Wiem że to błachostka zle wszelkie sugestie sie przydadzą ;)
Pozdro !!!

CoolaTT
24-08-2008, 09:27
0,5 metra napewno nie zaszkodzi. Może i gęsto, ale lepiej żeby nie puścił szalunek przy zalewaniu. Dodatkowo możnaby przewiązywać drutem fi 3 takim przepalanym.

jajmar
24-08-2008, 10:18
Mozesz jakis przekrój wstawić ? może być schamatycznie w paincie.

Przecież zbrojenia ław cześci podpiwniczonej i nie podpiwniczonej powinny się spotać ze sobą a nie ława-wieniec. Zeby sie spotkały stosuje sie fundamenty schodkowe. Z tego co opisałes mam wrażenia że masz ławy na 2 różnych poziomach.

dziubek25077
24-08-2008, 11:13
Mozesz jakis przekrój wstawić ? może być schamatycznie w paincie.

Przecież zbrojenia ław cześci podpiwniczonej i nie podpiwniczonej powinny się spotać ze sobą a nie ława-wieniec. Zeby sie spotkały stosuje sie fundamenty schodkowe. Z tego co opisałes mam wrażenia że masz ławy na 2 różnych poziomach.

Dokładnie tak.
Mam ławy na dwóch różnych poziomach
Tak mam w projekcie, że na głębokości ok 2,5 m są ławy części podpiwniczonej, na te ławy poszlo 8 warstw z bloczków betonowych no i na te bloczki idzie wieniec połączony z ławami części niepodpiwniczonej domu która jest na mniejszej głębokości ( ok 80 cm od powierzchi gruntu).
Dlatego jest wiązanie tych dwóch części domu wieńcem dookoła murów, do tego dochodzą ławy pod wejściem, okienkiem do wrzutu opału no i tarasem, wieczorem wrzuce fotki bo teraz pisze z pracy :)
Pozdro !!!

edde
24-08-2008, 11:34
a w sumie problem dotyczy tytułowego skręcenia wieńca czy roztawu śrub sciskających szalunek?

jajmar
24-08-2008, 11:35
Dokładnie tak.
Mam ławy na dwóch różnych poziomach
Tak mam w projekcie, że na głębokości ok 2,5 m są ławy części podpiwniczonej, na te ławy poszlo 8 warstw z bloczków betonowych no i na te bloczki idzie wieniec połączony z ławami części niepodpiwniczonej domu która jest na mniejszej głębokości ( ok 80 cm od powierzchi gruntu).
Dlatego jest wiązanie tych dwóch części domu wieńcem dookoła murów, do tego dochodzą ławy pod wejściem, okienkiem do wrzutu opału no i tarasem, wieczorem wrzuce fotki bo teraz pisze z pracy :)
Pozdro !!!

Przyznam szczerze ze nie spotkałem takiego rozwiązania jeszcze.
Zastanwie mnie sprawa styku ścian tzn tam gdzie msz głebokosc 2,5 metra i obok prostopadle dochodzi ława na głębokości 80cm. Wykop na 2,5 metra trzeba wykować z rozkopem, przy gruntach sypkich samo sie oberwie. W jaki sposób rozwiązałes ten problem utwardzenia podłoża przy ścienie z bloczków?

dziubek25077
24-08-2008, 11:45
a w sumie problem dotyczy tytułowego skręcenia wieńca czy roztawu śrub sciskających szalunek?
No wlaśnie rozstawu śrun skręcających szalunek :)

jajmar, Tzn tak, wykop miałem z roskopem, niecałe 0,5 m od ław, tylko że pionowo, nie miałem ściętego wykopu do skosów, miałem wykop zabezpieczony stęplami o długości ok 3,5 m, wkopane poniżej ław, wszystko gęsto podparte i porozpierane, wrzuce fotkejak to wygląda bo szczerze mówiąc konstrukcja była bardzo solidna i skomplikowana ale spisała się nawet przy gwałtownej burzy, nic nie oberwało i nie wmymuliło, pomiędzy stęple poszły płyty ze sklejki.
Po zrobieniu na "gotowo" części podpiwniczonej czyli bloczki, izolacje, styro i folia kubełkowa, zasypałem to wszystko i szczerze mówiąc tylko udeptalem :D.
Ale tak jak mówie to jest tylko na długości ok 0,5 m od ściany z bloczków, reszta to nienaruszony grunt rodzimy.
Mam nadzieje żenie będzie problemów z jakikolwiek pękaniem, tak też zapewniał kiero.
Dodam że wszystkie ławy i ten wieniec zbrojone 4 * fi 14 mm i strzemiączka co 25 cm.
Pozdro !!!