PDA

Zobacz pełną wersję : drenaż wody opadowej z rynien



profus
24-08-2008, 17:00
Czy mógłby ktoś ze znawców tematu skomentować ten pomysł drenażu wody z rynien:

Z pewnych względów chcę zagospodarować wodę w ten sposób. Rozwiązanie z magazynowaniem wody do podlewania w zbiorniku -ach uważam, że jest za drogie (zbiornik) i długo by się zwracało.

Teren niestety mam nie najlepszy do drenażu - glina.

Wodę z rynien kieruję do "studzienek" raczej pełnymi rurami fi 100. Studzienka bez dna to rura fi 60-80 o wys. ok. 1,5 m. Osadzam ją w dziurze tak by pod nią było ok. 40 cm piasku (który wcześniej wsypuję oczywiście).
Studzienki łączę rurami drenarskimi fi 100. Wykopuję rów szerokości ok. 40 cm i głębokości ok. 1m. Na dno sypię piach ok. 30-40 cm. Kładę geowłókninę, sypię kamienie (żwir 20 - 80 mm) ok. 20 cm. Kładę rurę i otaczam ją kamieniami. Zawijam geowłókninę od góry. Sypię ok. 5-10 cm piachu, kładę pas foli i zasypuję rodzimym gruntem.
Rura drenarska na górze rysunku nie łączy się z żadną studzienką ma ok. 15 m.
Wyprowadzenie poza działkę od ostatniej studzienki jest legalne mam zgodę.

Powierzchnia pozioma dachu ok. 175 m2. Nachylenie 38 stopni.

Czy takie coś będzie działać i na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę. Na jakiej głębokości powinny być rury drenarskie a na jakiej te od rynien - z wiadomych względów chciałbym jak najpłycej pod ziemią. Co jest dobre, co złe. I wogóle.
http://profus.republika.pl/teren-dren.jpg

profus
25-08-2008, 09:53
podciągam .......

Zbigniew Rudnicki
25-08-2008, 12:29
Mam podobny, działający od 4 lat, układ na mojej działce. Też glina.
Moim zdaniem głębokość prowadzenia drenów wystarczy 80 cm.
Podsypka żwirowo-piaskowa pod studzienki i dreny wystarczy 10-15cm.
Studzienki warto obsypać żwirem/piaskiem po bokach.
W hipermarketach budowlanych (n.p. OBI) widziałem plastikowe studzienki chłonne do drenażu, w formie dzwonu, bez dna.
Rury spustowe odwodnienia dachu przy ziemi zaopatrzyć w friltry/studzienki p. liściom, z pokrywami podnoszącymi się przy przepełnieniu drenażu wodą.