PDA

Zobacz pełną wersję : Strop monolityczny-czy aby nie przezbrojony



barteks31
25-08-2008, 06:39
Zmieniłem strop z gęstożebrowego (teriva) na monolityczny. Adaptacji dokonał kier. bud.
Strop nad salonem będzie miał rozpiętość do podciągu 5,8m i będzie obciążony od góry dwoma ściankami działowymi. Kier. bud nakazał wylać płytę gr. 12cm i dodatkowo zazbroić belkami 20(wys)x15(szer)cm co 1,2m ( to sie nazywa chyba strop płytowo-żebrowy). I teraz moje pytanie czy nie wydaje sie wam że ten strop będzie przezbrojony, czy nie da sie tych belek pozbyć, albo chociaz zmniejszyć ich wysokość.

aru
25-08-2008, 06:58
cóż, przy takiej grubości płyty całkiem uzasadnione dołożenie belek,
swoją drogą pytasz się o przezbrojenie

mariankossy
25-08-2008, 07:00
Rozpiętość 5,8 m, a jaka długość ?

25-08-2008, 07:03
Zmieniłem strop z gęstożebrowego (teriva) na monolityczny. Adaptacji dokonał kier. bud. ...
a jaki był cel tej zamiany ?
- czy miał byc to strop solidniejszy
- czy miał być tańszy
- czy robiłes juz porównanie cenowe obu stropów ?

barteks31
25-08-2008, 07:47
Rozpiętość 5,8 m, a jaka długość ?
Rozpiętość stropu to 5,8 na 7,2m.
Przy wyborze stropu przeważyły względy finansowe ponieważ wszystko robie sam ( stemple pożyczone a deski wykorzystam na dach), oraz fakt że przy Terivie przez sam środek salonu wychodził mi wystający na 10cm z sufitu podciąg.

Aedifico
25-08-2008, 07:49
Rozpiętość 5,8 m, a jaka długość ?

Jakie to ma znaczenie?

Tak na marginesie. Kierownik ma uprawnienia projektowe?

Lenart
25-08-2008, 08:05
z tego co wiem tak się robi
Ja mam takie belki co 0,9 - 1 m natomiast miedzy nimi minimum 8 cm,
w wiekszości więcej10 - 12 cm.
Dokładnie to wyliczy konstruktor ale lepiej solidnie bo parametry
materiałów i robocizny bywają różne.

Aedifico
25-08-2008, 08:40
Strop gr. 12 cm ma zbyt mały przekrój. Nie spełni warunku sztwności. Tak "na oko" to minimum 17 cm grubości.

barteks31
25-08-2008, 11:17
Tak na marginesie. Kierownik ma uprawnienia projektowe?

NIe wiem :oops: , ale wykonuje równiez indywidualne projekty to chyba ma. Wiem że nie ma studiów tylko technika budownictwa.
Mam jeszcze jedno pytanie czy w podciągu zbrojonym górą 2xfi12 i dołem 4xfi16 odgina sie dolne środkowe pręty o kąt 45deg w odległości 1/5 od podpory. Pytam bo widziałem podciągi w dwóch różnych projektach i tam nic takiego się nie robiło, a mój kier. bud stwierdził żeby je odgiąć.

szybkaosa
25-08-2008, 11:27
Tak na marginesie. Kierownik ma uprawnienia projektowe?

NIe wiem :oops: , ale wykonuje równiez indywidualne projekty to chyba ma. Wiem że nie ma studiów tylko technika budownictwa.
Mam jeszcze jedno pytanie czy w podciągu zbrojonym górą 2xfi12 i dołem 4xfi16 odgina sie dolne środkowe pręty o kąt 45deg w odległości 1/5 od podpory:P . Pytam bo widziałem podciągi w dwóch różnych projektach i tam nic takiego się nie robiło, a mój kier. bud stwierdził żeby je odgiąć.

Czy nie przesadzacie z tym projektowaniem konstrukcji na tym forum? :o
A wiesz chociaż, jeśli już, to po co się odgina te pręty? Strop to po fundamentach i słupach/ścianach, dachu jeden z najważniejszych elementów domu, nie wybacza błędów. Czy naprawdę stać Was na taki gdybanie i eksperymentowanie?

Aedifico
25-08-2008, 11:31
Tak na marginesie. Kierownik ma uprawnienia projektowe?

NIe wiem :oops: , ale wykonuje równiez indywidualne projekty to chyba ma. Wiem że nie ma studiów tylko technika budownictwa.
Mam jeszcze jedno pytanie czy w podciągu zbrojonym górą 2xfi12 i dołem 4xfi16 odgina sie dolne środkowe pręty o kąt 45deg w odległości 1/5 od podpory:P . Pytam bo widziałem podciągi w dwóch różnych projektach i tam nic takiego się nie robiło, a mój kier. bud stwierdził żeby je odgiąć.

Czy nie przesadzacie z tym projektowaniem konstrukcji na tym forum? :o
A wiesz chociaż, jeśli już, to po co się odgina te pręty? Strop to po fundamentach i słupach/ścianach, dachu jeden z najważniejszych elementów domu, nie wybacza błędów. Czy naprawdę stać Was na taki gdybanie i eksperymentowanie?
Sądząc po wątku o schodach to stać.

Aedifico
25-08-2008, 11:33
Tak na marginesie. Kierownik ma uprawnienia projektowe?

NIe wiem :oops: , ale wykonuje równiez indywidualne projekty to chyba ma. Wiem że nie ma studiów tylko technika budownictwa.
Mam jeszcze jedno pytanie czy w podciągu zbrojonym górą 2xfi12 i dołem 4xfi16 odgina sie dolne środkowe pręty o kąt 45deg w odległości 1/5 od podpory:P . Pytam bo widziałem podciągi w dwóch różnych projektach i tam nic takiego się nie robiło, a mój kier. bud stwierdził żeby je odgiąć.

Czy nie przesadzacie z tym projektowaniem konstrukcji na tym forum? :o
A wiesz chociaż, jeśli już, to po co się odgina te pręty? Strop to po fundamentach i słupach/ścianach, dachu jeden z najważniejszych elementów domu, nie wybacza błędów. Czy naprawdę stać Was na taki gdybanie i eksperymentowanie?
Moga być ogięte acz nie muszą. Zależy jak sobie zaprojektował projektant i jaką wersję sobie obrał. Niestety ktoś kto nie projektuje to wydaje mu się,że można wszystko kalkować i zawsze będzie dobrze.

szybkaosa
25-08-2008, 11:34
Sądząc po wątku o schodach to stać.

Jakich znowu schodach?

Aedifico
25-08-2008, 11:35
Sądząc po wątku o schodach to stać.

Jakich znowu schodach?

http://forum.muratordom.pl/post2694007.htm#2694007

szybkaosa
25-08-2008, 11:39
Sądząc po wątku o schodach to stać.

Jakich znowu schodach?

http://forum.muratordom.pl/post2694007.htm#2694007

To jest najlepsze
"teraz pytanie - jak zrobić zbrojenie szalunek itd. jest gdzieś instrukcja wykonania schodów betonowych? "

Grunt, żeby instrukcja była po polsku.....

Aedifico
25-08-2008, 11:42
Sądząc po wątku o schodach to stać.

Jakich znowu schodach?

http://forum.muratordom.pl/post2694007.htm#2694007

To jest najlepsze
"teraz pytanie - jak zrobić zbrojenie szalunek itd. jest gdzieś instrukcja wykonania schodów betonowych? "

Grunt, żeby instrukcja była po polsku.....

Po wczorajszym obejrzeniu "Przebudzenia" mam ochotę uderzyć na jakieś forum medyczne i zapytać o instrukcję wykonania transplantacji serca. Tylko po Polsku i jak najprościej ;)

szybkaosa
25-08-2008, 11:44
Sądząc po wątku o schodach to stać.

Jakich znowu schodach?

http://forum.muratordom.pl/post2694007.htm#2694007

To jest najlepsze
"teraz pytanie - jak zrobić zbrojenie szalunek itd. jest gdzieś instrukcja wykonania schodów betonowych? "

Grunt, żeby instrukcja była po polsku.....

Po wczorajszym obejrzeniu "Przebudzenia" mam ochotę uderzyć na jakieś forum medyczne i zapytać o instrukcję wykonania transplantacji serca. Tylko po Polsku i jak najprościej ;)
Oczywiście własnoręcznie i na sobie :lol:

st_x
25-08-2008, 17:17
Zmieniłem strop z gęstożebrowego (teriva) na monolityczny. Adaptacji dokonał kier. bud.
Strop nad salonem będzie miał rozpiętość do podciągu 5,8m i będzie obciążony od góry dwoma ściankami działowymi. Kier. bud nakazał wylać płytę gr. 12cm i dodatkowo zazbroić belkami 20(wys)x15(szer)cm co 1,2m ( to sie nazywa chyba strop płytowo-żebrowy). I teraz moje pytanie czy nie wydaje sie wam że ten strop będzie przezbrojony, czy nie da sie tych belek pozbyć, albo chociaz zmniejszyć ich wysokość.

Witam

Cześć kolegów jak zwykle odbiega od tematu :lol:.
Jak kierownik zaprojektował i sie podpisał to OK.
Belki wystawać będą - ale są sposoby aby ukryć je w podłodze (ścianki powinny iść zgodnie z kierunkiem i po belkach :-? ).


P.S >> Zazbrojona płyta 12 cm pomiędzy belkami dwuteowymi (wymiary "pojedynczej" płyty to 1,2 m x 5,8 m) w porównaniu z "moim" stropem KLEINA w adoptowanym budynku gospodarczym wygląda nad wyraz solidnie. - i nie powinna byc "za wiotka".

jajmar
25-08-2008, 18:13
Strop gr. 12 cm ma zbyt mały przekrój. Nie spełni warunku sztwności. Tak "na oko" to minimum 17 cm grubości.

Chyba troszkę przesdziłes z grubościa.

Aedifico
25-08-2008, 18:51
Strop gr. 12 cm ma zbyt mały przekrój. Nie spełni warunku sztwności. Tak "na oko" to minimum 17 cm grubości.

Chyba troszkę przesdziłes z grubościa.


Już prostuje.

W pośpiechu nie zauważyłem,że to strop płytowo-żebrowy więc dla niego 12 cm jest ok.

Gdyby to był jednak strop np. jednokierunkowo zbrojony o rozpiętości 5,8m to 17 cm to minimum.

barteks31
30-08-2008, 09:03
Dałem strop do wyliczenia konstruktorowi. Zaprojektował płytę żelbetową gr.16cm, dwukierunkowo zbrojoną prętami #12mm co 18cm. Niezły grubas co? Wcześniej nie napisałem że w stropie jest jeszcze otwór na schody samonośne. Dzisiaj jadę do kierownika bud. i jestem ciekaw co on powie na taki strop. Konstruktor stwierdził że rozwiązanie zapropowane przez kier. budowy(to ze stropem płytowo-zebrowym) może nie zdać egzaminu ponieważ płyta przy stropie płytowo-żebrowym nie powinna być tak gruba(12cm) a przrekrój belek powinien być większy. I kogo tu posłuchać, jaką opcje wybrać, doradźcie.

30-08-2008, 09:11
Zmieniłem strop z gęstożebrowego (teriva) na monolityczny. Adaptacji dokonał kier. bud. ...
a jaki był cel tej zamiany ?
- czy miał byc to strop solidniejszy
- czy miał być tańszy
- czy robiłes juz porównanie cenowe obu stropów ?

to ja moze powtórze pytanie i dorzuce:
czy zrobiłes porównanie cenowe trzech stropów ?

Aedifico
30-08-2008, 09:17
Dałem strop do wyliczenia konstruktorowi. Zaprojektował płytę żelbetową gr.16cm, dwukierunkowo zbrojoną prętami #12mm co 18cm. Niezły grubas co? Wcześniej nie napisałem że w stropie jest jeszcze otwór na schody samonośne. Dzisiaj jadę do kierownika bud. i jestem ciekaw co on powie na taki strop. Konstruktor stwierdził że rozwiązanie zapropowane przez kier. budowy(to ze stropem płytowo-zebrowym) może nie zdać egzaminu ponieważ płyta przy stropie płytowo-żebrowym nie powinna być tak gruba(12cm) a przrekrój belek powinien być większy. I kogo tu posłuchać, jaką opcje wybrać, doradźcie.
Rozwiązanie konstruktora wygląda na poprawne.

Cudów przy tej rozpiętości nie oczekuj.

theodolit
30-08-2008, 11:19
Takie cos mnie ciekawi start był na terivie i coby zlikwidowsc 1 beleczke z terivy na środku checie zrobic beleczki co 1,2 m ? ;)

aru
30-08-2008, 11:24
przeczytaj uważnie post Autora

barteks31
30-08-2008, 12:12
Takie cos mnie ciekawi start był na terivie i coby zlikwidowsc 1 beleczke z terivy na środku checie zrobic beleczki co 1,2 m ? ;)

Tylko ta 1 belaczka od terivy ma przekrój 34/24cm i dodatkowo jest na słupie który(a raczej jest to odsadzka wykonana z materiału z którego są wykonane ściany) wystaje 30cm ze ściany.
Gdybym potrafił to zamieściłbym skan parteu :( .

30-08-2008, 13:46
... Gdybym potrafił to zamieściłbym skan parteu :( .
a po co komu skan parteru ?
wyjasnij motywy dla których chcesz zmieniac strop z z gęstożebrowego na monolityczxny ...
/to ze strop bedzie obciązony 2 sciankami działowymi - to juz wiemy
natomiast dlaczego zakładasz ze strop gęstozebrowy nie wytrzyma tego cięzaru - tego nie wiemy .../

barteks31
30-08-2008, 14:22
a po co komu skan parteru ?
wyjasnij motywy dla których chcesz zmieniac strop z z gęstożebrowego na monolityczxny ...
/to ze strop bedzie obciązony 2 sciankami działowymi - to juz wiemy
natomiast dlaczego zakładasz ze strop gęstozebrowy nie wytrzyma tego cięzaru - tego nie wiemy .../
Powód dla którego chce zmienić strop jest napisany powyżej, natomiast nigdzie nie jest napisane że strop gestożebrowy nie wytrzyma obciązenia pochodzącego od dwóch ścianek.

30-08-2008, 15:09
... nigdzie nie jest napisane że strop gestożebrowy nie wytrzyma obciązenia pochodzącego od dwóch ścianek.
dokładnie

burza w szklance wody ?

Depi
30-08-2008, 15:53
Dałem strop do wyliczenia konstruktorowi. Zaprojektował płytę żelbetową gr.16cm, dwukierunkowo zbrojoną prętami #12mm co 18cm. Niezły grubas co?

E tam. Ja mam krzyżowo zbrojony o grubości 20 cm. To jest dopiero grubas.

Kris2222
30-08-2008, 19:18
Przecież przy takiej rozpiętości możesz spokojnie dać terive , a w miejscu ścianek ułożyć dwie belki obok siebie i dozbroić ,
niema bata by sie coś stało

mam terive 6m na 10m nad garażem w środku mam dwie belki w odstę pie chyba 25cm i dozbrojone , od dołu wisi podnośnik na silniki samochodowe :lol: :lol: