PDA

Zobacz pełną wersję : Opłaty za odrolnienie ziemi przez gminę?



Gagata
25-08-2008, 10:01
Jak na dzień dzisiejszy wyglądaja przepisy w tym temacie tzn - jeśli ktoś ma ziemię rolną i dowiaduje się że gmina ja odrolniła i będzie chciał ja sprzedac pod budowę to jakie musi ponieść koszty?
1. opłata adiacencka dla gminy ((jaki procent?) w momencie sprzedazy?
2. jeśli podzieli ziemią na działki to płaci za sam podział?
3. czy jesli tych działek budwlanych będzie miał do sprzedazy więcej niż jedną to WCHODZI W VAT :o ??

igma
25-08-2008, 11:51
My płaciliśmy podatek dla gminy od wzrostu wartości działki chyba 20% ale to każda gmina ustala jaki ma być ten procent. Vat- u się nie płaci

sSiwy12
25-08-2008, 12:11
Teoretycznie nie powinnaś płacić podatku VAT, a teoretycznie bo "co kraj (czytaj US) to obyczaj". Niemniej jednak wątpliwości rozwiał SN pod koniec 2007r.
http://www.podatki.egospodarka.pl/25797,Sprzedaz-kilku-dzialek-bez-podatku-VAT,1,65,1.html

Ps. Moim zdaniem w opisywanym przypadku nie ma przesłanek do obciążenia nieruchomości opłatą adiacencką - chyba, że w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stanie się ostateczna albo orzeczenie o podziale stanie się prawomocne, obowiązywała uchwała rady gminy wprowadzająca tę opłatę - nie wieksza niż 30% od "przyrostu"

Gagata
25-08-2008, 13:12
No a opłata adiacencka od wzrostu wartości ziemi (z rolnej na budowlaną) - do opłacenia w momencie ewentualnej sprzedazy ziemi? Czy to nie standard? Ziemia była kupiona jako rolna (stosunkowo tanio) a będzie mogła być, dzieki gminie..., sprzedana duzo drożej i gmina nic z tego dla siebie nie szarpnie .... :wink: ?

sSiwy12
25-08-2008, 13:39
Ale opłata jest naliczana jeśli w wyniku podziału nastapi wzrost wartości dzialki.
Wzrost wartości całej działki jest wynikiem zapisów w MPZP.
Podstawą do wyliczenia opłaty jest wartość nieruchomości przed podziałem i wartość po podziale. Stan nieruchomości przed podziałem przyjmuje się na dzień wydania decyzji zatwierdzającej podział, a stan nieruchomości po podziale - na dzień, w którym decyzja zatwierdzająca stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne.

Natomiast w Twoim przypadku może chodzić o rentę planistyczną płatna przy sprzedaży nieruchomości, lub jej częsci ( np. w wyniku podziału) -o ile ta sprzedaż (zbycie) następuje do 5 lat od uchwalenia MPZP - też może być do 30% wzrostu wartości nieruchomości, ale z reguły są ( w zasadzie były) to wartości symboliczne

Gagata
25-08-2008, 13:51
sSiwy12 - dziękuję!
..po raz kolejny :D

To nie mój przypadek tylko kolegi, chciałam mu sie popytac bo gmina odrolniła mu ziemię on chce ją sprzedać (tam jest ziemia pod budowę bardzo droga) dla czystego zysku. No i kwestia powstała - ile będzie musiał oddac gminie...
Chciał ja sam odralniać a tu się okazało, że ona już odrolniona...