PDA

Zobacz pełną wersję : Sąsiad buduje budynek gospodarczy - czy mogę się sprzeciwić?



ingga
25-08-2008, 15:12
Na wspólnej granicy z sąsiadem na około 3/4; długości sąsiad ma garaż.
Obecnie sąsiad rozpoczął budowę budynku gospodarczego na pozostałej długości granicy, ale co prawda teoretycznie 3 m od granicy.

Złożyłam wniosek o sprawdzenie legalności tej budowy, gdyż mój dom stoi 4 m od granicy i od strony sąsiada mam południowe okna, a pięciometrowy budynek znacznie ograniczy mi dopływ słońca do pokoi.
Niestety na mój wniosek przyszła odpowiedź ze budynek jest budowany legalnie.

Czy mogę się jeszcze jakoś odwołać od tej decyzji?

marcin714
25-08-2008, 18:06
Ale znaczy co- sąsiad nie może zadudować swojej działki bo się to tobie nie podoba? Tak dobrze nie ma. Jeśli dopełnił formalności to się wybuduje.

Nefer
25-08-2008, 18:08
Tylko duża, bezludna wyspa i pełnia słońca gwarantowana..

Wizjer
25-08-2008, 18:40
Jeśli bardzo Ci zależy na tym by nie wybudował tego garażu wnieś do sądu pozew cywilny z zarzutami, że bardzo Ci będzie przeszkadzać ten garaż wraz z wnioskiem o wstrzymanie pozwolenia na budowę. Myślę, że dojdziecie do ugody i obejdzie sie bez procesu.

ingga
25-08-2008, 22:38
Tylko duża, bezludna wyspa i pełnia słońca gwarantowana..

Dużą co prawda ludną wyspę zrobił sobie sąsiad na podwórku, bo zabudował sobie dookoła działkę min. moim kosztem i on będzie miał piękne podwórko a na moim w większości będzie cień, ponieważ on tę zabudowę ma na swojej północnej stronie a u mnie jest ona na mojej południowej.

marcin714
27-08-2008, 15:51
W letnie upalne dni cień jest bardzo przyjemny bo mozna tam sobie przysiąść. A całej działki ci raczej nie zasłoni bo słońce wysoko jest i jeszcze si ę porusza :D

Sedah
27-08-2008, 19:44
Trzeba miec swiadomosc, ze jak sie budujemy 4 lub 3 metry od granicy, to po drugiej stronie moze tez cos powstac. Nic na to nie poradzisz.

ingga
27-08-2008, 22:01
Trzeba miec swiadomosc, ze jak sie budujemy 4 lub 3 metry od granicy, to po drugiej stronie moze tez cos powstac. Nic na to nie poradzisz.

Zgadza się.

Ja poprostu chcę mieć pewność, że budowa sąsiada jest zgodna z prawem, bo mam podejrzenia że otrzymane przez sąsiada pozwolenie na budowę było wydane nie całkiem legalnie.

Trociu
28-08-2008, 09:24
Ja poprostu chcę mieć pewność, że budowa sąsiada jest zgodna z prawem, bo mam podejrzenia że otrzymane przez sąsiada pozwolenie na budowę było wydane nie całkiem legalnie.No ale już raz go sprawdzałaś.
zawsze pewnie jest jeszcze jakaś wyższa instancja....

ingga
30-08-2008, 17:40
A czy ktoś wie czy powinnam być powiadomiona przez jakiś urząd o samym fakcie jakiejkolwiek budowy przez sąsiada?

oskar0259
30-08-2008, 20:55
O jakiejkolwiek budowie - NIE.
Jeśli budynek ma być bliżej niż 3 lub 4 m (bez okien lub z oknami) od granicy - TAK.

ingga
31-08-2008, 10:11
Czyli jak sąsiad rozbudowuje garaż stojący na wspólnej granicy to chyba powinnam być powiadomiona o takiej budowie?

Mój nieszczęsny sąsiad właśnie buduje budynek gospodarczy i jednocześnie jego przedłużeniem jest stary garaż, który sąsiad postanowił podnieść o metr - co prawda podnosi go nie od samej granicy ale wzdłuż tego nowego budynku czyli 3 metry od granicy, ale to nie zmienia faktu że zmienia konstrukcję istniejącego garażu.

Natomiast ja nie zostałam ani poproszona o zgodę ani nawet poinformowana o takiej budowie - stąd podejrzewam że pozwolenie nie było wdane zgodnie z prawem.

Nefer
31-08-2008, 17:56
Jeśli ściana bez okien jest 3 m od granicy - nie dostaniesz powiadomienia.
Jesli jest bliżej - dostaniesz.

Moi sąsiedzi tez sie zdziwili , że stawiam dom. Nie zostali powiadomieni. Ale mój dom jest posadowiony zgodnie z odległościami w pbrawie budowlanym, więc nie musieli być powiadamiani.
Też im się nie podobało :)

MałaKropka
01-09-2008, 12:12
Po pierwsze:
Kpa Art. 28. Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.
Po drugie:
przeczytaj Rozporządzenie Min. Infrastruktury, § 13. 1.
Po trzecie:
sprawdź 3 parametry w MPZP - to bardzo ważne:
- powierzchnię zabudowy,
- powierzchnię biologicznie czynną
- intensywność zabudowy.

I pamiętaj, każdy ma prawo bronić swojego interesu i nie przejmuj się tymi wszystkimi, którzy uważają, że na własnej działce mogą robić co im się podoba nie patrząc czy nie krzywdzą swoich sąsiadów.

sSiwy12
01-09-2008, 13:03
Po pierwsze:
- interes prawny, to znaczy w zgodzie z obowiązującym prawem, a prawo w tym wypadku stanowi, że można budować w odległości 3m budowle bez okien. W tym przypadku sąsiad nie jest stroną, bo budowa jest prowadzona w "odległości prawnej. Inny przepis (jakoś nie cytowany) mówi, że każdy ma prawo do zabudowy posiadanej działki budowlanej.
Jednym słowem Urząd nie miał obowiązku powiadamiać sąsiadów.
Po drugie:
- Aby być w zgodzie z przywołanym przepisem (13.1), sąsiad może budować do wysokości około 12m i to przy założeniu, że okno jest na poziomie ziemi.
Po trzecie - jeśli jest obowiązujący MPZP, ale nawet to nie stanowi "przesłanki" do powiadomienia sąsiadów , bo to nie ich "interes prawny" - lecz gminy.
I taka uwaga: każdy w zgodzie z prawem ma prawo budować na swojej działce budowlanej (samodzielnie - bez sąsiada) co chce i jak chce - nawet, jeśli nie jest to po myśli sąsiada.

sys
02-09-2008, 21:25
skoro buduje zgodnie z prawem to po co dalej brnąć w to i pogarszać już pewnie i tak złe stosunki...

MałaKropka...doskonałe zdanie, takie uniwersalne dla każdego sąsiada;)
" I pamiętaj, każdy ma prawo bronić swojego interesu i nie przejmuj się tymi wszystkimi, którzy uważają, że na własnej działce mogą robić co im się podoba nie patrząc czy nie krzywdzą swoich sąsiadów"
...jedni podoba się przestrzeń na swojej działce a innemu gęsta zabudowa.

ingga
02-09-2008, 22:35
skoro buduje zgodnie z prawem to po co dalej brnąć w to i pogarszać już pewnie i tak złe stosunki...

Tylko że ja wciąż nie mam pewności czy sąsiad buduje się zgodnie z prawem -
budynek gospodarczy w odległości 3m powiedzmy że bym sobie odpuściła

Ale sąsiad za jednym pociągnięciem w połączeniu z tym budynkiem zaczął rozbudowywać garaż który znajduje się przy wspólnej granicy a to już chyba wymaga poinformowania sąsiada.

W każdym bądź razie złożyłam zapytania w odpowiednich urzędach i czekam na odpowiedź.

sys
03-09-2008, 08:09
...kij ma zawsze dwa końce a życie jest okrutne więc lepiej się dogadać, zwłaszcza z sąsiadem...może się okazać, że trafimy tu kiedyś również na pytanie ze strony Twojego sąsiada , "czy moja sąsiadka robi coś zgodnie z prawem" .
Daj znać co wyszło z tego napinanka.

MałaKropka
03-09-2008, 10:55
Innga jeśli gmina ma aktualny MPZP to gdyby któryś z 3 parametrów (pow. zabudowy, pow. biologicznie czynna, intensywność zabudowy) został przez sąsiada przekroczony to w konsekwencji mogłby się okazać, że już niczego nie może wybudować na swojej działce.
sSiwy12 napisał, że te parametry to "interes gminy", a ja pytam jaki to niby interes ma gmina w "pilnowaniu" tych parametrów na prywatnych działkach ?
Ja znam przypadki kiedy STAROSTWO przy nowej inwestycji nie sprawdziło tych parametrów bo inwestor sam ich nie obliczył !
Ingga życzę powodzenia i jeszcze raz powtórzę - walcz o swój interes bo masz do tego prawo.

sSiwy12
03-09-2008, 11:34
Jest i druga strona medalu - sąsiad też ma swoje niezawisłe prawa i czy komuś sie to podoba, czy nie, trzeba to uszanować.
Mam święte prawo w "bezpośredniej" granicy (dla spokoju i pozbawienia pretekstu - w odległości 10cm od granicy), wybudowac ogrodzene z litego, szarego (lub pomalowanego na "sraczkowaty", lub czarny kolor) betonu, o wysokości do 2,2, z końcówka z drutu kolczastego, albo szkłem tłuczonym (ponad 1,8m), aby odgrodzić się od "upierdliwego" sąsiada, lub np. jego kotów - nie pytając go o zgodę, ani nie zawiadamiajac go, ani nikogo innego, o tej budowie. Oczywiście jeśli nie ma w tym zakresie ograniczeń "miejscowych".
sSiwy12 napisał, że te parametry to "interes gminy", a ja pytam jaki to niby interes ma gmina w "pilnowaniu" tych parametrów na prywatnych działkach ?
Pogrubienie moje.
A co ma do tego sąsiad? Do prywatnej działki innego sasiada?
"Interes prawny" gminy jest taki, ze ma pilnować ustaleń swojej instancji "ustawodawczej".
Faktem natomiast jest, że gmina ma obowiazek sprawdzenia tych parametrów.

Ps. ingga sama napisałaś, że "dobudowa" jest w odległości "ustawowej" tj. 3 m - to niby jak jesteś stroną?

matio
03-09-2008, 14:11
[quote="Nefer"]Jeśli ściana bez okien jest 3 m od granicy - nie dostaniesz powiadomienia.
Jesli jest bliżej - dostaniesz.

- myślę, że jesteś w błędzie, lub "mijasz" się z prawdą- są obiekty, które wymagają: a) pozwolenia na budowę, b) pozwolenia na wykonanie prac budowlancyh- garaż lub bud. gospodarczy - wymaga- nie mozna go "puścicic na tzw zawiadominie/zgłoszenia," a wtedy wymagane jest wszczęcie "postapowania", zaś właścicile lub użytkownicy wieczyści działek sąsiednich oraz "tych na których zamierzenie inwestycjne może znacząco wpłynąc"są zawiadamiani i otrzymuja korespondecję w toku postępowania administracyjnego.
Więcej info -proponuje na priv
pozdrawiam Macij Golan

matio
03-09-2008, 14:24
Po pierwsze:
- interes prawny, to znaczy w zgodzie z obowiązującym prawem, a prawo w tym wypadku stanowi, że można budować w odległości 3m budowle bez okien. W tym przypadku sąsiad nie jest stroną, bo budowa jest prowadzona w "odległości prawnej. Inny przepis (jakoś nie cytowany) mówi, że każdy ma prawo do zabudowy posiadanej działki budowlanej.
Jednym słowem Urząd nie miał obowiązku powiadamiać sąsiadów.
Po drugie:
- Aby być w zgodzie z przywołanym przepisem (13.1), sąsiad może budować do wysokości około 12m i to przy założeniu, że okno jest na poziomie ziemi.
Po trzecie - jeśli jest obowiązujący MPZP, ale nawet to nie stanowi "przesłanki" do powiadomienia sąsiadów , bo to nie ich "interes prawny" - lecz gminy.
I taka uwaga: każdy w zgodzie z prawem ma prawo budować na swojej działce budowlanej (samodzielnie - bez sąsiada) co chce i jak chce - nawet, jeśli nie jest to po myśli sąsiada.


TOTALNA BZDURA!

sSiwy12
03-09-2008, 14:43
- myślę, że jesteś w błędzie, lub "mijasz" się z prawdą- .....
A to nie domysły tylko KONKRETNE zapisy w PB dotyczace tego problemu, i tak:
Art. 3.
20) obszarze oddziaływania obiektu – należy przez to rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu;
Art. 5.
1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
9) poszanowanie, występujących w obszarze oddziaływania obiektu, uzasadnionych nteresów osób trzecich, w tym zapewnienie dostępu do drogi publicznej;
Art. 28.
2. Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.
3. Przepisu art. 31 Kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę.

Teren jest wyznaczony przepisem o odległości zabudowy, a sąsiad buduje zgodznie z wyznaczonymi przez przepisy odległościami.

Może uzasadnij ten krzyk "TOTALNA BZDURA" - jakiś "paragrafik"?

Nefer
03-09-2008, 14:53
[quote=Nefer]Jeśli ściana bez okien jest 3 m od granicy - nie dostaniesz powiadomienia.
Jesli jest bliżej - dostaniesz.

- myślę, że jesteś w błędzie, lub "mijasz" się z prawdą- są obiekty, które wymagają: a) pozwolenia na budowę, b) pozwolenia na wykonanie prac budowlancyh- garaż lub bud. gospodarczy - wymaga- nie mozna go "puścicic na tzw zawiadominie/zgłoszenia," a wtedy wymagane jest wszczęcie "postapowania", zaś właścicile lub użytkownicy wieczyści działek sąsiednich oraz "tych na których zamierzenie inwestycjne może znacząco wpłynąc"są zawiadamiani i otrzymuja korespondecję w toku postępowania administracyjnego.
Więcej info -proponuje na priv
pozdrawiam Macij Golan

Moi sąsiedzi byli poinformowani o tym, że wystąpiłam o WZ.
NIe zostali poinformowali o PnB i rozpoczęciu budowy.
I oczywiście pewien pan przyszedł i zarządał okazania pozwolenia na budowę :) To się pośmialiśmy :)

ingga
03-09-2008, 20:02
...kij ma zawsze dwa końce a życie jest okrutne więc lepiej się dogadać, zwłaszcza z sąsiadem...może się okazać, że trafimy tu kiedyś również na pytanie ze strony Twojego sąsiada , "czy moja sąsiadka robi coś zgodnie z prawem" .

Jeśli ja decyduję się na robienie czegokolwiek niezgodnie z prawem to mam świadomość grożących mi konsekwencji.
I napewno zła byłabym na sasiada że się czepia, ale ma do tego święte prawo nawet jeśli go sprawa nie dotyczy.

ingga
03-09-2008, 20:14
Ps. ingga sama napisałaś, że "dobudowa" jest w odległości "ustawowej" tj. 3 m - to niby jak jesteś stroną?

Postaram się opisać to jaśniej:
sąsiad ma dwie budowy
1. nowy budynek gospodarczy 3 m od granicy
2. stary garaż w granicy, który został podzielony WZDŁUŻ mojej działki na dwie części i ta część dalsza czyli 3 metry ode mnie jest dobudowywana do góry - ale cały czas jest to ten sam garaż w granicy.

No i na koniec dodam - żeby było ciekawiej, że te dwa budynki są połączone w jedną całość.

oskar0259
03-09-2008, 20:34
Z przedstawionego opisu wynika, że nie zostaniesz uznana za stronę. Przebudowa i rozbudowa budynku gospodarczego (bo taka jest chyba formalna nazwa tej inwestycji) jest realizowana w odległości 3 m, a więc zgodnie z rozporządzeniem (w sprawie warunków technicznych... - § 12 ust. 1).
Chyba, że nadbudowywany budynek będzie zasłaniał naturalne nasłonecznienie. Wtedy zastosowanie ma ten przepis rozporządzenia:
§ 60. 1. Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w żłobku, przedszkolu i szkole, z wyjątkiem pracowni chemicznej, fizycznej i plastycznej, powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 8oo-16oo, natomiast pokoje mieszkalne - w godzinach 7oo-17oo.
2. W mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się ograniczenie wymagania określonego w ust. 1 co najmniej do jednego pokoju, przy czym w śródmiejskiej zabudowie uzupełniającej dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia do 1,5 godziny, a w odniesieniu do mieszkania jednopokojowego w takiej zabudowie nie określa się wymaganego czasu nasłonecznienia.
Czyli, jeśli będziesz miała dostęp światła słonecznego przynajmniej w jednym pokoju przez 10 godzin dziennie, to "wszystko w zgodzie z przepisami", tzn. budynek nie oddziaływuje na Twoją nieruchomość.

ingga
03-09-2008, 21:50
Ogromnie dziękuję za odpowiedzi.

Czekam na odpowiedź z urzędu.
Jak tylko ją dostanę na pewno podzielę się ta wiadomością

Pozdrawiam!