PDA

Zobacz pełną wersję : budynek gospodarczy, wiata...potrzebuję pomocy i rady!



iw_ona
25-08-2008, 17:08
witam serdecznie!
mam nadzieję, że nie będzie to OT...jeśli tak, z góry przepraszam...jestem 'nowa' ;)
a więc...oto moja historia ;)
3 lata temu kupilismy dom - bez garażu na 1000 metrowej działce.
myślałam, że wsyztsko jest proste...za jakiś czas postawię sobie garaż w kącie i tyle... tak, tak - jakże naiwna ze mnie istota!
w skrócie wyglada to tak, że garażu nie postawię. Jedyne miejsce, gdzie mogłabym to zrobić to środek podwórka, tuż przy tarasie, na piaskownicy! Przebolałam i postanowiła postawić więc budynek gospodarczy ( na wszystko to, co teraz znajduje się w pralni - kosiarka, rowery i milion innych rzeczy ). Chciałabym by był to budynek z dolączoną wiatą, gdzie mogłabym trzymać drewno do kominka no i postawić samochód. Okazuje się, że prawo budowlane nie sprzyja mi... pani w urzedzie gminy wyłuskała podstawowe zasady: że do 25 metrów na zgłoszenie, że wiata musi być oddzielnie i że nie na samochód!
czy istnieje jakaś szansa na postawienie tego co chcę, bez łamania prawa?
jak przez to przebrnąć?
pomóżcie!!!

irreality
25-08-2008, 17:27
Z tego co się orientuje to wszystkie trwałe budowle gdzie zamierzasz trzymać samochód podchodzi pod garaż.

Teoretycznie możesz sobie samochód trzymac nawet w budynku gospodarczym, stodole, altanie, wiacie itp. ale będzie to nielegalne....

Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad garażem blaszanym nie związanym z gruntem.

Teraz produkują je już w miare estetyczne a coś tam mi się kołacze, że do 10m2 chyba jest bez żadnych zezwoleń....

st_x
25-08-2008, 17:34
Witam

Co znaczy "trwale związny" .
Płyta betonowa 4x6 m - cztery słupy PRZYKRECANE do płyty na śruby (wbetonowane w tąże płytę) . (słupy z profilu metalowego 10cm x 10 cm ze stopami 30 x 30 cm z odpowiednio grubej blachy)
Jak się patrzy "wiata gospodarcza" na opał na zimę (np na drewno) - a że samochód pod tąże wiatą czasmi jest pozostawiany ?? 8)

PS>> Wiata taka może przylegać do ślepiej sciany budynku (rzeczonego gospodarczego) - a jak jest wystarczająco szeroka to nawet rząd polan (pod scianą) może zostac trwale ułożony.

P.P.S >> A wszytko zależy od "życzliowsci" sąsiadów.

iw_ona
27-08-2008, 14:28
jakby nie patrzeć; trudno przebrnąć przez ten temat nie naruszając albo naciągająć prawa budowlanego.
Rozmawiałam jakiś czas temu z firmą, która zajmuje się stawianiem takich garaży... No i z moich informacji wynika, że jeśli garaż ma być solidny i estetyczny to musi być "trwale związany" ;) On stoi na wylewce przecież...czyżbym się myliła ???
Postawienie budynku godpodarczego z dołączoną wiatą...też łamie prawo. Bo niby mogę sobie postawić i budynek gospodarczy i wiatę, ale oba budynki muszą być wolnostojące...tak dowiedziałam się w gminie.
Dosyć to skomplikowane i mało przyjazne budującemu...