PDA

Zobacz pełną wersję : Murłata żelbetowa



marcos3
25-08-2008, 19:42
Chciałem dowiedzieć się od was jedną sprawę.
Widziałem w wielu domach murłaty żelbetowe (wylewane) zamiast drewnianej.
Wyglada to na solidną konstrukcję. Czy spotkał się ktoś z czymś takim? Wg mnie to nawet wychodzi taniej, ponieważ wieniec na ściance kolankowej pełni rolę mutłaty a więc nie trzeba dawać belki drewnianej. Krokwie są mocowane za pomocą kotw osadzonych w wieńcu. Z drugiej strony nie spotkałem jeszcze żadnego projektu w którym byłaby murłata żelbetowa (wszędzie są drewniane).
Nie wiem na jaką się zdecydować. Czy są jakieś wady murłaty żelbetowej? (kiedy można a kiedy nie mozna jej stosować)

szybkaosa
25-08-2008, 20:34
Chciałem dowiedzieć się od was jedną sprawę.
Widziałem w wielu domach murłaty żelbetowe (wylewane) zamiast drewnianej.
Wyglada to na solidną konstrukcję. Czy spotkał się ktoś z czymś takim? Wg mnie to nawet wychodzi taniej, ponieważ wieniec na ściance kolankowej pełni rolę mutłaty a więc nie trzeba dawać belki drewnianej. Krokwie są mocowane za pomocą kotw osadzonych w wieńcu. Z drugiej strony nie spotkałem jeszcze żadnego projektu w którym byłaby murłata żelbetowa (wszędzie są drewniane).
Nie wiem na jaką się zdecydować. Czy są jakieś wady murłaty żelbetowej? (kiedy można a kiedy nie mozna jej stosować)

:o A krokwie chociaż drewniane? Bo jak stalowe to co innego.

Pewnie da się, ale to wymaga precyzji wykonania takiego elementu, pozostawienia w żelbecie odpowiednich kotew itp. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem.

A ile taniej by Cię ta zabawa wyniosła? :-?

Kris2222
25-08-2008, 20:49
Ja sie już z czymś takim spotkałem i to nie raz tylko że w Niemczech .

Sprawa jest tak rozwiązana że w wieńcu zalewa sie specjalną szynę, na całej długości wieńca z kotwami w betonie , od góry profil ten jest otwarty ,coś jak U tylko u góry zamyka sie tak ze zostaje szczelina około 1 cm ,
do tej szczeliny cieśle wkładają szpilki z zaczepami (coś na wzór wieszaków do sufitów) w tym profilu taki zaczep można przesuwać gdzie sie chce , tam gdzie cieślą akurat wyjdzie krokwia .

W wypadku zalewania kotew w belce , trzeba dokładnie wiedzieć gdzie co będzie .Ale z doświadczenia wiadomo że nie zawsze wszystko wychodzi tak jak sie zaplanowało i co wtedy ?
dasz dybla :lol:

jajmar
25-08-2008, 21:01
Żadna nowość i to do niemiec nie trzeba jechać. U moich rodziców stoją takie murłaty od 1988 roku :)
Krokiwe zamocowane są za pomocą druta (chyba) fi 6 który był wypuszczony w narożu belki z tych murłat i przłożony przez otwór w krokwi. Drut zagiety i "dociśnięty" wbitym zagiętym gwożdziem. Dom stoi 20 i ma sie całkiem dobrze.

listek
26-08-2008, 06:12
Witam
Ja w projekcie maiłem murłate drenianą i zamieniłem na żelbetową. Stropw wylany razem ze ścianą kolankowa (niska ścianka kolankowa) i murłatą . Wszystko ze soba zazbrojone.
Co do dokładności: wypoziomowałem sobie szalunki wagą wodą. Nie było przez to problemów z dopasowywaniem krokwi.

Według mnie solidniejsze rozwiązanie.
Inna historia, że budowlańcon łatwiej zrobic drewnianą.

listek
26-08-2008, 06:17
Ż
Krokiwe zamocowane są za pomocą druta (chyba) fi 6 który był wypuszczony w narożu belki z tych murłat i przłożony przez otwór w krokwi. Drut zagiety i "dociśnięty" wbitym zagiętym gwożdziem.

Ja krokwie mocowałem troche inaczej. Dwa pręty gwintowane fi8 zakotwione w murłacie. Z góry krokiew przykręcona na płaskowniku.

http://images49.fotosik.pl/4/05e3b433c2c0e671.jpg (www.fotosik.pl)

jajmar
26-08-2008, 07:11
Ja krokwie mocowałem troche inaczej. Dwa pręty gwintowane fi8 zakotwione w murłacie. Z góry krokiew przykręcona na płaskowniku.



Twój sposób jest elegnacki.
Ja spotkałem sie jeszcze z jednym sposobem dwa prey fi 6 po obu stronach krokwie skręcone u góry na krokwi ręcznie.

listek
26-08-2008, 07:46
Twój sposób jest elegnacki.
Ja spotkałem sie jeszcze z jednym sposobem dwa prey fi 6 po obu stronach krokwie skręcone u góry na krokwi ręcznie.

Dzieki.
Ja tez spotkałem sie ze skrecaniem recznym, ale poźniej jest trudniej kłaść podbitke, folie, łaty itp. :D

BigPiotr
26-08-2008, 08:04
I przy obecnych cenach stali i betonu wychodzi taniej?

26-08-2008, 08:08
... Czy są jakieś wady murłaty żelbetowej? (kiedy można a kiedy nie mozna jej stosować)
do wad zaliczyłbym trudność zaizolowania częsci wystającej poza dom /przy dachu dwuspadowym z wysunietym zdecydowanie okapem/
(jest zrobiona na wzór "rzeźbionych" końcówek krokwi i posiada pewna "smukłość" obłozenie tego styropianem jest więc dyskusyjne ...
i dlatego powstaje w tym miejscu mostek cieplny)

p.s.
sam rozważałem zrobienie murłaty zelbetowej

listek
26-08-2008, 08:23
I przy obecnych cenach stali i betonu wychodzi taniej?
Nie mówiłem, że jest taniej :D

listek
26-08-2008, 08:36
do wad zaliczyłbym trudność zaizolowania częsci wystającej poza dom

Dlaczego, ja to rozwiązałem w ten sposób:
Pomiędzy krokwiami ma murłacie nic nie muruję. Podczas ocieplania domu styropianem podciągne styropian aż do wysokości krokwi (zlicowanie u góry), a z góry podczas ocieplania poddasza wełna az do styropianu.

Coś takiego (oczywiście w uproszczeniu)

http://images50.fotosik.pl/5/85d516f793a38c84.png (www.fotosik.pl)

aru
26-08-2008, 09:38
krokwie podcięte na oparciu o murłatę?
nie boisz się, że takie mocowanie ulegnie relaksacji i może się więźba rozjechać?

listek
26-08-2008, 09:48
krokwie podcięte na oparciu o murłatę?
nie boisz się, że takie mocowanie ulegnie relaksacji i może się więźba rozjechać?
Musiałem na niektórych połacch zrobić kamy. Niestety uroki wielospadowego dachu o róznych kątach. Poza tym krokiew ma 7x14, kama max 2-3cm. Okapy nie są długie.

marcos3
26-08-2008, 18:24
I przy obecnych cenach stali i betonu wychodzi taniej?

Wg mnie taniej. Przecież wystarczy wylać wieniec, który będzie jednocześnie pełnił rolę murłaty (więc odpada belka drewniania). W tradycyjnym rozwiązaniu i tak trzeba wylać wieniec (zbrojony) i na to belka. Oczywiście nie są to jakieś gigantyczne oszczędności ale na wiechę wystarczą :).

{listek} masz pokrycie dachówką czy blachą? Bo ja też planuję dać krokwie 7x14, tylko nie wiem czy to nie za mały przekrój pod dachówkę cementową.

aru
26-08-2008, 18:49
Wg mnie taniej. Przecież wystarczy wylać wieniec, który będzie jednocześnie pełnił rolę murłaty (więc odpada belka drewniania). W tradycyjnym rozwiązaniu i tak trzeba wylać wieniec (zbrojony) i na to belka. Oczywiście nie są to jakieś gigantyczne oszczędności ale na wiechę wystarczą :).
.
może jeszcze raz policz :-?

listek
26-08-2008, 18:57
{listek} masz pokrycie dachówką czy blachą? Bo ja też planuję dać krokwie 7x14, tylko nie wiem czy to nie za mały przekrój pod dachówkę cementową.
Kryje blachodachówką. Na to czy wsystarcza pod cementówke Ci nie odpowiem.

W projekcie była dachówka zwykła, z tym ze krokwie narozne 20x12 a pozostałe 8x18.
Po konsultacji z adaptującym narożne zostały bez zmian, a pozostałe 7x14.