PDA

Zobacz pełną wersję : Videodomofon przewody



remx
26-08-2008, 11:35
Witam

Pytanie do tych co mają to już za sobą.
Stoję przed instalacją videodomofonową.
Z tego co widzę producenci proponują dla odległości kilkadziesiąt (50) m przewody o przekroju 0,5mm2. Wobec tego eliminuję z rozważań koncentryk. U mnie odległość max 30m. Problem ilości żył też jest w miarę oczywisty (4 na kamerę i 2 na elektrozaczep). Planuję 2 videodomofony doprowadzając sygnał i elektrozaczep do dolnego i w nim rozgałęzienie na górny. Zasilanie z oddzielnego przewodu na którym sobie wybiorę czy ma być 230V czy inne. To też w miarę oczywiste.
Mozna się zaasekurować trochę grubszymi żyłami i wieksza ilością żył sygnałowych

Jest kwestia czy zwykły telefoniczny czy też powinien być parowany. Producenci się nie wypowiadają, a więc pewnie wszystko jedno.

Trociu
26-08-2008, 11:49
Może zacznij z innej strony. Wybierz odpowiedni model wideodomofonu a potem kombinuj jakimi kablami to spiąć. Bo może się okazać, że teoretyczne dywagacje nie sprawdzą się dla Twojego przypadku.

remx
26-08-2008, 11:58
Ten o którym myślę nie wypowiada się na temat rodzaju kabla - tj czy parowany.
Pytanie mozna sformułować ogólnie, jakie kable typowo.

remx
26-08-2008, 14:16
Widzę, że sygnały nie są przesyłane różnicowo, a więc pewnie nieparowany będzie OK.

Renatka&Petronek
26-08-2008, 14:43
My mamy tak.
Videodomofon na dole videodomofon na górze i dwie kamery:furtka i brama.
Do jednej kamery kable ok 50 m.
Tego typu rozwiązanie z w miarę dostępnych cenowo obsługuje commax i hyundai. Wyglądają bardzo do siebie podobnie. U mnie działa commax. Chodzi bez zarzutu. Niestety nie są to tanie rozwiązania.
Instalacja wygląda tak: do każdego monitora doprowadzone jest osobno 230V. Do dolnego monitora doprowadziłem po 4x0.5(ryzykowałem brakiem zapasowej żyły) z każdej kamery. Między monitorami dolnym i górnym biegnie 2 razy po 4 żyły(8x0.5), które łączą monitory wg schematu z videodomofonów. Dodatkowo do furtki doprowadzone jest 12V do zasilenia elektrozaczepu. Przy bramie kamera zamiast z elektozaczepem połączona jest z siłownikiem bramy i w tem sposób z domu otwieram też bramę bez pilota.
Do jednej kamery (tam gdzie jest 50m)kable były prowadzone trzema sposobami:najpierw 4x0.4, potem 2 kable telefoniczne(2x0.5) i potem kabel ziemny 2x2x0.5. I wszystko świetnie chodzi

banko
26-08-2008, 16:46
wystarczy jeden 5x4x0,5 w żelu typowo ziemny chula wszystko na ponad 140 metrach i niech ktoś mi powie że powyżej 100 konieczny koncentryk
Wideodomofon to COMMAX

Wosto
26-08-2008, 18:42
A ma ktoś może produkt typu EURA (monitor z dużym kolorowym wyświetlaczem bez słuchawki)?
Jak się sprawuje?
Pozdrawiam.

remx
26-08-2008, 19:44
My mamy tak.
Videodomofon na dole videodomofon na górze i dwie kamery:furtka i brama.
Do jednej kamery kable ok 50 m.
Tego typu rozwiązanie z w miarę dostępnych cenowo obsługuje commax i hyundai. Wyglądają bardzo do siebie podobnie. U mnie działa commax. Chodzi bez zarzutu. Niestety nie są to tanie rozwiązania.
Instalacja wygląda tak: do każdego monitora doprowadzone jest osobno 230V. Do dolnego monitora doprowadziłem po 4x0.5(ryzykowałem brakiem zapasowej żyły) z każdej kamery. Między monitorami dolnym i górnym biegnie 2 razy po 4 żyły(8x0.5), które łączą monitory wg schematu z videodomofonów. Dodatkowo do furtki doprowadzone jest 12V do zasilenia elektrozaczepu. Przy bramie kamera zamiast z elektozaczepem połączona jest z siłownikiem bramy i w tem sposób z domu otwieram też bramę bez pilota.
Do jednej kamery (tam gdzie jest 50m)kable były prowadzone trzema sposobami:najpierw 4x0.4, potem 2 kable telefoniczne(2x0.5) i potem kabel ziemny 2x2x0.5. I wszystko świetnie chodzi

A jak wygląda kwestia podłączenia przycisku na elektrozaczep?
Podejrzewam, że przewód 2 żyłowy biegnie od bramy do dolnego monitora, a kolejny przewód od dolnego do górnego monitora, czy tak?
Jaki masz przekrój tego przewodu na elektrozaczep?

raffran
26-08-2008, 19:55
A ma ktoś może produkt typu EURA (monitor z dużym kolorowym wyświetlaczem bez słuchawki)?
Jak się sprawuje?
Pozdrawiam.

My sie do niego przymierzamy.
Na Allegro wystepuje on pod innymi nazwami,a niczym sie nie roznia od Eura,ktory chyba jest dostepny pod taka nazwa w Castramie.

Wosto
26-08-2008, 19:59
Ja "przymierzam się" do takiego:
http://www.allegro.pl/item422344124_nowoczesny_wideodomofon_2_rodziny_ko lor_7_domofon.html
Bardzo interesuje mnie opinia kogoś kto go używa; jaka np jest jakość obrazu i dźwięk?
Pozdrawiam.
P.S. Siedziba EURY jest akurat w Wejherowie, ale jak tam dzwoniłem okazało się, że mają ceny wyższe niż w Castoramie...

Eugeniusz_
27-08-2008, 15:20
W pewnej chwili zastanawiałem się czy to ma być telewizja wysokiej jakości czy tylko domofon :-? :-? :wink: :wink: :lol: :lol: , dużo tańsze są zestawy do rozbudowy, ponadto jest wiele domofonów tylko na dwa przewody :P :P :P , na napięcie 24v wiec trzeba poszukać :lol:

Renatka&Petronek
28-08-2008, 11:04
My mamy tak.
Videodomofon na dole videodomofon na górze i dwie kamery:furtka i brama.
Do jednej kamery kable ok 50 m.
Tego typu rozwiązanie z w miarę dostępnych cenowo obsługuje commax i hyundai. Wyglądają bardzo do siebie podobnie. U mnie działa commax. Chodzi bez zarzutu. Niestety nie są to tanie rozwiązania.
Instalacja wygląda tak: do każdego monitora doprowadzone jest osobno 230V. Do dolnego monitora doprowadziłem po 4x0.5(ryzykowałem brakiem zapasowej żyły) z każdej kamery. Między monitorami dolnym i górnym biegnie 2 razy po 4 żyły(8x0.5), które łączą monitory wg schematu z videodomofonów. Dodatkowo do furtki doprowadzone jest 12V do zasilenia elektrozaczepu. Przy bramie kamera zamiast z elektozaczepem połączona jest z siłownikiem bramy i w tem sposób z domu otwieram też bramę bez pilota.
Do jednej kamery (tam gdzie jest 50m)kable były prowadzone trzema sposobami:najpierw 4x0.4, potem 2 kable telefoniczne(2x0.5) i potem kabel ziemny 2x2x0.5. I wszystko świetnie chodzi

A jak wygląda kwestia podłączenia przycisku na elektrozaczep?
Podejrzewam, że przewód 2 żyłowy biegnie od bramy do dolnego monitora, a kolejny przewód od dolnego do górnego monitora, czy tak?
Jaki masz przekrój tego przewodu na elektrozaczep?

Z elektrozaczepem jest ak, że wmonitorze(to coś w domu) jest guzik otwierania drzwi. To przesyła tymi 4 kabelkami impuls do kamery(to coś przy furtce). Kamera posiada oprócz wejścia tych 4 kabelków jeszcze dwa dodatkowe wyjścia do elektrozaczepu. W momencie impulsu do otwierania drzwi te dwa wyjścia z kamey zamykają obwód. Czyli do każdego elektrozaczepu trzeba poprowadzić przewód z zasilaniem 12V lub 24V(zależy jaki zaczep wybierzesz) i od zaczepu zrobić pętlę do kamery, żeby ta zamykała osobny obwód 12V. Jeżeli sterować chcesz bramą przesuwną to od kamery poprowadź 2 kable do miejsca gdzie ma być sterowanie siłownikiem bramowym. Większość siłowników bramowych ma na płytce sterującej takie wyjście do sterowania przewodowego .
Jeżeli zagmatwałem sprawę to wejdź na stronę commax i jak wybierzesz interesujące Ciebie urządzenie to otwórz pdf-a z instrukcją montażu.

remx
28-08-2008, 11:27
Dzięki

Dobrze że się dogadaliśmy. Ja wcześniej myślałem że ten przycisk w monitorze zamyka bezpośrednio obwód zasilania elektrozaczepu i już od monitora trzeba prowadzić zasilanie.

Z tego co piszesz zamykane to jest przez (zapewne) jakiś przekaźnik w kamerze. Sterowanie tym przekaźnikiem jest z monitora po czterech przewodach używanych normalnie do przesyłania sygnału mowy i obrazu.

Eugeniusz_
28-08-2008, 19:41
hm, tak jak pisałem są domofony oparte TYLKO na dwóch (2) przewodach czyli elektrozamek, video i fonia ups sygnał dzwonienia :):):):):) na 2 przewodach.

remx
29-08-2008, 06:25
hm, tak jak pisałem są domofony oparte TYLKO na dwóch (2) przewodach czyli elektrozamek, video i fonia ups sygnał dzwonienia :):):):):) na 2 przewodach.

To chyba jest z jakąś modulacją.

Eugeniusz_
29-08-2008, 06:50
Napewno, ale rozwiązuje baaaardzo dużo problemów, np jak ktoś ma przewody w starym systemie tylko do elektrozamka :):)

Wosto
21-09-2008, 15:57
Ja "przymierzam się" do takiego:
http://www.allegro.pl/item422344124_nowoczesny_wideodomofon_2_rodziny_ko lor_7_domofon.html
Bardzo interesuje mnie opinia kogoś kto go używa; jaka np jest jakość obrazu i dźwięk?
Pozdrawiam.
P.S. Siedziba EURY jest akurat w Wejherowie, ale jak tam dzwoniłem okazało się, że mają ceny wyższe niż w Castoramie...
Ponawiam prośbę o opinię na temat tego wideodomofonu - chyba że nikt z czytających nie ma takiego :(
Pozdrawiam.

Ramot
16-07-2010, 09:16
Witam,
podepnę się pod wątek, żeby nie zakładać kolejnego.
Mam pytanie techniczne, jako że w tych sprawach jestem lajkonikiem.
Z domu do bramy i furtki mam wyprowadzony kabel zasilający oraz czternastożyłowy do przewodzenia sygnału. Drugi koniec jest w holu gdzie ma być zamontowany ekran wideodomofonu. Niestety nie przewidziałem obok gniazdka, do którego można by wpiąć zasilacz (bodajże 15V). I tu mam pytanie, jako że sprzedawca mówił jedno, a instalator drugie. Czy istnieje możliwość, żeby w jakiś magiczny sposób prąd zasilający ekran przypłynął tym 14-żyłowym kablem? Sprzedawca mówił, że wystarczy poprzez zasilacz spiąć kabel 220V z tym drugim w puszce na słupku. Da się tak? Mam nadzieję, że mój wywód jest w miarę klarowny...

fenix2
16-07-2010, 11:42
ramotki (http://forum.muratordom.pl/member.php?68168-ramotki) ogólnie mogę Ci odpowiedzieć że się da. Jeżeli w słupku masz 230V.
Tylko powiedz jakie przekroje kabli masz i monitor na jakie napięcie i ile prądu potrzebuje?

Ramot
16-07-2010, 22:58
Fenix, dzięki. Ten od napięcia to gruby kabel ziemny trzyżyłowy z uziemieniem. Ten drugi ma w sobie 14 cienkich przewodów - jakiegoś symbolu powinienem na nim szukać? Monitor ma napisane DC 15V, natomiast przy kamerze jest info "zasilanie DC 12V z monitora"