PDA

Zobacz pełną wersję : Zwisający dach a granica działki



shogun34
26-08-2008, 14:10
Wiem co mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 z poprawką z 07.04.2004. Ale mój przypadek jest dość nietypowy. Jestem uparty i od wcześniej upatrzonego projektu nie chcę odstąpić. Mam na "oku" projekt domku z dachem czterospadowym w kształcie koperty. Mam zgodę sąsiada na postawienie budynku w odległości 1,5m. Rozporządzenie nie pisze jednosnacznie co w tym przypadku ze zwisającym dachem na odległość 0,8m.
Urzędnicy, projektanci rozmijają się w opiniach. &12 ust. 5 mówi ze okap (dach) może zmniejszyć odległość od granicy działki nie więcej niż o 0,8m odnosząc się do ust. 1 tego paragrafu. A ten mówi, że tyczy się to odległości 4 i 3m. Jednakże ust.3 tegoż paragrafu pozwala na odstępstwo od ust. 1 i pozwala na odległość 1,5m. Ale nic nie nadmnieniono w ust. 5 o ile ta odległoś może być pomniejszona zwisającym dachem w tym konkretnym przypadku? I to jest właśnie moje pytanie? Dodam, że sąsiat jest oddalony od tej granicy na odległość od 1 do 1,5m nierównomiernie (ściana po skosie).

Trociu
26-08-2008, 14:43
A to obecnie nie jest tak, że zgoda sąsiada nie ma już mocy?

Wizjer
26-08-2008, 15:56
tak - zgoda sąsiada nie ma znaczenia

sSiwy12
26-08-2008, 16:22
Moim zdaniem - niestety - jest to bardzo jasno określone.
Dotyczy tylko i wyłącznie ust.1 par.12. Gdyby było inaczej wymieniono by również ustępu cytowane.
Logicznie tez to ma sens. Dalsza część mówi o zmiejszeniu odległości do 1,3m - czyli w tym przypadku praktycznie w granicy.

shogun34
27-08-2008, 13:49
Też tak dumałem, ale przepisy powinny być jasno określone a nie żeby ludzie zajmowali się logiką. Jeżeli by oddzielić okapy od gzymsów i schodków itp. to pozostale na ściekanie wody 0,7m i nie powinno nikomu stwarzać problemu. A tak tylko sie nam utrudnia. Dzwoniłem również do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i powiedział mi, że: "nic nie może wystawać poza ścianę frontową. Czyli ucinać dach. Hhahaha ble ble znalazlem więc inny projekt i mam urzędasów gdzieś. Ale bardzo dziękuje za pomoc.