PDA

Zobacz pełną wersję : ogrodzenie - murek oporowy



civic9
26-08-2008, 19:33
witam,

proszę o poradę :)

mam domek na małej skarpie. od strony granicy. jakieś 1.5m do tej granicy od mojej ściany. muszę obsypać go na wys. tak ok 70cm od istniejącego poziomu na tej granicy. jakieś wskazówki jak trzeba/można zrobić ogrodzenie żeby wytrzymało napór tej ziemi? czyli 70 cm na wysokość i załóżmy 100cm na szerokość (od ściany domu, do ogrodzenia). czy do tego potrzebuję jakiejś szczególnie mocnej konstrukcji? jak się za to zabrać w miarę ekonomicznie.

dzięki

Aedifico
26-08-2008, 20:37
Gabiony.

civic9
26-08-2008, 21:32
u, to jedyna rozsądna opcja? :)

gonzo93
26-08-2008, 21:46
Witam.
Hmmmm.... 70cm to całkiem sporo.:roll: Dodatkowo sytuację pogarsza blisko stojący dom. W razie obsypywania się gruntu domek może popękać/osiąść.
Moim zdaniem (nie jestem budowlańcem) konieczny jest żelbetowy mur oporowy. Murek musi być przeliczony i zaprojektowany przez konstruktora. Kiedyś uczestniczyłem w budowie garaży z segmentów żelbetowych. Garaże były właśnie na skarpie o wysokości od 20cm do 1m. Wykonany został mur oporowy żelbetowy. Wszystko zostało wykonane metoda gospodarczą (betoniarka, samodzielne kręcenie betonu, wyginanie zbrojenia i szalowanie), jednak projekt muru został wyliczony przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. Wiem, że zastosowano dodatkowe przewymiarowanie przekrojów betonu i zbrojenia w celu redukcji niskiej jakości wykonania (trudna do osiągnięcia jednolitość betonu itp). Garaże stoją do dziś dnia - 20lat. Nic nie osiada i nie pęka.

Radzę znaleźć konstruktora który takie coś obliczy i narysuje. Wykonać można samodzielnie.

Jeszcze jedno. :-? Jeśli skarpa nie dosięgnie do ogrodzenia to nic nie musisz robić. Największy skos skarpy jaki można wykonać i ma szanse być stabilny to 1:1 czyli 45 stopni.