PDA

Zobacz pełną wersję : jaka wielkosc kotlowni z kotlem na ekogroszek?



fajnakamila
28-08-2008, 15:15
Bardzo prosze o opinie osoby ktore posiadaja kociol na ekogroszek jakiej wielkosci powinno byc pomieszczenie na tenze kociol (z podajniekiem) tak aby zmiescil sie tam i kociol i kilka 'podrecznych' workow z groszkiem.

Ciekawa jestem rowniez czy jest prawda iz w pomieszczeniu tym nie brudzi sie tak bardzo i czy mozna by tam trzymac takze np. suszarke (automat.)?

fajnakamila
28-08-2008, 15:29
dodam jeszcze ze kociol na dom 159m2

monikaa13
28-08-2008, 15:37
Nasze pomieszczenie będzie miało około 5-6m2 teraz dokładnie nie pamiętam.
Chcemy tam jeszcze zmieścić pralkę.

nely
28-08-2008, 15:47
pralkę w kotłowni na paliwo stałe?

fajnakamila
28-08-2008, 15:51
no wlasnie ja mam w projekcie 2,4m x 3m i chciala bym tam jeszcze wcisnac suszarke. Moze ktos sie wypowie czy to dobry pomysl? :roll:

sSiwy12
28-08-2008, 16:01
Minimalne wymagania w.g. normy PN-87/B-02411, wymiary kotłowni to:
- 2m + szerokość kotła - po 1m od każdego z boków kotła
- 2,7m + "głębokość" (długość) kotła - 2m z przodu kotła, 0,7m z tyłu

aru
28-08-2008, 16:08
o ile mamy do czynienia z kotłownią :-?

monikaa13
28-08-2008, 18:06
Minimalne wymagania w.g. normy PN-87/B-02411, wymiary kotłowni to:
- 2m + szerokość kotła - po 1m od każdego z boków kotła
- 2,7m + "głębokość" (długość) kotła - 2m z przodu kotła, 0,7m z tyłu

No nie żartuj. A co jak ktoś nie ma tyle miejsca?

monikaa13
29-08-2008, 07:12
Czekam na bardziej doświadczonych z radą.

Leszko
29-08-2008, 07:22
Ogólnie z kotłownią na ekogroszek nie jest tak źle, ale najbardziej to się kurzy przy wsypywaniu eko do podajnika no i trocę mniej wybieranie popiołu, w moim przypadku to jest średnio raz na 10-14 dni

GosiaIAdam
29-08-2008, 07:24
Minimalne wymagania w.g. normy PN-87/B-02411, wymiary kotłowni to:
- 2m + szerokość kotła - po 1m od każdego z boków kotła
- 2,7m + "głębokość" (długość) kotła - 2m z przodu kotła, 0,7m z tyłu

No nie żartuj. A co jak ktoś nie ma tyle miejsca?
Tak jak pisze aru, dotyczy to kotłowni, czyli o ile pamiętam - dla pieców powyżej 25kW. Mniejsze to nie kotłownia :)

monikaa13
29-08-2008, 07:49
No ok. to już lepiej.
Czyli jak mam piec do 25 to mogę spać spokojnie, tak?
U mnie w życiu nie wyszły by takie odstępy, bo nie mam tyle miejsca.

tres34
29-08-2008, 07:54
U mnie kotlownia to 18m2 i wcale nie jest za duzo miejsca. Co prawda trzymam tam mial i drewno. Jak ktos jest na etapie projektowania, niech za wczasu pomysli o wiekszym pomieszczeniu.

daggulka
29-08-2008, 08:06
Co do wielkości pomieszczenia gospodarczego (bo w naszych domach jednorodzinny to kotłownia prawnie nie jest) ...to zależy czego się po nim oczekuje ...czy ma być w nim miejsce na opał , czy opał będzie gdzie indziej składowany, gdzie pomieszczenie ma drzwi , gdzie okna (czy jest ustawne) ...bo piec razem z zasobnikiem to u mnie w jednym ciągu zajmuje gdzieś koło 2,5m długości ... do tego musi być tak ustawiony, żeby mozna było dostać się do niego "od zadka" :lol: .

Co do pralek i suszarek i innych pralniczo - czyszczących gadżetów w tymże pomieszczeniu ....szczerze odradzam :roll: . Brudzi sie straszliwie nie tylko od wsypywania ekogroszku , ale także podczas czyszcenia pieca, podczas wybierania popiołu .... nie ma technicznej możliwości żeby uchowało sie tam coś czystego :lol: .

sSiwy12
29-08-2008, 08:07
Te wymagania dotyczą pomieszczeń, kotłowni w których zainstalowano kotły na paliwo stałe o mocy nominalnej do 25kW - to nie jest żart.

daggulka
29-08-2008, 08:16
:o :o :o
a co jeśli moja "kotłownia" nie spełnia tych wymagań? kto za to odpowiada? architekt który wiedział, że będe ogrzewać ekogroszkiem i taką mi zaprojektował? :roll: przeciez ja nie muszę się na wszystkim znać :roll:

monikaa13
29-08-2008, 08:16
Te wymagania dotyczą pomieszczeń, kotłowni w których zainstalowano kotły na paliwo stałe o mocy nominalnej do 25kW - to nie jest żart.

No właśnie nie do końca jestem pewna.
Po pierwsze wiele osób ma kotłownię w mniejszych pomieszczeniach. Po drugie szukałam w necie i wiele jest onformacji na ten temat, że to jednak tyczy się kotłowni na piece od 25 i to by było w sumie rozsądne.
Oczywiście nie mogę potwierdzić tego w 100% ponieważ normy są płatne.
Więc może niech napisze ktoś kto to wie na pewno!

Kurcze piec z podajnikiem 2,5m ale sam piec czy z luzem?
Ja tyle nawet nie mam. Jak piec musi być ustawiony względem okna i drzwi?

sSiwy12
29-08-2008, 08:46
Minimalne "wymiary" kotłowni - zgodnie z PN dotyczą wszystkich pomieszczeń (kotłowni) w których zainstalowano kotły o mocy nominalnej do 2MW.
Podział do 25kW i od 25kW do 2MW dotyczy dodatkowych wymagań dla kotłów "większych".

Bardzo często jest tak, że zakupiony projekt przewiduje ogrzewanie gazowe, zaś inwestor dokonuje zmiany ogrzewania na kocioł opalany paliwem stałym "zapominając" o kotłowni.
Nie wiem i praktycznie nie znam przypadku braku "odbioru" domu ze względu na zbyt małą kotłownię.
Nie mniej jednak informuję jakie wymagania określają obowiązujące przepisy.
Tak na marginesie, jeśli kocioł jest zasilany "z boku", to minimalna odległość "czoła" kotła od ściany wynosi 1m. Odległość 2m dotyczy kotła zasilanego z "przodu".

monikaa13
29-08-2008, 08:48
Ja jednak poczekam, może ktoś jeszcze się wypowie.

29-08-2008, 09:40
"odbiór" polega na tym, ze KB pisze rutynowa formułke ze dom wybudownao zgodnie z projektem, normami i atestami ...itd.
tego oczywiscie nikt nie sprawdza, a jak sprawdza to raczej liczy okna i porównuje z elewacjami czy sztuki sie zgadzają ...
natomiast dla uzytkownika domu zbyt mała kotłownia jest zmorą - bo kotłownia często pełni role domowej rupieciarni i warsztatu
i laduje tu - oprócz węgla i drewna - wiertarka, siekiera, wiadro balon, na wino itd
/chyba ze ma sie blisko ustytuowany budynek gospodarczy/

jak ustawic kocioł ? /tu trzeba by znac dokładne wymiary kotłowni wiedziec gdzie komin, okna i drzwi, przyjmuje sie, ze pomieszczenie zblizone do kwadratu z jednymi drzwiami jest ustawniejsze od pomieszczenie "kiszki" z dwoma drzwiami itp./
zasadą jest ustawienie kotła blisko komina /przepis o 70 cm z tyłu kotła jest troche niezyciowy choc zamiarem ustawodawcy było zapewnienie dobrego dostępu dla hydrulika w razie naprawy czy wymiany
lecz zasadą kominiarska jest stosunkowo krótki odcinek czopucha aby był dobry ciag kominowy
i optymalnym rozwiazaniem jest 20 - 30 cm - jest to wystarczajace dl hydraulika jesli dostep z obu boków jest po ok 1 m
przepis o 1 m z przodu kotła wynika z tego ze kocioł trzeba czyścic szczotka na długiej racze za która stoi człowiek

Malawi
29-08-2008, 12:02
Witam. Czy pomieszczenie przeznaczone na "kotłownie" musi być niżej niż poziom reszty pomieszczeń ?. Ma to zapewnić lepszą i bezproblemową cyrkulację. Mój architekt nic o tym nie wie a fachowcy od pieca na ekogroszek sie upierają , że tylko wtedy będzie dobrze działał. Kto ma rację?

aru
29-08-2008, 12:07
jeżeli ma działać grawitacyjnie to pewnie tak
przy pompach obiegowych - nie ma znaczenia

29-08-2008, 12:50
wybrałem projekt z obniżona kotłownia po to aby w przypadku chwilowego braku prądu nie biec do kotłowi aby wygarniac zar ...
lub marznąc przy dłuższych wyłączeniach ...
natomiast samo obnizenie kotła to tylko jeden z warunków na cyrkulacje grawitacyjną ...

Malawi
29-08-2008, 13:47
Dzięki za odpowiedz. We miasteczku w którym się wybuduję często wyłaczają prąd więc chyba nie mam wyboru i obniże poziom kotłowni - 20- 30 cm powinno wystarczyć.

reng
29-08-2008, 15:50
od pewnego architekta słyszałam, że minimalna kotłownia do pieca na paliwo stałe to 5m3 (kubatura).

mamy piec na eko groszek, nie ma jeszcze drzwi, pomieszczenie nie jest szczelne i się kopci. w domu rodziców jest piec na zwykły węgiel. kopci się bardziej niż na eko groszek, ale pralni to bym w kotłowni nigdy nie zrobiła, chyba że w kotłowni na gaz. wystarczy że jest silny wiatr, który wwiewa część powietrza do komina, wtedy jest wszystko zakopcone

Mały
29-08-2008, 16:17
No ok. to już lepiej.
Czyli jak mam piec do 25 to mogę spać spokojnie, tak?
U mnie w życiu nie wyszły by takie odstępy, bo nie mam tyle miejsca.
Monika - zupełnie szczerze - miejsca musisz miec tyle, żeby zachować mozliwość obsługi kotła, czyli od strony gdzie nie ma podajnika kocioł może stać przy samej ścianie(chyba że ma akurat tam wyczystkę), z drugiej strony - na tyle daleko od niej żeby można czyścic podajnik, a także wykonac jakiekolwiek prace naprawcze.
Z przodu wypadałoby miec go troszke do załadunku oraz czyszczenia.
Co do pralek i suszarek w kotłowniach na paliwo stałe... chyba niektórzy nie maja pojęcia co to takiego KOCIOŁ NA PALIWO STAŁE - otóz to cholerstwo zawsze brudzi! Przy paleniu nie musi wcale, ale przy czyszczeniu czy dosypywaniu opału, czyszczeniu komina, przydławieniu ciagu kominowego wszelkie cichy mogą sie nadawać wyłącznie do wyrzucenia zarówno z racji przesiąknięcia smrodem jak i silnego zabrudzenia.
Tak, że radzę sie dobrze zastanowić...

Bigbeat
29-08-2008, 16:43
Mały (i nie tylko - Daggulka o tym też wspomniała) dobrze gada.
1. Na forum było już bardzo dużo o tym - i ludzie opisywali, jak wygląda suszące się pranie po dosypywaniu groszku, albo jak wygląda w ogóle pralka po kilku miesiącach użytkowania kotłowni.
2. Mam znajomego, który po pierwszym sezonie grzewczym w trybie przyśpieszonym wynosił z kotłowni do innych pomieszczeń wszystko, co nie było związane z kotłem, a co jeszcze nadawało się do użytku (sporo rzeczy poleciało na śmietnik) ;) Oczywiście konieczne było dodatkowe prucie ścian - bo podejścia do pralki trzeba było w nowym miejscu zrobić.

fajnakamila
29-08-2008, 18:21
Dziekuje wszystkim ktorzy wypowiedzieli sie na temat pralek w kotlowni!widze ze wystepuje jednomyslny negatyw dla tegoz pomyslu ;) Musze jeszcze dobrze zaplanowac ulokowanie kotla ale juz widze ze u nas bedzie trzeba jednak przesunac scianke dzialowa i powiekszyc to pomieszczenie

monikaa13
29-08-2008, 18:30
Fajna a jakie macie wymiary kotłowni.
Bo my około 2,2x2,2 tak mniej więcej, dokładnie nie pamiętam.
My możemy zabrać jeszcze z dolnej łazienki, która ma chyba ze 2m2 :D

Szerokość pieca to mniej więcej około 1m, ciut więcej, głębokość też 1m czyli u nas byłoby dojście i z przodu i z boku.
Sciana 1 - drzwi
sciana 2 - okno
sciana 3 komin i tu piec
sciana 4 sama sciana

Aha z pralki już zrezygnowaliśmy dzięki postom. Będzie w spiżarni :)

fajnakamila
29-08-2008, 18:36
Wymiary w sumie zaleza jeszcze od tego jak daleko postawimy scianke dzialowa (kosztem wiatrolapu) ale narazie jest 2,35 x 2,5m. A ja wlasnie glowie sie gdzie ulokowac nasza suszarke ;)

fajnakamila
29-08-2008, 18:37
ach i dodam jeszcze ze umiejscowienie identyczne jak u Ciebie (komin/wolna sciana/okno/drzwi

Jan761
12-11-2010, 21:37
Witam
Mamy bardzo małą i nietypową kotłownie. Mają tam być kominy zarówno na gaz jak i ekogroszek.
Jeśli jest ktoś kto może zaprojektować umiejscowienie kominów (lub zna kogoś takiego) oraz później kotła na ekogroszek będę baaaardzo wdzięczny za pomoc. Pilne.
Pozdrawiam
Jan