PDA

Zobacz pełną wersję : Obni?ona dzia?ka



BOHO
08-10-2003, 12:02
Jak należy postąpić z obnizona dziłką i budową na niej fundamentów. Działka jest obnizona o ok.80 cm, gdy się wkopię o 1m to trzeba będzie zbudować ściany fundamentowe minimum 1,80 m . A może nie muszę się wkopywać na 1 m ? jak głęboko trzeba sie wkopać, aby mieć ścisły/stabilny grunt pod ławę ?

Alanta
09-10-2003, 12:03
Ja miałam identycznie, projektant posadowił fundament bezpośrednio na gruncie, oczywiście po zdjeciu humusu, po wylaniu fundamentu środek zasypaliśmy w całości pospółką i piaskiem, a na zewnatrz obsypaliśmy go tak, żeby zachować strefę przemarzania (u nas 1m) i zrobić łagodny 10% spadek w stronę drogi. Poproś projektanta, to wszystko Ci rozrysuje, musi od razu uwzględnić też spadki instalacji no i oczywiscie lokalne warunki gruntowe.

09-10-2003, 12:11
czy pod humusem grunt jest wystarczająco stabilny, aby mozna było na nim dać ławę ? czy robiłas jakieś badania tego gruntu ? ile humusu zdjęłaś ? czy już skończyłas budowę i jest OK ?

Alanta
09-10-2003, 12:33
Bez badań się nie obejdzie, grunt trzeba bezwzględnie sprawdzic, czy jest nośny i czy nie ma naruszonej struktury. Humusu zdjełam 20cm, pod humusem jest u nas czysta glina. Dom stoi zadaszony od 3 lat, nic go nie ruszyło :lol:

krzyss
12-10-2003, 14:23
Alanta - i na tej glinie stoi? Pytam dlatego, ze firma robiąca mi badanie gruntu (dość znana firma) znalazła trochę gliny wśród piasku i powiedziała (wiem,że firma nie mówi :wink: ) , że trzeba albo glinę wybrać, albo inne... (typu pale) , bo glina to jak plastelina i dom może się ruszać, pękać itd.

Alanta
13-10-2003, 08:37
To zależy od rodzaju gruntu. Faktycznie, jeśli czesc gruntu jest piaszczysta, a częsć gliniasta, to może nierówno osiadać. Znam przypadek basenu, któremu się narożnik "obłamał", bo stał na soczewce gliny, a reszta na piasku. U mnie jest glina jednorodna, dobrze skonsolidowana, ławy fundamentowe są dobrze zazbrojone, ściana fundamentowa ma wieniec, nie ma ani jednego pęknięcia.
Aaa, i jeszcze jedno, na czystej glinie nie powinno się posadawiać, trzeba zrobić podsypkę piaskową 5 cm i dobrze ja ubić, na to chudziak i dopiero fundament.