PDA

Zobacz pełną wersję : darowizna i pozwolenie na budowę



zizi1978
29-08-2008, 19:21
Witam i prosze o pomoc. Za 2 miesiace zaczynamy z męzem budowę domu. Działka jest własnością męza (dostał ja w darowiźnie od rodziców) tym samym dom, ktory zostanie na niej wybudowany bedzie jego wlasnoscią. Poniewaz nie chcialbym sie obudzić za jakis czas z przysłowiową "ręką w nocniku" prosze o podpowiedz. Czy maż powinien darować mi działke przed rozpoczeciem budowy domu, czy też może powinniśmy się wstrzymac z darowizna do postawienia stanu surowego (zdaje sobie sprawe, ze wartość działki bedzie wowczas o wiele wieksza)? Jeśli darowizna ma nastapić przed budową domu, to czy bedzie sie to wiązało z przepisaniem PnB z męza na nas oboje...?
z gory dziekuję za cenne porady:)

stawarek
29-08-2008, 19:41
witam
najlepiej będzie przepisac działkę po otrzymaniu pozwolenia na budowe a przed jej rozpoczęciem, niestety trzeba będzie przepisac na was oboje pozwolenie na budowę (ale to łatwe tylko formalnośc). Jest jeszcze jeden problem w przypadku darowizny nie można wciągnąc działki należacej do męża do majatku wspólnego małoznków przepisy tego nie przewidują ale za to moze ci mąż darwoac 1/2 udziału w tej działce a to to samo a potem jak już będziecie budowac to wartośc udziału bedzie rosła :D pozdr..

oskar0259
29-08-2008, 19:42
Możecie rozszerzyć małżeńską wspólność majątkową na majątek wniesiony "w wianie". Zawiera się umowę u notariusza... Kosztuje to ok. 400 zł, albo tylko trochę więcej.

zizi1978
29-08-2008, 20:42
Możecie rozszerzyć małżeńską wspólność majątkową na majątek wniesiony "w wianie". Zawiera się umowę u notariusza... Kosztuje to ok. 400 zł, albo tylko trochę więcej.

Działka została podarowana mężowi w czasie trwania naszego małżeństwa...czy to nie zmienia postaci rzeczy?

oskar0259
29-08-2008, 21:55
Nic to nie zmienia. Jest to umowa rozszerzenia wspólności ustawowej.
Formuła w akcie jest taka: X i Y małżonkowie Z. rozszerzają istniejącą między nimi z mocy prawa wspólność ustawową majątkową małżeńską na wszelkie prawa i przedmioty majątkowe, w tym na opisane w par. 1 tego aktu nieruchomości...

zizi1978
30-08-2008, 20:06
Dziekuję za pomoc :) W takim razie w poniedziałek pędzę do notariusza.
Pozdrawiam

oskar0259
30-08-2008, 20:49
Kosztuje to trochę więcej niż napisałem pierwotnie, bo oprócz taksy notarialnej są i wpisy do KW i VAT, ale myślę, że w 1 tys. zł się zamkniecie. :D

zizi1978
31-08-2008, 07:23
Kosztuje to trochę więcej niż napisałem pierwotnie, bo oprócz taksy notarialnej są i wpisy do KW i VAT, ale myślę, że w 1 tys. zł się zamkniecie. :D

Jeszcze raz serdeczne dzieki.

Sedah
31-08-2008, 21:39
Podepne sie pod watek. Sytuacja wyglada tak, ze narzeczona ma dzialke i w przyszlym roku zaczynamy budowe, wiec wszystkie dokumenty sa na nia. Dopiero po rozpoczeciu budowy bierzemy slub. Co zrobic zeby ustanowienie wspolwlasnosci lub cos w tym stylu nie kosztowalo za duzo, bo normalna darowizna jest od wartosci, a wartosc dzialki z rozpczeta budowa jest duzo wieksza. Czy mozna zastosowac owo "wiano"?

oskar0259
31-08-2008, 21:53
Po ślubie zawieracie taką umowę przed notariuszem (rozszerzacie wspólność majątkową również na to, co wnieśliście z czasów "kawalerskich" i "panieńskich"). Moim zdaniem powinno to kosztować 400 zł, ale widziałem już "artystę" notariusza, który wziął 600 zł. Do tego dochodzą koszty wpisów do KW i VAT. Nie ma żadnego podatku od wartości przekazanych "dóbr".
Sprawdź tę informację u najbliższego notariusza - konsultacja będzie bezpłatna - a więc "nie krępuj się" i zapytaj o szczegóły.
P.S. I nie zdziw się, gdy notariusz będzie patrzył na Ciebie jak na człowieka niespełna rozumu... To rutyna. On najczęściej zawiera akty o rozdzielności małżeńskiej - formuła niezbędna np. przy prowadzeniu przez małżonków biznesu.

zizi1978
01-09-2008, 20:01
Po ślubie zawieracie taką umowę przed notariuszem (rozszerzacie wspólność majątkową również na to, co wnieśliście z czasów "kawalerskich" i "panieńskich"). Moim zdaniem powinno to kosztować 400 zł, ale widziałem już "artystę" notariusza, który wziął 600 zł. Do tego dochodzą koszty wpisów do KW i VAT. Nie ma żadnego podatku od wartości przekazanych "dóbr".
Sprawdź tę informację u najbliższego notariusza - konsultacja będzie bezpłatna - a więc "nie krępuj się" i zapytaj o szczegóły.
P.S. I nie zdziw się, gdy notariusz będzie patrzył na Ciebie jak na człowieka niespełna rozumu... To rutyna. On najczęściej zawiera akty o rozdzielności małżeńskiej - formuła niezbędna np. przy prowadzeniu przez małżonków biznesu.

Byłam dziś u notariusza w opisanej sprawie.Faktycznie "kwalifikujemy" się do rozszerzenia wspolności majatkowej, co mnie niezmiernie cieszy :D .Taka "operacja" bedzie kosztowała 1000zł z wpisami do KW. Pani notariusz stwierdziła, ze jest to tzw.opłata stała....

marniu79
01-09-2008, 20:31
U mnie w mieście kosztuje to 600 pln wraz z wpisami do KW ,

zizi1978
02-09-2008, 18:24
U mnie w mieście kosztuje to 600 pln wraz z wpisami do KW ,

W takim razie chyba powinnam poszukać "tańszego" notariusza.... :-?
Niemniej jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc :)

oskar0259
02-09-2008, 20:39
Przepraszam za być może niezbyt precyzyjną informację. Taksa notarialna w przypadku umów rozszerzenia wspólności ustawowej małżeńskiej jest stała i wynosi 400 zł (plus VAT). Ale wśród notariuszy są artyści, którzy uważają, że wykonują (tym jednym aktem) za dużą pracę w stosunku do tej stawki. I ci chcą np. 600 zł (półtorej stawki - sam widziałem taki akt, ale rzeczywiście lista nieruchomości wzajemnie przenoszonych nie była krótka). Do tego trzeba doliczyć koszty wpisów do KW (moim zdaniem może to być 200 + 60 zł) i odpisów aktu (6 zł za stronę?). Powinno być więc "coś pośrodku" - nie 600, ale i nie 1000 zł.
Jeśli chodzi o teorię to proponuję przeczytać artykuł sędziego SN Gerarda Bieńka, moim zdaniem wybitnego specjalisty (nie tylko w tej dziedzinie):
http://www.rejent.com.pl/archiwum/2005/ar_2005_wrzesien.htm

marniu79
02-09-2008, 21:01
Ja myślę że każdy ma tam jakieś stawki , u mnie zrobisz to za 600 a jedz do stolicy to nie wiem czy w 1000 pln się zmieścisz

pozdrawiam