PDA

Zobacz pełną wersję : jakie mozna dołożyć ogrzewanie w mieszkaniu ?



peter11
29-08-2008, 20:25
Witam
mam pytanie,
posiadam mieszkanie 120 m2 obecnie mam centralne na gaz,

w mieszkaniu tym oryginalnie byly piece kaflowe, posiadam dostep do 2 kominów

ze wzgledu na niepewna sytuacje z gazem i coraz wyzsze ceny chcialbym sie dowiedziec czy moge dolozyc jakies ogrzewanie w rodzaju kominka lub cos podobnego ogrzewane np. drewnem ?

ktos orientuje sie z Was co mozna zamontowac ?
(kaflakow nie chce spowrotem budowac bo sa malo efektywne na duze mieskzanie i niewygodne )

pozdrawiam
Piotr

beton44
29-08-2008, 20:56
moja nie rozumieć

kaflaki niewygodne - zgoda

to czemuż miałby być wygodny kominek :o

peter11
29-08-2008, 21:35
kaflak duzo miejsca zajmuje i wyglada brzydko ;)

poza tym z tego co wiem to sa jakies systemy z kominkiem ze cieplo idzie rurkami do inncyh pomieszczen a nie jak z kaflakami ze na duze mieszkanie sa 2 szt a i tak wszedzie zimno tylko tam gdzie kaflak cieplo przez jakis czas i to bardzo nierownomiernie - od 35 stopni w pokoju po "napaleniu" do 16 nad ranem ...

plus ze na wegiel wiec pył leci wszedzie nie tylko podczas wyciagania popiołu ale tez przy przynoszeniu wegla, wkladaniu go itd

jajmar
29-08-2008, 22:33
od 35 stopni w pokoju po "napaleniu" do 16 nad ranem ...


to nie wina kaflaka/kominka/ czy innego pieca tylko zbyt dużych strat ciepła.
Inaczej mówiąc masz słabo ocieplone to mieszkanie, ściany okna, sufit.

peter11
29-08-2008, 22:45
od 35 stopni w pokoju po "napaleniu" do 16 nad ranem ...


to nie wina kaflaka/kominka/ czy innego pieca tylko zbyt dużych strat ciepła.
Inaczej mówiąc masz słabo ocieplone to mieszkanie, ściany okna, sufit.

czyli kaflak u mnie sie nie sprawdzi,
wiec jest gazowe i dopytuje sie czy mozna czyms odciazyc to gazowe ?

w domkach nie ma problemu chodzi mi czy ktos sie orientuje co mozna do mieszkania wrzucic ?

jajmar
29-08-2008, 22:55
od 35 stopni w pokoju po "napaleniu" do 16 nad ranem ...


to nie wina kaflaka/kominka/ czy innego pieca tylko zbyt dużych strat ciepła.
Inaczej mówiąc masz słabo ocieplone to mieszkanie, ściany okna, sufit.

czyli kaflak u mnie sie nie sprawdzi,
wiec jest gazowe i dopytuje sie czy mozna czyms odciazyc to gazowe ?



zaje....ty wniosek wyciągnołes. Może zamiast zmieniać gaz na "coś" warto chałpe docieplić? Poczytaj na forum tanio wychodzi grznie DOBRZE oceplonych domów. Nośnik energi ma tu mniejsze znaczenie.

Jurek_Z
30-08-2008, 07:20
czyli kaflak u mnie sie nie sprawdzi,
wiec jest gazowe i dopytuje sie czy mozna czyms odciazyc to gazowe ?




zaje....ty wniosek wyciągnołes. Może zamiast zmieniać gaz na "coś" warto chałpe docieplić? Poczytaj na forum tanio wychodzi grznie DOBRZE oceplonych domów. Nośnik energi ma tu mniejsze znaczenie.

@peter11 pisze o mieszkaniu a nie o domku, może ocieplenie kamienicy nie wchodzi w rachubę i stąd jego wniosek.

Odnośnie kominków to w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.
2. Dopuszcza się stosowanie pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe w budynkach o wysokości do 3 kondygnacji nadziemnych włącznie, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przy czym w budynkach zakładów opieki zdrowotnej, opieki społecznej, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, lokalach gastronomicznych oraz pomieszczeniach przeznaczonych do produkcji żywności i środków farmaceutycznych - pod warunkiem uzyskania zgody właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,
b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.

Natomiast w przypadku kominków z płaszczem wodnym pojawiają się różne interpretacje. Jedni uznają, że jest to kominek inni twierdzą, że to kocioł a wtedy:

§ 136. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwo stałe oraz pomieszczenia składu paliwa i żużlowni powinny odpowiadać przepisom rozporządzenia, a także wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.
2. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 25 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych w piwnicy, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych. Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.

Flexus
30-08-2008, 08:07
peter11
Lubię tradycyjne piece kaflowe, a także wszelkie grille, kozy, a zwłaszcza kominki bez płaszcza wodnego i z płaszczem, ale .... na Twoim miejscu załatwiłbym dwutaryfowe rozliczanie się z zakładem energetycznym i wstawiłbym akumulacyjne piece elektryczne.

jajmar
30-08-2008, 08:13
@peter11 pisze o mieszkaniu a nie o domku, może ocieplenie kamienicy nie wchodzi w rachubę i stąd jego wniosek.



Może i nie wchodzi, pytanie czy zmiana nośnika energii obniży koszty grzania powietrza? Nie sądze, tzn w jakims % pewnie tak, ale doliczenie kosztów inwestycji w dodatkowe źródło ciepła to pewnie zje ten zysk na najbliższe lata.
Podumowując to trzba zrobić bilans cieplny mieszkania i od tego zacząć.