PDA

Zobacz pełną wersję : Spiżarnia a wentylacja mechaniczna.



Jurek_Z
29-08-2008, 21:25
W domu mam wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC. Obok kuchni mam ślepą spiżarnię około 3 m2. W spiżarni jest anemostat wywiewny podłączony do wentylacji, a pod drzwiami szczelina umożliwiająca dopływ powietrza z kuchni. Niestety okazało się że wilgotność w tym pomieszczeniu w lecie, ze względu na panującą tam nieco niższą temperaturę niż w kuchni, jest bardzo wysoka i przechowywane tam produkty tego nie wytrzymują. :(
Jak poradzić sobie z tym problemem?
Zastanawiam się nad wstawieniem progu, odłączeniem wentylacji mechanicznej i wstawieniem kratek wentylacyjnych w ścianie. Czy to będzie dobre rozwiązanie? A może pozostawić wyciąg a tylko zrobić gdzieś przy podłodze kratkę nawiewną z zewnątrz i oczywiście wstawić próg w drzwiach?

Flexus
29-08-2008, 22:33
A może pozostawić wyciąg a tylko zrobić gdzieś przy podłodze kratkę nawiewną z zewnątrz i oczywiście wstawić próg w drzwiach?
Właśnie tak.

madagoral
29-08-2008, 22:33
Myślę ,że wilgotność w spiżarce masz większą bo powietrze z kuchni jest pompowane do spiżarni. W kuchni panuje z reguły duża wilgoć i sądzę ,że to jest problem. Ja też mam wentylację mechaniczną i spiżarnię ale tam nie mam anemostatów. Problem jednak polega na tym ,ze jest tam za ciepło i jest kłopot z przechowywaniem np słoików z wyrobami.
W Twoim wypadku spróbowałbym najpierw zakręcić na próbę anemostat w spiżarce i sprawdzić co się będzie działo. Ewentualnie zmniejszyć do minimum przepływ powietrza.

Piczman
29-08-2008, 23:07
Czy wentylacja spiżarki jest w ogóle potrzebna ?

Będę miał identycznie,czyli mała "ślepa" spiżarnia ok 2 m2 koło kuchni. Nie planowałem tam anemostatu.
Tam ma być chłodno i ciemno, to wszystko mi się wydaje :roll:
Jeśli się mylę to mnie poprawcie :-?

Pozdr.

Jurek_Z
29-08-2008, 23:33
Czy wentylacja spiżarki jest w ogóle potrzebna ?

A co z wilgocią z jarzyn, warzyw, owoców itp. Słoneczik spleśniał w ciągu jednej nocy. Podobno w czasie burzy wszystko w spiżarniach się psuje, a wtedy całą noc lało i grzmiało. :roll:


... Nie planowałem tam anemostatu...

http://images34.fotosik.pl/162/470adbaf46e6e6b8.jpg

Na tym projekcie masz wentylację w spiżarni.

Piczman
30-08-2008, 09:27
Zaglądałem do tego projektu dobre pół roku temu i naprawde myślałem że nie ma tam anemostatu ! :o

W takim razie trzeba będzie zrobić kratkę w ścianie z możliwością regulacji!
Inaczej nie zadziała to dobrze bo powietrze przechodząc z salonu do kuchni a dopiero na końcu do spiżarni nie będzie już świeże ,,,,

Sorki za pomyłkę :oops:

Pozdr.

Jurek_Z
30-08-2008, 09:33
A tak poza tematem to anemostat w salonie umieścił bym przy ścianie z wyjściem na taras i rozdzielił na dwa rogi pokoju. Zapewni to lepszą wymianę powietrza w salonie i mniejszą jego prędkość (głośność). Zaproponowany w projekcie układ nie zapewni wentylacji tych naroży.

Piczman
30-08-2008, 09:46
Chciałem przenieść ten anemostat pod okno,nie myślałem jednak o rozdzieleniu.
Można tak? A czy jak podciągnę kanał pod okno to nie przeszkadza że będzie 5 m dłuższy ???

Jurek_Z
30-08-2008, 10:26
Znalazłem kiedyś, że w obliczeniach przyjmuje się spadek ciśnienia o 2 Pa/m na odcinkach prostych a 4 Pa na trójniku. Musisz tą zmianę wpasować w charakterystykę rekuperatora i wtedy zobaczysz jaki to może mieć wpływ na wydajność.

Jurek_Z
30-08-2008, 10:30
Dalej czekam na jakieś propozycje wentylacji spiżarni. Nie chcę zbytnio dziurawić tych ścian. Wprowadziłem się w lutym i trochę mi szkoda :-?

sSiwy12
30-08-2008, 11:40
Moim zdaniem, należy uszczelnić drzwi i "dołożyć" nawiew - czyli w tym pomieszczeniu zrobić wentylacje zrównoważoną.
Dlaczego taka propozycja? Bo do spiżarki dostaje się razem z powietrzem z kuchni, wilgoć "wyprodukowana" w kuchni.

pazook
30-08-2008, 16:55
Chcesz mieć mniej wilgoci i chłodniej? Bierzemy rurę zakopujemy na metr w ziemi na odcinku paru metrów. W skrócie mini gwc rurowe. Ochłodzi ci powietrze i "odwilgotni". Ponieważ już pod posadzką nie wyjdziesz to przy ścianie na dole wejdź z rurą i zrób nawiew.

panda
30-08-2008, 18:14
W domu mam wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC. Obok kuchni mam ślepą spiżarnię około 3 m2. W spiżarni jest anemostat wywiewny podłączony do wentylacji, a pod drzwiami szczelina umożliwiająca dopływ powietrza z kuchni.
Tak samo, tyle że jeszcze bez reku i GWC.
Inaczej tylko mam rozwiązaną kuchnię. Centralnie jest jeden anemostat na suficie, natomiast drugi wylot podpięty jest bez dławienia do pochłaniacza nad kuchenką. W spiżarce (nieogrzewanej) sucho, nic nie pleśnieje.

Jurek_Z
30-08-2008, 19:02
W domu mam wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC. Obok kuchni mam ślepą spiżarnię około 3 m2. W spiżarni jest anemostat wywiewny podłączony do wentylacji, a pod drzwiami szczelina umożliwiająca dopływ powietrza z kuchni.
Tak samo, tyle że jeszcze bez reku i GWC.
Inaczej tylko mam rozwiązaną kuchnię. Centralnie jest jeden anemostat na suficie, natomiast drugi wylot podpięty jest bez dławienia do pochłaniacza nad kuchenką. W spiżarce (nieogrzewanej) sucho, nic nie pleśnieje.

W kuchni też mam jeden anemostat podłączony do okapu nad kuchenką a drugi w suficie.
Hmmm ... może u mnie w spiżarni zbyt dużo jarzyn, warzyw i owoców i stąd ta podwyższona wilgotność. Albo zbyt mały (lub wręcz przeciwnie zbyt duży) przepływ powietrza przez spiżarnię.

panda
30-08-2008, 20:57
.....Albo zbyt mały (lub wręcz przeciwnie zbyt duży) przepływ powietrza przez spiżarnię.
Stawiam że zbyt mały. Jak zakręcisz to się wszystko będzie kisić we własnym sosie bo kuchnia nie wyciągnie. Natomiast ile byś nie odkręcił to i tak kuchnia z racji braku dławienia będzie miała priorytet. Jeśli to coś pomoże to u mnie jest anemostat fi 150 ze szczeliną około 1,2 cm.

MCB
01-09-2008, 07:54
U mnie spiżarnia będzie ocieplona od środka i szczelnie zamknięta.
W podłodze mam doprowadzoną rurę z zewnątrz,którą podłączę do mini-gwc.
W stropie jest otwór do podłączenia rury wyprowadzonej przez dach.
Mam nadzieję, że będzie chłodno i sucho.

MCB

HenoK
01-09-2008, 08:10
U mnie spiżarnia będzie ocieplona od środka i szczelnie zamknięta.
W podłodze mam doprowadzoną rurę z zewnątrz,którą podłączę do mini-gwc.
W stropie jest otwór do podłączenia rury wyprowadzonej przez dach.
Mam nadzieję, że będzie chłodno i sucho.

MCBW zimie tak, a co latem ? Latem przez tą rurę z dachu będzie Ci napływało ciepłe powietrze :(. Chyba nie o takie działanie Ci chodzi ?

MCB
01-09-2008, 08:32
U mnie spiżarnia będzie ocieplona od środka i szczelnie zamknięta.
W podłodze mam doprowadzoną rurę z zewnątrz,którą podłączę do mini-gwc.
W stropie jest otwór do podłączenia rury wyprowadzonej przez dach.
Mam nadzieję, że będzie chłodno i sucho.

MCBW zimie tak, a co latem ? Latem przez tą rurę z dachu będzie Ci napływało ciepłe powietrze :(. Chyba nie o takie działanie Ci chodzi ?

Dlaczego napływało?
10m GWC + 3m spiżarni + 2m rury na dach to taki 15 metrowy komin.
Skąd ten ciąg wsteczny?

MCB

HenoK
01-09-2008, 08:51
Dlaczego napływało?
10m GWC + 3m spiżarni + 2m rury na dach to taki 15 metrowy komin.
Skąd ten ciąg wsteczny?
Zastanów się jaki będzie rozkład temperatur w tym kominie latem, a jaki zimą.
Komin działa na zasadzie różnicy temperatur, a w właściwie na zasadzie róznicy gęstości powietrza o różnej temperaturze.
Żeby działało to również latem dodaj do tego wentylator, albo komin słoneczny (http://pl.wikipedia.org/wiki/Komin_s%C5%82oneczny) :).

MCB
01-09-2008, 08:59
GWC powinno zapewnić niższą temperaturę na wejściu do spiżarni od tej jaka będzie na dachu.

??

Piczman
01-09-2008, 09:17
GWC powinno zapewnić niższą temperaturę na wejściu do spiżarni od tej jaka będzie na dachu.

I właśnie dlatego nie będzie tego ciągu!
W zimie masz odwrotnie :lol:

MCB
01-09-2008, 09:39
Skoro na dole będzie zimniej to i powietrze będzie bardziej gęstsze.
Wobec tego komin powinien zasysać dążąc do wyrównania ciśnienia.
MCB

pazook
01-09-2008, 09:54
Skoro na dole będzie zimniej to i powietrze będzie bardziej gęstsze.
Wobec tego komin powinien zasysać dążąc do wyrównania ciśnienia.
MCB
Otwórz lodówkę albo lepiej zamrażarkę i zobacz gdzie gęste, zimne powietrze leci - do góry czy do dołu?
Praw fizyki pan nie zmienisz :D
A komin to może zasysać ale nie z tej strony co byś chciał.

MCB
01-09-2008, 10:04
OK.
Czy będzie ciąg czy też nie zależy od różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem spiżarni a zewnętrzem czyli różnicy ciśnień na tym samym poziomie.

Przy założeniu, że w spiżarni będzie stała temp. 10stopni to:

1. zimą na zewnątrz będzie np. -10 i ciąg będzie
2. latem na zewnątrz będzie np. +20stopni i ciągu nie będzie

Reasumując: koledzy mają rację i trzeba dać wentylator.

Czy można wykorzystać siłę wiatru i dać strażaka lub rotor na wylocie komina?

MCB

HenoK
01-09-2008, 10:30
2. latem na zewnątrz będzie np. +20stopni i ciągu nie będzie

Reasumując: koledzy mają rację i trzeba dać wentylator.

Czy można wykorzystać siłę wiatru i dać strażaka lub rotor na wylocie komina?
Ciąg będzie, tylko odwrotny (przynajmniej w upały) :(.
Oczywiście strażaka możesz dać, ale jak wiatru nie będzie to co ?

HenoK
01-09-2008, 10:43
Praw fizyki pan nie zmienisz :D
A komin to może zasysać ale nie z tej strony co byś chciał.
Komin słoneczny latem załatwiłby sprawę :lol: .

jutlandia
01-09-2008, 11:46
Chcesz mieć mniej wilgoci i chłodniej? Bierzemy rurę zakopujemy na metr w ziemi na odcinku paru metrów. W skrócie mini gwc rurowe. Ochłodzi ci powietrze i "odwilgotni". Ponieważ już pod posadzką nie wyjdziesz to przy ścianie na dole wejdź z rurą i zrób nawiew.

brzmi bardzo intrygująco! proszę o szczegóły bo właśnie walczę z wilgotną spiżarką....... :evil:

macius36
23-06-2013, 08:22
Temat umarł a jest arcyciekawy. Ja tez mam projektowania spizarke i pomieszczenie gospodarcze z wm. Chce by tam było chłodnej. Myślałem o izolacji na ścianach i wm. Dlaczego nie dać tylko wywiewu? Czy musi w tych pomieszczeniach być zrównoważona?

macius36
23-06-2013, 12:44
Przepraszam - myślałem o tylko nawiewie w spiżarce. Przy małym nawiewie nie powinno być problemów z zapachami, które zresztą i tak od razu zostaną pochłonięte przez wywiew w kuchni.
Nie będzie wilgoci w spiżarce, w lecie będzie chłodne powietrze od GWC, w zimie też powinno być chłodno jak nie będzie ogrzewania. Czy coś pomyliłem?