PDA

Zobacz pełną wersję : Przejście z wiatrołapu - drzwi wahadłowe?



Ushi
30-08-2008, 16:02
Witam,

Jesteśmy w trakcie budowania M31 Nasz Dom z Muratora. Układ pomieszczeń na parterze będzie praktycznie nie zmieniony. W związku z tym, że póki na parterze nie stoją jeszcze ścianki działowe, zastanawiamy się z żoną nad nietypowym rozwiązaniem przejścia z wiatrołapu do pokoju dziennego.

A mianowicie zastanawiamy się nad wstawieniem w tym miejscu podwójnych drzwi wahadłowych o szerokości 2x60 cm. Pomysł ten narodził się bardziej ze względu na nietypowość rozwiązania niż ze względu na praktyczność...

Czy ma ktoś coś podobnego u siebie i jak to się sprawdza w praktyce ? Co z wygodą używania takich drzwi, uciekania ciepła do wiatrołapu w zimie ?

Poradźcie coś, ludziska :D

cieszynianka
30-08-2008, 17:24
Nie mam takich drzwi w domu, ale mam w pracy :roll:
Temat izolacyjności pomijam, natomiast jeśli chodzi o użytkowanie, to nie jest to zbyt bezpieczne, bo można sobie coś przytrzasnąć :lol: , one dość szybko wracają do położenia pierwotnego, a nie zawsze masz czym przytrzymać (np. mając ręce pełne zakupów).
:wink:

Ushi
31-08-2008, 18:31
Z tym samozamykaniem się drzwi to faktycznie może być kłopot :o Może lepiej zastosować podwójne, tradycyjne drzwi zamykane na klamkę?

Nic, trzeba będzie się jutro udać do jakiegoś sklepu z drzwiami...

cieszynianka
31-08-2008, 21:21
Możesz zrobić eksperyment, pójść do jakiegoś miejsca, w którym takie drzwi są i przejść przez nie z zajętymi rękami, tak ćwiczebnie :wink:

gkrzyszt
02-09-2008, 20:15
A ja mysle ze to niefajny pomysł w mieszkaniu a zwłaszcza w wiatrołapie takie drzwi :oops:

Ushi
03-09-2008, 10:45
Myśleliśmy po prostu o nietypowym rozwiązaniu, ale najprawdopodobniej zostawimy drzwi takie jakie były w projekcie, czyli pojedyncze drzwi "90-tki".

Dzisiaj mamy spotkanie z kierownikiem - ciekawe co on powie na te nasze "pomysły" :o

naLeśnik
13-04-2009, 16:38
Ja natomiast zastanawiam się nad podobnym rozwiazaniem ale w całkiem innym miejscu w domu.
Mianowicie mam pokój z aneksem w praktyce to będzie sypialnia z garderobą.
Otwór obecnie w ścianie ma szerokość 120 cm i szukam drzwi wahadłowych

pattaya
16-04-2009, 12:28
Ja zaś ciągle nie rozumiem czemu wszyscy budują wiatrołapy?
Powstaje na ogół małe,ciemnie,wilgotne,śmierdzące pomieszczenie.

Trociu
16-04-2009, 14:35
Ja zaś ciągle nie rozumiem czemu wszyscy budują wiatrołapy?
Powstaje na ogół małe,ciemnie,wilgotne,śmierdzące pomieszczenie.to już było kiedyś omawiane....
nie wiem dlaczego wiatrołap ma być mały, ciemny, wilgotny i śmierdzący. Wiatrołap z domku rodziców spełnia tylko "aksjomat" ciemności, bo drzwi wejściowe lite i bez żadnego okna. Wiatrołap z domku dziadków nie spełnia żadnego z nich.

pattaya
16-04-2009, 17:02
Nie wiem dlaczego.
Większość jakie widziałem,taka jest.
Albo tak ciasne,że i tak 3-4 osoby się nie mieszczą.

Badija
16-04-2009, 17:39
Ja zaś ciągle nie rozumiem czemu wszyscy budują wiatrołapy?
Powstaje na ogół małe,ciemnie,wilgotne,śmierdzące pomieszczenie.
A ja rozumiem, bo mieszkałam w domu bez wiatrołapu. Porażka. Opisałam to w "Nadwiślańskich łęgach Badii" w punkcie, co nie udało sę poprzednio...

pattaya
16-04-2009, 22:11
Mieszkam w drugim domu bez wiatrołapu
I nie wiem na co on komu potrzebny

cieszynianka
16-04-2009, 22:56
Mieszkam w drugim domu bez wiatrołapu
I nie wiem na co on komu potrzebny

Kto go potrzebuje, ten go buduje :lol:

Ja też :D

Musisz się z tym pogodzić :lol: :lol: :lol:

pattaya
17-04-2009, 10:06
Masz rację.
Czemu tylko mnóstwo naszych gości jest zachwycona brakiem wiatrołapu? :lol:
Ta przestrzeń,to światło itp.

Trociu
17-04-2009, 10:10
Masz rację.
Czemu tylko mnóstwo naszych gości jest zachwycona brakiem wiatrołapu? :lol:
Ta przestrzeń,to światło itp.Wiesz - jako gość mogę też być zachwycony białymi fugami bo nie wnikam ile czasu zajmuje ich czyszczenie aby były białe.

Wiatrołap to nie tylko funkcja podstawowa - zatrzymanie pierwszego chłodu i przysłowiowego wiatru, ale również przynajmniej dla mnie praktyczna. Wszelkie buciory i kurtki są tam trzymane i nie ma żadnego bałaganu w mieszkaniu właściwym.

zbigmor
17-04-2009, 10:13
Masz rację.
Czemu tylko mnóstwo naszych gości jest zachwycona brakiem wiatrołapu? :lol:
Ta przestrzeń,to światło itp.


Bo to byli goście w waszym domu. :)
Oznacza to, że tam nie muszą mieszkać i nie wypada krytykować.
Co więcej. Będąc w cudzych domach wielokrotnie byłem zafascynowany wieloma rzeczami, których nigdy bym u siebie nie zrobił, jak np. otwarta kuchnia.

Badija
17-04-2009, 10:18
No jednak przede wszystkim powstrzymywanie zimna. Jest to funkcja, jak się okazuje przy minus dziesięciu na przykład, niezwykle istotna. Z tego powodu, wiatrołap jest wymagany przez prawo budowlane. Nie dostaniesz pozwolenia na budowę na dom bez wiatrołapu. Ja poprzednio zrobiłam "poprawkę" na gotowym i zatwierdzonym projekcie i żałowałam, bo zwłaszcza zimą, my siedzieliśmy przy kominku, a każde otwarcie drzwi powodowało ruch mroźnego powietrza, które jako zimne, (zgodnie z prawami fizyki) lazło do nóg i robiło się obrzydliwie. :(
Poza tym dom bez wiatrołapu trudniej utrzymać w czystości. Zatem przerabiałam, wiem czym pachnie i serdecznie odradzam takie "nowatorstwo" wszystkim, którzy mięliby na nie ochotę.
Miał rozsądne powody ustawodawca, gdy umieścił w prawie budowlanym wiatrołapy. :wink:

pattaya
17-04-2009, 10:27
Czyli twierdzisz,że wiatrołap jest obowiązkowy? :lol:
A jak często otwierasz drzwi przy minus dziesięciu?
I na jak długo?

Badija
17-04-2009, 11:11
Nie twierdzę, tylko wiatrołap po prostu jest obowiązkowy. :wink:

pattaya
17-04-2009, 11:18
Chyba żartujesz.
To jakim cudem są projekty bez wiatrołapu i jakim cudem tyle domów bez wiatrołapu jest odbieranych?

Trociu
17-04-2009, 11:27
Chyba żartujesz.
To jakim cudem są projekty bez wiatrołapu i jakim cudem tyle domów bez wiatrołapu jest odbieranych?To czy wiatrołap jest obowiązkowy czy nie, czy jest wymagany czy nie już chyba było omawiane.
Z tego co pamiętam to nie ma takiego przepisu.

Badija - jeżeli znasz paragraf, który wymusza istnienie wiatrołapu - przedstaw go i będzie po sprawie.

Inna sprawa - czy jest potrzebny czy nie. Ale o gustach się nie dyskutuje.
I na tym powinniśmy zamknąć temat, bo wątek był utworzony w zupełnie innej sprawie - sensie instalowania drzwi wachadłowych w wiatrołapie.

pattaya
17-04-2009, 11:28
Trociu.
Czy jesteś moderatorem?

Badija
17-04-2009, 11:30
Paragrafu nie znam, info mam od architekta, który mimo mojego sprzeciwu w poprzednim domu wiatrołap zaprojektował, bo stwierdził, że musi. Ale to faktycznie zupełnie off topic drzwi wahadłowych. Sorki. Już zmykam. :oops:

pattaya
17-04-2009, 11:32
zmień architekta

Trociu
17-04-2009, 11:36
Trociu.
Czy jesteś moderatorem?Nie - moderatorem nie jestem, ale po co się przerzucać słowami czy wymagany czy nie, jeżeli każdy ma na to inną wizję. Dopóki nie będzie odpowiedniego paragrafu to można sobie gdybać i generować kolejne posty.

A tak juz wiadomo, że Badija wie o konieczności wiatrołapu od architekta, który pewnie w ten sposób chciał na niej wymóc istnienie tego pomieszczenia, bo wie po co jest. I jak widać ze słów Badiji, ona też już wie po co ono jest.

Ale nikt nikomu nie narzuca budowę lub nie wiatrołapu....

pattaya
17-04-2009, 11:44
To nie narzucaj również zamykania tematu.

q-bis
17-04-2009, 11:48
Aby uniknąć zaciemnienia wiatrołapu, który, uważam, jest bardzo wskazany, w drzwiach wejściowych będzie szyba a od strony domu, drzwi z doświetlami, choć w projekcie były ścianki i drzwi 90.
Wahadłowe się nie sprawdzą bo w wiatrołapie będą szafki i drzwi tłukłyby o nie.

Badija
17-04-2009, 13:20
zmień architekta
Nie mieszaj w cudzych garach. Architekt był fajny gość. I byłam z niego bardzo zadowolona, no i w końcu okazało się, że w kwestii wiatrołapu miał rację. :wink: