PDA

Zobacz pełną wersję : VAT na drewno



asiak2
30-03-2002, 12:59
Chcemy w najbliższym czasie zakupić drewno konstrukcyjne. W tartaku poinformowano nas, że VAT na drewno wynosi 22%... tylko w jednym przypadku zdarzyło im się sprzedać to samo drewno konstrukcyjne z 7% VATem. Podobno istnieje jakaś furtka w prawie (rozporządzenie mf), która pozwala na takie manewry... US niejednoznacznie to interpretuje... Podobno jak się kupuje całą konstrukcję, to można to jakoś podciągnąć pod 7%. Czy macie może jakieś doświadczenia z tym związane?

PIRAMIDKA
31-03-2002, 11:25
To prawda jeśli tartak wystawi faktuę o treści np. kompletna więźba dachowa to jest możliwość 7 % VAt. Wszystko zależy jaki symbol wpiszą . Jestem pewna, bo miałam taki sam dylemat w ubiegłym roku gdy kupowałam więźbę dla siebie. Więc jest możliwość !

Frankai
01-04-2002, 23:13
A jak się bierze bez rachunku to VAT jest 0% :grin: Wiem coś o tym :wink:

asiak2
02-04-2002, 07:28
Ale ja w tym tartaku nie mogę wziąść bez rechunku :sad:(( dlatego szukam sposobności na obniżenie VATu. Chcemy wziąść drewno konkretnie w tym tartaku, bo jest ono naprawdę rewelacyjne i dobrze zaimpregnowane.

mirzaw
02-04-2002, 16:20
To najlepiej dogadaj się żeby Ci napisali na fakturze DREWNO NA DESKI PODŁOGOWE i masz ten upragniony 7% - jest to zgodne z przepuisami i tartaki zazwyczaj się na to godzą - ja tak robiłem. Pamiętaj że drewno na więźbę raczej nie sprzedadzą Ci z 7% WAT - jakiś czas temu (2000r.) wyszła interpretacja MF że drewno konstrukcyjne ma mieć 22%. A deski podłogowe są na trwałe złączone z budynkiem i stosuje się na nie 7% (bynajmniej w poprzednim roku tak było)
Mirzaw

Karolina
02-04-2002, 17:10
Skoro jestesmy w temacie "drewno". Czy ktoś moze podać mi namiar na sprawdzony tartak w okolicach Wa-wy. Bedę wdzięczna, za info na priva: [email protected].

asiak2
04-04-2002, 07:27
A moze ktos z Was zna podstawe prawną, jakieś przepisy, może furtkę w prawie, która umożliwia obciążenie nas (w przypadku konstrukcji) 7% Vatem zamiast 22%. Ta sprawa jest dla mnie naprawdę bardzo ważna, proszę o pomoc.

asiak2
05-04-2002, 18:21
Agnicha, może Ty będziesz coś wiedziała... Czytałam Twój dziennik budowy, wiem, że się rozglądasz za drewnem...

Martin
10-04-2002, 10:04
Asia
Spróbuj dogadać się w tartaku, żeby fakturę wystawiło Ci nadleśnictwo (czy też firma, z której kupują drzewo). Wtedy będzie VAT 7%. U mnie tartak na to się zgodził.
Pozdrawiam

Wowka
12-04-2002, 10:14
Jest w tym trochę paranoi, że przetarcie takiego samego "pniaka" na grube drewno konstrukcyjne jest obciążone stawką 7% a na deski 1 cal- 22%. Wystarczy przecież "dogadać się" z tartakiem. Powoduje to, że my budujący często "ocieramy" się kodeks karno-skarbowy.
Moim zdaniem kryterium wyznaczenia stawki powinno być oświadczenie kupującego o przeznaczeniu drewna na potrzeby wynikające z zatwierdzonego planu budowy. A prawem US jest stwierdzenie czy złożone oświadczenie jest prawdziwe.

bobiczek
16-04-2002, 11:33
ten Vat jest bardzo ciekawym tematem.
Bo 7% to kusząca faktura licząc co można później odjąć.
22% - zdecydowanie mniej kusi.
Nikomu się nie zdażyło kwestionowanie takich faktur?

Alanta
16-04-2002, 11:45
Zmartwię Was, ale 22% jest też na te pierdołki, które są w skrzynce elektrycznej (jakieś wyłączniki, zabezpieczenia...). Dałam za to wczoraj prawie 1tyś.
I tego raczej się nie da kupić bez faktury...

Wowka
16-04-2002, 12:06
Corocznie przedkładając do US wniosek o zaniechanie ustalania i poboru podatku dochodowego jestem zobowiązany złożyć do kontroli skarbowej kserokopie wszystkich faktur dokumentujących poniesione koszty. Uwagi US dotyczyły tylko i jedynie pytania "czy dany materiał" podlega odliczeniu - po wniesieniu moich wyjaśnień, faktury były uznawane.
Nie spotkałem się z sytuacją by kwestionowano naliczenie stawki Vat 7% zamiast 22%.
A swoja drogą ten sposób "bieżącej weryfikacji" faktur jest dla mnie b. korzystny. Mam protokoły z przeprowadzonych kontroli i mogę spać spokojnie przez następnych 5 lat.

Alanta
16-04-2002, 13:50
Nie czepiali się, bo nie ten dział w US sprawdza VAT, co rozliczenia podatników. Czepić się mogą, ale tego kto wystawił fakturę.

EM
17-04-2002, 08:21
Kupiłem więźbę - mam w ręku fakture VAT. Stawka 7%. Tytuł brzmi: komplet więźby dachowej PKWiU: 1735-11.
A więc jest furtka.

bobiczek
17-04-2002, 11:27
Super mniam - mniam.
Coś dla mnie.
Chyba będę miał 7%

bacha
17-04-2002, 12:18
EM a czy Ty przypadkiem nie masz domu z drewna ? ( sorki jeśli gdzieś pisałeś o swojej technologi , to nie doczytałam ) bo ta stawka SWWiK brzmi :" Komplet elementów budynków mieszkalnych wolno stojących z drewna i materiałów drewnopochodnych. Może to nam podatnikom w sumie nie przeszkadza ? Byle tylko tartak chciał tak sprzedać?

EM
17-04-2002, 12:48
Nie, "normalny" tzn. tylko więźba jest z drewna. Ja nie wnikam w VAT tartaku: sprzedali, zapłaciłem i z głowy. Wadliwa faktura jest ich problemem. Jest na to wyrok SN.
Myślę, że więźbę spokojnie można podciągnąć pod to określenie.

Agnicha1704
17-04-2002, 15:02
A i wszystko wkrótce stanie się jasne. A zależy od ..... przecinka w przytoczonym tekście. Bacha - prosba jak dokładnie brzmi ten kawałek teksu? Bo jeśli po słowie "wolno stojacych" jest przecinek to stosuje się go do wyrazu elementy budynku - czyli drewniane elementy budynku i wtedy jest 7%. Jeśli natomiast tego przecinka w tym miejscu nie ma, oznacza to, że chodzi o elementy budynku drewnianego, a to znaczy, że więźba na budynek murowany, pomimo iż jest elementem drewnianym będzie objęta 22% VAT-em. :smile: mmmmmmm :grin: jak ja to lubię :grin: zawiłości prawne - przecinek decyduje czy VAT wynosi 7 czy 22% :grin:
Radzę to dobrze sprawdzić. Mam nadzieję, że wytłimaczyłam to jasno? http://www.muller-godschalk.com/msnimages/-S.gif jeśli ktoś nie zrozumiał to wyjaśnię.
Prośba jedynie żeby sprawdzić, czy ten przecinek tam jest czy nie :smile:
pozdrawiam
Agnicha

bacha
17-04-2002, 15:10
W tekscie niestety przecinka nie ma( w żadnym miejscu) , ale może to i racja że jak tartak nie będzie utrudniał i zgodzi sie na taką fakturę to nabywce czyli nas biedne żuczki nie powinno obchodzić jak oni to zaklasyfikowali ?

EM
17-04-2002, 15:14
Agnicha: nareszcie w dyskusji!!
No więc jest tak:
Załacznik 5 do ustawy vatowskiej wymienia w poz. 71 nastepujace elementy: "Komplety elementów budynków mieszkalnych wolnostojacych i szeregowych z drewna i materiałów drewnopodobnych"
Tak jak widzisz: bez przecinków.
Z zatem: czytając przepis wg mnie należy czytać iż to komplety mają być z drewna a nie budynki. Te Twoje przecinki to metoda wg mnie naciagana i chetnie stosowana przez fiskusa ale ja byłbym za czytaniem przepisów wprost bez nadinterpretacji interpunkcji.
Tak to też zinterpretował tartak i chwała mu za to!
Sama dobrze wiesz, ze najlepiej zapytać jakiś Urząd Skarbowy o interpretację przepisów ale to już teraz nie leży w moim interesie.
Chyba, ze znasz jakieś orzecznictwo.

Agnicha1704
17-04-2002, 15:23
Nie zanm orzecznictwa w tym zakresie, ale z Twoją argumentacją nie moge się zgodzić. Ponieważ z prawnologicznego punktu widzenia (nie z punktu widzenia fiskusa, ale doktryny prawniczej) brak przecinka w miejscu przeze mnie wskazanym skutkuje 22% VAT-em. Podejrzewam, że tartaki, w których US-y w to nie wnikały czy nabywca miał dom murowany czy drewniany stosuja 7% Vat, a te, które przejechały sie na tym przepisie stosuja 22%.
Może byc też inaczej:
ustawodawca jako ciało błędolubne :grin: olał przecinki, bo uznał, że nie wniosą nic istotnego do sprawy a wynik jest oczywisty. W takim wypadku elementy drewniane budynków (do których niewątpliwie należy więźba) objęte są 7% VAT-em i należy oświecić odpowiednie tartaki.
A swoją drogą to przepis jest tak ciekawy, że musi być jakieć orzecznictwo... albo faktycznie się czepiam.
W chcwili wolnej sprawdzę na lex-ie
pozdrowienia
Agnicha

bobiczek
18-04-2002, 09:38
Nie chcę was zmartwić , ale z tą fakturą nie jest tak do końca.
Chodzi o to że nie ten który wystawił, ale ten który przyjął odpowiada za nią (wiem z doświadczenia.)
Masz mieć pewność za fakturę którą przyjmujesz i podpisujesz.
A to po to aby wyeliminować robienie sobie samemu "lewusa".
No bo druk i pieczątka z "kartofla" to nie problem.
Jest nawet obowiązek sprawdzenia u sprzedającego wpisu do działalności, aby mieć pewność co do legalności transakcji.
Jeśli się mylę - poprawcie.

Alanta
18-04-2002, 13:37
Ale z tego by wynikało, że każdy przeciętny żuczek musi znać symbole statystyczne tego, co kupuje i stawki VAT-u :???: , to chyba byłby absurd. Wydaje mi się, ze za fakturę odpowiada ten, co ją wystawił, bo to on odprowadza VAT do US.

EM
19-04-2002, 07:47
Za stawke VAT odpowiada wystawca. W ostatnich 2 tygodniach Sąd najwyższy wydał wyrok w takiej sprawie.

bobiczek
23-04-2002, 10:31
A ja miałem wyrywkową kontrolę VAT pod względem legalności firm.
Było parę firm na indeksie i gdyby ich faktury znalazły się u mnie to pa pa.
Jest obowiązek sprawdzenia NIP-u, REGONU i całej reszty.
Tak mi powiedział "organ kontrolny"

sebo
24-04-2002, 13:06
Mi włąśnie wypisują fakturę w tartaku na 7%. Nie robią tego pierwszy raz. W poprzednim roku też tak sprzedali drewno na więźbę i skarbówa nic nie miała przeciwko. Jednak tamta osoba musiała dostarczyć do tartaku zaświadczenie z gminy, że jest to jej pierwsza budowa (dziwne :smile:). W moim przypadku Pani z tartaku
zadzwoniła do skarbówy gdzie powiedzieli jej, że dokonywali takiej sprzedaży w zeszłym roku więc ja nie muszę już donosić wyżej wspomnianego zaświadczenia.

EM
15-05-2002, 14:03
Jakby ktoś miał jeszcze watpliwości to radzę przeczytać:

http://www.szkielet.com.pl/pismo/artykuly/vat_a%20tarcica.html