PDA

Zobacz pełną wersję : PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO - brak danych o...



AskaK
31-08-2008, 09:26
Witajcie,

no i znowu mamy problem z gminą... :-? Czy ktoś z Was spotkał się z taką sytuacją, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma wzmianki o wymaganej odległości budynku od granic działki? Nasza gmina ma taki właśnie plan. :x Uderzamy do architekta, aby wykonał plan zag.działki, a on nie wie jak usytuować dom na planie, bo nie wiadomo jakie są dozwolone odległości! Czy są jakieś przepisy (prawo budowlane..? :roll: ) regulujące tą kwestię? Czy też znowu muszę jechać do gminy do uuukochanej :evil: pani i prosić się o uzupełnienie dokumentów?

HenoK
31-08-2008, 10:58
Uderzamy do architekta, aby wykonał plan zag.działki, a on nie wie jak usytuować dom na planie, bo nie wiadomo jakie są dozwolone odległości! Czy są jakieś przepisy (prawo budowlane..? :roll: ) regulujące tą kwestię?
Radzę zmienić architekta. Jeżeli nie wie jakie są dozwolone odległości od granicy, to jaką masz pewność, że innych rzeczy też nie będzie wiedział ?
Oczywiście chodzi o sytuację, kiedy płacisz za projekt zagospodarowania działki. Jeżeli architekt robi Ci to za darmo, to już zupełnie inna sprawa ... :).

frykow
31-08-2008, 21:31
I żeby cię uspokoić - u mnie też w planie nie było informacji o odległości (bo często przecież taka informacja jest bezpodstawna).

scorpioaw
01-09-2008, 15:45
Minimalne wymiary to 6 m od czoła działki i 4 ma od pozostałych granic, chyba że przepisy planu miejscowego wprowadzają inne wymiary, jeśli nie ma planu miejscowego należy ubiegać się o decyzje o warunkach zabudowy odpowiednio do prezydenta, burmistrza czy wójta(w urzędzie miejskim lub u gminy). Jeśli bodajże nie ma wytycznych w planie to przyjmuje się linie zabudowy tak jak w sąsiednich działkach na tej ulicy, gdzie ma powstać dom, czyli jeśli domy sąsiadów są w odleglości 2 m od czoła to też można tak blisko stawiać dom(pewny co do tego ostatniego to nie jestem). Co do architekta to tak jak wyżej, jeśli trzeba mu zapłacić za plan to lepiej zrezygnować jeśli nie zna się na podstawowych informacjach o planowaniu. Pozdrawiam

sSiwy12
01-09-2008, 16:08
Minimalne wymiary to 6 m od czoła działki i 4 ma od pozostałych granic .......
Interesujące :o Możesz to rozwinąć?

scorpioaw
02-09-2008, 00:22
Więc, teraz trochę musiałem sobie przypomnieć przepisy, bo uczyłem się tego na 1 roku studiów:D, te wymiary 6 m dla linii zabudowy od drogi i 4 m od granic to są najczęściej przyjmowane wymiary w opracowaniach planistycznych, a jeśli chodzi o podstawy prawne to wszystkie informacje można wyszukać w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12.04.2002 r. (Dz. U. z 2002 r. nr 75, poz. 690) w sprawie warunków technicznych.

HenoK
02-09-2008, 05:17
Więc, teraz trochę musiałem sobie przypomnieć przepisy, bo uczyłem się tego na 1 roku studiów:D, te wymiary 6 m dla linii zabudowy od drogi i 4 m od granic to są najczęściej przyjmowane wymiary w opracowaniach planistycznych, a jeśli chodzi o podstawy prawne to wszystkie informacje można wyszukać w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12.04.2002 r. (Dz. U. z 2002 r. nr 75, poz. 690) w sprawie warunków technicznych.Po co wprowadzasz ludzi w błąd. Od tego jest posiadająca uprawnienia osoba opracowująca projekt zagospodarowania terenu, żeby te odległości znać. Przepis podałeś prawidłowo, ale sprawę odległości już bardzo uprościłeś :(.
Odległości od drogi publicznej określają inne przepisy : USTAWA z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. 2007 r. Nr 19 poz. 115).

AskaK
03-09-2008, 17:49
Dzięki za pomoc, rzeczywiście - plan zagospodarowania przestrzennego nie musi określać tych odległości. Cóż, najwyraźniej pani w biurze nie za bardzo wie o czym mówi... :-? Na szczęście kupujemy tam tylko projekt, a adaptację wykona inne biuro.

Czyli jaką odległość od drogi prywatnej należy przyjąć?(dom będzie stał frontem do drogi) 6m czy 4 m?
8)

ProStaś
03-09-2008, 18:44
Dzięki za pomoc, rzeczywiście - plan zagospodarowania przestrzennego nie musi określać tych odległości. Cóż, najwyraźniej pani w biurze nie za bardzo wie o czym mówi... :-? Na szczęście kupujemy tam tylko projekt, a adaptację wykona inne biuro.

Czyli jaką odległość od drogi prywatnej należy przyjąć?(dom będzie stał frontem do drogi) 6m czy 4 m?
8)

Głowy nie dam, ale jak w planie nie ma na ten temat mowy, to nie mniej niż 4 m. Ale upewnij się.

Pozdrawiam.

HenoK
03-09-2008, 18:50
Czyli jaką odległość od drogi prywatnej należy przyjąć?(dom będzie stał frontem do drogi) 6m czy 4 m?
8)
W zależności od kategorii drogi. Zobacz TUTAJ :
http://www.piib.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=923&Itemid=63
(Art. 2 i Art. 43).

AskaK
04-09-2008, 13:53
Dzięki serdeczne!

Przeczytałam co następuje:


Art. 43. (180) 1. Obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:

1
Autostrada
30 m

2
Droga ekspresowa
20 m

3
Droga ogólnodostępna:

a) krajowa
10 m

b) wojewódzka, powiatowa
8 m

c) gminna
6 m

- odległości te obowiązują na terenach zabudowy.

Niestety nie znalazłam (albom ślepa jest! :D ) przepisu mówiącego o odległości od drogi prywatnej. Droga ta nigdy nie będzie drogą gminną, bo jest to ślepa uliczka i gmina nie chce takich dróg przejmować. Babeczka w gminie mówi, że odległość min.od drogi to 4 m.

HenoK
04-09-2008, 13:58
Niestety nie znalazłam (albom ślepa jest! :D ) przepisu mówiącego o odległości od drogi prywatnej. Droga ta nigdy nie będzie drogą gminną, bo jest to ślepa uliczka i gmina nie chce takich dróg przejmować. Babeczka w gminie mówi, że odległość min.od drogi to 4 m.W takim przypadku obowiazują przepisy z w/w Rozporządzenia.
Najwyżej, jak Ci drogę przemianują na gminą to przesuniesz dom o te 2 metry ;).

AskaK
04-09-2008, 17:41
Ha! Ja bym bardzo chciała aby gmina objęła tę drogę we władanie!
6 m też jest ok i tyle zamierzamy się odsunąć, a nóż widelec...;-)