PDA

Zobacz pełną wersję : Kaucja za palety



KarolinaS
01-09-2008, 21:03
W zeszłym roku w kilku hurtowniach kupiliśmy beton komórkowy solbet, do faktury były doliczone palety-mówiono o kaucji zwrotnej w wysokości od 20-25 zł za szt. Dziś w końcu był czas i możliwość ich zwrotu ale niestety owe hurtownie nie chcą ich przyjąć, tłumacząc to upłynięciem terminu. Oczywiście nikt o tym terminie wcześniej nie mówił i na fakturze też nie było to zaznaczone.
Co teraz zrobić???czy mam jakieś prawo zwrotu i odzyskania tej kaucji???

Łukasz_K
02-09-2008, 09:20
... do faktury były doliczone palety-mówiono o kaucji zwrotnej w wysokości od 20-25 zł za szt...

A sprecyzuj co masz napisane na tej fakturze?? Cena zawiera "kaucje" za palety czy kaucja za palety jest w oddzielnej pozycji?? Jak nie masz oddzielnej pozycji, to nie zapłaciłaś kaucji tylko kupiłaś palety.

panda
02-09-2008, 12:18
....do faktury były doliczone palety-mówiono o kaucji zwrotnej w wysokości od 20-25 zł za szt.....
I kient się ucieszył i sprzedawca ekstra zarobił
W rzeczywistości kupiłaś dodatkowo drewno na opał które jest już w cenie bloczków. Solbet swoje wyroby sprzedaje na paletach bezzwrotnych, jednorazowych. Taka paleta w hurcie kosztuje ok. 2-4 zł.

adam2007
02-09-2008, 13:39
W zeszłym roku w kilku hurtowniach kupiliśmy beton komórkowy solbet, do faktury były doliczone palety-mówiono o kaucji zwrotnej w wysokości od 20-25 zł za szt. Dziś w końcu był czas i możliwość ich zwrotu ale niestety owe hurtownie nie chcą ich przyjąć, tłumacząc to upłynięciem terminu. Oczywiście nikt o tym terminie wcześniej nie mówił i na fakturze też nie było to zaznaczone.
Co teraz zrobić???czy mam jakieś prawo zwrotu i odzyskania tej kaucji???


To jest typowe polskie złodziejstwo. Na zachodzie w życiu się z takim czymś nie spotkałem. Tutaj jak kupowałem towar to od razu kłóciłem się o palety. To co mi zostało zamieniłem na bloczki :lol:
Ps. Szkoda ,że jeszcze za folie pakującą nie biorą kaucji albo dodatkowej kasy. :D

Wowka
02-09-2008, 13:48
... Szkoda ,że jeszcze za folie pakującą nie biorą kaucji albo dodatkowej kasy. :D

A co? Może sądzisz, że za tę folię to nie Ty zapłaciłeś tylko krasnoludki?

Koszt palet, folii i samej czynności paletowania, foliowania itp. jest wliczony w cenę towaru. To, że nie zostało to "wyrzucone" jako osobna pozycja na fakturze nie oznacza, że dostałeś to za frico.

adam2007
02-09-2008, 15:52
... Szkoda ,że jeszcze za folie pakującą nie biorą kaucji albo dodatkowej kasy. :D

A co? Może sądzisz, że za tę folię to nie Ty zapłaciłeś tylko krasnoludki?

Koszt palet, folii i samej czynności paletowania, foliowania itp. jest wliczony w cenę towaru. To, że nie zostało to "wyrzucone" jako osobna pozycja na fakturze nie oznacza, że dostałeś to za frico.


A pewnie ,że zapłaciłem ale koszt palety powinien być wliczony w towar,a nie bezczelnie jeszcze się pobiera kaucje.Mówię o fakcie kiedy to kupując np. paletę towaru sprzedawczyk serwuje ci cenę za cegłę + za paletę + folię :lol:

Alkman
02-09-2008, 18:42
Według mnie wszystko zależy od dobrej woli hurtowni. My zwróciliśmy palety po prawie roku.Miałam na to jednak osobne KP.

KarolinaS
02-09-2008, 21:29
Mam fakture na której widnieją 2 pozycje:
beton komórkowy....
paleta drewniana używana "w" solbet

Gdy pytałam przy zakupie(-ok rok temu w czasie ogólnego bumu budowlanego, trzeba było czekać na towar lub kupować na zapas )nikt nie widział innej możliwości niż kaucja za te palety, nie było mowy o jakimś terminie itd.

KarolinaS
02-09-2008, 21:31
jestem po prostu w szoku jak można swobodnie oszukiwać ludzi-a hurtownia ma swoje oddziały w kilku miastach.....nie wiem co teraz nie chce tej sprawy tak po prostu zostawić.

panda
03-09-2008, 14:18
jestem po prostu w szoku jak można swobodnie oszukiwać ludzi-a hurtownia ma swoje oddziały w kilku miastach.....nie wiem co teraz nie chce tej sprawy tak po prostu zostawić.
Fragment ze strony Solbetu: "Bloczki SOLBET ..... sprzedawane są na paletach bezzwrotnych zabezpieczonych folią."
A tutaj link do całości: http://www.solbet.pl/pakowanie,_transport_i_skladowanie.php
20-25 zł o których pisałaś na początku to kosztuje europaleta używana w I gatunku

matio
03-09-2008, 14:22
na pewno wiesz kto w zweszłym roku był twoim sprzedawcą i "rozdawał" rabaty - Napisz pismo do dystrybutora przedstawiając swoja sprawę i powołaj sie na rozmowe z panem.X, któr powiedzial o kaucji zwrotnej - niech się ustosunkują - w końcu zawarłaś umowę konsumencką o sprzedaż i zostałaś swiadomie wprowadzona w błąd- do wygrania!
szczgóły na priva

sSiwy12
03-09-2008, 14:56
Towar został wydany zgodnie z F-rą, a na niej jest pozycja "palety" więc o oszustwie nie ma mowy.
Jeśli jest "zafakturowana" jako "opakowanie zwrotne" lub "kaucja za ...." i nie jest nigdzie zaznaczony termin zwrotu - sprzedawca ma obowiązek zwrotu pobranej kaucji.

panda
03-09-2008, 16:01
Jeśli jest "zafakturowana" jako "opakowanie zwrotne" lub "kaucja za ...." i nie jest nigdzie zaznaczony termin zwrotu - sprzedawca ma obowiązek zwrotu pobranej kaucji.
Tu bym polemizował - w przypadku nieoddania palet traktowanych jako opakowanie zwrotne sprzedawca wystawia na nie fakturę VAT po 30 lub 60 dniach, czyli te opakowania zostają sprzedane nabywcy wraz z towarem.

Podstawa: par.19 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz.U. 2005 nr 95 poz. 798)
§ 19. 1. Jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż.
§ 19. 2. Fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań, o których mowa w ust. 1, wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60. dnia od dnia wydania opakowań.

sSiwy12
03-09-2008, 16:18
Też prawda + fakt, ze opakowania zwrotne zazwyczaj rozlicza się w ciągu roku - jak "przechodzą" na następny to "kupa" roboty.
Teoretycznie mógł wystawić F-re korygującą (zwrot towaru), ale to też raczej w ciągu trwania roku kalendarzowego.
Liczył na naiwność kupującego (taki niezbyt czysty zabieg "marketingowy"), ale to nie jest przestępstwem. Pewnie gdyby zwrot nastapił w "realnym" terminie - sprawy by nie było.
Moim zdaniem Oni kupili te palety - legalnie. Informacja producenta mówi o paletach "bezzwrotnych", a nie o "bezpłatnych" - ktoś za te palety musiał zaplacić, tak czy inaczej nabywca - bądź w cenie towaru, bądź osobno wymienione.