PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytan do CO



Bart30
02-09-2008, 02:19
Taki maly problem. Buduje dom 280m2 po podlogach z poddaszem uzytkowym. Brak instalacji gazu ziemnego zmusza mnie do ogrzewanie domu paliwem na paliwo stale eko groszek, ewnetualnie pelet. Znalazlem piec Eko Tech 26 kW (opinie mile widziane). Zastanawiam sie czy moc pieca bedzie wystarczajaca. Jesli przyjac, iz w dobrze zaizolowanym (w planowanym domu sciany BK 24 + 15 cm styropian, posadzka 10cm, poddasze 25 cm welny, zwiekszna wentylacja parteru - salka gimnastyczna 100m2 dla ok. 15 osob przebywajacych dziennie okolo 3-4 godzin, do tego sauna na parterze, brak reku) domu straty ciepla sa od 50-70 w/m2 powierzchni daje zapotrzebiowanie na moc nieco ponizej 20 kW. Do tego dochodzi zasobnik CWU Galmet 300l wiec pozostale 6 kW powinno wystarczyc z uwagi iz moc grzalki alektrycznej jest rowniez na poziomie 6 kW. Nie planuje reku. Wstepny kosztorys powalil mnie na kolana, sam projekt zamiast kosztowac 1tys mial 4.5, bo Pan szanowny z firmy instlacyjnej stwierdzil, iz pomiesczenie parteru bedzie przeznaczone pod dzialalnosc, stad wieksza cena. Dodatkowo nie wolno laczyc instalacji mechanicznej pomieszczen mieszkalnych i uzytkowych pod dzialalnosc. Tak wiec reku w calym domu kosztowalby nas okolo 45tys!!! :evil: Centrala 900m3 na godz, druga mniejsza. Jak na razie dom budowany bedzie jako jednorodzinny a nie przewidziany pod dzialalnosc. Ewentualna zmiana uzytkowania dopiero po wybudowaniu.
Druga sprawa to kwestia mozliwosci unikniecia instalacji otwartego naczynia wzbiorczego. Czytajac instrukcje montazu i uzytkowania pieca RECO zauwazylem, iz mozna tego uniknac stosujac wymiennikm ciepla. Troche to dziwne skoro PN mowi ze taka instalacja powinna byc zabezpieczona otwartym naczyniem... Skoro jednak producent wzmiankuje o takim rozwiazaniu to chyba mozna, w zwiazku z czym jakie wiaza sie z tym koszty? Czy ktos stosowal takie rozwiazanie?

zbigmor
02-09-2008, 07:14
Druga sprawa to kwestia mozliwosci unikniecia instalacji otwartego naczynia wzbiorczego. Czytajac instrukcje montazu i uzytkowania pieca RECO zauwazylem, iz mozna tego uniknac stosujac wymiennikm ciepla. Troche to dziwne skoro PN mowi ze taka instalacja powinna byc zabezpieczona otwartym naczyniem... Skoro jednak producent wzmiankuje o takim rozwiazaniu to chyba mozna, w zwiazku z czym jakie wiaza sie z tym koszty?

To co producent pisze to taki chwyt marketingowy. Każdy kocioł może tak pracować, pracując jednocześnie w układzie otwartym. Chodzi o to, że sam kocioł jest z otwartym naczyniem zbiorczym i w tym układzie jest wymiennik ciepła, który przekazuje ciepło do układu grzewczego, który jest z zamkniętym naczyniem zbiorczym. to rozwiązanie jest w pełni bezpieczne i zgodne z przepisami. Dodatkowym plusem jest większa trwałość grzejników w instalacji. minusem są tylko koszty i miejsce na wymiennik i dodatkowe naczynie zbiorcze. Kosztów nie znam, ale gdybym miał strzelać to około 2kPLN, ale nie bazuj na tej kalkulacji.

tres34
04-09-2008, 12:48
Zbigmor dobrze mowi. Jeszcze kolejna kwestia, u mnie jest ponad 300m2 i piec 19kW daje rade. Jest zasada ze lepiej troche niedoszacowac piec niz przeszacowac. Niedoszacowany pracuje z pelna moca, przez co jego sprawnosc jest wieksza. W efekcie mniej ci spala mialu (sorry, ekogroszku), czy co tam masz.

zbigmor
04-09-2008, 13:48
Zbigmor dobrze mowi. Jeszcze kolejna kwestia, u mnie jest ponad 300m2 i piec 19kW daje rade. Jest zasada ze lepiej troche niedoszacowac piec niz przeszacowac. Niedoszacowany pracuje z pelna moca, przez co jego sprawnosc jest wieksza. W efekcie mniej ci spala mialu (sorry, ekogroszku), czy co tam masz.

Dzięki za poparcie, ale z drugą częścią twojej wypowiedzi pozwolę się nie zgodzić. Wg mnie kocipł na paliwo stałe lepiej jest przeszacować. Daje to większy komfort użytkowania choć rzeczywiście teoretycznie spalanie może być ciut większe, ale ta różnica zostanie zniwelowana przez dogrzewanie prądem w srogie zimy lub gdy kupimy kiepski opał. Dodatkowym plusem jak dla mnie jest znacznie szybsze nagrzanie wychłodzonych pomieszczeń.