PDA

Zobacz pełną wersję : Kostka granitowa -jak ułożyć pas szerokości dwóch kostek ?



Darek Rz
02-09-2008, 08:37
Witam

Mam taki problem . Chce zrobić sobie opaskę wokoł domu . Ma to wyglądać tak :
zamiast obrzeża z tradycyjnych betonowych elementów chciałbym zrobic pas z kostki granitowej na szerokosc dwóch kostek wijący sie wokół domu nieregularnie a w miejsce gdzie normalnie układa sie kostkę chce wsypać( po uprzednim wybraniu gruntu ) ,drobny żwirek . Czy ktoś wie jak tego dokonać ??
Pierwsza mysl jaka przychodzi mi do głowy to ułozenie takiego pasa na mokro na gęstej zaprawie cementowej ,ale czy to jest dobra myśl tego nie wiem . Mam też wątpliwości czy taki cienki pas kostki nie będzie miał tendencji do rozjeżdzania się na boki i czy mróz nie podniesie takiego mini fundamentu .

pozdrawiam

Paweł70
02-09-2008, 08:41
też jestem zainteresowany

NOTO
02-09-2008, 08:42
Na beton najlepiej.
Podaj jeszcze jaka duża ma być ta kostka.

Darek Rz
02-09-2008, 08:50
Na beton najlepiej.
Podaj jeszcze jaka duża ma być ta kostka.

Witam

Sam jeszcze nie wiem -dopiero ją kupię :lol: . A czy masz jakieś sugestie dotyczące wielkosci ?
Jakiej głębokości zrobić ten fundamencik (co by mróz nie wysadził )

DorciaIQ
02-09-2008, 23:22
Tu może znajdziecie parę odpowiedzi:
http://forum.muratordom.pl/ograniczenie-boczne-kostki-brukowej,t135769.htm

Mis Uszatek
03-09-2008, 00:45
Mam też wątpliwości czy taki cienki pas kostki nie będzie miał tendencji do rozjeżdzania się na boki i czy mróz nie podniesie takiego mini fundamentu
Tak - rozjedzie się. Woda na pewno mu zaszkodzi, a mróz - pomoże. Nie bez powodu nawierzchnie z kostki są zawsze ograniczone krawężnikami. Tylko czy opłaca się dawać krawężnik dla 2 kostek? Nie można tego nazwać fundamentem, bo nie sięgnie poniżej głębokości przemarzania.

NOTO
03-09-2008, 08:12
Im wieksza kostka tym mniejsze wymagania do jej stabilizacji.
10x10 mam włożone w zwykły grunt i stabilnie trzymają się. Zimę też przeżyły.

Gorzej z małą kostką. Tam spojenie betonowe wymagane

Darek Rz
03-09-2008, 08:31
Im wieksza kostka tym mniejsze wymagania do jej stabilizacji.
10x10 mam włożone w zwykły grunt i stabilnie trzymają się. Zimę też przeżyły.

Gorzej z małą kostką. Tam spojenie betonowe wymagane

A czy mogę prosic o fotkę twojej kostki ?

pozdrawiam

Graczyk
03-09-2008, 08:35
Ja też mam zamiar zrobić nieregularną opaskę wokół domu. Przy cokole będą kamyki na agrowłukninie a od drugiej strony kostki trawnik. Tak widziałem i się trzymało a kostka o wymiarach 7x4x10 trzymała sie bez betonowej podsypki. Dodatkowo powiem że wychodzi taniej za metr niż krawężnik betonowy który i tak trzeba obsadzać na betonie.
Chcę robić pojedynczy rządek kostki wiec skoro planujesz podwójny to będzie git.

Darek Rz
03-09-2008, 09:40
będzie git.

Miejmy nadzieje . Niemniej jednak zastanawiam sie czy nie lepiej by było wykopać rowek i wsypać do niego piach z cementem i na to połozyć kostkę . Chyba to lepsze niż połozenie na zwykły grunt ??

NOTO
03-09-2008, 10:26
Ja też mam zamiar zrobić nieregularną opaskę wokół domu. Przy cokole będą kamyki na agrowłukninie a od drugiej strony kostki trawnik. Tak widziałem i się trzymało a kostka o wymiarach 7x4x10 trzymała sie bez betonowej podsypki. Dodatkowo powiem że wychodzi taniej za metr niż krawężnik betonowy który i tak trzeba obsadzać na betonie.
Chcę robić pojedynczy rządek kostki wiec skoro planujesz podwójny to będzie git.

Właśnie podwójny jest gorzej niż pojedynczy z grubszej kostki. Wtedy kostka jest trzymana z kazdej strony. Gdy jest jedna obok drugiej to słabiej się trzyma. I mniej też w grunt wchodzi.