PDA

Zobacz pełną wersję : PODKŁAD POD PANELE - folia, mata, pianka, korek, pod ogrzewanie podłogowe



Strony : [1] 2 3 4

27-03-2003, 13:38
A co polecacie pod panele w bloku. Wilgotność minimalna, lekko odchodzące płytki PCV. Czy stosować folię, czy płtyki podkleic, czy zerwać? Czy wyrównać powierzchnię pianką, płytami podkładowymi. Widziałem również papier falisty pod panele. Pomóźcie.

ponury63
28-03-2003, 04:35
Folię MUSISZ położyć, grubości co najmniej 0,2 mm; najlepsze chyba są płyty, ale podniosą Ci poziom podłogi o co najmniej 1,5 cm (razem z panelami). Jeśli chodzisz bez butów, wystarczy nawet pianka, opinii o tekturze falistej nie znam. Im grubiej, tym lepiej, cieplej, mniejszy wpływ nierówności podłoża. Płytki zdecydowanie bym zerwał, jastrych oskrobał z klejui wyrównał. Powodzenia!
Aha, a panele ja wybrałem bezklejowe - szybka robota i możliwość poprawek
Pozdriv

Teska
28-03-2003, 07:51
mieszkam teraz jeszcze w bloku...mam piankę..jest ok

Mark73
08-04-2003, 11:04
Miałem ten sam problem położyłem płyty jest OK. Pomyśl też o panelach typu "silence" są naprawdę ciche i nie podnoszą podłogi do bloku OK, bo nie potrzeba Ci ocieplenia - chyba, ze mieszkasz na parterze. Folia z założenia izoluje od "dolnej" wilgoci jak niezbyt stare wylewki, piwnica, pralnia, itp. W bloku jeśli masz pod sobą sąsiada, który Cie nie zalewa od dołu :wink: możesz sobie podarować.

Joasia
10-04-2003, 00:13
U mnie też jest bez folii i jest OK. Nie ma sensu zrywać płytek - to dużo więcej roboty. Poziom podłogi rzeczywiscie się podnosi, ale wystarczy podpilowac drzwi. W jednym pokoju mam płyty i panele na plycie MDF. DUDNI I STUKA potwornie. W reszcie są panele na płycie pilśniowej położone na piance - i jest znacznie lepiej.
Pzdr. Joasia.

Nikita
03-07-2003, 11:08
proszę o opinie

godul1
03-07-2003, 16:36
Najważniejsze to bardzo równa podłoga. Ja z dość dobrym jak sądzę skutkiem urzyłem jako podkład zamiast pianki czy tektury - ekopłyty(taka zielona, miekka płyta pilśniowa). Jest co prawda dość gruba(5-8mm) ale dość dobrze tłumi chałas.

pchlistosc
03-07-2003, 21:49
zdecydowanie pianka

Klaudia
04-07-2003, 07:58
Ja też kładłam ekopłyty - prawdopodobnie najbardziej z wszystkich rozwiązań wyciszają i ocieplają. Na razie jestem zadowolona. Cena dużo wyższa od gąbki, ale coś za coś. Różnicę widać gołym okiem.

Dave
04-07-2003, 10:37
Tylko zielona plyta. Niweluje drobne nierownosci, wycisza i ociepla. Nie jest az tak droga (5zl/m2)

D.

nnatasza
04-07-2003, 10:46
Teraz pewnie podpadnę - najlepiej zrezygnować z paneli.
Mam teraz panele w naszym mieszkaniu - nie cierpię tego głuchego odgłosu, jak się po nich chodzi. Do tego po trzech latach nie wyglądają za ciekawie.
Może trzy lata temu była gorsza technologia - nie wiem. Ale teraz w domu na pewno już ich nie położę.

Dave
04-07-2003, 10:52
A co masz pod panelami ze ci stukaja ? Nic ?

D.

04-07-2003, 11:03
Ja kupiłam panele drewniane o gr. 14 mm. Mam nadzieję, ze nie bedzie aż tak źle.
Facet w sklepie powiedział, że pod panele poleca w poniższej kolejności:
1. korek - najlepszy ale i najdrozszy
2. gąbkę (piankę) - najtańsza i lepsza od tzw. ekopłyt
3. ekopłyty

20-07-2003, 10:18
A co polecacie pod panele w bloku. Wilgotność minimalna, lekko odchodzące płytki PCV. Czy stosować folię, czy płtyki podkleic, czy zerwać? Czy wyrównać powierzchnię pianką, płytami podkładowymi. Widziałem również papier falisty pod panele. Pomóźcie.
:D :)

Mareko
21-07-2003, 00:11
ja dalem sama pianke i jest OK

altkomp
16-10-2003, 15:45
Co klasc pod panele gabke biala z rolki czy folia razem czy osobno
A moze ostatnio widzialem taka gabke niebieska

Prosze o rade bo lada chwila musze sie za to wziasc

Franz
16-10-2003, 16:25
folia potem pianka lub jak masz duze nierownosci to plyty wyrownujace, polecam plyty rowniez w przpadku gdy ciagnie od podlogi
kolory maja male znaczenie patrz raczej na grubosci .....

GRom
17-10-2003, 07:53
Mam mały dylemat. Docelowo chcę w salonie położyc parkiet 22mm grubości , jednak na razie decyduję sie na panele 8mm grubości. Chciałbym tą róznicę pozziomów zniwelować styropianem FS 20-30 tak żeby zachować jednakowe poziomy podłogi. Czy ktoś ma może jakieś doświadczenie ze styropianem pod panelami. Na logikę powinno być OK a jak jest naprawdę?

bajzi
17-10-2003, 11:03
fs-30, bo nie dajesz na niego żadnej wylewki. musisz układać równo, bez szpar, najlepiej przykleić.

Grzul
23-10-2003, 13:07
Witam!
Mam podłogówkę wodną w salonie i przymierzam się do paneli podłogowych. W sklepie doradzili mi zamiast pinki izolacyjnej podkład EKOPOR. Z tego co zauważyłem jest grubszy od pianki i wnioskuje, że jednak gorzej będzie przewodził ciepło. Czy kotoś z forumowiczów miał już podobny dylemat i jak go rozwiazał. Panele kłade sam ale niestety wszystkiego w tej kwesti widać nie wiem.
Pozdrawiam

am
23-10-2003, 15:27
Ja dałem taki podkład soundprotect czy coś takiego. Producentem jest chyba Wirex albo Pergo.
Poza swietnym wytłumianiem ma ta miłą cechę że jest na bazie garfitu i ma barzdo mały opór cieplny - idealne do podłogówki
am

mieczotronix
23-10-2003, 21:18
a gdzie to się kupuje? w jakimś specjalnym miejscu, czy jest ogólnodostępne?

M@M
24-10-2003, 09:12
Ja też chętnie dowiedziałbym się gdzie można kupić taki podkład. Tak się składa, że w każdym sklepie sprzedającym panele "fachowcy" mówią co innego. Spotkałem się z opinią, że przy podłogówce np. panele drewniane powinno się kleić do podłoża specjalnym elastycznym klejem.

am
24-10-2003, 10:15
Ja kupiłem podkład w sklepie z panelami Pergo. (Warszawa - Bartycka).
Zawsze sprawdzajcie- rządajcie od sprzedawcy parametrów przewodności cieplnej danego materiału podkładowego. O ile dobrze pamiętam, to ten podkład który mam ma o rząd wielkości mniejsze opory cieplne niż np. gąbka 2mm

agnikkrol
24-10-2003, 12:31
Ja słyszałam że wogóle paneli nie można kłaść na podłogówkę!!! A nie wyobrażam sobie zimnych płytek w salonie. Czy to są jakieś specjalne panele????

am
24-10-2003, 16:12
Większość paneli o grubości poniżej 1cm nadaje się do podłogówki. Oczywiście najlepsza do podłogówki jest terakota czy kamień, ale panele też mogą być. Trzeba to tylko uwzględnić przy projektowaniu instalacji.
Ja mam podłogówkę w całym domu, wszędzie gres + panele w sypialniach - jest OK

am

czlowiek
25-10-2003, 00:07
nie masz zadnych kaloryferow? nawet w sypialniach podlogowka?

burfstfynek
26-10-2003, 18:00
ja kaloryfery mam tylko na górze
na dole sama podłogówka
(oczywiście dopiero od wiosny :) )

27-10-2003, 08:35
Ja problem odkryłem dawno. Nic na forum nie znalazłem. Nie znalazłem również pomocy u producenta. Również proszę o pomoc w sprawie. Co pod panele przy ogrzewaniu podłogowym?

am
27-10-2003, 10:33
Człowiek
W całym domu mam podłogówkę - dodatkowo w łazienkach mam drabinki do suszenia ręczników.
Atmosfera w domu jest super - również w sypialniach. Temperatura stabilna - troche niższa w nocy. Bardzo dobrze się śpi.
Troche gorzej jest jak jeszcze napalę w kominku - powietrze bardzo się wysusza i jest okresami trochę za gorąco.

Polecam podłogówkę

czlowiek
27-10-2003, 11:16
am
slyszalem duzo zlego na temat podlogowki w sypialni. nie wiem juz sam co o tym myslec. instalatorzy namawiaja zeby zrobic mieszane. w pokojach grzejniki. znacznie podraza to zabawe ale jak ma byc dobrze to...

jak mozesz napisz cos jeszcze o tej podlogowce.

am
27-10-2003, 13:01
Ta wiem - ja również wiele słyszałem ...
Zrobiłem instalację, tak na wszelki wypadek podwójną - tzn. mam w każdej sypialni doprowadzone rurki do grzejników. Rurki póki co są zatynowane i ich nie widać - po pierwszym sezonie grzewczym mam zdecydować, czy będą dodatkowe grzejniki.
Jednak już teraz widzę, że jest to niepotrzebne. Z dużym prawdopodobieństwem u mnie w domu grzejników nie będzie (poza drabikami w łazienkach)

Bardzo mi odpowiada atmosfera w domu ogrzewanym podłogowo.
Nie możesz niestety liczyć na ciepłą podłogę przez cały czas. Podłoga po prostu nie jest zimna, ale w dalszym ciągu jej temperatura jest niższa niż 37st twoich stóp.
Jeżeli lubisz duże skoki temperatury w domu (np. obniżenie na noc z 21st na 16st) to podłogówka również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ przy tym ogrzewaniu to się nie uda.
U mnie temp w nocy spada o 1st - góra 2st. Generalnie temp w domu jest bardzo stabilna. I jest to bardzo fajne - mi odpowiada.
W sypialniach mam nawiewniki i nigdy jeszcze nie miałem problemów z zasypianiem ze względu na rozkład temperaturowy.

Jak napalę w kominku, to już nie jest tak fajnie - powietrze jest wysuszone i czasami wieczorem jest trochę za ciepło - przy samej podłogówce jest naprawdę super.

Podobno niektórym podłogówka przeszkadza w sypialni - dla mnie to trochę mit - u mnie sie nie sprawdza

czlowiek
27-10-2003, 21:32
sam sie wacham i tez wymysilem dodanie rur pod ewentualny kaloryfer w sypialni tyle, ze nie wiadomo co z mieszczaczem, programatorem itp. na jeden uklad znacznie mniej pieniedzy potrzeba.

am
28-10-2003, 09:59
POciągnięcie dodatkowych rurek to rzeczywiście niewielki koszt. Kotłownia - tu zaczynają się schodt. Ja mam instalację pod dwa niezależne obiegi - podłogówka (mieszacz) i grzejniki - tak na wszelki wypadek.
Gdybym robił drugi raz chyba jednak zdecydowałbym się na prostszą i tańszą instalację kotłówni - spore oszczędności - w razie czego zawsze można przebudować i rozszerzyć.
Jedyny plus to taki, że niezależnie steruję sobie pracą grzejników łazienkowych i mogę określać ich temperature niezależnie od podłogówki. Tyle tylko, że koszt takiej wygody jest niewspółmiernie wysoki. Co innego, gdybym jednak instalował grzejniki w sypialni - ale jak już pisałem jest to mało prawdopodobne.

czlowiek
28-10-2003, 11:56
no wlasnie o te dodatkowe koszty w kotlowni chodzi. zobacze jeszcze co moj instalator powie i trzeba bedzie sie zdecydowac. ech.

Olga
23-12-2003, 11:35
Może jest ktoś kto przerobił juz ten temat albo i bez tego wie co lepiej położyc pod panele na podlogę z wodnym ogrzewaniem ( pianka, tektura czy cos jeszcze innego). Wszystkie sugestie mile widziane!

Radosnych i spokojnych Swiąt Bożego Narodzenia dla wszystkich Forumowiczów.

goky
23-12-2003, 12:38
Prawda jest taka, że najlepszym rozwiązaniem są drewniane trójwarstwowe panele klejone specjalnym klejem bezpośrednio do podłogi (jak parkiet).
Montaż "podłogi pływającej" (jak rozumiem o taką chodzi) jest obarczony istotnymi mankametnami wynikającymi z faktu stosowania warstwy izolacyjnej w postaci "( pianka, tektura czy cos jeszcze innego)".
Pozdrowienia

23-12-2003, 18:51
zadaniem pianki jest wyrównanie ewentualnych nierówności podłogi.
niestety przy okazji jest to jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych ( przenikanie ciepła ).
Ale jest za to stosunkowo cienki i w mały stopniu wpływa na całościowy opór podłogi.

Dodatkowo wymysliłem taki patent - podzielę się pomysłem i czekam na opinie - piankę kupuje się w rulonach, pomyślałem, że wykonam w tym rulonie w kształcie walca szereg otworów tak na wylot i w różnych płaszczyznach.
Powstanie w ten sposób takie sito umożliwiające z jednej strony właściwe ułożenie paneli, z drugiej strony swobodniejszy przepływ ciepła w górę.

Co o tym sądzicie ?

Cz.

goky
24-12-2003, 06:58
Myślę, że dziurkowanie pianki niewiele zmieni (może nawet podniesie wartość oporu), konwekcyjny współczynnik wymiany ciepła ma znacznie mniejszą wartość od współczynnika dla przewodzenia (w tym wypadku), więc IMHO powinno się dążyć do uzyskania wymiany ciepła w warstwach podłogi tylko przez przewodzenie, choć zgadzam się, że w przypadku cienkiej warstwy wzrost oporu nie będzie drastycznie duży.
Warto jednak zastanowić się nad efektami pracy podłogi wywołanej zmianami temperatury i wilgotności.
Pozdrawiam

24-12-2003, 13:19
ok,
słyszałem też, że są pianki do których dodaje się grafitu w celu uzyskania lepszej przewodności.
W sklepie widziałem taką szarą piankę, ale sprzedawca nic nie wiedział o jakichkolwiek róznicach.

Czy jest to jakaś specjalna pianka, czy właśnie ta szara sprzedawana powszechnie w sklepach ?

Cz.

literad
29-12-2003, 08:29
Witam,
Właśnie przerabiałem ten temat już od jakiegoś czasu i mam nadzieję że skutecznie. TAk przy okazji, co sprzedawcy opowiadają klientom w związku z tym tematem to odrębny temat. JA spotkałem się z opinią że panele nie nadają się pod ogrzewanie wodne a pod elektryczne tak, że grubość warstw podłogi nie ma znaczenie i najlepszy będzie parkiet 22mm.
Wracając do tematu. Z tego co się dowiedziałem to najlepszym rozwiązaniem będzie położenie folii paroizolacyjnej gr. 0,2 tektury falistej gr ok 2mm i paneli maks gr 15 mm. Trzeba się liczyć z pojawianiem się szczelin ( szczególnie to będzie widoczne w przypadku tanich paneli - cyt. sprzedawcę drogich paneli :wink: ale chyba ma rację) . Ja za parę tygodni położe u siebie panele drewniane gr. 15 mm na 15% powierzchni oraz sztuczne panele gr. 8 mm na 70 % powierzchni
pzdr

29-12-2003, 18:55
faaaaaaaaaaaaaaktycznie !!!!

pianka poliuretanowa ma opór "R" 4x większy od tektury !

ot i jest rozwiązanie.

Cz.

am
05-01-2004, 19:25
Pisałem już:

Ja dałem taki podkład soundprotect czy coś takiego. Producentem jest chyba Wirex albo Pergo.
Poza swietnym wytłumianiem ma ta miłą cechę że jest na bazie grafitu i ma bardzo mały opór cieplny - idealne do podłogówki (...) Zawsze sprawdzajcie- rządajcie od sprzedawcy parametrów przewodności cieplnej danego materiału podkładowego. O ile dobrze pamiętam, to ten podkład który mam ma o rząd wielkości mniejsze opory cieplne niż np. gąbka 2mm
am

wiecej postów na ten temat:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16996&highlight=soundprotect

krs
25-02-2004, 15:45
Stoję przed wyborem materiału pod panele podłogowe. Zależy mi przede wszystkim na maksymalnym zniwelowaniu odgłosu "stukania" paneli przy chodzeniu. Sprzedawcy polecają ryflowane płyty z poliestyrenu - niestety dość drogie. Czy ktoś użytkuje coś takiego? Czy duże znaczenie ma grubość płyty - 3 lub 6mm ? A może nie warto przepłacać i kupić "zwykłą" piankę?
Pozdrawiam i proszę o opinie.

Józia S.
01-03-2004, 11:44
Jeżeli panele zwykłe, to położyłabym piankę.
Co byś nie położył, to kroki i tak będzie słychać.

deha
01-03-2004, 12:27
Zastanawiam się czy macie doświadczenia z układaniem podkładu pod panele, czyli np. użycie jakiegoś konkretnego materiału powoduje że lepiej tłumi i izoluje akustycznie.

krs
01-03-2004, 14:10
Podobno najlepszy pod tym względem jest podkład z płyt pilśniowych. To jest zdanie sprzedawców, z którymi rozmawiałem. Ale ja również chętnie poznałbym opinie forumowiczów.

Przekorek
01-03-2004, 17:25
Ja mialem w bloku panele na piance plastikowej - cholernie to głośne, sąsiadka co chwile walila w sufit miotłą i wyła z wściekłości jak moje dzieci biegały i rzucał plastikowymi zabawkami. Korek podobno lepszy

Pearl
01-03-2004, 17:57
korek lepszy, ale droższy. Ja zastosowałem płyty 5,5mm grubości... ekologiczne. Nie pamiętam nazwy, ale są zielone, czasem brązowe (patrz strona www.barlinek. Aha zastosowałem panele drewniane 1,5cm, więc nie wiem jak to się ma do tych "cieńszych"
Pozdrawiam
Pearl

Wojciech Nitka
01-03-2004, 19:55
Kronospan - http://www.kronospan.pl - produkuje panele z folią wygłuszającą, zwiększającą izolacyjność akustyczną.

deha
01-03-2004, 22:47
Dzięki za odzew.
Może jeszcze ktoś ma jakieś spostrzeżenia ?

02-03-2004, 23:46
Może cos jeszcze w tym temacie?

tommi5
02-03-2004, 23:57
Panele należy ułożyć na podkładzie tłumiącym dźwięki ( mata z pianki polietylenowej lub miękkie płyty pilśniowe).
Są też specjalne ciche panele, które wydają odgłosy o połowę cichsze niż zwykłe. Oznaczone są specjalnym symbolem S.A.S. ( sound absorb system).

Marzena
12-03-2004, 00:38
Jeżeli miałbyś kupowac płyty z poliestyrenu , to może polacałoby się kupic droższe panele z podkladem korkowym ( Barlinek, Wicanders). Albo zamiast poliestyrenu korek techniczny z rolki?

myciek
14-03-2004, 00:53
Z tego co wiem, to pianka (2mm) niewiele da. U siebie położę miękką płytę (nazywa się eko-cośtam, i wygląda jak miękka płyta spilśniona) grubości 8mm (są też np. 5,5mm). Podobno ta płyta pomaga, choć oczywiście na desce panelowej i tak słychać stukanie.
A na panele laminatowe to chyba pomaga włożenie waty do uszu...

Teska
14-03-2004, 10:29
ja pod zwykłe panele połozyłam pianke z folia...stukot jest...niestety i te płyty ekologiczne tez nie za duzo pomagają..

wim
05-04-2004, 07:12
Co polecacie pod panele podłogowe z płyty HDF. Panele maja byc ułożone w mieszkaniu pod którym znajduje się inne mieszkanie. Czy potrzebna jest folia paraizolacyjna. Czy układac pianke czy może lepsze są płyty pilśniowo-papierowe.
Pozdrawiam i dzięki za pomoc

Dave
05-04-2004, 10:52
Mozesz dac najpierw folie. A na nia najlepiej zielona plyte pod panele.

D.

invx
05-04-2004, 20:49
jak masz rowna podloge to nie ma sensu dawac plyt wystarczy folia i pianka

Tommco
05-04-2004, 21:42
Właśnie też się zastanawiam co podłożyć pod panele...czy ma to być pianka, czy płyty zielone...wylewkę trudno ocenić mi na oko czy jest prosta czy krzywa. Powiedzcie mi jakie są normy w nierównościach...

Pozdrawiam

caravaggio
05-04-2004, 21:59
Według mnie skromnego panelarza amatora: i zielone plyty i pianka(biała) muszą mieć równe podłoża. Zielone mają podobno większą możliwość wyrównywania. należy jednak pamiętać że jest to około 3 mm!!!! wiec nie jakoś dramatycznie dużo. O ile moglbym sugerowac : zielone płyty- lepsze wyciszenie, - jakoś wydają się, że dłużej wytrwają niż pianka.
BTW w starym mieszkaniu mam pianke i jakoś nie odczuwam, żeby coś się działo. To tak gwoli pomocy w wyborze :P Ale dawac trzeba, chyba, że masz panele z wyciszeniem.

invx
06-04-2004, 20:19
plyty maja wieksze grubosc niz pianka i zabieraja miejsce i jak ktos np. chce na parkiet dac panele to z plytami bedzie ciezko...

Tommco
06-04-2004, 20:23
Jejkuś...na parkiet dać panele, tożto przecież profanacja :lol:
Ale jeśli już aż tak parkiet jest zniszczony, że już się do niczego nie nadaje, to może lepiej go zdjąć, żeby nie zajmował miejsca...

Tak tylko sobie pomyślałem :D

Pozdrawiam

kaltam
07-04-2004, 07:11
Zielone płyty mają nie 3mm lecz 5,5 mm lub 8 mm !!!

Dave
07-04-2004, 09:16
Zielona plyta to nie tylko wyrownanie ale i wyciszenie. A jak ktos nie chce zgrubiac podlogi to musi dac pianke. Wydaje mi sie ze pianka moze byc jednak nieciekawie glosna.

D.

Tommco
07-04-2004, 09:41
A jak to jest z łączeniem paneli i terakoty...jeśli dam pod panele płytę zieloną 5mm + ok 7mm panel, to wyjdzie 12 mm. Powiedzcie mi, ile średnio zajmuje płytka terakoty na kleju? Jaki jest najlepszy i możliwie niedrogi sposób łączenia ich? Czy można to robić po łuku, czy też trzeba w linii prostej?

Pozdrawiam

Dave
07-04-2004, 09:46
Mozna jak sie chce choc po prostej latwiej. Mozna polaczyc na plasko panele z terakota tylko trzeba dac nieco grubsza warstwe kleju. Ja tak mam i jest ok.

D.

Tommco
07-04-2004, 09:51
Ale jakich trzeba do tego użyć listew łączeniowych? Czy trzeba je przyklejać razem z terakotą, a potem wsuwać panele? Jak to się odbywa?

Pozdrawiam

Dave
07-04-2004, 10:33
Trzeba zostawic dylatacje 1cm a listwy montuje sie na wierzchu pozniej.

D.

caravaggio
07-04-2004, 12:21
3 mm- mozliwosc wyrownania, :-?
listwy , IMHO, lepiej dawac od razu z terakota- trzymaja sie najlepiej, a mam trzy rodzaje u mnie, polecam takie w ksztalcie Z- z jednej strony podkladamy panel, a z drugiej na góre naklejamy płytke. Oczywiscie przy innych typach nie jest konieczne mocowanie ich z terakota- to wiadome chyba.
Co do grubosci to juz trzeba gosciowi od plytek powiedziec, a on juz to powinien dopasowac do paneli.
U mnie byla skucha- zmienilem ngrubosc paneli i musialem dawac inne listwy- kryjace calosc od gory, w istniejaca listwe (Z) po prostu nie zmiescily mi sie panele pzdr :oops:

WMarek
14-04-2004, 13:59
Witam. Chcę położyć panele podłogowe, ale pod nimi muszę mieć rozporwadzenie ciepłego powietrza. Czy mogę je położyć bezpośrednio na styropian, czy muszę robić wylewkę? Może co jakiś czas krokiew?

YEYO
14-04-2004, 21:08
Jak w temacie co jest najlepsze pod panele laminowane tzn najlepiej "ten" tłumi dźwięk? Wiem że są panele z wstawką dźwiękochłonna ale są drogie.

YEYO
17-04-2004, 22:53
Za trudne pytanie ?

_weynrob_
17-04-2004, 22:54
yeyo pytanie jak kazde inne :lol:

Maciej Jutrzenka
18-04-2004, 18:34
Z tego co mi sie wydaje to:

- korek gr. 3-5 mm ok 45 zł za m2
- zielone płyty dzieko chłonne ok. 5 zł/m2 ale podnoszą poziom o ok. 1 cm
- pianka 3 zł/m2 ale nie jest to szczyt mażeń w tym zakresie
- panele z warstwa wygłuszającą 12-17 zl droższe niż te bez tej warstwy, ale musza być dobrej jakości aby faktycznie ta warstwa sie sprwadziła.

Co więcej mogę podpowiedzieć ... http://www.galeriaparkietu.pl/porady.html - DUOLOCK

pozdrawiam

mj

Maciej Jutrzenka
18-04-2004, 18:46
torche za moało szczegółów - po co wszystko???

a jak już to zrobić legarowanie.


pozdrawiam

mj

WMarek
19-04-2004, 08:35
A jak szeroko legary?

Maciej Jutrzenka
19-04-2004, 15:50
A jak szeroko legary?
to zalezy od grubosci desek lub ewentualnie płyt OSB: 50 , 80 100 cm

pozdrawiam

mj

WMarek
19-04-2004, 15:51
A pod same panele ?

Maciej Jutrzenka
21-04-2004, 15:43
A pod same panele ?
Ogólna zasada im cieńsze drewno czy panele, tym gęściej muszą być ustawione legary.
Przy panelach drewnianych które maja grubość ok. 15 mm, postawił bym legary w odległościach 40-50 cm, natomiast przy panelach laminowanych najlepiej połozyć płytę OSB i na nią panele.

pozdrawiam

mj

WMarek
21-04-2004, 15:46
A jak się ma takie rozwiązanie do kosztów tzn, czy tańszcze będą płyty osb czy wylewka

Maxtorka
12-11-2004, 19:04
Zastanawiamy się co będzie bardziej dźwiękochłonne - korek 2mm czy pianka np. Isofloor 6mm . Sprzedawcy twierdzą , że korek lepiej tłumi dźwięki . Jego cena również nie jest porażająca a zależy nam na jak najwiekszym wyciszeniu . Czy macie jakieś spostrzeżenia bądź przemyślenia na ten temat ?
Z góry dziękujemy za wszystkie Wasze odpowiedzi .

Pozdrowienia - Maxtorka :)

robert skitek
12-11-2004, 19:16
ja mam maty takie zielone chyba 6mm

maxtor
13-11-2004, 19:56
Odświeżam temat.

pzdr
maxtor

Joasia
14-11-2004, 23:33
Mam te same panele w sypialni i w przedpokoju (w bloku) - w sypialni leżą na tych zielonych matach - stuka obłędnie; w przedpokoju daliśmy po prostu pilśnię - jest OK. Nasze spostrzeżenia potwierdzają sąsiedzi z dołu. Tak więc myślę, że korek będzie lepszy od pianki - tłumi dźwięki chyba jeszcze lepiej niż pilśnia.
Joasia.

Maxtorka
15-11-2004, 09:05
Dzięki za odpowiedzi :)
Myślimy poważnie o korku ale tak na 100% nie jesteśmy zdecydowani .
Może ktoś nam jeszcze podpowie ?

Pozdrawiam - Maxtorka :)

inwestor
15-11-2004, 09:06
Zastanawiamy się co będzie bardziej dźwiękochłonne - korek 2mm czy pianka np. Isofloor 6mm . Sprzedawcy twierdzą , że korek lepiej tłumi dźwięki . Jego cena również nie jest porażająca a zależy nam na jak najwiekszym wyciszeniu . Czy macie jakieś spostrzeżenia bądź przemyślenia na ten temat ?
Z góry dziękujemy za wszystkie Wasze odpowiedzi .

Pozdrowienia - Maxtorka :)
Jak chcesz mieć cichą podłogę to zapomnij o panelach. Co byś nie dała pod panele zawsze będzie słychać. Jeśli nie jesteś zdecydowana jaki dać podkład to kup po kawałku pianki, płyty, korka itp. i sprawdź. W końcu położenie kilku paneli na próbę to 10min roboty. Przy stosowaniu pianki podłoga (wylewka) może być bardziej krzywa bo pianka sie poddaje i panele na niej sie ładnie ułożą natomiast przy twardszych podkładach jak właśnie korek może być wymagane wyrównanie wylewka samopoziomujacą. Jak sie nie wyrówna to może potem "klapać" w miejscach dołków.
Pozdrawiam

minuszka
15-11-2004, 09:13
Mam do Was pytanie.W piątek był u mnie fachowiec, który ma kłaść panele /notabene fachowiec z firmy w której kupuję panele/ i zaczął się krzywić, ze podłoga jest krzywa, że trzeba wylać dodatkową wylewkę, a tam gdzie pękła /pod spodem jest ogrzewanie podłogowe/ trzeba skuć i wylać nową wylewkę.Czy rzeczywiście pod panele podłoga musi być jak lustro??? Czy ten gość trochę naciąga fakty?

krzysztofh
15-11-2004, 09:29
Podłoga pod panele powina być równiejsza niż pod parkiet czy płytki, gdyż panele to pływająca podłoga i nie może się uginać podczas chodzenia.

maxtor
17-11-2004, 09:16
Zdecydowaliśmy: w najważniejszych pomieszczeniach (salon, jadalnia) - korek 1,8 mm, a w pozostałych pianka 6 mm. Wg. sprzedawców korek jest droższy (najtańszy znależliśmy po 8,90 PLN za m2, co jest ceną niewiele wyższą od pianki), ale znacznie lepszy od pozostałych podkładów pod panele. Podłogi będą układane za tydzień. O naszych odczuciach damy znać.

pzdr
maxtor

impuls
23-02-2005, 07:54
Zastanawiam się czy zamiast pinki standardowo układanej pod panele podłogowe można by położyć tam styropian FS-20 grubości 1 cm :-?

Drizzt
23-02-2005, 08:01
Świetny pomysł szczególnie jak ci sie zacznie kruszyc po paru latach :D . Ja zdecydowanie odradzam.

kc
23-02-2005, 08:14
A może zamiast pianki dać starą wykładzinę? Ewentualnie nową kupioną w markecie po 5,50?

Drizzt
23-02-2005, 08:15
Uwaga bo przepłacisz. W Castoramie kupiłem wykładzinę tzw. remontową po 4,99 za metr i docelowo znajdzie sie ona pod panelami.

Thom35
23-02-2005, 08:25
To juz zbyt przekombinowane moim zdaniem.
Za tą cenę kupicie "ekopłytę" (te zielone arkusze sprzedawane w paczkach ).
Jak trzeba to nawet grubości 7 mm. Jest to obecnie chyba najlepszy podkład pod panele.

Pozdrawiam
Tomek

Peterek
23-02-2005, 08:54
Ooooo taka wykładzina (chyba gumowa?) dobra by była pod panele na podłogówce wodnej. Jak myślicie?

rubin23
23-02-2005, 10:05
To juz zbyt przekombinowane moim zdaniem.
Za tą cenę kupicie "ekopłytę" (te zielone arkusze sprzedawane w paczkach ).
Jak trzeba to nawet grubości 7 mm. Jest to obecnie chyba najlepszy podkład pod panele.

Pozdrawiam
Tomek
Popieram w 100% też taką kupiłem

Oldswan
19-07-2005, 10:59
No własnie - ekipa ułożyła mi panele w pokojach na piętrze. Pod panele wiparket classena dali tylko płyty eko ok 5 mm twierdząc, ze folia nie jest konieczna. Zastanawiam sie czy ok? Z jednej strony wylewki robiłem na początku kwietnia więc raczej wyschły, na piętrze szły dwie warstwy styropianu + folia - wydaje sie ze nie powinno być zagożenia. Z drugiej zaś troche mna targa niepokój.
czy ktoś tak układał panele? jakie macie doświadczeniaw tej materii? Co radzicie? :-? :-? :-?

Oldswan
20-07-2005, 11:44
Podciągam. Nie wierzę, ze nikt tego nie przerabiał :-? :x

rafallogi
20-07-2005, 12:35
U mnie też nie ma folii, wylewki robione były z miksokreta i na razie jest ok. Dobrze, że dawałeś folię na styropianie, szczególnie chodzi tu o pomieszczenia nad łazienką. Folia bezpośrednio pod panelami i tak nie zabezpieczy paneli w przypadku wilgotnych wylewek, jest natomiast potrzebna do uznania gwarancji, gdyby coś się z nimi działo.
Pozdrawiam.

wilu1
20-07-2005, 21:49
Wiatam.

Czy trzeba pod panele zastosować (poza oczywiscie gąbką czy matą) folie izolacyjną?
Wyczytałem tak w nowym muratorze. W domu mam dwie warstwy foli przed chudziakiem i przed wylewkami. Czy musze jeszcze dawać 3 raz pod panele?

P.S
Przecież folia może "nieładnie pachnąć" spod paneli.

pozdrawiam
wilu1 :roll:

benezis
21-07-2005, 06:51
Dawaj folię. Jest specjalna nie będzie śmierdzieć.
I nie oszczędzaj tak robisz to dla siebie, kosztuje grosze.
I jeszcze jedno dobrze wysezonowana podłoga.

wbro
21-07-2005, 11:58
Nie kombinuj, daj folię - u mnie właśnie kładą, koszt ok. 0,80zł/mkw. Ja gruntowałem jeszcze podłogę by się nie pyliło :wink:

Renatka&Petronek
21-07-2005, 12:40
Jak jest folia pod styropianem to ja bym się nie martwił. W końcu ma ona chronić przed podciąganiem wilgoci z podłoża, a w styropianie nie ma jej dużo. Bardziej uważałbym na mycie paneli zbyt mokrym mopem. Moja żona tak pielęgnowała panele(składane na klej soudal), że w końcu napęczniały spoiny i trzeba było latem robić przeciągi, żeby się trochę napęcznienia cofnęły. Mam naprawdę twarde panele i laminat nie odprysł, ale to co pozostało to :evil: :evil: :evil: !

duch07
21-07-2005, 13:08
Gwarancaja wymaga folie

Oldswan
22-07-2005, 12:06
Dzieki, pocieszyliscie mnie tochę- zwłaszcza, że wszystkie łazienki mam jedne pod drugimi iw żadnej górnej (ani dolnej) nie położyłem paneli ;)

snajper
18-11-2005, 07:39
Kupuję panele Classen Cuntry Style i nie wiem co najlepiej dać pod spód o ile wiem można np. korek i folię. Jakość/Cena.

18-11-2005, 08:26
Kupuję panele Classen Cuntry Style i nie wiem co najlepiej dać pod spód o ile wiem można np. korek i folię. Jakość/Cena.

na beton folia (żeby nie kurzyło po ścianach no i trochę przeciwwilgociowo) a następnie zielone maty pod panele - izolują cieplnie i akustycznie - im grubsza tym lepsza - mam u siebie te najgrubsze.

sebo8877
18-11-2005, 08:34
Pianka piliuretanowa np Kronopolu tzw kronopianka - choc tak jak mówi [email protected] płyty nie są złym rozwiazaniem.
Folia oczywiście stosowana jest po to by z podłogi - najczęsciej wylewki cementowe- cementowo wapienne nie dostawał sie piasek w strefe pianki czy plyt. Jego obecnośc tam powoduje "rozszarpywanie" częsci wygłuszajacej a zarazem wyrównujacej a to z koleji prowadzi do miejscowych uginań sie paneli.
sebo8877

red46
23-11-2005, 22:35
Witam
Mam pytanie: w jakiej kolejności będzie lepiej układać izolacje pod panelami (parter na goły beton)? Licząc od podłogi: folie->piankę->płytę wiórową->panele czy folię->płyty->piankę->panelę? Chodzi mi i o izolację termiczną ale również o tłumienie odgłosów chodzenia po podłodze.
Mam kupione:
- folie paroizolacyjną,
- mate piankową ARBITON 3mm termo i dzwięko izolacyjną
- podkłady z płyt wiórowych CLASSEN 7mm
- no i panele CLASSEN 7mm
Proszę o podpowiedź jak to układać.
Pozdrawiam

xavi
24-11-2005, 08:27
mata painkowa i płyty wiórowe spełniają taką samą funkcję. Więc jeśli już kupiłeś to i to to odpowiadam:
albo matę piankową wykorzystaj np na piętrze, albo:
najpierw folia potem płyta wiórowa, potem pianka i panele.

Płyta wiórowa pod piankę dlatego, że ma dużą własność niwelacji nierówności podłoża.

red46
25-11-2005, 09:23
Tak kupiłem jedno i drugie. Moj błąd bo pierwsze kupiłem samą piankę a potem poczytałem i zdecydowałem się na płyty wiórowe bo lepiej izolują cieplnie. Też tak myślałem żeby to ułozyć tak jak radzisz tylko nie byłem pewny czy czasem nie myśle źle.
OK dzięki za radę.
Pozdrawiam.

xavi
28-11-2005, 12:43
Kto pyta - nie błądzi !!!

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Arek99
08-12-2005, 09:33
jakie polecacie podkłady po panele podłogowe - pianka z rolki czy płyty z tworzywa sztucznego? I jakiej grubości? I czy w ogóle ma to znaczenie, jeśli podłoże jest równe. Płyty miękkiej pilśni odpadają (5zł/m2 to przegięcie 15%ceny paneli).

miwol
08-12-2005, 09:52
Ja jeszcze dorzucę pytanie pomocnicze :wink: Czy takie podpanelowe podłoże umożliwia "dosychanie" wylewki? Robiłem wylewkę w październiku jakoś i chciałbym dosuszyć ją do wiosny ale - uwaga - już na niej mieszkając... I to z dzieckiem, więc muszę beton czymś nakryć by nie był tak zimny i nieprzyjemny dla córki. Myślałem o tym podkładzie podpanelowym (który później faktycznie będzie podkładem) i póki co starej wykładzinie dywanowej. Co o tym sądzicie?

SławekD
08-12-2005, 10:00
Aby kłaść panele, posadzka musi być całkowicie sucha, bo każda wilgoć która z niej wyjdzie, wejdzie w panele a te zaczną się unosić więc o "dosychaniu" nie ma mowy. My pod panele kupiliśmy piankę 2mm w rolkach z podklejoną folią. Są opcje pianki bez folii ale wówczas folię trzeba rozłożyć dodatkowo bo jest ona konieczna, gdyż zabezpiecza panele właśnie przed wilgocią z posadzki.

Hubertus
08-12-2005, 10:33
U mnie jest folia, pozniej 2mm pianki z rolki. Podłoga sucha i równa.. Jak na razie wszystko wygląda dobrze.

jeżyk
08-12-2005, 10:34
U mnie wykonawca zawsze kładli na białą pianke ( rózne są grubosci ), ponieważ materiały sam kupowałem kupiłem pianke zieloną w rolce - wykonawcy byli zachwyceni, pierwszy raz na niej ukladali.

alienka
08-12-2005, 15:51
U mnie korek. Zarówno pod panelami drewnianymi jak i laminowanymi. Pod korkiem folia.
Pozdrawiam

bluszczyk
21-12-2005, 08:18
Witam,
Jestem na etapie układania paneli i mam dylemat.

W Murator 5/2003, artykuł: Na klej, zatrzask i z gumkami :oops:
W dziale Panele łączone na klej autor pisze, że na folii paraizolacyjnej 0,2 mm układa się warstwę izolacji akustycznej i dalej panele ......
W moim przypadku mam wylewkę ułożoną na styropianie.
Warstwa styropianu zaizolowana od góry i od dołu.
Wylewka powinna już chyba być dostatecznie sucha.

Mam pytanie, dlaczego na folii paraizolacyjnej ?
Jakie zadanie ma spełniać ta folia w tym przypadku?
A jaka jest Wasza opinia w tym temacie ?

Pozdrawiam

AWIk
21-12-2005, 08:24
My mamy podobnie jak u Ciebie - folia z dwóch stron stropianu. Matę pod panele ułożyliœmy "z pewnš takš nieœmiałoœciš" ułożyliœmy od razu na wylewkę. Czy dobrze? Czas pokaże.

Leszek
21-12-2005, 08:55
O ile pamiętam, w karcie gwarancyjnej Classena wymagana jest folia pomiędzy wylewką a panelami (i folie pod wylewką nie mają tu nic do rzeczy). Widocznie wilgotność wylewki (zawsze jest jakaś) może zaszkodzić panelom. Ja zrobiłem zgodnie z wymaganiami producenta.

am00
21-12-2005, 09:45
Ktoś mi kiedyś tłumaczył, że ta folia to przekładka poślizgowa zabezpieczajaca piankę i panele przed zatarciem. Coś w tym chyba jest na rzeczy, bo panele to podłoga pływająca.

bluszczyk
22-12-2005, 08:09
Ktoś mi kiedyś tłumaczył, że ta folia to przekładka poślizgowa zabezpieczajaca piankę i panele przed zatarciem. Coś w tym chyba jest na rzeczy, bo panele to podłoga pływająca.


:roll: mam jednak wątpliwość czy to aż tak się ślizga kiedy na tej podłodze stoją meble.
a jeżeli folia ma służyć jako izolacja przed wilgocią ? to skad ma się ta wilgoć gromadzić w wylewce ?

am00
22-12-2005, 11:16
Panele kurczą się i rozszerzają pod wpływem temperatury, dlatego między innymi zostawia się przy ścianach przerwę dylatacyjną. Jak nie będą miały miejsca na oddanie długości to się wybrzuszą. Folia powinna to ułatwić.
Tak mi się wydaje, ale może ktoś wie lepiej.

SławekSz
17-01-2006, 11:41
I jak sprawuje sie korek pod panelami laminowanymi????

SławekD
17-01-2006, 12:01
I jak sprawuje sie korek pod panelami laminowanymi????
... i czy przypadkiem nie jest jeszcze wiekszym izolatoram od pianki ... sprawdzał to może ktoś ????

wbro
17-01-2006, 12:31
U mnie zagruntowany równy beton, folia, zielona pianka 2-3mm w płytach i panele.

SławekSz
17-01-2006, 12:38
nie, nie...
Ja mam bardzo konkretne pytanie do "alienki":
JAK SPRAWUJĄ SIE PANELE NA PODKŁADZIE Z KORKA? CHODZI MI O IZOLACJE AKUSTYCZNĄ, ODGŁOSY STUKANIA I TAKIE TAM...
(niestety, nie udalo mi sie na forum znalezc odpowiedzi na to pytanie).

lajkonikk
17-01-2006, 12:39
ale i tak stukaja i tak!!!

Maxtorka
17-01-2006, 12:59
ale i tak stukaja i tak!!!

Ale te pod którymi jest korek mniej . Mam porównanie , bo położyliśmy pod panelami jedno i drugie .

Pozdrowionka :)

beno11
17-01-2006, 13:09
witam
jako podklad pod panele sa jeszcze plyty pilsniowe - tez niezle wytlumiaja stukanie

SławekSz
17-01-2006, 13:17
Tak, ale korek wydaje sie bardziej praktyczny.... tzn. bardziej wytrzymały, odporniejszy na potencjalną wilgoć, "naturalny" i zdecydowanie cieńszy, czyli mniej podnosi podłogę (przy zachowaniu parametrów), a może się mylę...

alienka
17-01-2006, 15:36
Nie mogę powiedzieć, że korek jest lepszy niż gąbka bo nigdy wcześniej nie miałam paneli na podłodze. Dopiero teraz - w nowym domku. Mogę tylko oprzeć sie na opiniach osób, które maja w tym wzgledzie doświadczenie i porównanie. Twierdzą, że korek nie powoduje stukania (nigdy w szpilkach po moich panelach nie chodziłam więc może jednak stukają :( ). Słyszałm też że inny podkład może się odkształcić a korek jest w tym względzie solidniejszym materiałem.
W każdym razie póki co tak z paneli jak i z korka jestem zadowolona czego również i Wam życzę. :wink:

SławekSz
17-01-2006, 15:47
alienko - to jeszcze jedno, podwójne pytanie:
- jakiej grubości to korek (tak ok. :) i ile kosztował?
(gdzieś na forum spotkalem sie z informacją ze korek kosztuje 45zł/m2)
z góry dziękuję...

alienka
17-01-2006, 16:23
Jejku, nie chcę kłamać ale jeśli dobrze pamiętam to chyba 2 mm grubości (jeśli źle piszę to jutro skoryguję). Rolka - 10m2 kosztowała niedużo ponad 100 zł (może 120) w markecie budowlanym.
Ciekawe co to za korek za 45 zł/m2. ? Trochę drogo jak na podkład pod panel :o
Pozdrawiam

lajkonikk
17-01-2006, 16:42
10zł/m2 (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=80716173)

Pawlik
24-01-2006, 23:59
polecam korek , mam pod panelami drewnianymi - trójwarstwowe . tylko ta horendalna cena . Przy zwykłych laminatach tych z nizszej i sredniej półki podklad z korka z uwagi na cenę moim zdaniem już się nie kalkuluje jeśli zależy nam na niedrogim rozwiazaniu

zi_bi
25-01-2006, 07:03
Zagruntowałem równy beton(wylewki z miksokreta POLECAM), folia, biała pianka 4mm w rolce i panele AC4 8mm

Marek30022
25-01-2006, 12:15
Folia + płyta Ekopor

Maciek Kra
25-01-2006, 14:50
Aby kłaść panele, posadzka musi być całkowicie sucha, bo każda wilgoć która z niej wyjdzie, wejdzie w panele a te zaczną się unosić więc o "dosychaniu" nie ma mowy. My pod panele kupiliśmy piankę 2mm w rolkach z podklejoną folią. Są opcje pianki bez folii ale wówczas folię trzeba rozłożyć dodatkowo bo jest ona konieczna, gdyż zabezpiecza panele właśnie przed wilgocią z posadzki.


Nie kupujcie pianki z folią bo to bez sensu. Pianka sama z siebie jest z folii ale nie da się jej połozyć na zakładkę więc nie zastąpi folii która trzeba kłaść na zakładkę ok 5 cm, żeby zabezpieczyć panele przed przenikaniem wilgoci z betonu. Nie kupujcie tez pianki grubszej niż 2 mm, bo panele będą się uginać, podkłady te nawet za 5 zł sa naprawde dobre bo niwelują nierówności ocieplają (same panele sa jak wykładzina) i wygłuszają. Co do pianki i podkładów to pamiętajcie że można się targować bo ich cena zakupowa to 1/2 ceny sprzedaży !

przemekk74
27-01-2006, 11:23
Witam
Co najlepiej pod panele podlozyc .. panele HDF - chodzi oczywiscie o cos bedacego slabym izolatorem termicznym
Przemek

SławekD
27-01-2006, 11:33
Całkiem świeży temat http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=60384&highlight=[/url]

SławekD
27-01-2006, 11:37
Aby kłaść panele, posadzka musi być całkowicie sucha, bo każda wilgoć która z niej wyjdzie, wejdzie w panele a te zaczną się unosić więc o "dosychaniu" nie ma mowy. My pod panele kupiliśmy piankę 2mm w rolkach z podklejoną folią. Są opcje pianki bez folii ale wówczas folię trzeba rozłożyć dodatkowo bo jest ona konieczna, gdyż zabezpiecza panele właśnie przed wilgocią z posadzki.


Nie kupujcie pianki z folią bo to bez sensu. Pianka sama z siebie jest z folii ale nie da się jej połozyć na zakładkę więc nie zastąpi folii która trzeba kłaść na zakładkę ok 5 cm, żeby zabezpieczyć panele przed przenikaniem wilgoci z betonu. Nie kupujcie tez pianki grubszej niż 2 mm, bo panele będą się uginać, podkłady te nawet za 5 zł sa naprawde dobre bo niwelują nierówności ocieplają (same panele sa jak wykładzina) i wygłuszają. Co do pianki i podkładów to pamiętajcie że można się targować bo ich cena zakupowa to 1/2 ceny sprzedaży !
Pianka w rolce, w opcji która kupliśmy nie jest na całej szerokości folii (rolki) czyli jest miejsce na zakładkę :wink:

mmmad
27-01-2006, 12:21
Czy na poddaszu tez trzeba polozyc folie pod pianke?

przemekk74
08-04-2006, 21:56
Witam
Chodzi o pietro, pokoje bez podlogowki... co lepiej dac... zolta paroizolacyjna specjalna do podlog (ok 1,5pln/m2) , zolta jak do dachow (paroizolacyjna) czy budowlana? Wylewka generalnie doschnieta ale...
Panele HDF
Przemek

Marcel.B
08-04-2006, 22:33
Pod panele dajemy ZAWSZE zwykłą folię PE, najlepiej zakupiona razem z podłogą, nie używamy foli paroizolacyjnych.

tomek_2
08-04-2006, 23:04
Marcel.B A dlaczego nie mozna dac zoltej paroizolacji na przyklad? Przeciez zadaniem tej folii jest wlasnie izolacja paneli od wilgoci. Mozesz to nam wyjasnic?

przemekk74
08-04-2006, 23:05
Marcel.B A dlaczego nie mozna dac zoltej paroizolacji na przyklad? Przeciez zadaniem tej flii jest wlasnie izolacja od wilgoci. Mozesz to nam wyjasnic?
ale prosimy o wytlumaczenie inne niz "bo tak napisali w instrukcji montazu" dodajmy - pietro:)
Przemek

bigmario4
09-04-2006, 07:33
Pod panele dajemy ZAWSZE zwykłą folię PE, najlepiej zakupiona razem z podłogą, nie używamy foli paroizolacyjnych.
A może pomyliło mu sie z paroprzepuszczalną?? :o

Rezi
09-04-2006, 18:51
zolta paroizolacyjna specjalna do podlog
zazwyczaj jest to folia orientowana, o większej gęstości i jednolitej grubości i co za tym idzie większej szczelności i wytrzymałości mechanicznej. Taka folię kupisz za około 1 zł brutto (Isover z dobrym rabatem )
jezeli popatrzysz na taką folie pod światło i zwykłą budowlaną będziesz wiedział dlaczego jest ona droższa.
Zwykła folia budowlana ma rozrzut grubości nawet do 40%, miejscami jest cieńka jak pergamin , niedolana i dziurawa

przemekk74
09-04-2006, 21:10
zolta paroizolacyjna specjalna do podlog
zazwyczaj jest to folia orientowana, o większej gęstości i jednolitej grubości i co za tym idzie większej szczelności i wytrzymałości mechanicznej. Taka folię kupisz za około 1 zł brutto (Isover z dobrym rabatem )
jezeli popatrzysz na taką folie pod światło i zwykłą budowlaną będziesz wiedział dlaczego jest ona droższa.
Zwykła folia budowlana ma rozrzut grubości nawet do 40%, miejscami jest cieńka jak pergamin , niedolana i dziurawa
nie chodzi mi o folie budowlana czarne ale folie paroizolacyjna zolta
Przemek

Rezi
09-04-2006, 21:29
z pytania z postu wywnioskowałem ze chodzi ci o wątpliwość co
lepiej dac... zolta paroizolacyjna specjalna do podlog (ok 1,5pln/m2)........., czy budowlana?

Temat postu
Pod panele - folia budowlana czy paroizolacyjna?

Marcel.B
09-04-2006, 21:29
Warunkiem utrzymania gwarancji jest użycie foli producenta, widziałem już odrzucone roszczenia gwarancyjne bo ułożono bez folii lub na cieniutkiej foli malarskiej. folia jest wymagana nie tylko na posadzce z betonu ale także na płytach osb, starym parkiecie czy innych wczesniejszych wykładzinach.

GrzesioO
29-05-2006, 08:19
Witam,

Znalazłem coś takiego:
http://allegro.pl/show_item.php?item=106665511

Czyli folię pod panele razem z pianką.
Czy to dobre jest rozwiązanie? Czy warto to zastosować?

Będę bardzo wdzięczny za szybką rekomendację, bo muszę się już szybko decydować.

sebo8877
29-05-2006, 09:02
Najprawidlowsza wartwa po panele.
Wyleka (istnieje)
Folia 0,3
Pianka lub maty tekturowe
Panel
Po obwodzie pamiętaj o zastosowaniu 0,5-1,0cm szczeliny umozliwiającej ruch podlogi.

Nie umiem zobaczyć co to za ustrojstwo folia z pianką - może pod pianke podklejona jest warstwa folii??? - pytanie jak gruba jest ta folia. Folia ma za zadanie ograniczenie przenikania ziarenek piasku w warstę pianki lub tektury.


Sebo8877

rafałek
29-05-2006, 09:04
Kupiłem taką piankę z folią w CASTORAMIE. Łatwo się kładzie - szybciej. Cenowo wychodziło taniej.

sebo8877
29-05-2006, 09:20
No to juz wszystko wiemy :)
Folia z pianka w castoramie :)

Sebo8877

GrzesioO
29-05-2006, 09:28
No to juz wszystko wiemy :)
Folia z pianka w castoramie :)

Sebo8877

Nie rozumiem. Castorama to be?

sebo8877
29-05-2006, 09:35
Wręcz przeciwnie własnie chodzi o to by kupic te folię z pianka własnie w Castoramie :lol:
Ta sprawa jeszcze przedemną - Rafałek ma to za soba jezeli wychodzi taniej to wszystko jasne.

Sebo8877

anpi
07-09-2006, 07:18
Wybór jest spory: pianka, pianka foliowana, tektura falista, korek.

Pod deskę chcę dać piankę z folią - lepiej kupić "2 w jednym" czy mogę oddzielnie folię i piankę (folia została mi z wylewek i ocieplenia poddasza - można by wykorzystać).

Pod panele wystarczy chyba sama pianka?

krzysztofh
07-09-2006, 08:13
Jak układałem kiedyś panele dałem zielone płyty bez folii, ale to było w bloku i zero wilgoci. W domu na dole chyba folia potrzebna.
Generalnie panele to nieporozumienie. Stuka, widac szczeliny.
Tylko parkiet jak ma być drewniana podłoga, choć rozumiem jak brakuje kasy na porządną klepkę i trzeba iść na kompromis.

ppp.j
07-09-2006, 08:39
Jest jeszcze miękka, cienka płyta spilśniona. Jeżeli podłogę kładziesz na wylewkę (beton) to koniecznie jakaś przegroda antywilgociowa, jeżeli na drewno np. OSB to można same płyty. Oczywiście w obu wypadkach pod spodem z czymś wygłuszającym, niwelującym ewentualne nierówności.

anpi
07-09-2006, 08:54
Generalnie panele to nieporozumienie. Stuka, widac szczeliny. Tylko parkiet jak ma być drewniana podłoga, choć rozumiem jak brakuje kasy na porządną klepkę i trzeba iść na kompromis.

Chodzi nie tylko o kasę. Wylewki były robione półtora miesiąca temu, a pod parkiet musiałby schnąć jeszcze z pół roku. A ja się przeprowadzam za 2 miesiące :D

Panele będą tylko w sypialniach na poddaszu. W salonie dam deskę barlinecką. Muszę przyznać, że bardzo mi się podoba też deska z drewna bambusowego, ale jest sporo droższa i trzeba ją kleić do wylewki, więc dochodzi jeszcze koszt kleju - w sumie wychodzi ok. 150 za metr.

krzysztofh
07-09-2006, 09:09
Ta bambusowa podłoga też mi się podoba, ale podobno jak się zaczepi czymś, wiór ciągnie się do końca deski (zasłyszane).

Maciek-MZM
07-09-2006, 10:52
Ja pod deske barlinecka dalem folie i korek. Znakomicie tlumi halas jesli chodzi sie w "drewniakach" po podlodze.

Jarzeb
07-09-2006, 12:29
Tylko parkiet jak ma być drewniana podłoga, choć rozumiem jak brakuje kasy na porządną klepkę i trzeba iść na kompromis.

brak kasy niekoniecznie- deska barlinecka kosztuje nawet powyzej 200zl za metr
parkiet jest w tej samej cenie ale trzeba kogos kto to umie zrobic - a z tym bywa roznie :wink:

pzdr

anpi
07-09-2006, 12:33
To fakt - jest deska za 200 zł, ale jest też za 70-80. A do parkietu rzeczywiście trzeba dobrego fachowca, ale oprócz niego jeszcze kosztownej chemii i przede wszystkim (w moim przypadku) - bardzo suchej wylewki.

krzysztofh
07-09-2006, 12:38
To fakt - jest deska za 200 zł, ale jest też za 70-80. A do parkietu rzeczywiście trzeba dobrego fachowca, ale oprócz niego jeszcze kosztownej chemii i przede wszystkim (w moim przypadku) - bardzo suchej wylewki.

Masz rację. Parkiet wymaga suchej wylewki, poniżej 2% wilgotności a sam parkiet nie powinien byc wilgotniejszy niż 8%
Dobra chemia też kosztuje, no i ułożenie.

krzysztofh
07-09-2006, 12:40
Tylko parkiet jak ma być drewniana podłoga, choć rozumiem jak brakuje kasy na porządną klepkę i trzeba iść na kompromis.

brak kasy niekoniecznie- deska barlinecka kosztuje nawet powyzej 200zl za metr
parkiet jest w tej samej cenie ale trzeba kogos kto to umie zrobic - a z tym bywa roznie :wink:

pzdr

Chyba nie zdecydowałbym się na takie rozwiązanie. Przyklejone drzewo to chyba najlepsze i najtrwalsze rozwiązanie. Poza tym można to wycyklinowac odświeżyć itp.
Tą deske za 200 stówy można cyklinować czy nie, bo coś mi się wydaje że nie. No i to stukanie.

Jarzeb
07-09-2006, 12:46
Tylko parkiet jak ma być drewniana podłoga, choć rozumiem jak brakuje kasy na porządną klepkę i trzeba iść na kompromis.

brak kasy niekoniecznie- deska barlinecka kosztuje nawet powyzej 200zl za metr
parkiet jest w tej samej cenie ale trzeba kogos kto to umie zrobic - a z tym bywa roznie :wink:

pzdr

Chyba nie zdecydowałbym się na takie rozwiązanie. Przyklejone drzewo to chyba najlepsze i najtrwalsze rozwiązanie. Poza tym można to wycyklinowac odświeżyć itp.
Tą deske za 200 stówy można cyklinować czy nie, bo coś mi się wydaje że nie. No i to stukanie.

niby mozna - ale tez jakos nie wierze, rzekomo jak sie przyklei jak parkiet wychodzi ideal - tylko gwarancja

AldonkaS
07-09-2006, 13:01
Mam deskę Barlinecką na podłodze na parterze, pod nią dawałam folię i piankę i.... jakoś nie słychać żadnych dziwnych stuków, puków itp., itd. Szczerze mówiąć to nie widzę różnicy pomiędzy parkietem (miałam taki w domu rodziców) a deską barlinecką.

Tak na marginesie, to Anpi - zastwanów się nad tymi panelami za 70-80PLN - jak z ich trzymaniem wymiarów i jakością.

bluszczyk
10-11-2006, 09:03
a ja chciałbym dale pociągnąć temat. też zamierzam położyć deskę barlinecką. w instrukcji producenta, nic nie pisze o folii oraz o piance. ciekawi mnie czy brak informacji o piance nie jest podyktowany względami komercyjnymi firmy, czy też ma to wpływ na dalsze użytkowanie panelu. natomiast zastanawiam się nad folią izolującą na wylewce, czy jest konieczna. ponieważ wylewka jest położona na warstwie styropianu i ma jeszcze dodatkowo warstwę izolacji w postaci folii. położenie folii na wylewce odetnie całkowicie deskę od podłoża, jeżeli wilgoć przeszłaby do wylewki, teoretycznie, nie jest w stanie się z niej uwolnić. położenie warstwy tektury lub płyty pilśniowej daje swobodę płynnego przejścia wilgoci pomiędzy wylewką a pomieszczeniem.

Wojty
13-11-2006, 11:51
Hej,

wlasnie chce sie zabrac za ukladnie paneli. Niestety mam maly problem, bo w calym domu mam ogrzewanie podlogowe. W zwiazu z tym nie wiem, co klasc pod panele - "zwyklej" pianki nie chce bo izoluje ona przeplywajace cieplo.

Instalatorzy podlogowki radzili mi polozyc tekture (taka z roki, za ok 25zl/rolke), ale nie wiem, jak to sie sprawuje, czy potem panele nie beda okropnie stukac?

W sklepie z panelami facet polecal mi za to jakas niby specjalna pianke za 12zl/m2 :o . No coz nie dosc ze cena niezla, to jescze tak naprawde nie mam pewnosci jak to sie sprawuje.

W Leroy za to widzialam pianek na ogrzewanie podlogowe - wygladala, jak ta klasyczna, tyle ze mial dziurki.

A wy co mozecie polecic??? :) Bede bardzo wdzieczna za rady :).

jacekot
13-11-2006, 12:02
dobre pytanie , poniewaz sam chciałbym położyć na czesci ogrzewania podłogowego panele i to samo pytanie co pod panele

rózne info juz slyszalem , ktos nawet sugerował aby poprzyklejac je na klej , ale chyba to nie jest dobry pomysł

czy masz specjalne panele pod podłogówke ?

MARKOG
13-11-2006, 12:15
ja mam najzwyklejszą piankę- nie widze negatywów - podziuraw sobie ją sam ;) i nie wiem czy izoluje bardziej niż tektura a jak juz to na pewno na bardzo zblizonym poziomie. I tak ciepło pójdzie przez piankę a nie w styropian. A może powycinać na takiej piance dziury wielkosci literatek. Zrobić taki ser szwajcarski:)

Wojty
13-11-2006, 12:19
MARKOG

a nie masz wrazenia, ze przez to izolujesz przeplyw ciepela?

Bo mnie przeraza ten rysuneczek na opakowaniach z pianka - czyli taki sniezek odzielony pianka od slonka ;)

A probowales polozyc moze deske barlinecka na ogrzewnaie podlogowe?

MARKOG
13-11-2006, 12:24
MARKOG

a nie masz wrazenia, ze przez to izolujesz przeplyw ciepela?

Bo mnie przeraza ten rysuneczek na opakowaniach z pianka - czyli taki sniezek odzielony pianka od slonka ;)

A probowales polozyc moze deske barlinecka na ogrzewnaie podlogowe?

Wrażenie to może mam ale to ciepło musi jakos ujsc ( i na to licze) a w dół mu będzie ciężej.. Ale tak naprawde myśle ze to powycinanie równych kółek byłoby fajne
Działa to się nie zastanawiam - tektura mysle ze bedzie podobna
Na pewno nie dałbym tego naklej bo zaletą takiej podłogi jest to żę można ją szybciutko zdemontować i ułożyć na nowo czego o kleju już nie można powiedzieć. Byc moze jeszcze na samą folię - ja chyba nawt folii nie mam

jacekot
14-11-2006, 12:37
nikt wiecej nie ma paneli na ogrzewaniu podłogowym ?

Wojty
14-11-2006, 19:06
no, a ja dzisiaj bylam w Komforcie zapytac sie co maja do raproponowania miedzy panele i podlogowke i wiecie co mi pan powiedzial?
ze praktycznie wszystko moge :lol: klasc Zapytalam sie wiec czy moge klasc te pianki z folia aluminiowa ;) - no tego moze nie, ale za to korek, wg pana byl bardzo dobry. Jak sie troche usmiechnelam to przyszedl inny pan i odsunal pierwszego pana "od tematu" i dopiero pokazal mi pianke, ktora proponwali mi juz w innych sklepach - te z dziurkami.

Jak widac, nie ma co polegac na fachowej obsudze w duzyvh sklepach :-?

MARKOG
14-11-2006, 19:25
no widzisz - trzeba sobie radzić samemu :)
Jak cos znajdziesz to daj znac - mnie czeka jeszcze wyłożenie całej góry to może skorzystam z twoich i innych porad.

Peterek
14-11-2006, 20:06
Ja zrobiłem panele na tekturze takiej z leroy'a. Wydaje mi się, że "stukają" tak samo jak na piance, a może nawet mniej. Na razie jeden pokój. Resztę też tak zrobię.

pozdro

Wojty
14-11-2006, 21:35
Ja zrobiłem panele na tekturze takiej z leroy'a. Wydaje mi się, że "stukają" tak samo jak na piance, a może nawet mniej. Na razie jeden pokój. Resztę też tak zrobię.

pozdro

No wlasnie o takiej tekturze mowili instalatorzy :)

MARKOG

nie omieszkam sie pochwalic, jak poloze pierwse panele. A tak w ogole to mam plan, zeby w sypialni polozyc tekture (i tak nie zamierzam tam za duzo chodzic), u dziecka pianke, a w 3 pokoju zdecydowac sie na w miare cienka wykaldzine (podobno wbrew pozorom dobrze sie sprawdza na podlogowce, niektorzy nawet mowia, ze lepiej niz panele :) )

Peterek
14-11-2006, 21:37
Pamiętaj, by pod tekturę folię paroszczelną położyć, bo jakby co to gwarancji na panele nie uwzględnią.

pozdro

Wojty
14-11-2006, 21:53
Pamiętaj, by pod tekturę folię paroszczelną położyć, bo jakby co to gwarancji na panele nie uwzględnią.

pozdro

no dzisiaj tez przestrzegal mnie przed tym pan z komfortu :)

MARKOG
14-11-2006, 22:10
ja tez chyba poeksperymentuje i tak na razie pokoje nie są mi potrzebne. Kupię najtanszą wykładzine i założę w zimie jak sie nie sprawdzi (czytaj bedzie zimniej) to ją wywalę i założe panele - mebli i tak nie mam na górze to zawsze moge sobie takie 12m2 rozebrac, wymienic podkład pod spodem. po prostu sezon eksperymentów sie szykuje :)

Wojty
14-11-2006, 23:25
No ja wlasnie tez mysle, ze w razie czego wyrzuce te wykladzine ...;)

teraz zastanawiam sie nad wykladzina za ok 23zl - taka cienka, ale nawet "wyjsciowa". Do czasu dorobienia sie kolejnego potomka bedzie to tylko pokoj goscinny - najwyzej bede miala patent na szybsze pozbycie sie gosci w zimie :lol:

Jakby na to nie patrzec wyszloby to o wiele taniej niz panele - srednie panele kosztuja 40zl, do tego pianka za ok 4zl no i ewentualnie folia za 3zl (wlasnie zastanawiam sie czy ja klasc - niby ta gwarancja, ale z drugiej strony producenci paneli zawsze znajda jakies "ale" zeby nie uwzglednic gwarancji :-? )

Tedii
15-11-2006, 01:32
Na podłogówkę dałem folię czarną i tekturę falistą.

MARKOG
15-11-2006, 07:04
Folii na pewno nie mam - sama pianka. Nie wiem co ta folia miałaby izolować chyba tylko płyny wylane od góry - ale żona lubi często przelać kwiatki inawet tam gdzie woda stała długo nic sie nie dzieje (użytkowane ponad 2 lata). Myślę że szczelność od góry załatwia pióro-wpust+wosk którym było wypełnione.

Wojty
15-11-2006, 08:20
Folii na pewno nie mam - sama pianka. Nie wiem co ta folia miałaby izolować chyba tylko płyny wylane od góry - ale żona lubi często przelać kwiatki inawet tam gdzie woda stała długo nic sie nie dzieje (użytkowane ponad 2 lata). Myślę że szczelność od góry załatwia pióro-wpust+wosk którym było wypełnione.

a co to za wosk?? :o
Bo my niedlugo bedziemy klasc po raz pierwszy panele i nie slyszlam o zadnym wosku :o .
Mozesz powiedziec po krotce, jak kladles panele - np. uzywales pasow?? , bo m takie "lajkoniki" w tem temacie ;)

MARKOG
15-11-2006, 08:50
Żadnych pasów już nie trzeba przy systema click ( a chyba wszystkie panele juz mają taki system. Zasada jest taka że skłądasz sobie cały jeden pas ( na szerokość pokoju) i cały pas wkładasz w poprzedni - oczywi ście zachowując przesunięcia. Wkłądasz pod kątem 45 st i prostując dociskają się same. A woskiem są wypełnione i pokryte pióro - wpusty w większości paneli (ja miałem Classena) i przy składaniu widać ten wosk - po pierwsze czujesz go pod palcami a po drugie przy składaniu wyciska się go trochę na zewnątrz

jacekot
15-11-2006, 09:44
wczoraj byłem w lorey czy jak tam sie zwie ,
ogladałem pianki pod panele i znalezłem pianke taka karbowaną o grubosci 2 miletrów która kładzie sie na ogrzewanie podłogowe , były tez pianki tej samej firmy o grubosci 3 m. ale juz firma nie polecała ich na podłogówke .
pozdr
Jacek

dodi
29-12-2006, 20:32
Witam

Potrzebuję zastosować podkład pod deskę barlinecką który podniósł by ją o około 10 mm....

czy możecie coś polecic?

dodi

Rezi
29-12-2006, 21:09
płyty z korka technicznego o grubosci 10 mm w cenie około 30 zł m2 lub 7 mm w cenie około 23zł m2

dodi
29-12-2006, 21:36
drogie to deczko, nie wiem czy predzej za ta kase nie wyrownalbym wylewką samopoziom. A Rezi powiesz na te płyty z "trocin" one maja 5mm, jakby tak dal 2x po 5mm :) ?

dodi

beno11
29-12-2006, 21:37
witam
ewentualnie sa plyty pilsniowe pod panele tez o grubosci 7 mm

Rezi
29-12-2006, 21:53
drogie to deczko, nie wiem czy predzej za ta kase nie wyrownalbym wylewką samopoziom. A Rezi powiesz na te płyty z "trocin" one maja 5mm, jakby tak dal 2x po 5mm :) ?

dodi
masa bedzie drozsza i dodatkowo wprowadzasz dodatkowa wilgośc do domu


płyty klejone w 2 warstwach przekątnie duża ilosc kleju i droższa robocizna, plyty musza byc klejone po przekatnej

zarluk
29-12-2006, 22:37
Może dodam coś do wątku...spotkałem się ostatnio w internecie z koniecznością ułożenia pod panelami i podkładem dodatkowej folii paroprzepuszczalnej...Czy to naprawdę jest konieczne?? Jaką rolę ma spełniać ta folia??
Dzięki za odp.

Tedii
29-12-2006, 23:49
a może płytę paździerzową?
albo płyty gipsowe?

dodi
30-12-2006, 07:47
płyty z korka technicznego o grubosci 10 mm w cenie około 30 zł m2 lub 7 mm w cenie około 23zł m2

a czy ten korek jest taki sam jak korek podłogowy? wiesz mam na myśli jego właściwości co do użytkowania w pomieszczeniach mieszklanych

dodi

MarzannaPG
01-01-2007, 12:51
Może dodam coś do wątku...spotkałem się ostatnio w internecie z koniecznością ułożenia pod panelami i podkładem dodatkowej folii paroprzepuszczalnej...Czy to naprawdę jest konieczne?? Jaką rolę ma spełniać ta folia??
Dzięki za odp.
Podłączam się pod pytanie. Na moich Classenach jest takie zalecenie. Czy aby konieczne?

meissel
02-01-2007, 18:29
dawac czy nie dawac foli pojecie wzgledne
opis na deskach z marketu to uniwersalny schemat montazu na wszystkie rodzaje podloz, niekonieczne i zbedne w przypadku wylewki wykonanej wedlug schematu :)

Rezi
02-01-2007, 18:42
Może dodam coś do wątku...spotkałem się ostatnio w internecie z koniecznością ułożenia pod panelami i podkładem dodatkowej folii paroprzepuszczalnej...Czy to naprawdę jest konieczne?? Jaką rolę ma spełniać ta folia??
Dzięki za odp.
Podłączam się pod pytanie. Na moich Classenach jest takie zalecenie. Czy aby konieczne?

przeczytaj proszę, jakie warunki reklamacji zastrzegł producent

Alexus
30-03-2007, 21:47
W dosyć starym mieszkaniu (odziedziczonym po dziadkach) mam zamiar ułożyc panele. Problem w tym że w całym mieszkaniu (oprócz łazienki) jest ułożona podłoga wykonana z desek (nierównych i w niektórych miejscach skrzypiących) które ze względu na ich staż nie są zbyt stabilne, co odczuwalne jet przy chodzeniu po nich. Chciałbym uniknać ich zrywania i robienia wylewki bo nie wiem co zastanie mnie pod tymi deskami no i to wiąże się z kosztami i duzo dozą fatygi. Myslałem czy dobrym pomysłem nie byłoby położenie njako podkład płyt OSB ale nie wiem dokładnie jakiego typu powinny one być (nierówności sa naprawde spore). Myslę że sam podkład składający sie z maty korkowej czy też płyt podłogowych może nie wystarczyć do uzyskanai stabilnego podłoża. Proszę o poradę i z góry dziękuję.

ar2
25-04-2007, 14:56
Szukałem szukałem, jednak nie znalazłem...

Co najlepiej położyć pod panele w mieszkaniu aby było dobrze wygłuszone (np, żeby sąsiadom muzyka mniej dudniła...).

Najprawdopodobniej panel Krono original z serii retro.

pozdr.

Krzysztof Kubas
25-04-2007, 19:22
Jesli Masz na mysli panele podlogowe to mysle ze najpierw-styropian+mate piankowa i na to dopiero panele.

ar2
26-04-2007, 01:50
oczywiście chodzi o panele podłogowe, tak przy okazji ma ktoś namiar na dobre ceny krono original ??

ar2
27-04-2007, 14:32
Podbijam....

Nikt nie pomoże?? :(

Piotreq26
30-05-2007, 15:30
Czy jest sens dla lepszego wygłuszenia dać podwójny podkład pod panele z płyt ekopor (5,5mm zielone) i korek 2mm? Czy jakaś inna kombinacja podkładu dla wygłuszenia podłogi?

W jaki sposób wygłuszyć drzwi ze zwykłej sklejki?

Piotreq26
09-06-2007, 18:13
A co myślicie o takim rozwiązaniu: (Domek poniemiecki i podłoga z desek)
Korek techniczny 2mm, na korek ekopłyta (eko-por) 5,5mm i na to panele 7mm? Czy może korek dać na ekopłyte?
Główny cel to wyciszenie dźwięków przedostających się do pokoju poniżej. Zastosowanie waty czy innych rzeczy odpada.

Piotreq26
10-06-2007, 08:40
up

adam_mk
10-06-2007, 09:13
Zasypcie te krzywe wylewki perlitem. Kosztuje nic! Rozwiązuje wszelkie Wasze problemy.

Panele to membrana sporego bębna. Aby nie pozwolić, żeby zagrał, to trzeba go skutecznie podeprzeć w niezliczonych punktach odpowiednio tłumiącym drgania materiałem.

UWAGA: Jak jest ogrzewanie podłogowe to ten sposób odpada.
Perlit to termo i dźwięko izolacja.
Adam M.

Piotreq26
10-06-2007, 17:47
Zasypcie te krzywe wylewki perlitem. Kosztuje nic! Rozwiązuje wszelkie Wasze problemy.

Panele to membrana sporego bębna. Aby nie pozwolić, żeby zagrał, to trzeba go skutecznie podeprzeć w niezliczonych punktach odpowiednio tłumiącym drgania materiałem.

UWAGA: Jak jest ogrzewanie podłogowe to ten sposób odpada.
Perlit to termo i dźwięko izolacja.
Adam M.

Kiedy ja nie mam wylewki, tylko zdrową i równą podłogę z desek :) Perlit można by wysypać pod samymi deskami, ale podłogi nie będę zrywał. Dla pewności każdą deskę przykręciłem do legarów wkrętami 70mm żeby całość jeszcze bardziej usztywnić. Podłoga nie skrzypi i nie wygina się co mnie bardzo cieszy, tylko chcę maksymalnie wyciszyć pokój gdy będą już panele. Już teraz jest cicho i w pokoju poniżej nie słychać za wiele z góry. Wiem że kroki chodzenia po panelach nie da się w 100% wyciszyć lecz same dźwięki z pokoju przedostające się przez podłogę tak.
Macie jeszcze jakieś doświadczenia z korkiem lub płytami ekopor? Zastanawia mnie zastosowanie tych dwóch materiałów tylko nie wiem w jakiej lepiej je ułożyć kolejności.

vito07
12-06-2007, 13:50
mam mieszkanko które planuje wyremontować i niewiem jaki dać podkład pod panele podłogowe laminowane. Podłoga niejest za równa jak to w starym budownictwie.co wy na to?

vito07
13-06-2007, 10:54
cześć. mam dylemat odnośnie podkładu pod panele laminowane.jest to podłoga w mieszkaniu w bloku z tym że ten blok stoi już pare latek więc niejest najprostsza.jakie macie doświadczenia i co proponujecie?

Jan48
05-07-2007, 22:44
Witam! Mam dom poniemiecki z lat 30-tych, częściowo podpiwniczonych. Pod podłogami z desek drewnianych na części niepodpiwniczonej znajduję się tzw. pustka. 60cm pod podłogą znajduję się naturalny grunt. Fundamenty domu wykonane są z cegły klinkierowej.
Na takiej podłodze chciałbym położyć panele, ale nie wiem jakiego użyć podkładu. Czy z płyt z tworzywa sztucznego, czy z płyt drewnopodobnych, a może pianki? Na jednej z podłóg mam podkład z miękkiej płyty pilśniowej i czuć w tym pokoju stęchliznę. Proszę o radę!
Jan

Makary
06-07-2007, 09:04
gruba folie (taka, jak do oczek wodnych), na to korek i panele.

Szymeq
06-07-2007, 10:01
Co do stęchlizny to obawiam się, zę tzreba bedzie zerwać - zlokalizowac gdzie wilgoć podchodzi

Natomiast co do podkładu to dokładnei jak napisał Makary, gruba folia - choc moze nie koniecznie ta do oczek :wink: wywinąć ją jak najwięcej na ściany, podkład korkowy i panel - a folię obcinamy tuż przed listwowaniem.
Jeśli podłoże jest mocno zawilgocone - lub ciągne wilgoć wtegu przed całą operacją należało by użyc jakiegos specyfika przeciwwilgociowego aby uszczelnić "pory" w podłożu.

dorotasz
08-07-2007, 19:01
Mój pan od wykończeniówki "zapomniał" :evil: położyć folię pod panele. Dał jedynie płytę, którą w tym celu zakupiłam. Na szczęście zrobił tylko w ten sposób 1 pokój. Pytanie- czy jutro koniecznie zlecić mu demontowanie całości, czy zaryzykować i zostawić. Panele są woskowane, classena, nie klejone. Wylewka jest już sucha, pod nią jest styropian i folia.

Rezi
08-07-2007, 23:48
jezeli na parterze, ściągac i położyc folie - obowiązkowo
dodatkowo bez folii tracisz gwarancję producenta

Rom-Kon
09-07-2007, 01:16
Na parterze powinna być a na piętrze tylko nad "wilgotnymi" pomieszczeniami tzn. łazienka, kuchnia. Chociaż widziałem już że nie dawno folii i z panelami się nic nie działo. A gwarancja na panele jest trochę iluzoryczna... najlepiej takiej podłogi nie użytkować wtedy gwarancja jest :wink: "normalnie użytkowana to gwarancje traci... bo jak np. wycierać i myć panele bez wody? :wink:

znafca
09-07-2007, 12:07
witam ...

trzeba rozebrac i ułozyć folię !!!

pseudo woskowanie Classena ma teoretycznie uchronić panele przed wilgocią działającą od góry np rozlana szklanka wody

a spod spodu panele mają przefrezowania które są narażone na wilgoć ... a jesli jeszcze trafił Ci sie Classen z błędnym przefrezowaniem to ryzyko bedzie zwiększone :lol:

więc po prostu DEMONTAŻ

pozdrawiam

dorotasz
09-07-2007, 15:01
Dzięki za rady, już pan zdemontował i ułożył od nowa, tym razem z folią :lol:

Buschido
10-07-2007, 23:51
Nad garażem mam pomieszczenie ok. 30 m2, które tymczasowo przeznaczam na składzik sezonowo używanych rzeczy. Problem polega na tym, że dostęp do niego jest z półpiętra i nie mogę na płytę (monolityczną) położyć ocieplenia, wylewki i paneli lecz od razu panele (płytę ocieplę od strony garażu styro. 10 cm). Czy mogę podłogę z paneli wykonać w ten sposób:
1. folia
2. styropian EPS 100 1cm w celu zlikwidowania nierówności płyty
3. folia
4. pianka
5. panele
Czy taka kolejność warstw jest OK i czy styropian sprawdzi się w takiej konfiguracji?

GACUŚ
11-07-2007, 00:18
Styropian odpuść sobie . Jeżeli płyta jest mocno nierówna to zeszlifuj nierówności albo wyrównaj masą samopoziomującą .
Potem daj folię , piankę lub podkłady IZO-FLOOR lub coś podobnego , panele .
Pozdrawiam

Robertrem
20-08-2007, 22:15
Chodzi o podkład pod panele, standardowo to ludzie kładą piankę PE 2 lub 3 mm, kładzie się też jednak specjalne maty wykonane są z filcu chyba, wytłumiają dzwięk i dają ciepło, izolują. Konkretnie chodzi o podkład na starą terakotę. Czy widział ktoś coś takiego, jaką ma grubość bo wydaje mi się, że z 1 cm?. Czy jak położę te maty na stare kafle i przykryję panelem to zda egzamin???? I jeszcze jedno czy jak położę panele na terakotę to nie będzie się pod panelami skraplać woda, bo mam obawy, wiecie płytki przykryte, pianką, czy matą i panele????, Dodam, że mieszkam na parterze , budynek niepodpiwniczony, poszdzka to:
- warstwa betonu
-potem 12 cm styropianu
-szlichta 4,5cm i kafelki
no i jeszcze jest tam folia i papa dla izolacji.

aqep
20-08-2007, 23:27
sa plyty od 3 do 6mm w cenie od 2,94 do nawet 7-8zl za m2

w sieci wystarczy cos wpisac np w google...

"Poniższa instrukcja nie zastępuje informacji zawartych w oryginalnych folderach producentów a jedynie jest ich uzupełnieniem.

Panele podłogowe przed montażem powinny leżakować w zamkniętych pakietach w pomieszczeniu, w którym będą zakładane około 1-2 dni - sezon letni i 2-5 w sezonie zimowym ponieważ panele muszą dostosować temperaturę i wilgotność do pomieszczenia w którym mają być zakładane czyli się zaaklimatyzować (pod plandeką naczepy Tira panują warunki jak na zewnątrz a załadunek lub wyładunek jest niekiedy prowadzony podczas deszczu).

Podłoże pod panele podłogowe powinno być równe, gładkie, suche i stabilne.
Podłogę z desek należy przygotować poprzez podobijanie gwoździ, wyszlifowanie wystających sęków, grzbietów itp. Przy większych nierównościach należy wyłożyć podłogę drewnianą płytami wiórowymi.
Podłoża betonowe muszą być odpowiednio suche, większe nierówności należy wyrównać masą samopoziomującą lub szpachlową.
Na przygotowane podłoże należy położyć folię paroizolacyjną z zakładem min. 20cm (nie dotyczy podłóg drewnianych). Następnie na folię układamy piankę pod panele lub podkład pod panele np. Ekopłyta, zdecydowanie odradzam stosowania tzw. piankofolii.
Panele należy układać wzdłuż padania światła lub wzdłuż lini użytkowania. Zaczynamy od sprawdzenia w kilku miejscach czy ściana jest prosta i czy jest jednakowa szerokość pomieszczenia. Należy przeliczyć szerokość pokoju tak by ostatni rząd paneli miał szer. nie mniejszą niż 5cm.

Przykład - szer. pokoju 358cm a szer. panela wynosi np. 19cm - 350/19= otrzymujemy wynik 18,84 - czyli na szer. pokoju zmieści się 18 pełnych rzędów desek i wcinka. Ta wcinka deski to szer. deski 19cm x 0,84= 15,96cm - i od tej wcinki należy dodatkowo odjąć luzy dylatacyjne na pierwszym i ostatnim rzędzie.

Przed przystąpieniem do montażu podłogi należy bezwzględnie zagruntować ściany (malowanie np. Unigruntem z dodatkiem do kleju kontaktowego) do wysokości mniejszej niż grubość panela i listwy - dotyczy sytuacji gdy listwy przypodłogowe będą przyklejane do ścian.
Panele w zależności od typu i producenta, wymagają układania z przesunięciem względem siebie 20-40cm. Rozpoczynamy układać panele na zasadzie schodkowej.
Przy ścianach, rurach, futrynach itp. należy zostawić odpowiednią dylatację za pomocą klinów lub najlepiej dystansów nastawnych (sprzęt profesjonalny umożliwia zaklinowanie nawet na ścianach z płyty gipsowej czy miejscach w których kliny wypadają), przyjmuje się, że ruch podłogi jest nie większy niz 1-2mm na każdy 1mb. Zalecenia producentów podłóg to 1-2cm i nie uwzględniają nigdy wielkości pomieszczeń.
Montaż paneli podłogowych w zależności od zastosowanago zamka (lock, klik, easy click) jest opisany w istrukcji układania dołączonej do opakowania i nie widzę sensu tego wyjaśniać.

Po zmontowaniu podłogi należy zamontować listwy przyścienne na klej montażowy naprzemiennie z klejem kontaktowym, uważając by klej nie dostał się do szczeliny dylatacyjnej, o ile montaż paneli jest czynnością w miarę prostą montaż listew wymaga dużej wprawy i jest czynnością o wiele bardziej skoplikowaną.
Zalecam klejenie listew, jest pewne i gwarantuje doskonałe trzymanie się listew nawet na kiepskich ścianach (warunek wykonanie podkładu gruntującego), uchwyty można zastosować tylko w nowych budynkach z prostymi ścianami i podłogami.
Naroża docina się elektryczną przycinarką kątową, klejenie listew zawsze należy rozpoczynać od zewnętrznych narożników spajając je klejem kontaktowym dla idealnego efektu, jednocześnie trzeba mieć precyzyjnie spasowane kąty naroży wewnętrznych (po przyklejeniu listwy nie ma możliwości skorygowania długości odcinków).
Dla począkujących monterów lub przy bardzo krzywych ścianach zalecam zastosowanie mniej estetycznych narożników plastikowych.
Montowanie listew na klamry (uchwyty) - przy wierceniu otworów należy zabezpieczyć panele przed obracającą się głowicą wiertarki by nie uszkodzić podłogi. Problem jest następujący - głowica wiertarki ma zazwyczaj średnicę 6-9cm a wiercić należy 1,5cm - 2cm od panela - wówczas wierci się po skosie a klamra dzięki temu nie leży pod kątem prostym do panela / ściany w efekcie listwa odstaje od podłogi zamiast przylegać.
Ponadto przed wierceniem należy sprawdzić wykrywaczem metalu ścianę by nie przewiercić kabli od prądu, anten, telefonów lub rur itp.
Po wywierceniu otworów należy odkurzaczem wybrać pył ze szczeliny dylatacyjnej.
Na koniec należy zamontować listwy progowe (również sprawdzić występowanie kabli i rur), ja stosuję zazwyczaj listwy z tworzywa okleinowane pod kolor podłogi. Pod listwę należy wywiercić otwory 6mm po kołki szyszkowe, listwa jest elastyczna i ma tzw. gumo-klej dzięki czemu lepiej się trzyma i ładnie przylega.
Po zakończeniu montażu podłogi należy w razie potrzeby skrócić drzwi (drzwi do skrócenia zaznacza się przed rozpoczęciem montażu i przed wyjęciem drzwi z zawiasów, deską panelową ułożoną na piance + wysokość listwy progowej). Nie wszystkie drzwi można podcinać (drzwi z litego drewna powinny być tylko heblowane lub skracane na pile z podcinakiem).
Przed wniesieniem mebli należy zabezpieczyć nóżki mebli podkładami filcowymi. "

antonof
31-08-2007, 13:28
Witam!

Mam właśnie taki dylemat: co dać pod panele gdzie mam ogrzewanie podłogowe.
Ostatnio byłem w "Komforcie" i tam polecali mi taką ażurową matę grubości ok. 1.6 - 2mm. Chciałbym zaznaczyć, że ogrzewanie podłogowe mam wykonane na powrotach z grzejników - tak więc nie są one jedynym źródłem ciepła a jedynie dodatkiem do grzejników. Na poddaszu co prawda mogę mieć delikatne niedoszacowania grzejników gdyż są one zamocowane we wnękach podokiennych.

Pozdr.

Peterek
31-08-2007, 14:35
Ja na beton układam folię paroszczelną na folię papier (kupiony w leroy) i na to panele. Działa :lol:

pozdro

antonof
31-08-2007, 14:51
A możesz jeszcze coś bliżej napisać o tym papierze. Czy można wymigać się w jakiś sposób od tej folii - jeśli wylewki są suche.

Peterek
31-08-2007, 21:21
Z pewnością stracisz gwarancję na panele jeśli nie będzie folii.
Co do papieru to zwykły, szary, karbowany. Swój kupiłem w Leroyu, jak już wcześniej pisałem. Sprzedają go w rolkach coś ok. 1,2m szerokości.
pozdro

pepe63
30-11-2007, 13:21
Witam,
Czy ktoś może mi doradzić co położyć na podłogę, na której aktualnie są tylko deski, by było to maksymalnie tanie ale nadawało się pod późniejsze położenie paneli? Czy płyta wiórowa- pilśniowa jest tańsza niż płyty osb?
Dziękuję z góry za pomoc.!

jack_2000
23-12-2007, 22:27
co pod panele na ogrzewaniu podłogowym? no właśnie co dać aby nie ograniczyć przenikania ciepła przez panele? tekturę falistą?

ostatnio pojawiły się maty pod ogrzewanie podłogowe takie z dziurkami - zna ktoś taki produkt? może ma ktoś namiary na stronę producenta? jak się to sprawuje?

Krzysztofik
23-12-2007, 22:37
Nie miałem doświadczeń, "Komfort" to sprzedaje.
Podobno działa, deska jest cienka+ "dziurawa"pianka.
Ogladałem, i moim zdaniem "dziurki" czyli otwory powinny być zdecydowanie większe, i myśle o samodzielny rozwiazaniu przekazania ciepła z wylewki do "pomieszczenia mieszkalnego".

jack_2000
23-12-2007, 22:48
Nie miałem doświadczeń, "Komfort" to sprzedaje.
Podobno działa, deska jest cienka+ "dziurawa"pianka.
Ogladałem, i moim zdaniem "dziurki" czyli otwory powinny być zdecydowanie większe, i myśle o samodzielny rozwiazaniu przekazania ciepła z wylewki do "pomieszczenia mieszkalnego".

myślisz o przyklejeniu paneli do podłoża? tez się nad tym zastanawiam, ale cena kleju powala na kolana UZIN.

Krzysztofik
23-12-2007, 23:20
Nie miałem doświadczeń, "Komfort" to sprzedaje.
Podobno działa, deska jest cienka+ "dziurawa"pianka.
Ogladałem, i moim zdaniem "dziurki" czyli otwory powinny być zdecydowanie większe, i myśle o samodzielny rozwiazaniu przekazania ciepła z wylewki do "pomieszczenia mieszkalnego".

myślisz o przyklejeniu paneli do podłoża? tez się nad tym zastanawiam, ale cena kleju powala na kolana UZIN.
To rozwiązanie odpada.
Bedzie slychać przy chodzeniu.

Darek Rz
24-12-2007, 10:16
Witam

Daj tekturę falistą . To najtańsze rozwiązanie i najlepsze ( oczywiście poza przyklejaniem). Zadnych zauważalnych strat ciepła nie będzie -to bajki teoretyków .
pozdrawiam

Heath
24-12-2007, 10:45
w katalogu komfortu jest też papier podkładowy kahrsa - 10 zł/m2 :D :o

jack_2000
25-12-2007, 10:53
znalazłem piankę z dziurkami na ogrzewanie podłogowe. Co o tym myślicie?

IZO-FLOOR THERMO
Izo-Floor Thermo to specjalistyczny podkład nad ogrzewanie podłogowe wykonany z XPS. Dzięki zastosowaniu systemu rowków i otworów, grubości 1,6 mm oraz podwyższonej gęstości gwarantuje wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, zachowując jednocześnie wszystkie zalety, jakie oferuje ekstrudowany polistyren.

Zastosowanie:

Podkład przeznaczony jest pod podłogi pływające, w pomieszczeniach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe. Polecany do deski trójwarstwowej.


Dane materiałowe
Materiał polistyren ekstrudowany (XPS)
Gęstość 67kg/m3
Grubość 1,6mm
Waga 0,108kg/m2
Pozostałe dane Nad ogrzewanie podłogowe

http://www.arbiton.com/uimages/produkty/izofloor/thermo/rolka5.jpg

jack_2000
25-12-2007, 10:55
pozostałe parametry tej pianki:
Parametry techniczne
Trwałośc podłogi

Odporność na obciążenia

9t/m2

Niweluje nierówności w podłożu

1,0mm

Niska nasiąkliwość wodą

0,08%

Komfort użytkowania
Izolacja akustyczna

x=6 sone
y=20dB

Izolacja termiczna

l=0,025 W/mK
r=0,06 m2K/W

Nie wiem czy to dobry pomysł? Myślę o piance 1,6mm

Jurek_Z
25-12-2007, 22:11
A co sądzicie o płytach podpodłogowych EKO z Barlinka?

jack_2000
26-12-2007, 21:38
NAPISZ COŚ WIĘCEJ O TYCH PŁYTACH - Z JAKIEGO MATERIAŁU?

Jurek_Z
30-12-2007, 10:18
NAPISZ COŚ WIĘCEJ O TYCH PŁYTACH - Z JAKIEGO MATERIAŁU?
stopień izolacji akustycznej do 26 dB(A),
izolacyjność cieplna - 0,04 W/m °K,
niwelują nierówności do 4 mm,
Zrobione są z drewna topolowego podobno bez szkodliwych domieszek,

jack_2000
30-12-2007, 23:09
pianka z dziurkami ma jednak 2 razy mmniejszą izolacyjność - czy ktoś zna ten produkt?

frykow
30-12-2007, 23:40
pianka z dziurkami ma jednak 2 razy mmniejszą izolacyjność - czy ktoś zna ten produkt?

Nie dwa razy, bo grubości inne:

Eko barlinek - 0,04W/mk : 0,4cm = 10W/m2k

Pianka - 0,025W/mk : 0,16cm = 15.6W/m2k

Jurek_Z
30-12-2007, 23:48
pianka z dziurkami ma jednak 2 razy mmniejszą izolacyjność - czy ktoś zna ten produkt?
hmm .... a te dziury jak działają? Jest w nich powietrze, które jest lepszym izolatorem niż .... itp. A ta izolacyjność jest mierzona dla pianki, czy średnia dla materiału i dziur?

jack_2000
03-01-2008, 00:18
odświeżam wątek bo dalej nie wiem co dac pod panele mając ogrzewanie podłogowe. Przyklejenie nie wchodzi w rachubę- strasznie drogi jest klej.

Jurek_Z
03-01-2008, 10:21
Ja się zdecydowałem na płyty podpodłogowe EKO z Barlinka. Trochę drogie - 45zł paczka 7m2. Jak się będą sprawować będę wiedział w marcu. Przekonała mnie dość wysoka izolacja akustyczna. A co do właściwości cieplnych to do ogrzania pomieszczenia jest potrzebna taka sama ilość ciepła, niezależnie od stopnia izolacji podłogi. Mam niezależne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach więc z utrzymaniem temperatury nie powinno być problemu. Co prawda rzez podłogę z większą izolacją będzie płynąć więcej wody ale za to będzie miała na powrocie wyższą temperaturę. Nieco obniży to sprawność instalacji.

frykow
03-01-2008, 10:39
A co do właściwości cieplnych to do ogrzania pomieszczenia jest potrzebna taka sama ilość ciepła, niezależnie od stopnia izolacji podłogi.
Nie jestem przekonany, do tej tezy. Czym lepsza izolacja podłogi, tym więcej ciepła oddajesz w grunt. Pytanie oczywiście, jaką masz izolację pod podłogą, bo jeżeli jest to np. 20cm styropianiu to i tak jego izolacyjność jest wielokrotnie większa.

I jeszcze sam ze sobą podyskutuję - ciepło unosi się do góry, więc?

Jurek_Z
03-01-2008, 11:55
Nie jestem przekonany, do tej tezy. Czym lepsza izolacja podłogi, tym więcej ciepła oddajesz w grunt. Pytanie oczywiście, jaką masz izolację pod podłogą, bo jeżeli jest to np. 20cm styropianiu to i tak jego izolacyjność jest wielokrotnie większa.
Styropian 2 x 5 cm + 3 cm z folią alu do podłogówki. Co prawda nie jest to 20 cm ale i tak wielokrotnie więcej.


I jeszcze sam ze sobą podyskutuję - ciepło unosi się do góry, więc?
Niestety to nie jest prawdą. Ciepło płynie po linii najmniejszego oporu (jak wszystko w przyrodzie np prąd i woda) tylko człowiek jest taki durny, że sam sobie ciągle stwarza jakieś przeszkody :evil: .
Teoria o unoszeniu się ciepła do góry jest związana z konwekcją, a to chodzi głównie o to, że gazy i ciecze o wyższej temp mają niższą gęstość i przemieszczają się do góry (nie sprawdza się w wodzie w temp od 0'C do bodajże 4'C :D )