PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór ogrzewania|zdążyć przed zimą



saintmax
03-09-2008, 12:16
Za kilka dni ruszam z budowa garażu z kotłownią. W domu mam rozprowadzoną instalację c.o. z grzejnikami, pozostaje wybór pieca i wpięcie go do układu.

Dom o pow. 110m2 bez ocieplenia - porotherm 36cm+tynk, poddasze 20cm wełna mineralna + 15cm styropian. W tym roku dodam jeszcze pod sam dach między krokwie 20cm styropianu. Okna 3-komorowe plastik - rozmieszczone zgodnie z zasadą na południe większe i więcej na pólnoc wcale lub malutkie.

Zastanawiam się nad kotłem na pellet+eko-groszek+zrębki (konkretnie granpal z polimetu). Jaką moc kotła dobrać do pow. domu? Czy to właściwy wybór? Wszelkie PC nie wchodzą w grę bo zasoby $ nikłe.
Jak wyglądają koszty roczne ogrzania takiego domu z piecem na pellet/eko-groszek ??
Do tej pory grzanie kominkiem(bez płaszcza) kosztowało mnie 2200-2400zł za sezon (mankament nie ogrzewana łazienka, klatka schodowa, słabo kuchnia - nie mam rozprowadzenia w tych pomieszczeniach ze względu na rozmieszczenie komina).

P.S.
Oferta na pellet jaką dziś dostałem to 600zł/t. Nie wiem ile w tej chwili kosztuje eko-groszek pakowany w worki na palecie - tak żebym go mógł trzymać w garażu lub na zew. w jakiejś "zorganizowanej" formi (mała działka, brak piwnicy)

eko-eko
01-10-2008, 20:57
Jeśli kocioł na pellet to polecałbym na pellet a nie na wszystko. Im bardziej kocioł jest na wszystko, tym bardziej jest na nic. Zdecydowanie odradzam ekogroszek (brud i żużel).
Pellet z Barlinka jest obecnie po 695 zł za tonę z dostawą. Można kupić taniej, ale czy jakość będzie przyzwoita i stała?