PDA

Zobacz pełną wersję : budowanie domu niezgodnie z planem zagospodawania



p_i_o_t_r
03-09-2008, 19:06
Witam,

w planie zagospodarowania w mojej okolicy jest zakaz używania paliwa stałego do ogrzewania domu ("...plan wyklucza stosowanie pieców opalanych paliwem stałym , zakaz nie dotyczy kominków..." wcześniej wymienione jest czym można: gazy, olej, energia elektryczna).

Mam sąsiada, który juz zamontował piec na drewni, węgiel i wszystko co mu w ręce wpadnie. jak pali to wygląda to jakby palił tam opony...

na nieszczęscie w swoim domu mam wentylację mechaniczną i obawiam się że jak te syfy będzie palił w piecu (sąsiad z uwagi na "swoje zajęcie" ma dostęp na bieżaco do śmieci typu kartony folie po opakowaniach, itp) to będzie podtruwał okolicę i część tego przy odpowiednim wietrze dotrzre do mojego domu.

czy można jakoś z tym walczyć i zakazać podtruwania sąsiadów, podpierając się zakazem w planie zagospodarowania (co musiało by się wiązać ze zmianą pieca przez sąsiada).
czy aby nie sprowadzi się do tego (znając nasze przepisy), że zrobię sobie wroga, sąsiad w najpelszym razie zapłaci X złotych kary i na złość mi będzie palił w piecu "opony")

czy ktos miał może podobne przypadki?

Piotr

groomek
03-09-2008, 19:28
Jedno ważne pytanie:
czy sąsiad pobudował się przed czy po zatwierdzeniu MPZP ?
Jeśli przed to nic mu nie zrobisz poza nasyłaniem ochrony śrdowiska.

Jeśli jednak po to zgłoś temat do nadzoru budowlanego, koniecznie
inaczej nie dasz rady

oczywiście sąsiad może się dowiedzieć że to ty

nie ma takiej instytucji która zalegalizowałaby coś niezgodnego z planem i uciążliwego dla otoczenia.
dlateog nadzur wyda nakaz doprowadzenia instalacji do tego zaznaczonego w planie

p_i_o_t_r
03-09-2008, 19:55
sąsiad jeszcze nie zakończył budowy, plan zagospodarownania na pewno był załącznikiem do pozwolenia na budowę.

czy aby zadziałało musiałbym poinformować inspektorów przed "odbiorem budynku" czy nie ma to znaczenia

oskar0259
03-09-2008, 20:13
W tej sprawie ważne jest kiedy sąsiad otrzymał pozwolenie na budowę:
a) przed uchwaleniem obecnego MPZP z zakazem, czy
b) po uchwaleniu obecnego planu?
Jeśli a), to niezależnie kiedy skończy (nawet za kilka lat), będzie mógł mieć swój "wszystkospalający" piec.

Killer_su
08-09-2008, 13:57
W tej sprawie ważne jest kiedy sąsiad otrzymał pozwolenie na budowę:
a) przed uchwaleniem obecnego MPZP z zakazem, czy
b) po uchwaleniu obecnego planu?
Jeśli a), to niezależnie kiedy skończy (nawet za kilka lat), będzie mógł mieć swój "wszystkospalający" piec.
A skąd taki pomysł? Jakaś podstawa prawna?
Jeżeli dom nie odebrany to nie powinien przejść odbioru jeżeli ogrzewanie nie jest zgodne z prawem lokalnym.

sSiwy12
08-09-2008, 17:10
A skąd taki pomysł? Jakaś podstawa prawna?
Jeżeli dom nie odebrany to nie powinien przejść odbioru jeżeli ogrzewanie nie jest zgodne z prawem lokalnym.

Ustawa o planowaniu .... Art.65.1.2 i Art.65.2. - miłej lektury :lol:

HenoK
09-09-2008, 07:35
w planie zagospodarowania w mojej okolicy jest zakaz używania paliwa stałego do ogrzewania domu ("...plan wyklucza stosowanie pieców opalanych paliwem stałym , zakaz nie dotyczy kominków..." wcześniej wymienione jest czym można: gazy, olej, energia elektryczna).
Chciałbym tylko wyjaśnić, że piec na paliwo stałe, to nie to samo co kocioł na paliwo stałe.
W plan wyklucza stosowanie pieców opalanych paliwem stałym, natomiast w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) jest zapis :

§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.
Zgodnie z tym sąsiad zapewne wybudował kotłownię na paliwo stałe, a nie piec na paliwo stałe. Co więcej kotłownia ta ma pewnie certyfikat ekologiczny.
Jedyne co pozostaje to udowodnienie sąsiadowi, że używa kotłowni niezgodnie z przeznaczeniem, spalając np. tworzywa sztuczne.

p_i_o_t_r
10-09-2008, 22:06
przytoczę kompletny zapis, czy na prawdę można mieć kocioł/piec na paliwo stałe w myśl takiego zapisu?

"...zaopatrzenie w ciepło - z indywidualnych źródeł wykorzystujących gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, lub energię elektryczną; plan wyklucza stosowanie pieców opalanych paliwem stałym (zakaz nie dotyczy kominków)..."

Piotr

HenoK
11-09-2008, 06:37
przytoczę kompletny zapis, czy na prawdę można mieć kocioł/piec na paliwo stałe w myśl takiego zapisu?

"...zaopatrzenie w ciepło - z indywidualnych źródeł wykorzystujących gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, lub energię elektryczną; plan wyklucza stosowanie pieców opalanych paliwem stałym (zakaz nie dotyczy kominków)..."

PiotrTaki zapis pozwala na nadużycia. Np. zastosowanie kominka z płaszczem wodny + grzejniki elektryczne są wg niego dopuszczalne, chociaż mogą bardziej zanieczyszczać środowisko niż wysokosprawny kocioł na pellety czy ekogroszek. Wyraźnie wykluczone są tylko piece na paliwo stałe, czyli np. piece kaflowe. I znowu : kominek jest dozwolony, ale "koza" już nie ?
A co zrobisz jak ktoś kominek z płaszczem wodnym postawi sobie w kotłowni i będzie w nim palił węglem i śmieciami ? :lol: .
Tak to jest jak laicy biorą się za tworzenie prawa miejscowego ...

Killer_su
29-09-2008, 11:56
Noooo..... Cieeeekaweeee......

Ja mam zapis:
zaopatrzenie w ciepło, na cele ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody przewiduje się z indywidualnych źródeł wykorzystujących gaz przewodowy i bezprzewodowy, olej niskosiarkowy lub energię elektryczną. Plan wyklucza stosowanie pieców opalanych paliwem stałym,


Zatem skoro jest jak mówi Henok to kociołek mogę mieć nawet na czysty żywy węgiel! :P

Killer_su
29-09-2008, 11:59
A jest gdzieś jakaś definicja co to jest piec a co to kocioł?

HenoK
29-09-2008, 12:23
A jest gdzieś jakaś definicja co to jest piec a co to kocioł?Tu możesz poczytać dywagacje na ten temat:
http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=309 :).

Killer_su
29-09-2008, 14:33
Chodziło mi o bardziej prawniczą definicję...
Ale i tak dzięki!

sSiwy12
29-09-2008, 15:06
Wydaje się, że wszystko jest jasne i nie potrzeba interpretacji, ani definicji. Wystarczy dokładnie wczytać się w cytowany już wcześniej przepis z Rozporzadzenia.......
§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.
2. Dopuszcza się stosowanie pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe w budynkach o wysokości do 3 kondygnacji nadziemnych włącznie, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego…………………


Pamiętać należy, że piec może być opalany również gazem, olejem (naftą), oraz być piecem (piecykiem) elektrycznym.
Biorąc to pod uwagę zapis staje się i czytelny i jednoznaczny.

HenoK
29-09-2008, 16:41
Wydaje się, że wszystko jest jasne i nie potrzeba interpretacji, ani definicji. Wystarczy dokładnie wczytać się w cytowany już wcześniej przepis z Rozporzadzenia.......
§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.
2. Dopuszcza się stosowanie pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe w budynkach o wysokości do 3 kondygnacji nadziemnych włącznie, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego…………………


Pamiętać należy, że piec może być opalany również gazem, olejem (naftą), oraz być piecem (piecykiem) elektrycznym.
Biorąc to pod uwagę zapis staje się i czytelny i jednoznaczny.
Nie wiem w jaki sposób ten zapis jest dla ciebie jednoznaczny?
Jeżeli w przepisie spośród urządzeń grzewczych wyraźnie wyklucza się piece, trzony kuchenne i kominki, to zostają inne urządzenia, np. kotły, co do których stosowania ustawodawca nie ma zastrzeżeń, a wręcz przeciwnie, nakłada obowiązek ich instalacji.
W świetle tego przepisu (ust. 2), o ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zabrania stosowania kotłów, to są one dozwolone do stosowania.

Jeśli chodzi o inną interpretację prawną, to myślę, że można się oprzeć na klasyfikacji wyrobów, np. CPV : http://klasyfikacje.tejo.pl/index.php?szukaj=cpv
W niej wyraźnie odróżnia się piece grzewcze od kotłów grzewczych :).

beton44
29-09-2008, 19:22
Noooo..... Cieeeekaweeee......

Ja mam zapis:
zaopatrzenie w ciepło, na cele ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody przewiduje się z indywidualnych źródeł wykorzystujących gaz przewodowy i bezprzewodowy, olej niskosiarkowy lub energię elektryczną. Plan wyklucza stosowanie pieców opalanych paliwem stałym,


Zatem skoro jest jak mówi Henok to kociołek mogę mieć nawet na czysty żywy węgiel! :P

no cóż ale nie ma tego kotła w przewidywanych "indywidualnych źródłach"

sSiwy12
29-09-2008, 19:56
Heniu, zabrania stosowania pieców nie kotłów.
Zapis (w tłumaczeniu na "prosty" język) brzmi w omawianym przypadku: mimo, że spełniasz warunki bo budynek jest do 3 kondygnacji, MPZP zabrania stosowania pieców i trzonów kuchennych - bez względu na rodzaj opału,
Oraz nakaz stosowania do ogrzewania urządeń, które nie są "opalane" opałem stałym.
Najważniejszy jest zapis :"
zaopatrzenie w ciepło, na cele ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody przewiduje się z indywidualnych źródeł wykorzystujących gaz przewodowy i bezprzewodowy, olej niskosiarkowy lub energię elektryczną.

Jak by nie "kombinować" zabronione jest stosowanie opału stałego - w każdej postaci.

HenoK
30-09-2008, 06:32
Heniu, zabrania stosowania pieców nie kotłów.
Zapis (w tłumaczeniu na "prosty" język) brzmi w omawianym przypadku: mimo, że spełniasz warunki bo budynek jest do 3 kondygnacji, MPZP zabrania stosowania pieców i trzonów kuchennych - bez względu na rodzaj opału,
Oraz nakaz stosowania do ogrzewania urządeń, które nie są "opalane" opałem stałym.
Najważniejszy jest zapis :"
zaopatrzenie w ciepło, na cele ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody przewiduje się z indywidualnych źródeł wykorzystujących gaz przewodowy i bezprzewodowy, olej niskosiarkowy lub energię elektryczną.

Jak by nie "kombinować" zabronione jest stosowanie opału stałego - w każdej postaci.
W tym przypadku masz oczywiście rację.
Jednak w drugim, w którym jest zapis "zakaz nie dotyczy kominków" możliwa jest taka sytuacja : instalacja grzewcza elektryczna (dla zmylenia urzędników i ... sąsiadów) i grzanie prawie wyłącznie kominkiem z płaszczem wodnym (umieszczonym w salonie kominkowym, czytaj kotłowni :( ).

sSiwy12
30-09-2008, 08:15
Ale to juz zupełnie inna bajka :lol:

HenoK
30-09-2008, 08:39
Ale to juz zupełnie inna bajka :lol:
Tego typu "bajkom" mają zapobiec świadectwa energetyczne. Przy ich opracowaniu nie bedzie można uwzględniać kominka (nawet z płaszczem wodnym) jako podstawowego źródła ogrzewania. Zastąpienie kotła (lub pompy ciepła) ogrzewaniem elektrycznym automatycznie postawi taki dom w znacznie gorszym świetle (uzyska on gorszy wskaźnik EP).