PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana pieca gazowego w szeregowcu



pstaniszewski
04-09-2008, 20:47
Witam wszystkich.
Dwa lata temu nabyliśmy szeregowiec (10-letni) w którym był piec Beretta dwufunkcyjny 24KW z otwartą komorą. Jego czas już minął (ciągle się psuje) i chcwmy go zmienić. Przejrzałem sporo tematów z forum, rozmawiałem z instalatorami, nie chcę tez zbyt wilu przeróbek dlatego na placu boju zostały:
- piec dwufunckyjny z zasobnikiem warstwowym - Vaillant VUI 280-7 (cena z cennika 7.2k)
- piec dwufunkcyjny z zasobnikiem 120 l - Viessmann Vitopend 100W + podgrzewacz Vitocell 100w o pojemności 120 litrów (cena z cennika 7.2k)
- piec dwufunkcyjny z funkcją "ciepłego startu" - ciepła woda w ciągu 5 sekund z wymiennikiem przepływowym Vaillant AtmoTec VUW Plus 240-5 (cena z cennika 4.7k)
Szeregowiec 130m2 w parterze, kuchnia oddalona o 10m od kotłowni (ale jest zmywarka więc i używanie ciepłej wody nie jest zbyt częste), 1 łazienka ok 3-4m. W łazience jest zarówno prysznic jak i wanna + 2 umywalki. Nieługo 4 osoby (2 w drodze ;) ) będa zamieszkiwać. Uzywając Beretty do szału nas doprowadzało dosyć długie oczekiwanie na ciepłą wodę (wchodzac pod prysznic trzeba było najpierw odpuścić wode z jakąś 1 minutę i dopiero potem leciała ciepła). I to chcemy wyeleminować - o kuchni nie wspomnę bo tam to ładne kilka minut trze ba było czekac - ale tutaj nie mamy specjalnie szansy na poprawę.
Podsumowując dla podanych wyżej warunków szukamy najlepszego pieca (stosunek cena/jakość), który spełni nasze oczekiwania (ciepła woda w rozsądnym krótkim czasie).
Czy może ktoś mi pomóc i doradzić ewentualnie zaproponować inne piece?

Barbossa
04-09-2008, 20:53
to Ci cyrkulacja potrzebna, zmiana pieca raczej nie przyśpiesza dostawy ciepłej wody do ujęcia

pstaniszewski
04-09-2008, 20:58
no ale w tym jest problem bo nie zamierzam kuć a cyrkulacja to jak rozumiem to 3 rura. Dlatego też chciałbym poprawić szybkość otrzymania ciepłej wody w łazience (kuchnię zostawię w spokoju) i stad pytanie czy lepsze do tego będzie rozwiazanie z zasobnikiem warstwowym czy też to Viessmana z zasobnikiem 120 l?

Barbossa
04-09-2008, 21:13
no to podgrzewacz przepływowy w łazience

pstaniszewski
04-09-2008, 21:26
a dlaczego to co zaproponowałem powyżej nie poprawi mojego komfortu? naprawdę nie będzie trochę szybciej dostarczana ta ciepła woda?

Barbossa
04-09-2008, 21:31
wodę zagrzejesz może szybciej, ale w okolicach "pieca", czyli ew. w zbiorniku
ta woda musi pokonać tą samą trasę co poprzednio, więc tu leży problem
jak możesz zaizoluj rurki cw, ale to półśrodek - o szybkości dostawy cw w Twoim przypadku decyduje brak cyrkulacji,
powinieneś się zastanowić, czy bardziej efektywny przypadkiem nie będzie podgrzewacz przepływowy w łazience
kwestia obciążenia poboru

pstaniszewski
04-09-2008, 21:35
to nie pocieszyłeś mnie zbytnio :(
ale pomijając to i tak muszę wymienić bo tamten jużprzestaje działać. Co byś w takim razie polecił z tej mojej propozycji i dlaczego?

Barbossa
04-09-2008, 21:39
a to pytanie już do instalatorów,
na sprzęcie się nie znam

pstaniszewski
05-09-2008, 14:54
Ok. Dzięki za odpowiedż, czekam w takim razie na info od innych z propozycjami i ocenami kotłów.

NOTO
05-09-2008, 15:03
Ja bym kupił tanu piec. Droższy da ci ciepłą wodę o 5 sek wcześniej (o ile da :))
Cyrkulacja nie musi być zrobiona do samego końca, tzn że może odchodzić od połowy długoścui rury do łazienki ... to spowoduje że ciepła wodę będziesz miał 2 razy szybciej czyli 30 sek zamiast 60 sek (przy słabym piecy po 35 sek).

Może warto zmienić lokalizację pieca ? (dociągając gaz) do kuchni która jest obok łazienki ... tak sobie myślę.

pstaniszewski
05-09-2008, 15:17
Niestety na zmianę miejsca kotła nie ma szans. Tak jak rozplanowany dom. Dlatego się właśnie zastanawiam czy róznica 3 tys. zł da mi różnicę na dopływie ciepłej wody i spalaniu gazu w porownaniu do starego pieca. Bo wydanie kilkutysiecy i nadal ma byc to samo albo gorzej - no to raczej średni biznes

nom
05-09-2008, 19:45
Nieługo 4 osoby (2 w drodze ;) ) będa zamieszkiwać.
Czy może ktoś mi pomóc i doradzić ewentualnie zaproponować inne piece?

Znaczy bliźniaki w drodze? :-)
No to moje gratulacje.
Co do kotła to ja mam vitopenda 100 + zasobnik 120l i dałem 3 lata temu 4500zł brutto, nie wiem dlaczego teraz kosztuje 7200zł jak ceny maleją a ten kociołek nie jest najnowszą konstrukcją?

U mnie spisuje się bardzo dobrze, zero usterek, ciepła wodę mam natychmiast, ale mam cyrkulację, a i kociołek mam jednofunkcyjny.

Widziałem gdzieś promocję na De Ditrich jednofunkcyjny kondensat + zasobnik na 100l wody za 5600zł brutto, tylko, że w komin powinieneś wstawić drugą mniejszą rurę, albo doprowadzić z zewnątrz powietrze do spalania.

elais
05-09-2008, 20:09
ja właśnie nie dawno nabyłam też Vitopenda 100 +120 litrowy zasobnik, zapłaciłam ok. 4,5 tys. już z oryginalnym reguratorem. Będzie sie montował za około tydzień, mam nadzieję, że sie będzie dobrze sprawował

pstaniszewski
05-09-2008, 21:06
Nom - trafiłeś ;), dzięki za gratulacje
Co do Viessmana Vitopenda to faktycznie trochę i sie pomyliło bo piec to zaproponowano mi po 4.9k ale plus materiały i montaz to razem wychodzi 7.1k drogo;(
Przy okazji czy to jest normalna cena żeby za dmeontaz starego kotła i montaż nowego żądać 1-1.5k? Mi się wydaje, że to jest strasznie drogo - ale już dwie oferty dostałem z podoną kwotą za montaż. Czy nie chcą mnie przypadkiem naciągnąć? Piec myślę, że jestem w stanie wyrwać trochę taniej jakieś 4.5k. Czyli ogólnie to jeseś z niego zadowolony tak? Kondensatu to za bardzo nie chcę bo jendka jest trochę droższy i nie chcę miec kolejnego przerabiania i grzebania.

nom
07-09-2008, 15:08
Czyli ogólnie to jeseś z niego zadowolony tak? Kondensatu to za bardzo nie chcę bo jendka jest trochę droższy i nie chcę miec kolejnego przerabiania i grzebania.

Co to vitopenda to jest to dość stara, ale sprawdzona konstrukcja. Sprawność średnioroczna to 74% co dla kotłów tradycyjnych nie jest rewelacyjnym osiągnięciem, bo są kotły co mają 81% (turbo), dla porównania najlepsze kondensaty mają 91%.
Ja mam 120l zbiornik, dla 2 osób to trochę za dużo, starta dzienna to ok. 0,75m3 gazu na utrzymanie temp., ale ja mam kocioł i zbiornik w piwnicy, gdzie jest chłodniej. Mam go 3 lata, przegląd robiłem tylko po roku, teraz już nie robię. Na początku trochę z nim eksperymentowałem, dokumentacja jest bardzo dobra, nie spotkałem się z taką dokumentacją np. do Vailanta.
Aha dobrze jest dokupić taką grupę instalacyjną (dodatkowy śrubunek do montażu, nie było w kompleciei), chyba 400zł dodatkowo kosztuje, ale mi podłączali instalatorzy bez tego i źle zamocowali rurę i w zimie przy -26*C wyleciała woda z instalacji CO. Wina oczywiście jest instalatorów, ale jak jest ta dodatkowa grupa to mniejsze ryzyko błędu. :-)

Ja bym poszukał czegoś w promocji z małym zbiornikiem warstwowym tak na 60-80l, teraz jest bardzo duży wybór. :-)

jprzedworski
07-09-2008, 16:01
Po co zasobnik 120l przy jednej łazience i 2-4 osobach? Piec gazowy grzeje szybko, wystarczy dużo mniejszy.

nom
07-09-2008, 19:03
Też uważam, że 120l to za dużo, 40-60l w sam raz. :-)

pstaniszewski
07-09-2008, 20:03
A co powiecie o Saniuer Duval Isotwin C25 z zasobnikiem warstwowym 42l? Brzmi dosyć ciekawie ale strasznie mało ludzi na forum ma ten piec - albo nie chce pisać ;(

nom
07-09-2008, 20:13
Sąsiad ma taki w szeregówce i nie słyszałem, żeby narzekał. :-)

pstaniszewski
07-09-2008, 20:21
no to dobrze ;)
bo z opisu to mi się podoba, jest trochę tańszy niż Vaillant 280-7 a ma tez niższą moc minimalną (8.4 vs. 10.7 Vaillanta) co mi też odpowiada bo podejrzewam, że raczej jeśli chodzi o ogrzewanie to zapotrzebowanie jest bliżej 8 niż 10. Tylko nigdzie nie moge znalezc serwisantow bo strona wwww cos im nie chodzi (albo ja jestem jakis blondyn i nie potrafie sobie poradzic) ;)

nom
07-09-2008, 21:03
mam kumpla serwisanta kotłów i wiem, że takie też serwisuje to go popytam o tą markę.

pstaniszewski
07-09-2008, 21:04
będę wdzieczny za takie info. Sezon grzewczy się zbliża powoli więc czas najwyższy u mnie podjąć decyzję. Dzięki z góry i czekam na info

NOTO
08-09-2008, 13:28
Jak masz gaz w kuchni to rozważ tam przeniesienie pieca.

A czemu nie taki za 1750 zł ?

Nike Star 23 kW i Eolo Star 23 kW to nowoczesne kotły gazowe służące do ogrzewania pomieszczeń i produkcji ciepłej wody użytkowej. Wyposażone zostały w mikroprocesorowy system sterowania i regulacji pozwalający na dokładniejszą kontrolę parametrów pracy oraz cyfrowy wyświetlacz o zmiennej barwie ułatwiający komunikację z użytkownikiem.

Cechy charakterystyczne kotłów Star 23 kW:

* mikroprocesorowa płyta sterująca z cyfrowym wyświetlaczem
* wymiennik podwójny, pozwalający na szybkie dostarczanie ciepłej wody dzięki ogrzewaniu bezpośredniemu
* system autodiagnostyki
* funkcja regulacji czasowej mocy palnika
* dwie niezależne sondy obiegu c.o. i c.w.u.
* system przeciwzamarzaniowy kotła
* system antyblokady pompy
* funkcja wybiegu pompy
* funkcja przewietrzania komory spalania po zakończonej pracy1
* zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, przed nadmiernym wzrostem temperatury, przed zanikiem ciągu kominowego
* by-pass automatyczny
* naczynie ekspansyjne 6l, zawór bezpieczeństwa 3 bar, manometr kotła
* możliwość podłączenia cyfrowego sterownika pokojowego lub termostatu pokojowego

Kotły Nike / Eolo Star są przystosowane do pracy z następującymi rodzajami gazów: E (GZ-50), Lw(GZ-41,5), Ls(GZ-35) i propan techniczny P.
1tyko zamknięta komora - EOLO
Parametry:
moc cieplna 23kw
pobor mocy 65W
przylacze kominowe tak
rodzaj paliwa GZ50- GZ35- GZ41,5
wymiary 780x450x250
zastosowanie kocioł dwufunkcyjny

pstaniszewski
11-09-2008, 21:40
No właśnie czemu nie taki? A jak się ma on np. do Vaillanta VUW Plus 280-5, ktory ma np. cos takiego jak szybki srtart ciepłej wody. Bajer to czy faktycznie może to działać?

NOTO
12-09-2008, 10:16
No właśnie czemu nie taki? A jak się ma on np. do Vaillanta VUW Plus 280-5, ktory ma np. cos takiego jak szybki srtart ciepłej wody. Bajer to czy faktycznie może to działać?
Dla mnie bajer ... szególnie gdy skraca to czas z 30 s do 27s.