PDA

Zobacz pełną wersję : lepiej darować , czy sprzedać!!



fred211979
05-09-2008, 08:35
Witam Was !!!
Moje pytanie dotyczy tematu działka, darowizna, czy sprzedaż.. co szybciej i co taniej .. do rzeczy..
Moi rodzice są właścicielami działki, którą chcą mi podarować. koło 3000mk.
w niedalekiej przyszłości, po tym jak te 3hbęda moje, chcę to podzielić na 3x1000mk. jedna z nich chce zachować dla siebie, ale pozostałe szybko sprzedać dalej.
Pytanie moje.
Czy lepiej, żeby mi to rodzice darowali (brak podatku od darowizny)... i z braku opłacalności trzymał to przez kolejne 5 lat, bo podatek przed upływem 5 lat kolo 40%, gdybym chciał darowiznę dalej sprzedać. Czy lepiej odkupić to od rodziców, za marne pieniądze, płacąc tylko notariusza i podatek(nie wiem właśnie jaki procent przy zakupie nieruchomości, może ktoś podpowie).plusem będę mogł szybciej sprzedać-mniej oddając państwu.
Proszę o rady i podanie stawek podatkowych w/w przykładach.. mogłem sie pomylić.
Proszę podpowiedzieć co lepiej zrobić, co taniej, a co szybciej.
Proszę po podanie kosztów jak te dwie sytuację będą kosztowały.!!!
Priorytetem dla mnie będzie szybka sprzedaż pozostałych dwóch działek, żeby mieć kasę na budowę domu na tej jednej działce.
Serdecznie dziękuję z góry!!!!!!!!!!!!!!

Trociu
05-09-2008, 10:44
Jak kupisz od rodziców za małą cenę, to możecie zostać oskarżeni o zaniżenie wartości nieruchomości a co za tym idzie zaniżenie podatku od czynności cywilno-prawnych.

Bo musisz pamiętać, że w przypadku kupna, będzie trzeba pokryć PCC - podatek od czynności cywilnoprawnych.

Trociu
05-09-2008, 10:45
Sprawdź najpierw czy będziesz mógł wytyczyć te 3 działki po 1000m2. Ograniczeniem może być plan zagospodarowania przestrzennego, który może określić na przykład minimalną wielkość na 1200 i już jest problem.
Dodatkowo czy będzie dojazd do wszystkich 3 działek.

Trociu
05-09-2008, 10:46
I kolejne pytanie - czy potrzebujesz pieniądze ze sprzedaży działek na już czy możesz poczekać te 5 lat.

Sprawdź również, czy nie ma możliwości niepłacenia tego podatku, gdy pieniądze ze sprzedaży darowanych gruntów przeznaczysz na budowę domu.

Trociu
05-09-2008, 10:47
I na koniec.
Czy nie możecie zrobić podziału teraz. Rodzice przekażą Tobie jedną działkę i pieniądze pozyskane ze sprzedaży 2 pozostałych.