PDA

Zobacz pełną wersję : czy mozna dac parkiet na ogrzewanie podlogowe



09-10-2003, 21:47
Zastanawiam sie czy parkiet wytrzyma i jak dlugo te zmiany temperatury i wilgoci a nie chce terakoty ze wzgledu na to ze w lecie bedzie zimno w nogi
pozdrawiam :P

09-10-2003, 22:26
Nie. Tylko specjalnie do ogrzewania podlogowego przeznaczone panele.

09-10-2003, 22:57
obecnie tylko teoretycznie, ale sporo się naczytałem :

parkiet to nienajlepszy pomysł na podłogówkę, ale możliwy do zrealizowania jeśli chcesz.

Przy wykonaniu musi być ; świetnie wykonana i wysuszona płyta grzewcza, w najlepszym gatunku parkiet ( suchy i dobrze położony),

podłogówka ; średnio rurki grzewcze 2x gęściej ze względu na izolacyjność parkietu, niż przy terakocie, duża praca parkietu ze względu na temperaturę podłogówki i mniejsze oddawanie ciepła do pomieszczenia.

A ciepła terakota też jest możliwa w lecie przy temp. w pomieszczeniu 20C-25C, wystarczy, utrzymywać w podłogówce ok. 21-22C, aby podłoga miała taką temp., nie jest to ciepła podłoga, ale nie jest też zimna, na lato w sam raz. Daje to ok. 3W/m^2 podłogówki.
Czyli np. 100m^2 podłogówki masz teoretycznie dodatkowo 300W ogrzewania w lato. Według moich symulacji, takie ogrzewanie rekompensuje straty w dół ( podłoga na gruncie ) a podłoga przyjmuje temp. otoczenia nie ogrzewając go.

U nas będą panele.
A powyższe liczby przyjmij bardzo orientacyjnie, dotyczą bowiem mojego budynku i mogą być różne w Twoim przypadku. Ale rząd wielkości oddają.

P.S.

09-10-2003, 23:07
... a i nie wiem jak ten parkiet będzie pracował np. po 10 latach ?
tego pewnie nikt Ci nie powie, tego w materiałach nie znalazłem.
Natomiast znalazłem, ŻE MOŻNA !
Rozmaiałem też z fachowcami od parkietów, mówili, że się nie podejmują bo nie dadzą gwarancji, Podjęła się jedna firma od schodów i parkietów i cuś tam jeszcze mieli, ale zrezygnowałem z parkietu już na etapie poszukiwań technologii.

Za drogo i zbyt niepewnie.

są nawet odpowiednie wykresy co do rozkładu temp. itp.
np. w materiałach Hepwortha - na pewno! Nie pamiętam czy w materiałach Kissana mają napisane drewno, czy parkiet czy jakoś tak ?

Powyższy post to mój.
Cz.

Adal
10-10-2003, 02:31
Widziałem taki parkiet u klienta. Położony 1,5 roku temu, więc jeden sezon grzewczy ma za sobą. Podłogówka ułożona z miedzi współpracuje z pompą ciepła. Klient wypowiada się bardzo pozytywnie. Parkiet jakiś specjalny podobno.

HenoK
10-10-2003, 06:10
Zastanawiam sie czy parkiet wytrzyma i jak dlugo te zmiany temperatury i wilgoci a nie chce terakoty ze wzgledu na to ze w lecie bedzie zimno w nogi
pozdrawiam :P
Bardzo dużo zależy od zapotrzbowania budynku na ciepło.
Im mniejsze straty ciepłą w budynku tym temperatura ogrzewania podłogowego może być mniejsza i tym samym ryzyko połozenia parkietu jest mniejsze. Patrz też wątek : dom superoszczędny (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16027&highlight=).