PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament - dylemat



renjul
06-09-2008, 21:49
Jesteśmy po kilku rozmowach z potencjalnymi wykonawcami, którzy mają przeróżne sugestie i mamy dylematy. Dom jest podpiwniczony. W projekcie mamy: ławy o szerokości 60 cm posadowione na łupku, zazbrojone w obrysie ścian fundamentowych 2#1,6 dołem i górą, strzemiona fi 8 co 20 cm. Ścinay fundamentowe z prohetrmu 29 cm + styropian 5 cm.
Byłabym wdzięczna za sugestie co mam sądzić o takich pomysłach:
1. Dać zbrojenie o mniejszej średnicy i wogóle mniej, bo pod taki mały dom (9x12) bez sensu i to wyrzucanie pieniędzy.
2.Zastąpić protherm bloczkami betonowymi bo taniej.
3. Dołożyć 5 cm styropianu.
4. Zastąpić protherm 29 cm, 25-ciu centymetrowym.
5. Wykorzystać duże głazy - otoczaki na spód wykopu.

Jesienią chcemy wylać ławy. Wykonawcy najchetniej podjęliby się calości od razu i znów mają pomysły:
1. Wybudować chociaż jedną ściane fundamentową, z tej strony gdzie wykop może się obsypać i trzeba będzie odgrzebywac je wiosną.
2. Wybudowac wszystkie , bo jedna będzie głupio wyglądać i nie robiąc płyty zrobić drenaż i obsypać fundamenty (gdzieś czytałam, że najpierw płyta, a później obsypywanie i się denerwuję czy nic się nie popsuje)

Bardzo proszę o rady, bo już nie wiem co o tym myśleć.

frupper
06-09-2008, 22:13
odpowiem krótko (bo już późno...):
ad.1 - nie polecam tego pomysłu - jeżeli konstrukcja jest tak policzona to później można gorzko żałować takich oszczędności
ad.2. kolejna wątpliwość - radziłbym dać do przeliczenia - te materiały mają zupełnie inny ciężar właściwy a co za tym idzie nacisk na cm2, inny współczynnik przenikania ciepła itd.
ad.3.nie widzę przeciwwskazań
ad.4. absolutny sprzeciw - patrz ad1,2
ad.5. głazy - gdzie ? w ławy, pod ławy? w obu przypadkach masakra...

(na tym etapie nie oszczędzamy i nie kombinujemy chyba ,że umiemy sobie policzyć i przeprojektować)
Pozdrawiam

asz
06-09-2008, 22:41
renjul
Masz kierbuda, czy figuranta? (to jest konkretne pytanie, absolutnie nie złośliwe)
Jaki poziom wód gruntowych, badania geotechniczne gruntu były?

jajmar
06-09-2008, 22:49
Ad1. To zbrojenie konstrukcyjne i raczej stosouje sie 12 skad masz 16 nie wiem, ale jak policzyłem to u ciebie na tym góra 200zł. Ciekawe czy tyle taniej wykonawaca policzy czy poprostu róznic e on zgarnie.
Ad2. Sciany fundamentowe masz z porotermu? Bloczki zdecydownie lepsze.
Ad3. Zbędny wydatek, no jeszcze zastaąpienie tej 5; ósemka może miec sens ekonomiczny.
Ad4. Nie wsadziłbym ŻADNEGO porocośtam pod ziemie. Nawet 44cm.
Ad5. Duże głazy to do ogródka.

Jak chcesz zaczynać jesienie to rób tak aby zrobić fundamenty na gotowo czyli ława, ściana i izlocaje na ścienie, potem zasypujesz środek i zewnątrz i wszystko zimuje.
Z tym że najpierw płyta później obsypywnie coś nie doczytałas albo pokreciłas pojecia. Zresztą Ty na 99,9 % żadnej płyty nie bedziesz miała a "chudziak". Ma on sie nijak do zasypywania fundamentu z zewnątrz.

Tomkii
07-09-2008, 05:10
Jak chcesz zaczynać jesienie to rób tak aby zrobić fundamenty na gotowo czyli ława, ściana i izlocaje na ścienie, potem zasypujesz środek i zewnątrz i wszystko zimuje.
Z tym że najpierw płyta później obsypywnie coś nie doczytałas albo pokreciłas pojecia. Zresztą Ty na 99,9 % żadnej płyty nie bedziesz miała a "chudziak". Ma on sie nijak do zasypywania fundamentu z zewnątrz.
Przecież jest napisane "dom podpiwniczony". Z tą płytą to pewnie chodzi o strop. Nie robił bym w tym roku. Przy domu podpiwniczonym nie wyciągniesz prac na tyle żeby ochronić grunt pod ławami przed przemarznięciem.

beton44
07-09-2008, 06:54
trochę mnie dziwi ten projektowy pustak porotherm na ściany piwnic,
czyli pod ziemię...

nawet bardzo dziwi :o
raczej pustaków to się nie powinno stosować w częściach podziemnych budynku...

tylko odlać beton monolit /zalecam/
ewentualnie jak wykonawca nie czuje się na siłach zrobić szalunku /uszanuj to/
to z BLOCZKÓW betonowych czy ostatecznie z cegły pełnej /choć jakoś tak ostatnimi czasami wydaje mi się że cegłę robią gorszą niż przed wojną czy za komuny...

ale teraz nowe czasy :-?

hmmmm.... otoczaki /duże głazy/ na dno wykopu??? może lepiej
ofiarę z wykonawcy rzucić pod ławę :P

A w ogóle jak chcecie "wylać same ławy" to nie wiem po co,
nie daj Boże będzie zima 3 miesiące mrozów i jeszcze coś z nimi zrobi,
jak już robić coś przed zimą to wykop, ławy, ściany, beton na podłogę piwnicy, strop nad piwnicą, izolacje, obsypać ziemią, pozatykać dziury w stropie i ew. okna piwnic,
i czekać na wiosnę...

jajmar
07-09-2008, 08:08
Przecież jest napisane "dom podpiwniczony".

Faktycznie, przeoczyłem ten fragment.

jaendrju
07-09-2008, 09:01
Tylko po co.Koszt wykonania duży, a pożytek mały.Co to masz za kierownika,że piwnice chce robić z porothermu.To materiał bardzo nasiąkliwy,a idealna izolacja podpiwniczenia jest trudno osiągalna.Podejrzewam,że masz dom na stoku i chcesz wykorzystać wysokość ścian fundmentowych.Wykonanie podpiwniczenia to wydatek rzedu 50.000 zł,a co dalej....Fritz to przeszłość.TO SE NE VRATI-ludzie podkablują.

renjul
07-09-2008, 22:12
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi po pierwsze :-)
Co do kierownika to i jedno i drugie, tzn. podpisze co trzeba jak to figurant i coś niecoś doradzi. Dom jest na stoku (nie wiem o co chodzi z tym Fritzem :roll: ) i piwnica aż się prosi, bo mielibysmy sporo zasypywania, oj sporo. W ogóle to obsypana będzie jedna z czterech ścian domu - reszta piwnic na powierzchni w większości lub całości. Chcemy zrobić ławy, izolacje, drenaż , jedną ścianę (tę która ma byc obsypana (bo jak się wykop zawali to nie szkodzi) i wylewkę z chudego betonu.
beton 44 - tak pierwotnie planowaliśmy - zrobić wszystko aż strop piwnicy, ale jest dużo ale. Nie chcemy brać kredytu przed zimą, a nasze wcześniejsze kalkulacje wzięły w łeb. Nie ma sensu w takim razie nic robić?
Martwi mnie ten protherm :-?

jajmar
07-09-2008, 22:20
pierwotnie planowaliśmy - zrobić wszystko aż strop piwnicy, ale jest dużo ale. Nie chcemy brać kredytu przed zimą, a nasze wcześniejsze kalkulacje wzięły w łeb. Nie ma sensu w takim razie nic robić?

Sens ma robienie do stanu zero albo nic. Zostanienie rozgrzebanych ław to loteria. Nie zasypiez przyjdzie duży mróz może podnieśc/wysadzić. Zasypiesz to potem trzeba odkopać, płacisz za zasypanie-odkopanie.




Martwi mnie ten protherm :-?
I słusznie. Skad taki pomysł?
Pod ziemie to beton najlepszy.

e-Mandzia
08-09-2008, 09:27
pierwotnie planowaliśmy - zrobić wszystko aż strop piwnicy, ale jest dużo ale. Nie chcemy brać kredytu przed zimą, a nasze wcześniejsze kalkulacje wzięły w łeb. Nie ma sensu w takim razie nic robić?

Sens ma robienie do stanu zero albo nic. Zostanienie rozgrzebanych ław to loteria. Nie zasypiez przyjdzie duży mróz może podnieśc/wysadzić. Zasypiesz to potem trzeba odkopać, płacisz za zasypanie-odkopanie.




Martwi mnie ten protherm :-?
I słusznie. Skad taki pomysł?
Pod ziemie to beton najlepszy. i chyba jedyny dopuszczalny

08-09-2008, 10:24
Martwi mnie ten protherm :-?
I słusznie. Skad taki pomysł?
Pod ziemie to beton najlepszy. i chyba jedyny dopuszczalny

?

rzeszowski rynek
http://borowik.blox.pl/resource/trasa7.JPG
http://borowik.blox.pl/resource/swiatlo2.jpg
i 2 kondygnacyjne piwnice łaczace rózne kamieniczki w Rynku
http://borowik.blox.pl/resource/trasa4.jpg
http://borowik.blox.pl/resource/trasa2.jpg
http://borowik.blox.pl/resource/trasa.jpg
ceramika ... nie smarowana żadnym dysperbitem ...


kilkaset lat stoi ...

e-Mandzia
08-09-2008, 10:34
Ceramika - ale pełna, a nie Porotherm, no i jeszcze kwestia finansowa, ale tu chyba nie o tym mowa. Jak grube są ściany tych rzeszowskich piwnic - łokciowe mury ? a może nie ? i czy jest tam wilgoć ?

Nie spotkałam się z technologią murowania piwnic z ceramiki, ale Najlepszym Doradcą, to ja nie jestem - tak tylko radzę :)

08-09-2008, 10:53
... Nie spotkałam się z technologią murowania piwnic z ceramiki, ale Najlepszym Doradcą, to ja nie jestem - tak tylko radzę :)

przejdź do jakiegokolwiek starego kościoła który ma piwnice ...
/cieżko znaleźć z innego materiału niz ceramika/
a wilgoć ... jak w zyciu ... w jednych piwnicach jest, w innych nie ma
grubośc scian zalezna od rodzaju konstrukcji /niska - sciany cienkie, wysoka - sciany grube/

sciany niczym nie izolowane w pionie ...

e-Mandzia
08-09-2008, 11:01
... Nie spotkałam się z technologią murowania piwnic z ceramiki, ale Najlepszym Doradcą, to ja nie jestem - tak tylko radzę :)

przejdź do jakiegokolwiek starego kościoła który ma piwnice ...
/cieżko znaleźć z innego materiału niz ceramika/
a wilgoć ... jak w zyciu ... w jednych piwnicach jest, w innych nie ma
grubośc scian zalezna od rodzaju konstrukcji /niska - sciany cienkie, wysoka - sciany grube/

sciany niczym nie izolowane w pionie ...

brzoza ja nie mam 100 lat, chociaż może na tyle wyglądam :)
i potwierdzam - nie spotkałam się z technologią murowania piwnic z ceramiki, bo chyba rozmawiamy o współczesnych technologiach :roll:

08-09-2008, 11:12
... brzoza ja nie mam 100 lat, chociaż może na tyle wyglądam :)
nie wygladasz :) /zdjecie widziałem/


i potwierdzam - nie spotkałam się z technologią murowania piwnic z ceramiki, bo chyba rozmawiamy o współczesnych technologiach :roll:
zapewniam Cie ze wspołczesne budynki równiez posiadaja sciany piwnic z cegły - wcale nie rzadko ...

e-Mandzia
08-09-2008, 11:21
ale nie z Porothermu prawda ?

PS
A gdzie widziałeś moje zdjęcie ?, jak ja nie umiem ich wstawiać :oops:
Szczerze mówiąc muszę się nauczyć :-?

08-09-2008, 12:40
ale nie z Porothermu prawda ?

jesli mam byc szczery - to porothermu nie poleciłbym również na sciany parteru ...
natomiast nie uwazam betonu za "jedyny dopuszczalny" materiał dla scian piwnic ...


PS
A gdzie widziałeś moje zdjęcie ?, jak ja nie umiem ich wstawiać :oops:
Szczerze mówiąc muszę się nauczyć :-?
wydawało mi sie, ze widziałem na forum ...
mało wyraźne ... co prawda
ale rozpoznawalne
jesli nie umiesz wstawiac zdjęc oznaczało by ze sie pomyliłem ...
lub zdjęcie wstawił ktoś inny ...

renjul
08-09-2008, 13:48
Ten protherm wziął się stąd, że wymyślił go mój projektant :-? Projekt indywidualne, żeby było jasne. W składach tez twierdzą, że to nienajlepszy pomysł i polecają silkę jako mniej kruchą i mniej nasiąkliwą.
Jeszcze w odniesieniu do wczesniejszych wypowiedzi: badania geotechniczne były i warunki zostały okreslone jako "łatwe". Wierzchnia warstwa to glina, a pod nią łupek i gdzieniegdzie lita skała. Poziom wód gruntowych - nie wiem dokładnie, ale na pewno poniżej 1,8 m, bo w wykopie woda nie stoi. Wiem, że najrozsądniej byłoby zrobić poziomm zero. Czy zasypywanie fundamentów przed wylaniem płyty nad piwnicą jest kategorycznie zabronione? Chcieliśmy ułozyć drenaż i zasypać przed zimą, ale teraz to juz nie wiem.

e-Mandzia
08-09-2008, 15:40
brzoza, w kwestii zdjęcia - mojego na forum nie ma, i nikt z pewnością takowego nie wstawił, ale nie o tym mowa :D

Brzoza, ja Cię bardzo przepraszam, ale jeśli Gość z takim dopiskiem jak Twój, nie poleciłby ceramiki nawet na ściany parteru, to ja już nie wiem o ssso chodzi :roll: , no chyba, że ten brak polecenia :wink: dotyczy tylko Porothermu, a Poroton już może być - to wtedy rozumiem 8)

08-09-2008, 16:16
brzoza, w kwestii zdjęcia - mojego na forum nie ma, i nikt z pewnością takowego nie wstawił, ale nie o tym mowa :D

E- Mandzia
to ja juz zaoferuje Cie poinstruowac jak sie wkleja zdjęcia - jesli obiecasz wkleic własne ...:)


Brzoza, ja Cię bardzo przepraszam, ale jeśli Gość z takim dopiskiem jak Twój, nie poleciłby ceramiki nawet na ściany parteru, to ja już nie wiem o ssso chodzi :roll: , no chyba, że ten brak polecenia :wink: dotyczy tylko Porothermu, a Poroton już może być - to wtedy rozumiem 8)

E- Mandzia, chodzi o to ze wg mnie na sciany nosne powinien byc stosowany materiał "nośny" czyli mocny /a nie, ze mam "jakies ale" do ceramiki/
do izolacji zas wymyslono wełne i styropian

uwazam, ze materiały typu ytong czy porothem to hybryda która z założenia ma byc i mocna i ciepła
a w zyciu nie zawsze sie to sprawdza

a dopisek ... nie przywiazuj do tego zbyt wielkiej wagi ...
jestem zbyt kontrowersyjny aby mnie traktowac poważnie ... :wink:

e-Mandzia
08-09-2008, 16:41
Zatem w kwestii budowlanej - wszystko jasne :D

W kwestii dopisku - wiem, że nie dostaje się takowego za darmo :D , a to, czy kontrowersyjny ?, hmm Twoje motto mówi dużo :D

Dzięki za chęć nauki w kwestii zdjęć - warunek jest co prawda duży :D , bo ja wtydliwa jestem z natury :wink: ale propozycję przemyślę 8)