PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja odgromowa na blachodachówce



Malobert
07-09-2008, 09:37
Czy można w zgodzie z przepisami i czy ktoś wykonał instalację odgromową na blachodachówce w ten sposób, że podłączył się "zaciskami probierczymi" do połaci wykonanej z blachodachówki ?

Dla mnie byłaby to niewątpliwa zaleta, piorunochron muszę mieć, a nie chciałbym mieć szpecących drutów oplatających dach.

retrofood
07-09-2008, 10:10
tydzień temu była dyskusja na ten temat. czego se nie poszukasz?

Malobert
07-09-2008, 11:11
tydzień temu była dyskusja na ten temat. czego se nie poszukasz?

a to przepraszam, już szukam...


... i juz znalazłem, ale więcej tam pisaniny o "du.. Marynie" niż odpowiedzi na moje konkretne pytanie. Wiem już, że takie coś można wykonać - ale tyle to się domyślałem zadając pierwsze pytanie.

Szukam praktyków którzy maja taki przypadek jak ja, blachodachówki jakich producentów się do tego nadają ?

listek
07-09-2008, 13:58
Szukam praktyków którzy maja taki przypadek jak ja, blachodachówki jakich producentów się do tego nadają ?

Swego czas sam chciałem zastosowac taki patent. Elektryk, z którym rozmawiałem (zajmuje sie również projektowaniem i instalacją odgromówki) powiedział, żeby blacha miała min. 0,5 mm grubości.
Poza tym błąd, jaki najczęściej popełniają ludki, to niedawanie odgromówki do wkładów kominowych stalowych (odizolowane obejmy na komin i wszystko razem połączone z odgromówką).

Ostatecznie nie robiłem odgromówki :oops:

07-09-2008, 14:33
Czy można w zgodzie z przepisami i czy ktoś wykonał instalację odgromową na blachodachówce w ten sposób, że podłączył się "zaciskami probierczymi" do połaci wykonanej z blachodachówki ?...
nie wiem czy jest to zgodne z przepisami ale tak zrobiłem
do mnie bardziej od ochrony odgromowej przemawiało odprowadzenie ładunków elektrostatycznych z dachu

retrofood
07-09-2008, 16:41
blacha o grubosci od 0,5mm może być zastosowana zamiast zwodów.
Oczywiście, nalezy dać zwody na kominy i połaczyć wszelkie maszty czy wysięgniki.
proponuję pobawić się programem GromEkspert (darmowy) na stronie Spinpolu.
http://www.spinpol.com.pl/

Malobert
07-09-2008, 17:44
przepisy na jakie się natknąłem są troche dla mnie niejasne. Pod blachodachówką u mnie oczywiście jest deskowanie, papa no i jak to bywa, na tym pewnie jakieś łaty i kontrłaty pod blachidachówkę, a w przepisach jst mowa, że pod blachą nie mogą być materiały łatwopoalne, to co poeta miał na myśli ? chodziło mu o takie dachy gdzie blacha jest kładziona na podłoże cementowe ?

retrofood
07-09-2008, 18:52
drewno nie jest materiałem łatwopalnym, szczególnie jak przylega do niego blacha