PDA

Zobacz pełną wersję : Brak izolacji pionowej fundamentow



Emil
10-10-2003, 08:50
Czesc
Sluchajcie , mam problem. Przegrzebalem forum, ale nie znalazlem konkretnej oodpowiedzi. Budynek mam parterowy niepodpiwniczony, grunt piaszczysty. Architekt zaprojektowal jedynie izolacje pozioma murow fundamentowych. Lawy na glebokosc 100cm. Dodam jeszcze, ze szerokosc law mam ta sama co murow fundamentowych z bloczkow ( 38 cm).
Generalnie nie chce nic zmieniac w projekcie, ale w tym przypadku mam watpliwosci.
Czy uwazacie, ze sluszne byloby np. posmarowanie zewnetrznych scian fundamentowych np. abizolem jako izolacja pionowa. Czy warto rowniez wykonac izolacje pozioma law fundamentowych ( w projekcie jest tylko murow fundamentowych)
Pozdrawiam
Emil

Teska
10-10-2003, 08:53
powtarzam sie ale cóz;

mam fundament wodoszczelny
izolacja pozioma i pionowa wykonana - dysperbitem, nastepnie dwie warstwy papy na lepiku przed murowaniem scian

moze sie nie znam, ale dziwny projekt skoro nie przewiduje izolacji...chociaz rózne widziałam projekty

mTom
10-10-2003, 09:03
Emil, smaruj Izoplastem, Abizolem czy co Ci tam wpadnie w ręce. Kosztuje to parę złotych, a śpisz spokojniej.

bajzi
10-10-2003, 11:32
właściwie nie jest to konieczne, bo izol. pozioma jest wyprowadzana na zewnątrz i ściany poziomu mieszkalnego nie podciągną wilgoci, ale poniżej - od izolacji do poziomu terenu? chyba nawet tynk się na tym nie utrzyma, a jeżeli się jakimś cudem utrzyma, to tynk powyżej mimo wszystko pociągnie tą wodę wyżej. posmaruj.

Emil
10-10-2003, 11:56
O.K. Decyduje sie na wykonanie izolacji pionowej poprzez posmarowanie Abizolem lub innym srodkiem. Izolacja pozioma sciany fundamentowej jest w projekcie
A co z izolacja pozioma lawy fyndamentowej ?
EMil

10-10-2003, 12:00
Lepiej zrób, różnie w życiu bywa, a potem będzie za późno, wystarczy trochę specjalnej papy i przynajmniej śpisz spokojnie. Weź pod uwage, że u nas w Polsce jest więcej słoty i zimna, niż suchego pięknego lata.

Pozdrawiam
Zaizolowany groszek :P

groszek 3
10-10-2003, 12:02
Zapomniałam się zalogować.

Groszek

ARETE
10-10-2003, 19:15
Czołem!

Ja nie robiłem izolacji pionowej - wydaje się to bez sensu. Przez jakieś uszkodzenia izolacji lub małe niedoróbki woda i tak dostanie się do ściany fundamentowej i zdecydowanie trudniej będzie jej odparować.
(ściany mam wylewane z betonu B-20 wodoszczelnego - dlatego podjąć decyzję było mi łatwiej ;).
Ale na pewno nic się nie stanie jeśli będzie zaizolowane... beton w końcu lubi wodę, byle nie bieżącą.

Izolację poziomą pomiędzy ławą a ścianą fundamentową zrobiłem, chociaż też nie jest to konieczne przy niskim poziomie wód gruntowych.

Zbig

Emil
15-10-2003, 12:53
No tam
Generalnie jestem w kropce, zdania sa podzielone.
Problem generalnie polega na tym, ze mam sciane 3-wartwowa, odpowiednio 19 max, 12 styr. + 9 max, razem 40cm. Wynika z tego, ze mur fundamentowy musi miec mniej niz 40 bo sciana zewnetrzna powinna wystawac jak rozumiem poza obrys muru fundamentowego.
Podobno najlepiej zrobic 3-wartwowy mur fundamentowy przy mojej scianie, ale nie wyrobie sie z tym jesli bloczki maja 24cm lub 12.
Licza 24 bloczek + 5 styropian + 12 bloczek to daje razem 41cm, czyli szerzej od sciany zewnetrznej.
Nie moge tez dac styropainu od zewnatrz, bo sciana budynku nie bedzie sie miala na czym trzymac.
Najprostrze wyjscie w tym przypadku to dac warstwe styropiany wewnatrz mury fundamentowego
Pytanie czy zlikwiduje mi to mostek termiczny , o ktorym tu sie czesto mowi i czy to w ogole ma sens
Co wy na to
EMIl

ARETE
15-10-2003, 15:40
... mur fundamentowy musi miec mniej niz 40 bo sciana zewnetrzna powinna wystawac jak rozumiem poza obrys muru fundamentowego.


Powinna albo nie powinna - to raczej kwestia gustu. Ja nie robiłem kapinosu, bo mi się nie podoba - jeśli Ty z niego zrezygnujesz, to będziesz mógł zrobić piękne ściany fundamentowe zlicowane ze ścianami budynku.
Zmniejszyłbym tylko na Twoim miejscu izolację fundamentu do 8 cm albo zwiększył ścian do 13 - wtedy ściany fundamentowe i elewacji będziesz miał tej samej grubości.
Ale najlepiej poradzić się architekta/projektanta.

Pozdr.
Zbig