PDA

Zobacz pełną wersję : jak mądrze kupic dzialke z niejasnym statusem



gapowicz
07-09-2008, 21:55
Witam, po bardzo aktywnym szukaniu udalo mi sie znalezc dzialke ale..
1. KW ma wpisana hipoteke na 50kPLN. Wpis zrobila firma z ktora kiedys wspolpracowal wlasciciel
2. stoi na dzialce dom, status do rozbiorki --> tak mnie poinformowal agent nieruchomosci.
3. wlasciel mieszka w Anglii

W tym tygodniu mam sie spotkac z wlascicielem, zeby dograc szczegoly.
Chcialbym przedstawic w jaki sposob chce przeprowadzic te transakcje i prosze czy cos wydaje wam sie nielogiczne lub czy czegos nie brakuje.

1A. umowa przedwstepna bedzie podpisana u notariusza.
(co sadzicie w tym wypadku o umowie cywilno-prawnej?)
1B. w umowie bedzie warunek ze wlasciciel ureguluje status dzialki i ma na to 6 miesiecy. Pierwszy miesiac jest na zlozenie wszystkich wymaganych dokumentów. Agent twierdzi jest wola po stronie wlasciciela na uregulowanie tematu.
1C. zadatek jaki chce dac to 5%, poniewaz 6 miesiecy wydaje mi sie dlugim okresem a ja nie chce nikogo kredytowac.
1D. agent powiedzial ze sprzedajacy w akcie notar. chce dodac ze jezeli z powodow niezaleznych od niego nie zalatwi wypisu z KW to nie zwraca podwojnego zadatku.

2A. Jezeli dom ma status do rozbiorki (tak powiedzial agent)to gdzie ta informacja powinna byc wpisana. Zakladam, ze jezeli gdzies jest taki wpis to takiego domu nie mozna "naprawic"
Moim zdaniem dom mozna ocieplic i w nim mieszkac. Kiedys w tym budynku mieszkal obecny wlasciciel. 4 lata temu rozbudowal go o dwa pomieszczenia i bylo tam biuro. NIe planuje tam mieszkac a wlasnie wynajmowac ten budynek na biuro.
Jezeli dom ma status do rozbiorki i nie bede mogl w nim zamieszkac/wynajmowac jako biuro to moze oznaczac ze zwieksza mi sie to wszystko o koszty rozbiorki.

3A. Jezeli wlasciel mieszka poza granicami kraju to w jaki sposob bede zadal naprzyklad zwrotu zadatku jak nie uda sie wyczyscis KW?


Co wy na to wszystko?
Pozdrawiam

panda
07-09-2008, 23:37
1B. w umowie bedzie warunek ze wlasciciel ureguluje status dzialki i ma na to 6 miesiecy. Pierwszy miesiac jest na zlozenie wszystkich wymaganych dokumentów. Agent twierdzi jest wola po stronie wlasciciela na uregulowanie tematu.
1C. zadatek jaki chce dac to 5%, poniewaz 6 miesiecy wydaje mi sie dlugim okresem a ja nie chce nikogo kredytowac.
1D. agent powiedzial ze sprzedajacy w akcie notar. chce dodac ze jezeli z powodow niezaleznych od niego nie zalatwi wypisu z KW to nie zwraca podwojnego zadatku.
Jakie 6 miesięcy? Gość bierze 50k peelenów, idzie do wierzyciela i oddaje a ten składa wniosek do Ksiąg Wieczystych - i księga jest czysta. Jeśli działka jest już w systemie elektronicznym KW to potrwa to góra 2 tygodnie. A tak w ogóle to widziałeś wypis z KW czy uwierzyłeś agentowi na piękne oczy?
Jeżeli już się zabezpiecza przed zwrotem podwójnego zadatku to moim zdaniem nie ma tych 50 tysięcy lub nie chce ich oddać. Tu jest rozwiązanie że Ty kupujesz działkę z hipoteką płacąc o te 50 tys. mniej (wcześniej pogadaj z wierzycielem o tym długu) ale i niebezpieczeństwo że swojego zadatku już nie zobaczysz.


2A. Jezeli dom ma status do rozbiorki (tak powiedzial agent)to gdzie ta informacja powinna byc wpisana. Zakladam, ze jezeli gdzies jest taki wpis to takiego domu nie mozna "naprawic"
Moim zdaniem dom mozna ocieplic i w nim mieszkac. Kiedys w tym budynku mieszkal obecny wlasciciel. 4 lata temu rozbudowal go o dwa pomieszczenia i bylo tam biuro. NIe planuje tam mieszkac a wlasnie wynajmowac ten budynek na biuro.
Jezeli dom ma status do rozbiorki i nie bede mogl w nim zamieszkac/wynajmowac jako biuro to moze oznaczac ze zwieksza mi sie to wszystko o koszty rozbiorki.
Rozbiórka wydawana jest w formie decyzji administracyjnej - w KW się nie wpisuje. I teraz albo budynek się wali, albo został rozbudowany bez pozwolenia (samowola budowlana). Będzie Cię to kosztowało (a dach czasem nie jest kryty eternitem?). Szczegóły o rozbiórce - Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane


3A. Jezeli wlasciel mieszka poza granicami kraju to w jaki sposob bede zadal naprzyklad zwrotu zadatku jak nie uda sie wyczyscis KW?
Wycieczka do Anglii :) lub sprawa w sądzie - tylko na co mu komornik wejdzie? na działkę z hipoteką?

Jeśli jak "Agent twierdzi jest wola po stronie wlasciciela na uregulowanie tematu" to najpierw niech ureguluje a potem sprzedaje. I koniecznie dowiedz się jak to jest z tą rozbiórką żebyś nie był niemile zaskoczony.

A tak już na marginesie to IMHO zacznij bardzo aktywnie :D szukać innej działki

Nefer
07-09-2008, 23:47
Niech sie zgłosi jak wyczyści KW. Będziesz go potem ganiał po GB ?

gapowicz
08-09-2008, 22:38
Dzięki za sprowadzenie mnie na ziemie, to był brutalny upadek :(
Jutro wybieram się do notariusza o poradę, którego ja wybrałem.
A co sądzicie o depozycie zadatku u notariusza?
Trochę to rozwiązanie na opak, bo sprzedający nie ma kasy na łapce ale wydaje mi się bezpieczne dla obu stron.

albo jak w necie stoi napisane :)
Nowoczesnym bezpiecznym rozwiązaniem jest rachunek powierniczy oferowany przez niektóre banki dla klientów biur nieruchomości. Kupujący zakłada rachunek, na który wpłaca pieniądze dla sprzedającego, przed podpisaniem umowy sprzedaży. Bank niezwłocznie przelewa pieniądze sprzedającemu na warunkach zawartych w umowie sprzedaży, po jej przedłożeniu. Odpłatność za założenie rachunku powierniczego jest bardzo niewielka.

Pozdrawiam!

Nefer
08-09-2008, 22:49
Ciekawe rozwiązanie - nie słyszałam. Myśle, że warto sie rozejrzeć. Jedyny problem to że najwyżej zamrozić kaskę na jakiś czas..

jea
08-09-2008, 23:15
Witam, po bardzo aktywnym szukaniu udalo mi sie znalezc dzialke ale..
1. KW ma wpisana hipoteke na 50kPLN.

to mały problem :D


1D. agent powiedzial ze sprzedajacy w akcie notar. chce dodac ze jezeli z powodow niezaleznych od niego nie zalatwi wypisu z KW to nie zwraca podwojnego zadatku.


prawo do wypisu ma strona lub pośrednik z licencją, a z tym zadatkiem, to bajka 8) :lol: