PDA

Zobacz pełną wersję : jaki tynk zewnętrzny? putz: akryl, silikat, silikon?



lukasz123
08-09-2008, 08:23
Witam zastanawiam się który rodzaj putzu wybrać , proszę o poradę który jest najlepszy
z góry dzieki

Charlie
08-09-2008, 08:39
SILIKON - najlepszy i najdroższy :D

nieśmiertelnie czysty kolor i kilka innych pozytywnych argumentów - na wełnę oczywiście.

lukasz123
08-09-2008, 10:18
a na styropian ?

długi
08-09-2008, 10:19
a na styropian ?

mineralny i dobra farba

lukasz123
08-09-2008, 10:34
a silikatowy sie nie nadaje? myslalem tez o silikonowym
mineralny mi odradzają

długi
08-09-2008, 11:11
a silikatowy sie nie nadaje? myslalem tez o silikonowym
mineralny mi odradzają

odradzają bo może pękać
silikatowy to też mim\nerał tylko nowszej generacji

lukasz123
08-09-2008, 11:52
a silikatowy sie nie nadaje? myslalem tez o silikonowym
mineralny mi odradzają

odradzają bo może pękać
silikatowy to też mim\nerał tylko nowszej generacji







czyli silikatowy moge brać smiało?

a silikonowy sie nie nadaje?

długi
08-09-2008, 13:27
a silikatowy sie nie nadaje? myslalem tez o silikonowym
mineralny mi odradzają

odradzają bo może pękać
silikatowy to też mim\nerał tylko nowszej generacji







czyli silikatowy moge brać smiało?

a silikonowy sie nie nadaje?

Najtańszy jest mineralny ale najmniej elastyczny i MOŻE pękać
Najdroższy jest silikon

Do wełny nalepsze są tynki paroprzepuszczalne - mineralny , silikat
Do styropianu akryl - bo elastyczny a jego nieprzepuszczalność nie jest w tym przypadku wadą

Jak szukasz ceny to mineralny na styro też położysz , jak cię stać to kładź silikon.

lukasz123
08-09-2008, 13:31
wielkie dzięki za odpowiedz :D

sprawdze czy sa duze róznice w cenie i zadecyduje

Wosto
08-09-2008, 15:35
A jaka jest różnica pomiędzy tynkiem silikatowym pokrytym farbą silikonową a tynkiem mineralnym (zwykłym) pokrytym tą samą farbą? Kładzione oczywiście na styropian ...
Pozdrawiam.

długi
09-09-2008, 08:52
A jaka jest różnica pomiędzy tynkiem silikatowym pokrytym farbą silikonową a tynkiem mineralnym (zwykłym) pokrytym tą samą farbą? Kładzione oczywiście na styropian ...
Pozdrawiam.

klej mineralny gorzej przenosi napręzenia i może !!!!!! pękać . Ale nie musi .

fato
09-09-2008, 18:50
Czyli ten silikatowy jest dobry na styropian czy nie ma żadnego znaczenia i można a położyć akrylowy dodam, że za domkiem mam naturalne oczko wodne (nie wiem czy to ma jakieś znacznie).

oleniek
19-01-2009, 18:19
Najtańszy jest mineralny ale najmniej elastyczny i MOŻE pękać
A kiedy może pękać?
od czego to zależy?

Czy kupując np biały tynk mineralny MUSZĘ go jeszcze pomalować?

leszeq
19-01-2009, 21:10
Najtańszy jest mineralny ale najmniej elastyczny i MOŻE pękać
A kiedy może pękać?
od czego to zależy?

Czy kupując np biały tynk mineralny MUSZĘ go jeszcze pomalować?

Na dobrze wykonanej elewacji tynk mineralny nie popęka. Tynki mineralne nie barwione mają tendencję do brudzenia się, ale pomalowane farbą silikatową, zachowują kolor przez wiele lat. Generalnie lepiej wydać parę złotych więcej na tynki silikatowe bądz silikonowe i mieć spokój przez długie lata:)

jacekp71
19-01-2009, 21:52
skaczemy pomiędzy minimum (mineralny) a maksimum (silikonowy),
a pomiędzy nimi jeszcze dobry akryl i silikatowy ....

Jurek_Z
20-01-2009, 11:33
Akryl się elektryzuje i przyciąga kurz.
Silikonowy też nadaje się na styropian.
Ja wybrałem silikonowy caparol.
Cena za usługę tynkowania a potem malowania, dwukrotnego stawiania rusztowania + tynk akrylowy + farba silikonowa niewiele się różniła od kosztów otynkowania domu tynkiem silikonowym barwionym w masie.

ryan78
20-01-2009, 18:01
Panowie na początku tynk mineralny nie pęka jak piszecie, ja bynajmniej się z tym nie spotkałem. Problemy jakie występują z tynkiem mineralnym to dopilnowanie aby nie pomalować tynku przed tzw karbonatyzacją wapnia, jeżeli tynk mineralny pomalujemy za wcześnie mamy duży prawdopodobieństwo iż będziemi oglądac na elewacji białe wykwity wapienne. Tynk mineralny malowany farbą to dobre pod względem ceny rozwiązanie.

Tynk silikatawy moim zdaniem ukłon w stronę konserwatorów zabytków, zastosowanie tylko podłoża mineralne ze względu na jego dobre parametry paraprzepuszczalności. Jeżeli o wytrzymałośc na uszkodzenia mechaniczne to plasuje się zaraz za tynkiem mineralnym. Kolor tynku silikatowego na elewacji moim zdaniem sprawia wrażenie budynku zabytkowego.

Tynk akrylowy badzo słaby parametr paraprzepuszczalności, z drugiej strony tynk najmocniejszy pod względem uszkodzeń mechanicznych. Tynk, który możemy zabarwić w największej palecie kolorystycznej. Tnk akrylowy jest jednak postrzegany jako tynk, który najbardziej chłonie brud, a zarazem jest najbardziej narażony na porastanie glonami i grzybami.

Tynk silikonowy to tynk o dobrych parametrach paraprzepuszczlności, a zarazem tynk hydrofobowy. Zaraz za tynkiem akrylowym tynk mocny pod względem uszkodzeń mechanicznych.
Moim zdaniem tynk silikonowy jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem na elewacje.

oleniek
20-01-2009, 18:13
Dziękuję
Jakiego rzędu różnice cenowe mogą "wyjść" na np 200m2 ściany poszczególnych tynków?

usiłowałam sobie policzyć "zerkająć" na strony producentów i wydajność mas, ale wymiękłam :D

i tu nasunęło mi się kolejne pytanie
Są różnej grubości "ziarna" Hmmm (nie wiem jak zadać pytanie) Jaka jest różnica (no poza grubościaą) między takim samym tynkiem o ziarnie najmniejszym i największym :roll:
Czy dobrze rozumuję że jak jest ziarno drobne to "da radę" zrobić cieńszą elewację, ale będzie ona bardziej podatna na uszkodzenia? :roll:

Jak wychodzi taniej "grubym" ziarnem czy "cienkim"? 8)

ryan78
21-01-2009, 18:26
Im mniejsze ziarno tym ciensza warstwa tynku a co za tym idzie mniejsze zużycie materiału na m2.

pluton
21-01-2009, 21:16
Jest jeszcze silikonowo-silikatowy :D

jacekp71
21-01-2009, 21:26
Cena za usługę tynkowania a potem malowania, dwukrotnego stawiania rusztowania + tynk akrylowy + farba silikonowa niewiele się różniła od kosztów otynkowania domu tynkiem silikonowym barwionym w masie.

a po co malować akryl ? :o

Jurek_Z
22-01-2009, 06:24
Cena za usługę tynkowania a potem malowania, dwukrotnego stawiania rusztowania + tynk akrylowy + farba silikonowa niewiele się różniła od kosztów otynkowania domu tynkiem silikonowym barwionym w masie.

a po co malować akryl ? :o

miało być mineralny :oops:

Patisiak
22-08-2009, 14:55
Jest jeszcze silikonowo-silikatowy :D

no wlasnie? czy duza roznica jakosciowa jest miedzy sylikonowym a sylikonowo-sylikatowym?
na jakie Wy się zdecydowaliście?

TypeR
22-08-2009, 16:15
cześć,
to ja w tym wątku zapytam o doświadczenia z tynkiem ciepłochronnym.
Zamierzam położyć tynk cementowo-wapienny z perlitem zamiast piasku.
Macie jakieś doświadczenia z takim materiałem?
Mam blisko producentów takich tynków i chyba zdecyduję się taki położyć na Ytonga.
Pozdrawiam - Daniel

coulignon
22-08-2009, 20:31
cześć,
to ja w tym wątku zapytam o doświadczenia z tynkiem ciepłochronnym.
Zamierzam położyć tynk cementowo-wapienny z perlitem zamiast piasku.
Macie jakieś doświadczenia z takim materiałem?
Mam blisko producentów takich tynków i chyba zdecyduję się taki położyć na Ytonga.
Pozdrawiam - Daniel

a w jakim celu? Chronienia ciepła?? :lol: :lol:

TypeR
22-08-2009, 21:29
cześć,
to ja w tym wątku zapytam o doświadczenia z tynkiem ciepłochronnym.
Zamierzam położyć tynk cementowo-wapienny z perlitem zamiast piasku.
Macie jakieś doświadczenia z takim materiałem?
Mam blisko producentów takich tynków i chyba zdecyduję się taki położyć na Ytonga.
Pozdrawiam - Daniel

a w jakim celu? Chronienia ciepła?? :lol: :lol:

Chodzi mi o doświadczenie, żeby był ciepłochronny to pewnie z 10 cm trzeba położyć.
Po prostu jestem ciekaw czy ktoś ma i jakie są opinie?
Kupiłem 2 worki na testy, 50 L gotowej mieszanki waży ok 20 kg, czyli bardzo lekki jest. Jak będzie z trwałością i wytrzymałością na ścianie?
Pozdrawiam - Daniel

zitka
22-08-2009, 22:54
Czy to prawda, że przed nakładaniem tynku silikonowego należy ściany zaciągnąć siatką na kleju (tak powiedzieli mi fachowcy od tynku)( Ściany Ytong 36,5cm)?

psulek
27-08-2009, 12:19
Po co? Przecież ściana to mocne i stabilne podłoże. To czy równe to inna sprawa. Ale pewnie przydało by się zagruntować.

kolorado
03-09-2009, 12:04
Czy malowanie tynku mineralnego farbą silikonową zamaskuje ew. pęknięcia tynku?