PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł kondensacyjny a sprzęgło hydrauliczne



am
10-10-2003, 10:51
Czy jest sens stosować sprzęgło w kotłach kondensacyjnych?

Wiem, wiem, sprzęgło jest potrzebne w niektórych instalacjach dwuobiegowych (np. rozległa podłogówka i grzejniki) do zrównoważenia przepływów.

Jednak przy zastosowaniu sprzęgła temperatura na powrocie kotła jest wyższa niż bezpośrednio na powrocie z podłogówki. A wiadomo, że im niższa temp. powrotu, tym lepsza kondensacja i sprawność kotła.

Z drugiej strony im wyższa temperatura powrotu (nieodebrane ciepło wraca do kotła), tym mniejsza moc modulowanego palnika potrzebna do dalszego podgrzania wody do ogrzewania. Wieksza jest też (chyba ) stabilnośc pracy kotła - pracuje dłużej na niższych parametrach, zamiast włączać się często i podgrzewać mocniej.

To tyle rozważań dyletanta.
Czy wypowie się jakiś fachowiec, praktyk?

Wojciech Zachary
13-10-2003, 07:00
Sprzęgła stosuje się głównie w układach wielokotłowych a nie w wielo strefowych a co do sprawności kotła to im niższa temp. powrotu tym lepiej i nie próbował bym myśleć za sterownik palnika :)
Pozdrawiam Wojtek
PS
"Sprzęgło" to zwykły kawał rury - chyba, że chcesz nabić kasę "producentom"

Jasiu
13-10-2003, 08:11
Nie wiem jak się ma sprzęgło hydrauliczne do sprawności kotła kondensacyjnego, ale IMHO przy ogrzewaniu mieszanym jest konieczne.

Ogrzewanie mieszane to minimum dwie pompy obiegowe, różne ciśnienia, różne prędkości przepływu. Sprzęgło kompensuje te różnice.

Inna sprawa, że jak pisał Zachary to tylko kawałek rury miedzianej. Ale za to jaka fachowa nazwa :)

am
17-10-2003, 10:35
Odświeżam temat
Może Tom Soyer, VPS albo jeszcze ktoś inny się wypowie
Liczę na Waszą opinię
am

niezły
17-10-2003, 19:52
To prawda sprzęgło hydrualiczne to zwykły kawałek rury o większej średnicy moim zdaniem powinno być stosowane w domkach jednorodzinnych gdy są przynajmniej dwa niezależne obiegi grzewcze z własnymi pompkami np. podłogówka i grzejniki Piec ma własną pompkę
i jeżeli damy dwa wyjścia na grzejniki i podłogówkę która to z kolei ma mieszacz z własną pompką to efekt będzie taki ze podłogówka będzie grzała super a grzejniki na słabo

VPS
18-10-2003, 07:32
Zgadzam się z tym co napisał niezły.
Kiedyś wykonałem instalację grzewczą opartą na kotle gazowym z wbudowaną pompą obiegową. Instalacja grzejnikowa (20szt), podłogówka 130m/2. Efekt był taki że podłogówka grzała wspaniale natomiast grzejniki wcale. Po rozgrzaniu się instalacji podłogowej i wyłączeniu mieszacza i pompy ciepło było dopiero kierowane na grzejniki.
W dużym skrucie pompa w kotle plus pompa na podłogówkę mają razem bardzo duży wydatek.
Szybko przerobiłem na instalację ze sprzęgłem hydraulicznym.
Pompa wbudowana w kocioł podaje ciepło do sprzęgła, za sprzęgłem następna pompa na grzejniki i druga pompa z mieszaczem na podłogówkę. Tak wykonana instalacja pracuje niezależnie i bezkonfliktowo. Ciśnienia zostały zrównoważone właśnie przez zastosowanie sprzęgła. Koszt wykonania sprzęgła - materiał ok. 30 zł
robocizna własna (jestem też spawaczem) ok 1 godz. I gotowe.
Jeżeli w kotle nie ma wbudowanej pompy obiegowej nie ma potrzeby stosowania sprzęgła hydraulicznego. Mam na myśli małe instalacje.

Rafek
18-10-2003, 08:44
Mam pytanie jako laik. Jak jest podlaczone sprzeglo? Piszecie ze jest to zwykla rura miedziana bez zadnych dodatkow. Prosze o troszeczke wyjasnien.

niezły
18-10-2003, 09:30
http://www.instalator.pl/archi/mi10(62)/48.pdf


http://www.instalator.pl/archi/mi10(62)/49.pdf

http://www.instalator.pl/archi/mi10(62)/50.pdf

am
20-10-2003, 14:13
OK sprzegło równoważy przepływy - ale jak to jest z tą sprawnością kotła kondensacyjnego - wszystko wskazuje na to, ze sparwność takiego kotła maleje przy zastosowaniu sprzęgła.

20-10-2003, 14:36
"wszystko wskazuje na to, ze sparwność takiego kotła maleje przy zastosowaniu sprzęgła"

Bzdura !!!
Co mianowicie miałoby wskazywać na mniejszą sprawność ?

am
20-10-2003, 16:34
"wszystko wskazuje na to, ze sparwność takiego kotła maleje przy zastosowaniu sprzęgła"

Bzdura !!!
Co mianowicie miałoby wskazywać na mniejszą sprawność ?

Ano właśnie pierwszy post w tym wątku:




...Jednak przy zastosowaniu sprzęgła temperatura na powrocie kotła jest wyższa niż bezpośrednio na powrocie z podłogówki. A wiadomo, że im niższa temp. powrotu, tym lepsza kondensacja i sprawność kotła.

Chyba, że jest to błędna teza

tom soyer
21-10-2003, 07:55
z kotlem jest podobnie jak z autem: wiadomo ze najlepsza sprawnosc silnikow w autach przypada przy okreslonej predkosci (wtedy wlozona energia pozwala na przejechanie najwiekszej ilosci kilometrow). Podobnie jest w kotlach: ich max sprawnosc przypada najczesciej na max mocy palnika. Taka sprawnosc moze siegac nawet dziewiecdziesieciu paru procent. I sprawnosc tutaj nie zalezy w zadnym wypadku od warunkow zewnetrznych (w ukladzie kotlowym np od temp zew, temp powrotu itd). Ale piece kondensacyjne potrafia dodatkowo wykorzystac energie korzystajac z pewnego rodzaju wymiennika. A sprawnosc wymiany zalezy od roznicy temperatur czyli od temp na wejsciu i wyjsciu wyminnika. Dlatego im wyzsza temp wejsciowa i nizsza wyjsciowa tym sprawnosc wymiennika rosnie. Jesli przyjmiemy ze sprawnosc kotla kondensacyjnego liczymy jako sprawnosc obu ukladow to spr kotla zalezy od temp powrotu z wymiennika.
A gdzie jest sprzeglo? No wlasnie - to kolejny rodzaj wymiennika ale juz na instalacji. Sprawnosc wymiany ciepla w instalacji rowniez zalezy od roznicy temp. zasilania i powrotu. Ale sprzeglo ma wplyw jedynie na sprawnosc samej instalacji a nie kotla. A jaka sprawnosc maja grzejniki/kaloryfery?