PDA

Zobacz pełną wersję : Wielkość zasobnika ciepłej wody



ewoda
08-09-2008, 21:34
Proszę o opinię czy ktoś ma zamontowany zasobnik 80 litrów i nie narzeka na brak ciepłej wody przy napełnianiu wanny. Czy musi być większy. (kocioł 25 kW Weishaupt ewentualnie Viessman).

pablitoo
08-09-2008, 21:51
No to ja może z innej beczki - rodzina 4-osobowa - kocioł kondensat Vitodens plus zasobnik 120l - jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło żeby brakło nam ciepłej wody - nawet podczas jednoczesnego poboru tejże z kilku punktów .
Wniosek - 120l to za dużo ... ??

andrzejek
08-09-2008, 23:15
Jaki Viessmann jest wadliwy?Mozesz rozwinąć temat?

RAPczyn
09-09-2008, 09:09
ewoda widzę, że niedaleko siebie urzędujemy :)

Napisz ile osób będzie korzystać z ciepłej wody.
80l zbiornik vitocell 100 ma wydajność 590l/h (10/45/78stC) oraz 89l/10min (10/45/60stC).

ewoda
09-09-2008, 10:46
ewoda widzę, że niedaleko siebie urzędujemy :)

Napisz ile osób będzie korzystać z ciepłej wody.
80l zbiornik vitocell 100 ma wydajność 590l/h (10/45/78stC) oraz 89l/10min (10/45/60stC).

Zasobnik Weishaupta ma tylko 70 litrów (wiszący). W komplecie z kotłem wiszącym 25 kW kosztuje tyle co kompakt z zasobnikiem 115 litrów. Finansowo żadna różnica, ale zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Tylko czy przy 4 osobach nie będzie odczuwalny brak ciepłej wody.

RAPczyn
09-09-2008, 13:29
ewoda widzę, że niedaleko siebie urzędujemy :)

Napisz ile osób będzie korzystać z ciepłej wody.
80l zbiornik vitocell 100 ma wydajność 590l/h (78/10/45stC) oraz 89l/10min (60/10/45stC).

Zasobnik Weishaupta ma tylko 70 litrów (wiszący). W komplecie z kotłem wiszącym 25 kW kosztuje tyle co kompakt z zasobnikiem 115 litrów. Finansowo żadna różnica, ale zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Tylko czy przy 4 osobach nie będzie odczuwalny brak ciepłej wody.

70l Weishaupta ma 320l/h (70/10/60stC) i 140l/10min (70/10/60stC), NL=1 (3,5osoby).

Praktycznie którego nie weźmiesz to i tak można w razie problemów z cwu "stuningować" zbiornik. Montujesz automatyczny mieszalnik na wyjściu cwu ze zbiornika i na nim regulujesz temp. wody tak aby nie trzeba było odkręcać zimnej wody w kranie (np.:42stC). W razie gdyby zabrakło ciepłej wody można podnieść temp. wymaganą cwu o 5stK a wydatek cwu wzrośnie pewnie o jakieś 20%. Pytanie tylko czy nie ekonomiczniej będzie zainstalować większy zbiornik np.: 120l i utrzymywać w nim niższą temperaturę np.:45stC poza tym do zbiornika o pojemności =>120l można w przyszłości zainstalować kolektor słoneczny.

andrzejek
11-09-2008, 18:31
Dzięki za odpowiedz.Pytam sie, bo jestem w trakcie kupowania kotla gazowego (akurat hydraulicy poszli na inna robotę i mam pare dni sprolongowanych do dokonania wyboru) i biorę pod uwagę wlasnie Viessmanna Vitodens 333F.Przychylam sie do wersji z zasobnikiem 130 l z wężownicą zamiast zasobika warstwowego 86 l. Cena podobna, natomiast obawiam sie tego, że warstwowy szybciej może zarastac kamieniem oraz tego, ze mogą byc problemy z kotlem, gdy jest wpieta cyrkulacja.Taka informację znalezlem w sieci, nie wiem, czy zasadna i dotyczaca tego kotla.Osobiscie zasobnik 86 l i moc modulowana od 3,8 do 19KW sugerowala by raczej tę wrsje kotla.Może ktoś coś podpowie?

Bigbeat
11-09-2008, 18:38
No to ja może z innej beczki - rodzina 4-osobowa - kocioł kondensat Vitodens plus zasobnik 120l - jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło żeby brakło nam ciepłej wody - nawet podczas jednoczesnego poboru tejże z kilku punktów .
Wniosek - 120l to za dużo ... ??
U mnie Viessmann Vitopend 100 + zasobnik Vitocell 120l i 5-cio osobowa rodzina.
Zdarza się, jak kąpią się starsze córki, że dla mnie wody już zbraknie - trzeba kilka...kilkanaście minut poczekać.

RAPczyn
15-09-2008, 17:10
U mnie Viessmann Vitopend 100 + zasobnik Vitocell 120l i 5-cio osobowa rodzina.
Zdarza się, jak kąpią się starsze córki, że dla mnie wody już zbraknie - trzeba kilka...kilkanaście minut poczekać.

Jeśli można... załóż na wyjściu cwu ze zbiornika automatyczny mieszalnik np.ESBE na nim wyreguluj sobie temp. cwu tak aby pod prysznicem prawie nie trzeba było odkręcać zimnej wody. Jeśli i tak nie będzie starczać cwu to do tego podnieś temp. wymaganą o 5stK.

pluszku
26-09-2008, 08:17
Problem jest jeszcze z moca węzownicy. Zbiorniki ponizej 100 litrow zwykle maja moc wezownicy ponizej 15 kW. "Zaprzyjazniony" hydraulik kiedys tłumaczył, ze moc węzownicy musi byc wieksza od max. mocy pieca. Wiec albo za silny piec, albo za mały zasobnik albo hydraulikowi cos sie pozajaczkowało.

Mały
26-09-2008, 09:10
wada dotyczy transformatorów zasilających w kotłach kondensacyjnych
Wada dotyczyła nowej wersji Viessmanna Vitodens 100W w pierwszej edycji - tani, dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny i została natychmiast usunięta.
Tak, że sugeruję umiar w generalizowaniu takich "rewelacji".

pelsona
26-09-2008, 12:18
Mam u siebie piec gazowy dwufunkcyjny przepływowy 24kW Junkersa i jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolony. Przy gazie i dzisiejszych nowych rozwiązaniach przepływówek uważam że zasobniki ciepłej wody to zupełny archaizm nie patrząc już nawet na większe koszty, względy estetyczne, zagrożenie Legionellą itp. Świadom minusów dla piecy przepływowych (jak choćby zabieranie sobie nawzajem wody) jestem ich zdecydowanym zwolennikiem. Co prawda w nowym domu będę musiał zainstalować bojler 80 litrowy ale tam jest tylko prąd a to już zupełnie inna para kaloszy. Może trochę nie na temat ale odradzam ewodzie jakikolwiek zasobnik cw mając gaz ziemny. To paranoja ograniczać się w świadomy sposób dysponując niczym nie ograniczoną mocą.
pzdr

daggulka
26-09-2008, 12:19
Mam zasobnik 300l ... w razie przerwy w dostawie prądu (co u nas często się zdarza) nie ma problemu z ciepła woda ....zasobnik trzyma ciepłą wodę ponad 2 dni.
Także latem jest to super wyjście ...nagrzeje wodę raz na 2 dni i mam spokój (choćby drewnem pozostałym z budowy - piec na ekogroch z rusztem).