PDA

Zobacz pełną wersję : wiata na samochod - mocowanie kotew



Szef23
09-09-2008, 17:11
Planuje wykonac wiate na drugi samochod
Dach bedzie ze spadkiem w kierunku od elewacji pokryty dachowka cementowa

Chcialbym wykonac to w nastepujacy sposob
Nizsza czesc wiaty wesprzec na drewnianych belkach
Wyzsza polaczyc kotwami ze sciana budynku - konkretnie ze stropem - i podeprzec dodatkowo belkami przy samej scianie

Polaczenie planuje wykonac w nastepujacy sposob

Wywiercic w czole stropu ( dlugosc 6,8m) 8 otworow o glebokosci 15cm na nagwintowane prety fi 12 Wbic w nie kolki rozporowe ( 10 cm dl ) Zakleic klejem szybkowiazacym do kotwienia itp Wkrecic pret z nakretka tak zeby weszla wewnatrz otworu i znow zakleic klejem.
Na wystajace szpilki nalozyc po 22 cm ( styropian 20cm) kostce drewnianej a do okola obrobic styropianem .
Do wystajacych szpilek przykrecic belke tak zeby oparla sie o delikatnie wystajace z elewacji drewniane kostki
Od spodu podeprzec belke drewnianymi slupami
Na belce oprzec krokwie
Nabic deskowanie , laty , polozyc dachowke , zrobic obrobke blacharska przy styku z elewacja


Co sadzicie o takim rozwiazaniu Zda to egzamin ??
Co sadzicie o sposobie mocowania kotew w stropie ?? Bawic sie w kolki i kleje czy lepiej zainwestowac w zaprawe iniekcyjna np Winyloestrowa lub Hilti HFX
i poprostu wywiercic otwory wstrzyknac zaprawe i wlozyc kotwy ????

BOHO
09-09-2008, 17:33
Planuje wykonac wiate na drugi samochod
Dach bedzie ze spadkiem w kierunku od elewacji pokryty dachowka cementowa

Chcialbym wykonac to w nastepujacy sposob
Nizsza czesc wiaty wesprzec na drewnianych belkach
Wyzsza polaczyc kotwami ze sciana budynku - konkretnie ze stropem - i podeprzec dodatkowo belkami przy samej scianie

Polaczenie planuje wykonac w nastepujacy sposob

Wywiercic w czole stropu ( dlugosc 6,8m) 8 otworow o glebokosci 15cm na nagwintowane prety fi 12 Wbic w nie kolki rozporowe ( 10 cm dl ) Zakleic klejem szybkowiazacym do kotwienia itp Wkrecic pret z nakretka tak zeby weszla wewnatrz otworu i znow zakleic klejem.
Na wystajace szpilki nalozyc po 22 cm ( styropian 20cm) kostce drewnianej a do okola obrobic styropianem .
Do wystajacych szpilek przykrecic belke tak zeby oparla sie o delikatnie wystajace z elewacji drewniane kostki
Od spodu podeprzec belke drewnianymi slupami
Na belce oprzec krokwie
Nabic deskowanie , laty , polozyc dachowke , zrobic obrobke blacharska przy styku z elewacja


Co sadzicie o takim rozwiazaniu Zda to egzamin ??
Co sadzicie o sposobie mocowania kotew w stropie ?? Bawic sie w kolki i kleje czy lepiej zainwestowac w zaprawe iniekcyjna np Winyloestrowa lub Hilti HFX
i poprostu wywiercic otwory wstrzyknac zaprawe i wlozyc kotwy ????

wygląda rozsądnie.... jeśli koszt kołków chemicznych nie jest jakiś szokujący, to ja bym się w samoróbki nie bawił.....

też chcę zrobić coś takiego, ale ma być to wiata przy nieocieplanym garażu, więc przewiercę tylko ścianę na wylot i przykręcę na śrubach dechę wprost do ściany......proste!

interesują mnie natomiast inne kwestie:
1. jak najlepiej mocować potem słupy wiaty w ziemię?
2. jak dalej łączyć ze sobą resztę wiaty - krokwie , itp ? ktoś ma może jakieś schematy, czy zdjęcia ?

Szef23
09-09-2008, 17:54
1Slupy mozna postawic na betonowych podmorowkach i zespolic kontownikami z blach ocynkowanej
2 Popatrz na konstrukcje dachu i przekopiuj ja na wiate :)

Na pionowych slupkach kladziemy belke Krokwie opieramy na pozimej belce na slupkach i przy scianie ( nalezy wyciac zaciecia ) Na krokwie bijemy deskowanie Polaczenia mozna wzmocnic ocynkowanymi kontownikami z blachy

BOHO
09-09-2008, 18:09
1Slupy mozna postawic na betonowych podmorowkach i zespolic kontownikami z blach ocynkowanej
2 Popatrz na konstrukcje dachu i przekopiuj ja na wiate :)

Na pionowych slupkach kladziemy belke Krokwie opieramy na pozimej belce na slupkach i przy scianie ( nalezy wyciac zaciecia ) Na krokwie bijemy deskowanie Polaczenia mozna wzmocnic ocynkowanymi kontownikami z blachy

kątowników właśnie wolałbym uniknąć....

Szef23
09-09-2008, 18:10
W takim razie zostaja same zaciecia i gwozdzie

BOHO
09-09-2008, 18:16
W takim razie zostaja same zaciecia i gwozdzie

raczej zastosuję jakieś solidne śruby i wkręty.....

Szef23
09-09-2008, 18:31
raczej zastosuję jakieś solidne śruby i wkręty.....

Faktycznie To lepsze rozwiazanie :D

Kamil19841
28-04-2021, 06:05
Cześć
Jak mam zamontować belkę nośna do ściany z dziurawki u220 pokrytej 15cm styropianem. Wymiary wiaty 450/350

key1
28-04-2021, 15:30
najprościej niech belka będzie niezależna od tej ściany

Kamil19841
29-04-2021, 08:07
czyli co mam zrobić? Wywiercić w ścianie miejsce na kotwy chcemiczne i nałożyć na nią belkę? A może zwykłe kołki rozporowe? A może wydłubać styropian i zrobić miejsce na belkę i zamontować bezpośrednio do muru

Kamil19841
29-04-2021, 08:20
czyli co mam zrobić? Wywiercić w ścianie miejsce na kotwy chcemiczne i nałożyć na nią belkę? A może zwykłe kołki rozporowe? A może wydłubać styropian i zrobić miejsce na belkę i zamontować bezpośrednio do muru
Wiem o co chodzi postawić ją na słupkach przy ścianie. Wolałbym inaczej, najlepiej bez tych słupków

key1
29-04-2021, 09:01
jeśli nie chcesz słupów to musisz zrobić odpowiednie stelaże, mocowane do ściany, na których ta belka mogłaby się oprzeć.

na samych kotwach na pewno nie może

Tolo74
29-04-2021, 20:17
Czy belki nie można przymocować do ściany (w miejscu gdzie jest betonowy strop) przy pomocy stalowej kotwy rozporowej?
Przecież to ma niesamowitą wytrzymałość? Jest proste i tanie.
Gorzej jeżeli chcemy mocować do ściany w miejscu w którym jest pustak szczelinowy, wówczas chyba kotwy chemiczne byłyby lepsze.

Arturo1972
29-04-2021, 20:31
Cześć
Jak mam zamontować belkę nośna do ściany z dziurawki u220 pokrytej 15cm styropianem. Wymiary wiaty 450/350
Nie mam dziurawki ale mam silikat drążony i wiatę na auto dostawioną do ściany z 20cm izolacją.
Zrobiłem takie obejmy na belki i działa, wiata stoi 4 rok ;)
455334

Kamil19841
30-04-2021, 07:52
W sumie to dobry pomysł z tym stropem gorzej jak to wywiercić jak tam nie tylko Beton, ale i prety. Do dziurawki by było szybciej