PDA

Zobacz pełną wersję : Co na podłogówkę?



monikaa13
10-09-2008, 08:13
W salonie marzy mi się gres i jakieś drzewo. Pod gresem i pod drzewem najlepiej chciałabym ogrzewanie podłogowe. Mam pytanie jakie drzewo położyc, żeby było ok.
Paneli bym nie chciała.
Deska trójwarstwowa podobno straszny badziew.
Deska pełna - podobno nie można na podłogówkę.
Parkiet - nie wiem.

Poradzcie cos, wolałabym coś egzotycznego :)

Talbot
10-09-2008, 08:44
Generalnie mozaika zwykła z krajowego drewna (nie przemysłowa) się nadaje. My będziemy mieli jesionową.
Z egzotyków to podobno drewno o nazwie dosie (czy jakoś tak, nie jestem pewien pisowni) bardzo dobrze nadaje sie na podłogówkę. Reszta egzotyków się nie za bardzo nadaje.

Pozdrawiam

enickman
10-09-2008, 09:06
drewno generalnie na podłogówkę jest niepolecane - jest zbyt dobrym izolatorem, wypacza się z powodu zmiany temperatur i wilgotności
te co można z reguły jest drogie (klejone warstwowo)

fajnakamila
10-09-2008, 11:55
monikaa podłączam się pod twój temat i również jestem zainteresowana odpowiedziami :roll: u nas podłogówka będzie w całym domu ale przecież nie wyłożę całej podłogi w terakocie lub gresie

monikaa13
10-09-2008, 12:09
No ok. egzotyk piszecie, że nie. A deska trójwarstwowa czyli np. barlinecka - może być?
A doussie to na pewno? Może ktoś odpowie kto się zna.
A mozaika to co to?

Altaries
10-09-2008, 12:22
deska barlinecka to absolutny badziew, niewiarygonie drogi i przereklamowany. cenowo zblizaja sie niekiedy do podlog kahrs, swiatowego lidera drewnianych desek klejonych warstwowo, z 30 letnia gwarancja...

z polskich podlog - baltic floor. ogolnie dobre drewno na podlogowke jest drogie niestety. powinno byc w miare cienkie (do 17mm) i klejone do podloza klejami poliuretanowymi. to znacznie poprawia przewodnictwo cieplne

akurat drewno egzotyczne nadaje sie lepiej na podlogowke nizi rodzime gatunki, a w szczegolnosci merbau, tek, doussie i iroko

monikaa13
10-09-2008, 12:31
Jestem jakaś niedouczona w tym temacie chyba, bo nie rozumiem jakie dokładnie drewno może być i nie chodzi dokładnie o drewno tylko czy parkiet, czy lite deski czy coś innego.
Barlinek podałam przykładowo, rozumiem że balticfloor i kahrs to to samo tyle lepsze.
A merbau to lite drzewo czy też klejone.
Wytłumaczcie mi może najpierw jakie w ogóle mamy podłogi, gdzie o tym przeczytać.
Często czytam, że ktoś ma na podłodze merbau, ale co merbau - deski, panele, parkiet, trójwarstwówki itp.
Jak to rozróżniac i co jest najlepsze.

Altaries
10-09-2008, 13:03
moze byc parkiet, deska, panel - plus odpowiednia jakosc, grubosc i montaz. producent czesto okresla, czy dany typ podlogi nadaje sie na podlogowke

ze wgledu na specyfike ogrzewania najlepsze sa deski klejone warstwowo (najczesciej 3 warstwy), o niskim wspolczynniku skurczu, klejone do podloza. przy wezszych deskach rozsychanie (nieuniknione) moze nie byc widoczne nawet po wielu latach, jesli instalacja i podloga sa polozone fachowo (na to maja wplyw i inne czynniki, np. wilgotnosc - dlatego rozsychaja sie rowniez podlogi nie kladzione na podlogowce...)

enickman
10-09-2008, 13:22
dlatego uważam, że drewno na podłogówkę jest ryzykownym rozwiązaniem

- dużo możliwości zepsucia (zły materiał, źle położony)
- drogie (nie może być "zwykły" parkiet)

lepiej dać za tą kasę jakiś "super" gres, ew. jakieś wstawki drewniane

irtad
10-09-2008, 13:46
Ja mam baltic-floor dąb, na całym piętrze, klejone klejem poliuretanowym . Waśnie minął rok jak go użytkuję. Spisuje się bardzo dobrze.

civic9
10-09-2008, 14:00
http://forum.muratordom.pl/podlogowka-i-drewno-skonczmy-z-tymi-bzdurami,t119989.htm
http://forum.muratordom.pl/jakie-drewno-na-podlogowke,t73593.htm