PDA

Zobacz pełną wersję : przełączniki schodowe



witu102
10-09-2008, 17:13
Witam,
jestem w trakcie przerabianie instalacji elektrycznej, i mam pytanie dotyczące przełączników na klatce schodowej.
Chodzi mi o to, żeby właczyć światło na górze a wyłączyć na dole lub odwrotnie.
I teraz pytanie..jakie przełączniki kupić...są zwierne, dzwonkowe, krzyżowe i schodowe..czy ktoś może wyjaśnić czym one się różnią i czy jeżeli bym chciał takie na sprężynie jakby (dzwonkowe/zwierne) to czy potrzeba do tego jakiegoś specjalnego urządzenia czy już wszystko jest w gniazdku?
Generalnie najchętniej bym chciał takie, żeby wracały do swojego pierwotnego położenia (ze sprężyną) ale nie wiem które z nich (oprócz dzwonkowych) spełnią moje zachcianki:)
pomocy:)

Tomkii
10-09-2008, 17:26
Jest kilka możliwości:
- schodowe (i krzyżowe) stosuje się aby móc włączać i wyłaczać z wielu miejsc. Dla dwóch wyłączników potrzeba dwóch schodowych, dla trzech potrzeba dwóch schodowych i jednego krzyżowego. Przy większej ilości przybywa tylko krzyżowych.
- dzwonkowe (wciska się i wracają) na czas - musi być gdzieś albo w tablicy albo w puszce układ elektroniczny
- dzwonkowe typu raz wciśniesz włącz, drugi raz wciśniesz wyłącz - musi być gdzies albo w tablicy albo w puszce układ elektroniczny
- bez wyłączników (czujki ruchu).

witu102
10-09-2008, 18:38
ok troche mi rozjaśniłeś...a teraz tak, czujniki ruchu odpadają, bo ejst na klatce schodowej tylko jeden, poza tym chce miec dodatkowo włączane oświetlenie samych stopni.

Które z tych rozwiązań mi najbardziej polecasz...co to za układ elektroniczny..jaki koszt i wymiary...czy wogóle wart zachodu?
Czy rozwiązanie takie sprawdzi się też dla włączania oświetlenia led z transformatorem?

I.W.
10-09-2008, 19:04
Które z tych rozwiązań mi najbardziej polecasz...co to za układ elektroniczny..jaki koszt i wymiary...czy wogóle wart zachodu?
Czy rozwiązanie takie sprawdzi się też dla włączania oświetlenia led z transformatorem?
Układ elektroniczny to przekażnik bistabilny, takie ustrojstwo które po podaniu impulsu załącza się na stałe. Możesz mieć jeden przekaźnik i nieograniczoną liczbę przycisków(takich jak w dzwonku)załączających układ. Raz przyciskasz włączasz drugi raz wyłączasz. W klasycznym wyłączniku schodowym potrzebujesz trzech żył do poprowadzenia między gniazdkami. W przypadku dwóch tylko włączników zastosowałbym zwykły schodowy. Większość przekaźników bistabilnych pobiera prąd i w trakcie czywania i w trakcie pracy, niektóre głupieją po całkowitym odcięciu zasilania(nie pamiętam jakiej firmy ale bywało że po braku prądu same się załączały). Szukaj na stronach firm zamel i f&F "przekaźnik bistabilny", jest również włoski finder.

Nie jestem pewien ale elektroniczne przekaźniki (oparte na triaku chyba) mogą mieć problem z współpracą z trafo ale to tylko domysły.

Tomkii
10-09-2008, 19:06
ok troche mi rozjaśniłeś...a teraz tak, czujniki ruchu odpadają, bo ejst na klatce schodowej tylko jeden, poza tym chce miec dodatkowo włączane oświetlenie samych stopni.

Które z tych rozwiązań mi najbardziej polecasz...co to za układ elektroniczny..jaki koszt i wymiary...czy wogóle wart zachodu?
Czy rozwiązanie takie sprawdzi się też dla włączania oświetlenia led z transformatorem?
Każde z tych rozwiązań sprawdzi się z LED-ami. Nie polecam czasówki - w domku jednorodzinnym jest to mało przyjemne - szczególnie jak trzeba np. posprzątać na schodach.
Osobiście preferuję rozwiązanie na wyłącznikach schodowych (najbardziej niezawodne i nie pobiera dodatkowo prądu).
Układ elektroniczny do wyłączników chwilowych (dzwonkowych) to np. taki:
http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=54&products_id=97
A jeśli są problemy z domownikami zapominającymi zgasić światło to wtedy ten (i ustawić długi czas dla zapominalskich):
http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=54&products_id=100

witu102
10-09-2008, 21:37
no chyba będe misiał pomyśleć nad wyłącznikiem czasowym dodatkowo np 10minut, żeby zdąrzyć posprzątać..bo na korytarzu mam 3 lampy każda po 150W więc prąd leci jak diabli...:(
poszykam tych przełączników bistabilnych pogadam z elektrykiem i może coś ustale ostatecznie:)dzięki za pomoc wszelką:)

Tomkii
10-09-2008, 21:41
no chyba będe misiał pomyśleć nad wyłącznikiem czasowym dodatkowo np 10minut, żeby zdąrzyć posprzątać..bo na korytarzu mam 3 lampy każda po 150W więc prąd leci jak diabli...:(
poszykam tych przełączników bistabilnych pogadam z elektrykiem i może coś ustale ostatecznie:)dzięki za pomoc wszelką:)
Ten podany w drugim linku ma opcję zapalania światła na stałe (do sprzątania np.).

witu102
10-09-2008, 21:43
http://www.zamel.pl/index.php?link=94&grupa=50&id_prod=629&zakladka=185
u zamela znalazłem cos takiego....
czy dobrze myślę, ze to będzie 2 w jednym i będe miał zarówno czas regulowany jak i obsługę przycisków dzwonkowych?

Tomkii
10-09-2008, 21:49
http://www.zamel.pl/index.php?link=94&grupa=50&id_prod=629&zakladka=185
u zamela znalazłem cos takiego....
czy dobrze myślę, ze to będzie 2 w jednym i będe miał zarówno czas regulowany jak i obsługę przycisków dzwonkowych?
Tak, ale ten nie ma opcji zaświecenia na stałe (a wręcz blokadę takiego świecenia - do bloków, kamienic). Z opcją rozjaśniania-ściemniania nie wolno też będzie stosować żarówek energooszczędnych (akurat Cię nie dotyczy ale nigdy nie wiadomo).

cieszynianka
10-09-2008, 22:44
Świetny patent z tymi łącznikami schodowymi i krzyżowymi, bardzo ułatwia życie. Nasza lampa w przedpoloju zapala się i gasi z 5 miejsc :D
W sypialni lampę zapalić i zgasić można przy drzwiach i z każdej strony łózka.
Chyba żadna nie jest zapalana tylko z jednego :lol: :lol: :lol:

witu102
11-09-2008, 00:34
no ok, dzięki za pomoc, chyba się zdecyduję na któryś z tych z linków co mi podaliscie...
mam nadzieję, ze jeden przekaźnik obsługuje jeden układ a nie muszę montowac takiego pod kazdy z kontaktów osobno:)

Tomkii
11-09-2008, 05:35
mam nadzieję, ze jeden przekaźnik obsługuje jeden układ a nie muszę montowac takiego pod kazdy z kontaktów osobno:)
Tak, jeden przekaźnik to jeden układ.

witu102
11-09-2008, 06:41
http://www.zamel.pl/index.php?link=94&grupa=50&id_prod=629&zakladka=185
u zamela znalazłem cos takiego....
czy dobrze myślę, ze to będzie 2 w jednym i będe miał zarówno czas regulowany jak i obsługę przycisków dzwonkowych?
Tak, ale ten nie ma opcji zaświecenia na stałe (a wręcz blokadę takiego świecenia - do bloków, kamienic). Z opcją rozjaśniania-ściemniania nie wolno też będzie stosować żarówek energooszczędnych (akurat Cię nie dotyczy ale nigdy nie wiadomo).

Dlaczego energooszczędne odpadają?
mam w wiatrołapie zamontowane energooszczędne i też tam myślałem o przekaźniku bistabilnym..najwyżej wymienie na zwykłe, ale zastanawia mnie czemu nie mogą być??

Tomkii
11-09-2008, 07:18
Dlaczego energooszczędne odpadają?
mam w wiatrołapie zamontowane energooszczędne i też tam myślałem o przekaźniku bistabilnym..najwyżej wymienie na zwykłe, ale zastanawia mnie czemu nie mogą być??
Bo ten model ma wbudowany ściemniacz. Ściemniacze nie mogą być stosowane tam gdzie stosuje się świetlówki. Jak zastosujesz taki bez ściemniacza to będzie ok.

witu102
11-09-2008, 15:40
ok dzięki bardzo:)
ten drugi ma tylko czasowy wyłącznik, bez ściemniacza więc będzie ok:)
swoją drogą taki ze ściamniaczem to też dość efektowna sprawa:)

Tomkii
11-09-2008, 18:39
swoją drogą taki ze ściamniaczem to też dość efektowna sprawa:)
W domku to średni pomysł, będzie wkurzać za jakiś czas (sprawdzone doświadczalnie). Ja bym jak już zastosował BIS-403 firmy F&F, jeśli przejście po schodach zajmuje 1 minutę to bym czas ustawił na 10 minut (tak, to nie pomyłka) i używał go tak, jakby czasówki w ogóle nie było (te 10 minut to jak się po prostu ktoś zapomni).
Czyli miałbyś włączanie/wyłączanie chwilowymi przyciskami, awaryjne wyłączenie jak się ktoś zapomni i możliwość włączenia na stałe przez dwa krótkie przyciśnięcia.
To chyba najlepsza kombinacja funkcjonalności w stosunku do upierdliwości rozwiązania :)

Wszelkie rozwiązania typu blokada przed stałym załączeniem (czytaj wtykaniem zapałek), ściemniacz pod koniec (żeby można było ustawić jak najkrótszy czas) są moim zdaniem przeznaczone do budownictwa wielorodzinnego. Sam się o tym przekonasz np. przy pierwszej wizycie gości - jak będzie większa grupa zwiedzać domek i nagle zacznie się wyłączać światło.

witu102
14-09-2008, 05:27
no ja wiem dlatego na tego bisa 403 się zdecydowałem, a czas to myślałem o 2 minutach raczej:)
ale to na szczęście można do woli zmieniać:):)

nom
14-09-2008, 08:33
można zastosować lampę z czujnikiem ruchu, np. taką:

http://kwazar-lighting.pl/plafonzczujnikiemruchu360stopni-p-872.html?osCsid=25147aab869475fd80db10f0a42cc265