PDA

Zobacz pełną wersję : odbiór - czy będą problemy?



daggulka
11-09-2008, 12:36
Witam.
Jestem na etapie załatwiania papierków do odbioru domu....większośc juz mam .
Mam wątpliwości co do dwóch spraw.

1. kanaliza zewnętrzna - w projekcie kanalizy mam narysowaną rurę która ciągnie się do połowy działki i tam jest dopiero studzienka do której mieliśmy sie wpiąc pod kątem prostym z domu.....ale w związku z różnymi "przebojami" wyjście kanalizy z domu mamy z innej strony domu , więc studzienkę zrobiliśmy w rogu działki i pod kątem rozwartym do niej wpuściliśmy wyjściową rurę z domu .... uzmysłowił nam to geodeta który przyszedł zrobić pomiary do map powykonawczych :roll: ....czy mogą być z tego powodu jakieś problemy?

kominiarz :roll: - czy w kotłowni wystarczy jedna kratka wentylacyjna na kominie(kotłownia z oknem)? do czego może się kominiarz doczepić ?

Będę wdzięczna za sugestie.

długi
11-09-2008, 12:40
w razie czego zaryczysz i będzie OK. :lol:

daggulka
11-09-2008, 12:42
ja już zaryczałam na Pana od odbioru zjazdu ....nic dobrego z tego nie wyszło ...w zasadzie nic nie wyszło :lol: ....dlatego wolę teraz po dobroci :wink:

długi
11-09-2008, 12:43
wyluzuj ...
będzie dobrze :)

mikolayi
11-09-2008, 12:53
1. nie wiem, czy będą się tak wnikliwie przygladać. Mam tylko nadzieję, ze nie włączyliscie kanalizy pod prąd ;)
2. Zaprosić kominiarza i niech czyni swoją powinność. Jak będzie coś niezgodnie z przepisami, to protokołu nie wystawi. Kocioł masz z zamkniętą czy z otwartą ?

listek
11-09-2008, 12:57
kominiarz :roll: - czy w kotłowni wystarczy jedna kratka wentylacyjna na kominie(kotłownia z oknem)? do czego może się kominiarz doczepić ?
.

z kominiarzem nie powinno byc problemu

Co do kanalizy wydaje mi się, że też nie. Kwestia naniesienia zmian na mapie powykonawczej. Chyba :roll:

daggulka
11-09-2008, 12:59
kanaliza jest ok- "z prądem" :lol: ... zewnętrzną robiliśmy sami .... gdyby "firma" miała pociągnąć 100m to bym z torbami poszła na początku budowy :wink: :lol:
kocioł ...cholera wie .... znaczy mąż wie ...w sprawach technicznych CO jestem kompletne beztalencie więc nawet nie próbowałam zrozumieć o czym do mnie mówiono :roll:

andrzej74
11-09-2008, 13:06
Co do kanalizy ja przedkładałem w PINB jedynie protokół odbioru przyłącza oraz inwentaryzację powykonawczą wykonaną przez geodetę.
U mnie zaistniał inny problem, ale może to również być dla Ciebie wskazówką. Na wykonanie instalacji gazowej musiałem uzyskać odrębne pozwolenie na budowę. Następnie dokonywałem jednoczesnego odbioru domu i instalacji gazowej. Odbiór budynku odbył się bez problemów - choć w tym samym czasie trzy osoby zostały odesłane bo czegoś im brakowało. Natomiast inspektor "przyczepił" się co do odbioru instalacji gazowej. Rzecz w tym, że skrzynkę gazową w trakcie wykonywania przyłacza przesuneliśmy /w porozumieniu z dostawcą gazu/ o około 0.5m. Inspektor wertował projekt i zauważył to zestawiając projekt z mapką wykonaną przez geodetę, no i zaczał sie zastanawiać czy to nie była istotna zmiana. Starałem sie wyjaśnić mu, że nie ma racji, ale moje argumenty nie docierały, powiedział, że decyzję otrzymam w ciągu 3 tygoni - kilka dni temu otrzymałem infomację, że instalacja gazowa została odebrana.

daggulka
11-09-2008, 13:09
znaczy to tyle, że zależy na kogo się trafi ...jeden oko przymknie, a inny będzie szukał problemu :roll:

w naszych urzędach jest wielu którzy szukają problemów :evil: ...odbioru zjazdu tez nie mam z powodu jednego takiego s.... , ale w starostwie mnie pocieszyli że może przejdzie bez tego :roll:

11-09-2008, 13:41
...do czego może się kominiarz doczepić ? ...
kominiarz moze sie przyczepic do
- zbyt małego ciagu wentylacyjnego
- braku stopni kominiarskich na dachu /gdy okienko jest zbyt oddalone od komina/
- nieotynkowanych kominów
- zbyt blisko umieszczonych krokwi /od komina/
- wystającej zaprawy wewnatrz komina
- przeswitów
- do prowadzenia przewodów elektrycznych po kominie

et cetera

daggulka
11-09-2008, 14:12
kuźwa...coś czuje że u mnie sie czepi :roll:
jeszcze dzis okap podłącze coby sie chociaż tego nie czepnął :wink:

11-09-2008, 14:19
dobrze jest miec przygotowanego sznapsa ...
jakby co ...

mikolayi
11-09-2008, 14:22
dobrze jest miec przygotowanego sznapsa ...
jakby co ...

a potem kominiarz na motór i dalej na kolejny daszek :)

słaby
11-09-2008, 14:47
Mój wykonawca dachu , umieścił wymian w odległości 2 cm od komina ( jestem pewien że przy odbiorze się do tego doczepią ) Kazałem mu to poprawić , to powiedział że na razie jest zawalony robotą i żebym wymian zabezpieczył blachą

pawelurb
11-09-2008, 15:19
kominiarz czepiał mi się zbyt bliskich krokwi do komina - kazał osłonić je blachą, po tym zabiegu przeszło .
Co do kotłowni to zakwestionował wielkość kratki nawiewowej , ( była rura fi 100 a wymaganie minimum 250 cm 2 przekroju - wykułem większą - było ok
Przyczepił mi się do okapu kuchennego podłączonego do osobnego kanału wentylacyjnego - bo po włączeniu okap powodował cofkę w wentylacji - nic z tym nie zrobiłem , zostało jak jest .
Co do kanalizacji , to przynajmniej u mnie , babka w komunalce , dokładnie sprawdzała przebieg przyłączy z inwentaryzacji z tym który był w projekcie zagospodarowania i mówila że jakby się nie zgadzało to dają mandaty i karzą zmieniać projekt. ale na szczeście miałem tak jak w projekcie, tyle że to może być jakaś fanaberia mojej akurat komunalki:)
Poza tym, poza kominiarzem nikogo w domu nie było, złożyłem papiery poczekałem i przyszło pisemko i to wszystko

11-09-2008, 15:27
a potem kominiarz na motór i dalej na kolejny daszek :)
motór niech prowadzi ... a na drugim dachu niech sie trzyma piorunochrona ...

:wink:

Bigbeat
11-09-2008, 15:42
Ja tam lubię po dachach biegać, ale po sznapsie nie wchodzę ;)
Ale to pewnie dlatego, że nie jestem kominarzem i nie mam motóru.

nom
11-09-2008, 15:48
Spoko będzie, odbiór domu to formalność. :-)

Ja załatwiłem wszystko w tydzień. :-)

Jurek_Z
11-09-2008, 19:55
Po zgłoszeniu do użytkowania w PINB otrzymałem sprzeciw. :evil: W uzasadnieniu podano że istnieje niezgodność powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej z zatwierdzonym planem zagospodarowania działki. Chodziło o przesunięcie oczyszczalni o około 1,5m. Zgodnie z prawem budowlanym zmiana w zagospodarowaniu terenu stanowi istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu. :evil: Byłem zaskoczony, że komuś się to chciało mierzyć linijką na mapie. Pomogło oświadczenie architekta robiącego adaptację projektu, że w tym przypadku nie jest to zmiana istotna gdyż lokalizacja oczyszczalni jest zgodna z wszystkimi przepisami. Wydłużyło to okres "pilnowania budowy" :wink: o przeszło miesiąc. A swoją drogą to obawiałem się zupełnie czegoś innego. Na mapie nie został naniesiony śmietnik który był w projekcie, ale nikt tego nie zakwestionował. :D

A odnośnie kominiarzy to miałem niezły cyrk. Przyszli we dwóch. Jeden uważał, że trzeba zastosować do mojego kominka z płaszczem wodnym przepisy dotyczące kominków i wszystko jest ok a drugi twierdził że kominek z płaszczem wodnym to kocioł i zgodnie z przepisami ma stać w osobnym pomieszczeniu. :-? Trochę się posprzeczali ale dałem protokół do napisania temu który mówił że jest ok. :wink:

lee28
11-09-2008, 20:09
Witam.
(...)

kominiarz :roll: - czy w kotłowni wystarczy jedna kratka wentylacyjna na kominie(kotłownia z oknem)? do czego może się kominiarz doczepić ?

Będę wdzięczna za sugestie.

Nie, w kotłowni jeśli masz piec węglowy MUSI być kratka wentylacyjna w kominie wentlacyjnym i jeszcze tak zwana "zetka" czyli nawiew do kotłowni z zewnątrz. Jest to porostu otwór w ścianie a do niego podłączona rura w kształcie litery "Z" doprowadzona od otworu aż do podłogi. Bez tego kotłowni ci kominiarz nie odbierze.

Trociu
12-09-2008, 10:19
Nie, w kotłowni jeśli masz piec węglowy MUSI być kratka wentylacyjna w kominie wentlacyjnym i jeszcze tak zwana "zetka" czyli nawiew do kotłowni z zewnątrz. Jest to porostu otwór w ścianie a do niego podłączona rura w kształcie litery "Z" doprowadzona od otworu aż do podłogi. Bez tego kotłowni ci kominiarz nie odbierze.To już wiem co mam włożyć w tą dziurę co mi w ścianie zostawili. Tylko jak ta zetka wygląda??

Przeszukałem właśnie trochę google'a i tylko wspominają o tego typu urządzeniu.
Natknąłem się na jakiś taki nawietrzak - http://www.allegro.pl/item435507553_nawietrzak_z_kratka_i_filtrem_np_110 _darco_chrom.html

daggulka
12-09-2008, 16:29
No, wzięłam do ręki projekt ...popatrzyłam na kotłownię i jak byk stoi "nawiew 20/20" ... a w ścianie nawiewu brak :evil: ... cholera, szlag mnie kiedyś trafi z tymi paprokami :evil: ...chyba trza otwór zrobić ....dobrze że mam dom z bk a nie z ceramiki :roll:
zastanawiam się tylko czy iść na żywioł i zostawić to tak z myślą "może przejdzie" i zrobić po ewentualnym żądaniu kominiarza czy teraz "zawczasu" to zrobić :roll:

EZS
12-09-2008, 18:22
daggulka, nie stresuj się tak
kominiarz nie ten, to będzie inny.....
A co do odbioru to można sobie z akacji powróżyć "przyjadą... nie przyjadą"
A jak przyjadą to niezbadane są pomysły administracji.
ja też miałam na mapie powykonawczej napisane, że wodociąg na działce idzie niezgodnie z planem (geodeta służbista...%u%%%) ale nikomu to nie przeszkadzałoi. A nie podobały się deski po budowie, że nie posprzątane............

lee28
12-09-2008, 20:52
Tylko jak ta zetka wygląda??


Najprościej mówiąc jak peryskop.

Majuniaa
12-09-2008, 21:23
A czy mozecie napisac ile kosztuje odbiór? Np, ile wizyta i podpisanie sie kominiarza, ewentualnie czy cos sie jeszcze placi, np. w urzędzie?

an-bud
12-09-2008, 21:40
to jednak lepszy remont :wink: ZERO zezwoleń, papierów i odbiorów :lol:
jak wstanie lewą nogą do się do czegoś przyczepi :wink: :lol: ostatnio przegoniłem kominiarza :-? przypałętał się z własnej inicjatywy, przegląd mi chciał zrobić :-? ale ja wstałem chyba lewą nogą :wink: :lol:

daggulka
13-09-2008, 08:53
A czy mozecie napisac ile kosztuje odbiór? Np, ile wizyta i podpisanie sie kominiarza, ewentualnie czy cos sie jeszcze placi, np. w urzędzie?

GEODETA - inwentaryzacja powykonawcza - mnie szarpnęło 600zł
GZWiK - odbiór kanalizacji i wody - protokoły - bez opłat
WATTENFALL - protokół odbioru prądu - bez opłat
ELEKTRYK - pomiary i badania wewnętrznej instalacji elektrycznej - protokół i pomiary ... w cenie wykonania instalacji
KOMINIARZ - około 200zł
URZĄD DMINY - odbiór zjazdu - bez opłat

no i papiery które wypełnia kierownik budowy (dziennik i inne pozostałe zaświadczenia i protokoły)....w cenie zatrudnienia takowego :wink:

daggulka
13-09-2008, 08:56
acha, odgrom .... jeśli masz w projekcie a nie zrobiłeś, i kierownik budowy powie że nie bierze odpowiedzialności i wpisu w dzienniku (że nie jest potrzebny) nie zrobi to musisz mieć zaświadczenie od elektryka z uprawnieniami budowlanymi które u nas kosztuje 300zł

jeżyk
13-09-2008, 22:50
Jeżeli kocioł gazowy z zamknieta komora spalania, to mimo zapisu w projekcie o nawiewie nie jest on konieczny, natomiast wywiew musi być zgodny z projektem (chyba 14x20 ) U mnie nie ma praktycznie wyjścia na komin (brak wyłazu i stopni) nie ma nawiewu ( a w projekcie była, ale kocioł jest turbo). Kominarz sprawdził tylko czy przewody wentylacyjne sa drożne i koniec. Wystawił protokół 1 w 2 -uch, bo musi być przed montażem kotła i po montażu (czy jakos tak)

jacekp71
14-09-2008, 20:57
Tylko jak ta zetka wygląda??


Najprościej mówiąc jak peryskop.

polacz dwa kolanka 90 stopni z fi125 i masz przepisowa zetke ;-)

Trociu
15-09-2008, 11:12
Tylko jak ta zetka wygląda??


Najprościej mówiąc jak peryskop.

polacz dwa kolanka 90 stopni z fi125 i masz przepisowa zetke ;-)Z półproduktów to wszystko można oczywiście zrobić. Tylko myślałem, że jak czegoś takiego wymagają przepisy, to będzie to można spokojnie w sklepie kupić....

daggulka
15-09-2008, 12:13
no dobra .... objeździłam castoramy i liroye ...znalazłam osprzęt w postaci rur , kolan ...coś takiego:
http://images34.fotosik.pl/362/ff22a8244a09f44fm.jpg

sytuacja wyglada tak:
http://images23.fotosik.pl/274/2c6f4c33bec5ad97.jpg

jakie i ile części z obrazka będę potrzebować coby to podłączyć?

Trociu
15-09-2008, 13:04
Daggulka - dorzuć do tego pięknego rysunku jeszcze może jakieś wymiary ;) Będzie łatwiej policzyć ile i czego. I czy to niżej to okap?

daggulka
15-09-2008, 13:38
Tak, to niżej co wygląda jak nocnik to jest okap :D
ja to widzę tak:
pociagnąć tą rurę do góry do wysokości otworu , potem kolankiem pod kątem prostym połaczyć z następoną aż do otworu .... zaś kolano, przejściówka z kwadratu do okręgu fi 100 , wchodzi w ściane i po sprawie :D

ale jeśli tak zrobię to przy wejściu będzie odstawać od ściany o grubość tej przejściówki :roll:

Tomkii
15-09-2008, 13:40
ale jeśli tak zrobię to przy wejściu będzie odstawać od ściany o grubość tej przejściówki :roll:
A po co dawać przejściówkę? Przecież otwór w ścianie może być dowolny (chyba że masz tam już wstawioną rurę).

daggulka
15-09-2008, 13:42
mam tam już wstawiona rurę fi 100i otynkowaną :roll:
gdyby nie to , to kolanko schowałoby się w otworze kwadratowym i po sprawie ...ale szkopuł w tym, że mam tam rurę

daggulka
15-09-2008, 20:05
podnoszę ...jakieś pomysły?

Tomkii
15-09-2008, 20:18
podnoszę ...jakieś pomysły?
Ja bym próbował odciąć kawałek tej wstawionej lub wykuć (może być ciężko). Przecież nie zostawisz takiego wystajka ze ściany (mnie żona by zabiła za coś takiego ;))

daggulka
15-09-2008, 20:56
no właśnie , zleksza że się wyrażę - ciulato bedzie wyglądało jak będzie od ściany odstawać :evil: ...dlatego innych rozwiązań szukam :roll: :lol:

Jurek_Z
15-09-2008, 21:12
A może od razu przejściówka i okrągłą rurą do góry zaraz przy ścianie ...

theodolit
15-09-2008, 21:16
na okapie mozna zmienic przekrój na okrągły ...

ino zdyć pewnie ten sam problem pozostanie bo raczej rurke ze sciany połączyć i tak pewnie trzeba będzie z kolanem na złączke zewnętrzną. wyglada na to ze jak nie kijem to pałką ;)

Coby schowac to chyba fakt jedynie kucie i otykonwanie zostanie ;)

pozdrawiam
Piotrek

aha ewreka: jakby sie uprzec to pewnie da sie u jakiejs firmie prefabrykującej kanały zamówić 'skrzynke' podłączeniową - dobrze zwymiarować z dobrze dobranym króccem i zrobią. Dobry blacharz potrzebuje blache, stół i młotek i każdą kształtke zrobi ;D