PDA

Zobacz pełną wersję : Płyta falista eternitowa na dachu



Gruszka
12-09-2008, 11:01
Wiem, że temat był już omawiany. Ja jednak z innej beczki.

Znalazłam taka informację, że
Tylko stary eternit, produkowany do końca lat 80 jest potencjalnie niebezpieczny. (...) Inaczej spra-
wa wygląda w przypadku eternitu obecnie produkowanego. Nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji. Można go bez obaw montować i demontować z dachu we własnym zakresie i bez wyjątkowych zabezpieczeń.

I tu pytanie - wg właściciela sprzedającego mi dom, pokrycie dachowe zostało wykonane 7 lat temu od nowa (czyli ok. 2000r.) - nie wie jednak, czy sa to płyty z azbestem, czy może te nowszego typu, bez tego składnika. Nie umiał powiedzieć, skąd je miał (ub nie chciał powiedzieć). Równie dobrze te płyty mogły przeleżeć w stodole z 30 lat i zostały po tem uzyte do pokrycia.

Jak zatem sprawdzić, czy płyta na dachu to płyta nowego typu, czy płyta z azbestem?

zbigmor
12-09-2008, 11:05
Wiem, że temat był już omawiany. Ja jednak z innej beczki.

Znalazłam taka informację, że
Tylko stary eternit, produkowany do końca lat 80 jest potencjalnie niebezpieczny. (...) Inaczej spra-
wa wygląda w przypadku eternitu obecnie produkowanego. Nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji. Można go bez obaw montować i demontować z dachu we własnym zakresie i bez wyjątkowych zabezpieczeń.

I tu pytanie - wg właściciela sprzedającego mi dom, pokrycie dachowe zostało wykonane 7 lat temu od nowa (czyli ok. 2000r.) - nie wie jednak, czy sa to płyty z azbestem, czy może te nowszego typu, bez tego składnika. Nie umiał powiedzieć, skąd je miał (ub nie chciał powiedzieć). Równie dobrze te płyty mogły przeleżeć w stodole z 30 lat i zostały po tem uzyte do pokrycia.

Jak zatem sprawdzić, czy płyta na dachu to płyta nowego typu, czy płyta z azbestem?

Obecnie są one malowane i chyba nie sprzedaje się w naturalnym kolorze. Wcześniej być może było inaczej. Najpewniej będzie zadzwonić do producenta i zapytać. www.izopol.pl

Gruszka
12-09-2008, 11:12
Prodecent ma tez w swojej ofercie niemalowane płyty w kolorze naturalnym, szarym cementowym -znaczy takie jak moje :) i jak płyty azbestowe :) więc wciąż nic nie wiem ;) a są jakies metody zbadania tej płyty? organoleptycznie to mi, laikowi, będzie nieco trudno :)

zbigmor
12-09-2008, 11:26
Prodecent ma tez w swojej ofercie niemalowane płyty w kolorze naturalnym, szarym cementowym -znaczy takie jak moje :) i jak płyty azbestowe :) więc wciąż nic nie wiem ;) a są jakies metody zbadania tej płyty? organoleptycznie to mi, laikowi, będzie nieco trudno :)

A producent nie ma na to rady?

Barbossa
12-09-2008, 11:53
....

Jak zatem sprawdzić, czy płyta na dachu to płyta nowego typu, czy płyta z azbestem?

wziąć próbkę, pokruszyć, wdychać, jak się skończy następną, potem następną, potem...
i tak ze 40-50 lat, w zależności od kondycji
czynić okresowe kontrole lekarskie, u pneumologa (?)
inaczej pewnie się nie da :-?

Gruszka
12-09-2008, 13:16
[quote=Gruszka]....

wziąć próbkę, pokruszyć, wdychać, jak się skończy następną, potem następną, potem...
i tak ze 40-50 lat, w zależności od kondycji
czynić okresowe kontrole lekarskie, u pneumologa (?)
inaczej pewnie się nie da :-?
Dobry żart tynfa wart :) ale nie sądzę, żeby pytanie było aż tak śmieszne.

Gdzieś czytałam o tym, jak poznać, czy płyta jest azbestowa czy nie (przecieranie czy coś, jakieś wyłażące włókna - no nie pamiętam). Jesli Barbossa nie wie, to nie znaczy, że nikt nie wie.

Rozczajenie tematu będzie miało znaczenie, czy można ot tak, samemu zdjąc dach, czy trzeba ekipę "azbestową".

Zbigmor, nie znam producenta mojej płyty. Chyba, że chodzi Ci o dowolnego producenta, który może miec na to sposoby. Spróbuję w ten sposób, dzięki.

Barbossa
12-09-2008, 13:36
temat wygląda tak, że czasami na odwrocie są na płytach nadruki czynione przez producenta, ale czy na wszystkich?

no i pozostaje CSI w polskim wydaniu, ale ile takie badanie kosztuje to nie wiem
zadzwoń może do sanepidu, UG ochrony środowiska, tam może mają pomysł kto/jak to zdjagnozować

Gruszka
12-09-2008, 13:38
temat wygląda tak, że czasami na odwrocie są na płytach nadruki czynione przez producenta, ale czy na wszystkich?
O - i to juz jest jakiś konkret. Obejrzę.

Pięknie dziękuję Barbossa :)

zbigmor
12-09-2008, 13:48
[quote=Gruszka]....

wziąć próbkę, pokruszyć, wdychać, jak się skończy następną, potem następną, potem...
i tak ze 40-50 lat, w zależności od kondycji
czynić okresowe kontrole lekarskie, u pneumologa (?)
inaczej pewnie się nie da :-?
Dobry żart tynfa wart :) ale nie sądzę, żeby pytanie było aż tak śmieszne.

Gdzieś czytałam o tym, jak poznać, czy płyta jest azbestowa czy nie (przecieranie czy coś, jakieś wyłażące włókna - no nie pamiętam). Jesli Barbossa nie wie, to nie znaczy, że nikt nie wie.

Rozczajenie tematu będzie miało znaczenie, czy można ot tak, samemu zdjąc dach, czy trzeba ekipę "azbestową".

Zbigmor, nie znam producenta mojej płyty. Chyba, że chodzi Ci o dowolnego producenta, który może miec na to sposoby. Spróbuję w ten sposób, dzięki.

A był u nas ktoś jeszcze poza Izopolem w Trzemesznie?

remo_78
14-05-2010, 21:24
Odświeżę temat bo mam problem ze starymi dachówkami falistymi i nie mogę rozgryźć czy to eternit czy eurofala. Dachówki są zabarwione na czerwono z jednej strony i od tej strony są gładkie. Druga strona szara i wyglądem przypomina te z azbestem. Pytanie czy płyty eternitowe były kiedykolwiek podczas produkcji malowane??? Wydaje mi się że azbestowe zawsze były szare....Ktoś może potwierdzić? Idąc dalej tropem czy płyty faliste eternitowe swego czasu w Polsce produkowano tylko w Trzemesznie?