PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplanie styropianem poddasza nieużytkowego?



mrockx
12-09-2008, 20:13
Mam poddasze nieużytkowe (taki stryszek) pod płaskim dachem o niewielkim spadku. Dach jest z blachy, pod blachą jest folia. Obecnie na całej powierzchni tego poddasza rozsypane są trociny na grubość 5-10cm (tak na oko). Ponieważ w tej chwili mamy robione ocieplanie ścian, to planuję również samodzielnie ocieplić to poddasze. Tzn. mam takie wewnętrzne przeczucie, że te trociny to jednak słabo izolują. W każdym razie plan mam mniej więcej taki, że wywalę te trociny i położę tam styropian, tak ze dwie warstwy po 8cm (na zakładkę), albo nawet dwie warstwy po 10cm. Pianką powypełniałbym ewentualne szczeliny przy ścianach, kominach itd.

Czy te 16..20cm to jest jakoś grubo? Bo w domu zrobili wielkie oczy, że chyba oszalałem. że chcę tak grubo dawać styropianu, skoro ściany ocieplamy styropianem tylko 8cm. Ale mi się wydaje, że tak na logikę to ciepło ucieka właśnie do góry. Poza tym strop jest (chyba) cieńszy niż mury - a jest to strop bodajże kleina, z takimi metalowymi szynami.

Druga sprawa to kwestia jaki styropian kładzie się w takim miejscu? Twardy, miękki, jakiś specjalny (np. austrotherm podłoga)? Poddasze jest nieużytkowe, ale czasem trzeba tam wyjść, bo np. kominiarz musi dojść do włazu w dachu, albo ja mogę chcieć wyjść na dach żeby coś z anteną zrobić, albo czasem się tam jakieś graty będzie chciało umieścić. Czy sam styropian wystarczy (jaki?), czy też w przejściu trzeba będzie jeszcze położyć jakąś płytę (np. OSB 1cm?).

Trzecia sprawa, to czy powinienem jeszcze jakieś specjalne folie dawać na lub pod styropian?

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi/sugestie.