PDA

Zobacz pełną wersję : Łączenie pionów kanalizy w jeden kominek wentylacyjny



Castello
14-09-2008, 16:29
Witam!

Mam w domu 3 piony kanalizy, wszystkie sa w odległościach 3-4m od siebie (tak mi zrobil moje hydraulik - ktorego nie chce juz u siebie ogladąć).
Czy moge je połączyć w jedną rurkę po to aby podączyć do jednego kominka wentylacyjnego w dachu. Tak kombinuje bo jeden kominek kosztuje 400zł.

I drugie pytanie tez o wentylację... ale oczyszczalni sciekow. Jak to rozwiązać ? Myślałem żeby od zbiornika do domu wrocic rurą puścić ja po ścinei w garazu , przez strop potem strych i wyjść na dach ale.... nowu kominek za 400zł :( Może taka wentylacja moze byc jakos inaczej rozwiązana?

pozdrawiam
Paweł

theodolit
14-09-2008, 16:37
Witam!

Mam w domu 3 piony kanalizy, wszystkie sa w odległościach 3-4m od siebie (tak mi zrobil moje hydraulik - ktorego nie chce juz u siebie ogladąć).
Czy moge je połączyć w jedną rurkę po to aby podączyć do jednego kominka wentylacyjnego w dachu. Tak kombinuje bo jeden kominek kosztuje 400zł.

I drugie pytanie tez o wentylację... ale oczyszczalni sciekow. Jak to rozwiązać ? Myślałem żeby od zbiornika do domu wrocic rurą puścić ja po ścinei w garazu , przez strop potem strych i wyjść na dach ale.... nowu kominek za 400zł :( Może taka wentylacja moze byc jakos inaczej rozwiązana?

pozdrawiam
Paweł

3 piony w 1 kominek jest ok

w sumie najlepiej wybrac 1 pion prosto nad dach, a pozostałe do niego właczyc

co do wentylacji zbiornika, pomysł niby niezły, ale czy nie da gdzies zrobic słupek ~2m ekstra z wywiewką? najlepiej w nieuczeszczanym miejscu....

pozdrawiam
Piotrek

j-j
14-09-2008, 18:31
wentylacja oczyszczallni ścieków będzie poprzez pion wentylacyjny ponad dachem w ktory połączysz swoją instalację. Nie masz obowiązku robić dodatkowo wentylacji BOS`a w takiej sytuacji.
Ponadto jesli juz się uprzesz że chcesz miec to nie musisz tego dawać ponad dach, wystarczy wywiewka 0,5 m nad terenem ale to zależy gdzie masz tego BOŚ`a też.
A jesli Ci szkoda nawet tych 400 zł (mi tak ale bardziej roboty z uszczelnianiem i robieniem dziury w blaszce) to możesz wypuścić rurę wentylacyjną ze ściany szczytowej do góry ponad dach jesli masz taką mozliwość, wtedy dachu w ogóle nie ruszysz.

pzdr

Castello
14-09-2008, 21:23
wentylacja oczyszczallni ścieków będzie poprzez pion wentylacyjny ponad dachem w ktory połączysz swoją instalację. Nie masz obowiązku robić dodatkowo wentylacji BOS`a w takiej sytuacji.


nie bardzo rozumiem... ja nie mam zadnego pionu wentylacyjnego. Mam wentylowany pion kanalizacyjny 110 do ktorego podlacze wentylacje jeszce dwoch pionow kanalizacyjnych 50mm.
Sugerujesz ze to wystarczy? Ze nie musze sie cofać od BOS -a do jakiejs wywiewki na dachu?


pozdr

j-j
14-09-2008, 22:03
Tak, wystarczy Ci jeden pion wentylowany DN110.
BOŚ musi mieć odpowietrzenie przez instalacji kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewętrznych a taki warunek spełni Twoj pion który zamierzasz wentylowac ponad dachem i do ktorego włączysz 2 pozostale.

pzdr

Castello
15-09-2008, 20:21
No to mnie pocieszyles....
Sprawdziłes to? Bedzie działać na 100% i bez jakis przykrych niespodzianek w przyszłosci.

pozdrawiam

theodolit
15-09-2008, 20:31
ja tam wprowadze znów niepewność ;) jak ktos by mnie pytał o zdanie to preferował bym osobną wentylacje dla jakichkolwiek zbiorników na zewnątrz, jak wspomniałem nie koniecznie ciągnięte do domu, ale poszukac miejsca w terenie ...

pozdrawiam
Piotrek

j-j
15-09-2008, 21:17
No to mnie pocieszyles....
Sprawdziłes to? Bedzie działać na 100% i bez jakis przykrych niespodzianek w przyszłosci.

pozdrawiam

Tak u siebie robię :).


ja tam wprowadze znów niepewność ;) jak ktos by mnie pytał o zdanie to preferował bym osobną wentylacje dla jakichkolwiek zbiorników na zewnątrz, jak wspomniałem nie koniecznie ciągnięte do domu, ale poszukac miejsca w terenie ...

pozdrawiam
Piotrek


Też tak można, i masz jak najbardziej rację ale wg mnie wymagane minimum wystarczy.

Jeszcze co do tego jednego pionu wentylacyjnego- zrób ten wspólny jako DN110 ale tylko wtedy jesli te dwa pozostale które chcesz do niego włączyć nie są przewidziane indywidualnie pod DN110.
Czyli krótko- jeśli oba piony nie mają podlączonych WC to powinny mieć średnicę DN75 i ten jeden DN110 do którego je wpinamy wystarczy dla wszystkich.

pzdr

theodolit
15-09-2008, 21:24
Też tak można, i masz jak najbardziej rację ale wg mnie wymagane minimum wystarczy.


W tym wypadku wiem, ze mam racie. :D to minimum chyba tyz lekko naciągane ...

Zadziałam jeszcze tylko na wyobraźnie... po co do domu, na własne życznie, pakować smrodki ze zbiornika na zewnątrz domu - niech w przypadku jakiejkolwiek awari aromatyzuje sobie tujki, czy insze zielsko, a nie rodzine ;)

j-j
16-09-2008, 07:54
Też tak można, i masz jak najbardziej rację ale wg mnie wymagane minimum wystarczy.


W tym wypadku wiem, ze mam racie. :D to minimum chyba tyz lekko naciągane ...


Nie jest naciągane :).

Zawsze można robić ponad to co wystarczy.
Mam teraz sporo takich przykładów ze swojej budowy- ja mówię że wystarczy tak a osoby z którymi buduję mówią że trzeba lepiej. Ale lepiej tak niż odwrotnie :).
Jak powiesz że kanalizę powinno sie układać na 1,4 m to Ci większość napisze że bzdura bo mają na 0,5 m i nie zamarza ale jest to błąd i jest to wykonanie nietechniczne.



Zadziałam jeszcze tylko na wyobraźnie... po co do domu, na własne życznie, pakować smrodki ze zbiornika na zewnątrz domu - niech w przypadku jakiejkolwiek awari aromatyzuje sobie tujki, czy insze zielsko, a nie rodzine ;)

To tylko wyobraźnia w teorii. Nic sie nie będzie działo z pionem, daj spokój. Chyba że Gustav Ci wywiewkę porwie ;).

pzdr

BaK
04-01-2009, 20:28
3 piony w 1 kominek jest ok

w sumie najlepiej wybrac 1 pion prosto nad dach, a pozostałe do niego właczyc

...


Czy można do takiego połączenia kilku pionów w jeden kanał/kominek wentylacyjny zastosować rury elastyczne spiro (metalowe)? czy też muszą to być standardowe sztywne rury i kształtki "kanalizacyjne". Chciałbym na poddaszu nieużytkowym wykorzystać właśnie spiro do "spięcia" pionów na potrzeby odpowietrzenia, ale nie wiem czy są jakieś przeciwskazania.

BaK
05-01-2009, 21:53
3 piony w 1 kominek jest ok

w sumie najlepiej wybrac 1 pion prosto nad dach, a pozostałe do niego właczyc

...


Czy można do takiego połączenia kilku pionów w jeden kanał/kominek wentylacyjny zastosować rury elastyczne spiro (metalowe)? czy też muszą to być standardowe sztywne rury i kształtki "kanalizacyjne". Chciałbym na poddaszu nieużytkowym wykorzystać właśnie spiro do "spięcia" pionów na potrzeby odpowietrzenia, ale nie wiem czy są jakieś przeciwskazania.


Podbijam.

Bigbeat
06-01-2009, 00:36
Jeśli rtylko Ci nie skorodują (wilgoć w kanalizacji) i nie będą w nich stały ścieki (a chyba raczej nie, bo musiałoby Ci cały dom zalać), to można - dlaczego by nie?

Foczki
06-01-2009, 01:38
Lepiej zrobić z tworzywa sztucznego. Jak na poddaszu bedziesz miał chłodno to na tych metalowych rurach bedzie sie ładnie wszystko skraplać no i skoroduje z całą pewnością.

A problem kominkowy rozwiązałem u siebie na etapie projektowania i z 6 kominków zrobiłem dwa :D

I jeszcze jedno. Jeżeli jest oczyszczalnia to ona napowietrza się 0,5 m nad gruntem a odpowietrza przez złoże, zbiornik i kanalizację w domu. Dla zapewnienia prawidłowego ciągu musi być rura 110. Mniejsze rury (sprawdzone) powodują wydostawanie się smrodka rurą napowietrzającą czyli w ogrodzie a nie na dachu. Poza tym oczyszczalnia nie jest wówczas odpowiednio wentylowana.
Obawiam się że spięcie wszystkich rur może ograniczyć wentylację oczyszczalni i mimo powyższych opinii ja bym zrobił te minimum 2 kominki na 110. Jak nie zrobisz tak i poczujesz smrodek w ogrodzie to może przypomni ci się mój post :D

iwcia43
06-01-2009, 08:22
Wybaczcie to może głupie pytanie ale co daje wentylacja kanalizy? Mieszkam obecnie w starej kamienicy i takiego czegoś nie ma. Jest tylko zwykła wentylacja i wszystko jest ok.Czy takie cosik musi być? :oops:

Trociu
06-01-2009, 09:08
Wybaczcie to może głupie pytanie ale co daje wentylacja kanalizy? Mieszkam obecnie w starej kamienicy i takiego czegoś nie ma. Jest tylko zwykła wentylacja i wszystko jest ok.Czy takie cosik musi być? :oops:Może po prostu tego nie widzisz i dlatego myślisz, że nie masz wentylacji kanalizacji. Jakbyś nie miała, to jest duże prawdopodobieństwo, że po spuszczeniu wody w kibelku zassałoby Ci wodę z syfonu w umywalce i po chwili pojawiłby się smrodek ściekowy.

Bigbeat
06-01-2009, 09:22
Wybaczcie to może głupie pytanie ale co daje wentylacja kanalizy? Mieszkam obecnie w starej kamienicy i takiego czegoś nie ma. Jest tylko zwykła wentylacja i wszystko jest ok.Czy takie cosik musi być? :oops:
Generalnie chodzi o wyrównanie ciśnienia w kanalizacji i na zewnątrz.
Wentylacja kanalizy zabezpiecza m.in. przed wysysaniem wody z syfonów w umywalkach kiedy spuszczasz wodę z czymś "grubszym" w kibelku. A wyssanie wody z syfonu oznacza piekny smrodek.
Ponadto, bez wentylacji czasem w kanalizacji może powstać nadciśnienie, które powoduje, że kanalizacja "puszcza bąki" przez syfony (słychać takie "bul" np. w syfonie umywalki, i zaraz potem zaczyna ładnie pachnieć).
Napisałem, że między innymi, bo są jeszcze inne powody, dla których należy wentylować kanalizację, ale te są najbardziej przykre i łatwe do wyczucia.

Foczki
06-01-2009, 10:02
Są dostępne takie "klapki" napowietrzające, gdy ktoś nie ma wyprowadzenia na dach i mu zasysa wodę z małych syfonów (fi32) po spuszczeniu z fi110. Taka klapka działa w ten sposób że może zassać powietrze które wyrównuje podciśnienie a z drugiej strony nie pozwala na wydostanie się smrodków.

Zakłada się z reguły w dolnych łazienkach gdzie ktoś zapomniał że trzeba zrobić kominek :D

iwcia43
06-01-2009, 10:35
Dziękuję za garść informacji. Rozumiem zatem, że coś takiego powinno w domu zaistnieć i nie ma dyskusji :lol:
Czy takie klapki można zastosować na całym dole a kominek wentylacyjny tylko w górnej łazience?Jaki koszt byłby takich klapek no i wizualnie jak to wygląda? Bardzo szpeci czy jest niewidoczne?

Bigbeat
06-01-2009, 10:37
Są dostępne takie "klapki" napowietrzające, gdy ktoś nie ma wyprowadzenia na dach i mu zasysa wodę z małych syfonów (fi32) po spuszczeniu z fi110. Taka klapka działa w ten sposób że może zassać powietrze które wyrównuje podciśnienie a z drugiej strony nie pozwala na wydostanie się smrodków.

Zakłada się z reguły w dolnych łazienkach gdzie ktoś zapomniał że trzeba zrobić kominek :D

To się nazywa zawór napowietrzający do kanalizacji ;)

Nie szpeci specjalnie (da się "schować" np. za syfonem umywalki - to ma postać "korka", wkłądanego w koniec rurki kanalizacyjnej), kosztuje kilkanaście zł w hipermarkecie budowlanym.

iwcia43
06-01-2009, 10:44
Wielkie dzięki :P :P

RAPczyn
06-01-2009, 10:46
Niestety potrafi z niego pachnieć fiołkami.

Foczki
06-01-2009, 10:56
tak z takiego za kilkanaście złotych będzie pachnieć,
w katalogach "znanych marek" widziałem po kilkaset złotych takie napowietrzaczo-klapki :p takie już nie będą pachnieć. Te tanie to z przeznaczeniem na dach są chyba. Pytałem sprzedawce jaka różnica to nikt nie umiał mi odpowiedzieć - tak się domyślam że w szczelności.

Bigbeat
06-01-2009, 11:10
tak z takiego za kilkanaście złotych będzie pachnieć,

Ale nie jest to regułą - chyba, że jestem wyjątkowym szczęściarzem ;)
U mnie nie pachnie - mam jeden taki na rurze fi=50 w kotłowni.

Ja tam bym spróbował z tanim - jeśli będzie źle, to dopiero bym szukał lepszego/droższego.

Wirecki
31-01-2009, 22:25
Od komina do wyłazu dachowego jest u mnie ok. 1m. Kominek wentylacyjny wypadałoby wmontować między okno i komin. Okno to nie problem (pomieszczenie-graciarnia; wentylacja mechaniczna więc z reguły zamknięte) ale czy problemem nie jest bliska odległość i faktyczne przysłonięcie kominka wentylacyjnego przez szeroki komin?
A może warto przesunąć kominek metr -dwa w stronę szczytu dachu?

Czy może ktoś potwierdzić, że w łazience przy odległosci dwóch pionów kanalizacyjnych około 300-310 cm wystarczy jeden kominek wentylacyjny (w miejscu które jest bliżej szczytu dachu) ?

qwert
01-02-2009, 07:36
u mnie rura fi 100 biegnie 3 m przez nieogrzewane poddasze, potem wpięta jest do kanału wentylacujnego (do niczego innego nie jest on uzywany) pod kątem prostym przez wykutą dziurę. potem nie ma już plastiku.

kominiarz kazał to przerobić. twierdzi,że będzie się wykrapalać w tym kominie woda i cały "zarośnie" lodem.

czy to prawda?

czy nie wykropli się i zamarxnie wczesniej na odcinku tych 3 m na ogrzewanym strychu?

Wirecki
01-02-2009, 22:49
czy do kominka wentylacyjnego napowietrzającego kanalizację można podłaczyć okap z kuchnii?
Gdyby tak zabezpieczyć się przed cofaniem powietrza.... okap to w końcu wentylator, wypchnie co ma wypchnąć a po wyłaczeniu zamyka przepływ powietrza w strone okapu...

???

Daga&Adam
02-02-2009, 00:31
czy do kominka wentylacyjnego napowietrzającego kanalizację można podłaczyć okap z kuchnii?
Gdyby tak zabezpieczyć się przed cofaniem powietrza.... okap to w końcu wentylator, wypchnie co ma wypchnąć a po wyłaczeniu zamyka przepływ powietrza w strone okapu...
???

A czy wtedy ten okap (ktory generuje duze cisnienie - to w koncu czasem i kilkaset m3 / h) nie bedzie powodowal bulkania wody, przynajmniej w tych najblizszych mu syfonach ? :) W koncu nie wszystko pojdzie tylko w kominek ale tez wglab kanalizacji. Musialbys zastosowac jakis zawor zwrotny (klapowy?), a to sie juz mija z celem bo przeciez zatkasz dostep powietrza z kominka do kanalizy, co jest celem napowietrzania tego systemu ;)
pozdr.