PDA

Zobacz pełną wersję : Działka rolno-leśna



Tomek1976
15-09-2008, 19:30
Witam.

Nosimy się z zamiarem zakupu działki ale ze względu na ilość zagmatwanych przepisów przez, które nie potrafimy się przebić mamy sporo obaw o to czy w przyszłości się na niej wybudujemy. Jeśli ktoś z was miał podobną sytuację i może się nią podzieli, z góry bardzo dziękujemy.

Działka ma zostać wydzielona z 9 ha działki rolnej (własność prywatna) , na którą w większości składają się gruntu orne. Działka będzie mieć powierzchnię 3600 metrów i będzie działką rolną, na którą składają się grunty rolne (2100m) i grunty leśne (1500m). Działka będzie dolegać do kompleksu leśnego (około 20hektarów). będzie w kształcie kwadratu. Ponadto będzie dolegać do drogi gminnej na długości około 15 metrów a do najbliższego sąsiada jest około 200m. Można też śmiało powiedzieć, że na części leśnej nie ma lasu (jest tam około 20 samosiejek sosny wysokiej na około 3,5 metra). Działka ta nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego.

Z części leśnej nie chcielibyśmy wycinać drzew. Może ewentualnie chcielibyśmy posadzić tam trawę. Czy można?? Ale to nie jest kluczowe pytanie. Czy na części rolnej tej działki będziemy mogli się pobudować?? Czy w związku z tym, że w skład całej działki wchodzi cześć leśna powstają w związku z tym jakieś dodatkowe koszty, wyższe podatki czy ryzyka?

Bardzo prosimy o pomoc.
Z góry dziękujemy,
Tomek i Ania

Domaracuch
16-09-2008, 08:27
Miałem identyczną sytuację.
Przed zakupem wystąp o warunki zabudowy na obszar planowanej działki (jeśli nie ma planu zagospodarowania). W warunkach zabudowy gmina określi czy pozwoli tobie na budowę domu oraz ile powinieneś oddać "na drogę" (jeśli w ogóle będzie chciała - u mnie zażądali pas o szer. 1 metra). Na podstawie wydanych warunków zabudowy możesz wydzielić działkę.
Co do budowy na ziemi rolnej będziesz musiał wystąpić u starosty o wyłączenie części działki (pod dom) z produkcji rolnej. Jeśli klasa ziemi > III to będzie bez problemów.
Co do obszaru leśnego w przepisach ppoż stoi, że dom może zostać wybudowany w odległości 12 metrów od linii lasu - wg mapy, nie ma znaczenia, że w rzeczywistości nie ma tam drzew. "Odlesianie" ziemi jest procesem czasochłonnym.

bmiara
16-09-2008, 09:03
W Życiu Warszawy nie dostanie pozytywnych WZ na taką działkę…

Raczej pozostaje zostanie rolnikiem lub szukanie innej działki.

Tomek1976
16-09-2008, 09:23
W Życiu Warszawy nie dostanie pozytywnych WZ na taką działkę…

Raczej pozostaje zostanie rolnikiem lub szukanie innej działki.

Ok. Nie brzmi to optymistycznie. Ale czy wiesz dlaczego nie dostanę??

Barbossa
16-09-2008, 09:44
WZ Ci to powie

Tomek1976
16-09-2008, 10:48
WZ Ci to powie

Nie wiem czy mam rację ale wydaje mi się, że o WZ to nie mogę wystąpić skoro działka ta jeszcze nie istnieje. To znaczy nie została wydzielona z tej działki 9 ha.

Domaracuch
16-09-2008, 13:23
WZ Ci to powie

Nie wiem czy mam rację ale wydaje mi się, że o WZ to nie mogę wystąpić skoro działka ta jeszcze nie istnieje. To znaczy nie została wydzielona z tej działki 9 ha.

Składasz wniosek o WZ na obszar przyszłej działki. Na mapie zasadniczej wykreślasz pisakiem kształt przyszłej działki. Po pozytywnych WZ wydzielasz działkę.
Ja tak robiłem w gminie Wiązowna koło Warszawy.