PDA

Zobacz pełną wersję : **LISTA PORAD**



13-10-2003, 10:20
Wiem,że były podobne wątki,ale może warto było by podsumować?
Taka lista porad osób,które są już przed nami w budowie lub mieszkają a są tak przywiązane do forum ,że wciąż są pomoże nam zwrócić uwagę na istotne rzeczy,szczegóły,które pominęlibyśmy albo nie uważamy,że są istotne,a są.;)

To ja na początek zapodam (po rozmowach z pewnymi osobami z forum :D ) taki szczegół (on się zresztą przewijał w wypowiedziach użytkowników domów):
-jeśli jest odkurzacz centralny nie zapomnieć o szufelkach-w kuchni i przy kominku

Zaawansowani i wiedzący-pomóżcie!

:D

Marbo
13-10-2003, 11:32
Szufelka przydaje się także przy drzwiach wejściowych.
I dobrze też zlokalizować tak gnizado by można odkurzyć taras.

P.S.
Nie mam niestety :cry: szufelki przy kominku

Marbo
13-10-2003, 11:35
Ad. awarii i zabudowanych wanien.
Można kupić ( dostępne w różnych rozmiarach) plastikowo-magnesową konstrukcję pod płytkę i wbudować ją w miejsce, którego otwarcie może być pomocne przy usuwaniu awarii. Wystarczy wtedy wyjąć fugę, odsunąć płytkę (trzyma się dzięki magnesom) naprawić a potem zafugować - to już nie taka tragedia jak rozkuwanie obudowy.

Marbo
13-10-2003, 11:41
Dla lubiących szkło "mrożone" w drzwiach.
Jest dostępna wersja szklenia szyby, która wygląda jakby była sklejona z dwóch mrożonych tafli - przy czym strona szorstka jest wewnątrz.
Sądząc po prośbach o rady czym czyścić takie szkło może to być niezłe rowiązanie ( jeszcze nie doświadczyłam, bo drzwi się dopiero produkują)

Marbo
13-10-2003, 11:44
Mycie i czyszczenie "pobudowlanych" okien.

Najpierw usunąć NA SUCHO wszelki pył z ram i zawiasów - najlepiej płaski pędzel z włosia.

Doki
13-10-2003, 11:50
Do kladacych kafle w przedsionku: wstawic w wylewke zaraz za drzwiami wejsciowymi metalowa ramke i dac w tej ramce wylewke o 15 mm nizej. Pozniej w tej ramce ulozyc wycieraczke tak, ze bedzie na jednym poziomie z kaflami.
Ja posluchalem zony i zrezygnowalem z takiej ramki i bardzo zaluje. :evil:

Bard13
13-10-2003, 12:31
Do zalewających fundamenty.

To co się nasunęło z czytania dzienników i takich tam.

jak wylewa się fundamenty z gruszki, może zostać nadmiar betonu.

Lepiej mieć co z nim zrobić, jak miałby zostać.

Np. zacząć wylewać fundament ogrodzenia z nadwyżki.

magmi
13-10-2003, 13:36
Po zamontowaniu okien drewnianych należy jak najszybciej zdjąć folię ochronną z ram (nie wiem czy to samo odnosi się do PCV - może ktoś uzupełni).
Inwestorzy często tego nie robią, bo wiadomo - do wprowadzenia jeszcze daleko, myśli się że lepiej jak ramy są zabezpieczone. Tymczasem po jakimś czasie ta folia zachowuje się jakby wrosła w ramę okienną. Bardzo trudno ją oderwać i odchodzi w maleńkich kawałkach - koszmar!

Marbo
13-10-2003, 13:43
Wogóle zabezpieczając okna należy użytwać taśmy, która zapewnia, że po odpowiednio długim (np. kilkanaście dni) okresie czasu taśma będzie usuwalna.

wg
13-10-2003, 14:05
jeśli jest odkurzacz centralny nie zapomnieć o szufelkach-w kuchni i przy kominku
Właśnie rozmawiałem z przedstawicielem BEAM. Twierdzi, że nie powinno być szufelki przy kominku gdyż substancje smoliste nie powinny się dostawać do przewodów. Zanieczyszczenia tego typu powinny być usuwane przez separator (dodaktowa przystawka w cenie 600 zł).

tczarek
13-10-2003, 14:25
W kwesti rynny przy dachu. Rynna powinna wystawać po za obróbki blaszane patrząc z dołu o jakiś parę centymetrów 2-3cm. W przeciwnym razie woda będzie kapać z dachu. W takich miejscach nie ma co marzyć o trawie itp.

ziaba
13-10-2003, 14:28
Względem tematu popiałczanego-to nie chodzi o substancje smoliste,jeno o to że popiołek totalnie zakleja wszelkie rury osadzając się ślicznie na nich i po niedługim czasie daje efekt cementu.Niczym tego sie nie da odstukać.Widziałam "cóś w sposobie" w duuużym sklepie budowlanym przy Auchan w piasecznie.na dziale z kominkami.jakby fajka wodna podczepiana do zwykłego odkurzacza-i nie za 600...pozdrawiam

Benicio
14-10-2003, 06:51
Witam

Jesli chcecie zamontować grzałke elektryczną w grzejniku drabinkowym (popularne rozwiązanie w łazienkach), to nie zapomnijcie o gniazdku gdzieś blisko takiego grzejnika.
Ja zapomniałem :oops:
Pozdrowienia B.

_ZBYCH_
14-10-2003, 07:20
W kwestii szufelki od odkurzacza centralnego umieszczonej przy kominku, to sądzę, że ona ma służyć do szybkiego sprzątania przed kominkiem, a nie do czyszczenia w samym kominku :lol:

_ZBYCH_
14-10-2003, 07:30
Dokładnie pilnujcie wysokości otworów drzwiowych oraz wysokości stopni w schodach - szczególnie pierwszego i ostatniego.
Jedno i drugie należy sprawdzać mając na uwadze grubość wszystkich warstw podłogi (styropian, wylewka, klej, płytka lub parkiet).
Obserwuję sobie, że to bardzo częste błędy w nowych domach, tzn. za niskie drzwi, niski pierwszy schodek (bo część została w warstwach podłogi) i wysoki ostatni schodek (bo doszły warstwy podłogi).

Ja mam taki błąd u siebie :-? i jego naprawa będzie mnie drogo kosztować :cry:

14-10-2003, 07:52
Zbychu,
z pierwszym schodkiem u mnie ok-jest wielgaśny wiec przyda mu się trochę dodać warstw. :wink:
Ale martwi mnie ostatni.Co zrobić,żeby nie był za wysoko (jeszcze nie ma wylewek.)
Dzięki!

opal

_ZBYCH_
14-10-2003, 08:01
Ja jeszcze dodam, że błąd u mnie nie jest winą wykonawcy (zrobił zgodnie z projektem), tylko moją. Za późnio zdecydowałem się na ogrzewanie podłogowe na parterze. Muszę dać więcej styropianu (w projekcie było 5 cm), nadlać wszystkie schodki o 6 cm i żyć z drzwiami wejściowymi o wysokości 198 cm :cry:

jaszczur
14-10-2003, 09:23
Dodam jeszcze jedno do postu Benicio nt. grzałki do grzejnika drabinkowego:
Przed zakupem grzejnika upewnijcie się, że da się do niego zamontować grzałkę. Próbowałem to zrobić w ostatnią sobotę i okazało się, że rurki "drabinkowe" są wpuszczone za głęboko do głównych rur grzejnika i grzałka (przynajmniej ta, którą miałem) się nie zmieści.

krzysztofh
14-10-2003, 09:38
Na etapie murowania ścian fundamentowyc lub ich wylewania w przypadku innej technologii ich wykonania warto pomyśleć o różnych przepustach, wkładając różnej średnicy rury PVC np. do wprowadzenia zasilania od skrzynki w linni ogrodzenia, zasilania i sterowania siłowników bramy wjazdowej, domofonu lub wideofonu, instalacji telefonicznej, zasilania oświetlenia ogrodu, kabelków do szamba w celu elektronicznego pomiaru jego napełnienia.
Ponadto warto pomyśleć o innych przepustach np. ja mam obecnie studnię głębinową umieszczoną w kotłowni. Na wypadek jak zrobią wodociąg i będą prowadzili przyłącze zostawiłem w chudziaku w kotłowni przy ścianie zewnętrznej rurę fi 110, która się kończy poniżej ławy fundamentowej. Potem wystarczy podkopać się pod ławę i włożyć rurę przyłącza wodnego bez konieczności rozkuwania dwóch m2 podłogi w kotłowni i wybierania piachu do ławy.
Warto też pomyślec o przepustach w stropie, szczególnie monolitycznym dla wszelkiej maści kabli i rur co. wody oraz centralnego odkurzacza.

bajzi
14-10-2003, 09:55
jak ktoś ma zadaszony taras, to może sobie zainstalować "wariata" tzn wiatrak, żeby gorące powietrze się rozchodziło spod dachu.

14-10-2003, 10:04
krzysztofie,
właśnie kładą u nas chudziaka
czy to jest moment,żeby powkładać te rury
sugerowałam coś takiego,ale nie powiedzieli,że nie trzeba
czy można to potem powkładać?
pomóżcie :D

opal

14-10-2003, 10:44
Zasilanie wodą i kanalizaja bo idą najgłębiej, nieraz pod ławą fundamentową.

nadia
14-10-2003, 12:17
Zbychu,
z pierwszym schodkiem u mnie ok-jest wielgaśny wiec przyda mu się trochę dodać warstw. :wink:
Ale martwi mnie ostatni.Co zrobić,żeby nie był za wysoko (jeszcze nie ma wylewek.)
Dzięki!

opal

U mnie jest tak samo... ale fachowcy mówią, że w tę stronę da się zawsze naprawić - po prostu wyrównuje się schodki zaczynając od przedostatniego od góry. Oczywiście najlepiej od razu zrobić dobrze ;-)

krzysztofh
15-10-2003, 07:26
Jak mają robić chudziaka to ostatni moment aby zrobić przepusty z PVC aby potem go nie kuć. Zwróć uwagę, że większość kabli i innych mediów (poza gazem) wchodzi do domu pod ziemią czyli pod chudziakiem (zakładam, że domy bez piwnic, ale nawet jak jest piwnica to warto pomyśleć o przepustach w stropach i ścianie fundamentowej).
przepust do różnej maści kabelków powinien być wykonany z dwóch rur odpowiedniej średnicy połączonych kolanem 90st, lub lepiej dwóch kolan 45st.
Dla podłączenia wody trzeba dać przepust pionowy przez chudziaka, który powinien się skończyć 5-10cm poniżej ławy fundamentowej (rura z wodą jaest zawsze głęboko ze względu na przemarzanie gruntu).
Do kabli zwykle wystarczą rury fi 50.

krzysztofh
15-10-2003, 07:29
Zapomniałem o najważniejszym.
Przed wylaniem chudziaka powinna być wykonana instalacja kanalizacyjna, która powinna wyjść przez ścianę fundamentową na zewnątrz. Na ogól jako główną rurę odprowadzającą ścieki daje sie pomarańczową rurę o średnicy 160mm

Bard13
15-10-2003, 07:59
"Tą razą" w temacie odkurzacza centralnego.

Nie planowałem w domu takowego, ale po przemyśleniach podałem swojej połowicy pomysł instalacji odkurzacza.

Niby same plusy: cisza, nie trzeba się tarabanić z klockiem ręcznego odkurzacza i szukać wolnego gniazdka.

Ale moja zadała jedno pytanie:

Rury instalacji w ścianach nie idą po linii prostej, mają zakręty dochoszące do 90 stopni, co się stanie, jak odkurzacz wessie jakić szpargał (patyk od lizaka, papierek czy cuś) co zaklinuje się w róże a potem śmieci zapchają ją fdzieś w ścianie?

Miał ktoś ten problem?
jak to rozwiązał? Bo słabo sobie wyobrażam sobie wytrząsanie tego z rury co stosujemy teraz.

Marbo
15-10-2003, 09:41
Ja liczę na to, że jeżeli coś się wessie, to zawiśnie raczej w tej części rur, które mają węższą średnicę niż instalacja w ścianie (któreś kolanko łączące ssawkę czy wąż)[/list]

McŁoś
15-10-2003, 19:05
Co do folii zabezpieczających ramy okienne z PCV (to również jak w przypadku drewnianych) należy w miarę szybko usunąć ją po zamontowaniu i obtynkow :o aniu okien - w przeciwnym razie skubanie i skrobanie gwarantowane !!!

_ZBYCH_
15-10-2003, 20:45
Ale moja zadała jedno pytanie:

Rury instalacji w ścianach nie idą po linii prostej, mają zakręty dochoszące do 90 stopni, co się stanie, jak odkurzacz wessie jakić szpargał (patyk od lizaka, papierek czy cuś) co zaklinuje się w róże a potem śmieci zapchają ją fdzieś w ścianie?

Miał ktoś ten problem?
jak to rozwiązał? Bo słabo sobie wyobrażam sobie wytrząsanie tego z rury co stosujemy teraz.


Rura elastyczna (czyli ta, dołączana do gniazdka) jest węższa od rur w ścianie.
W prawidłowo wykonanej instalacji, za gniazdem powinno być kolanko 90 stopni - ostre, a w dalszej części instalacji, jeśli zachodzi potrzeba zastosowania kolanka 90 stopni - powinno być zastosowane kolanko łagodne (o dużym promieniu).
W ten sposób zmniejsza się do minimum ryzyko zapchania rur.

mark0
15-10-2003, 21:08
Inne ważne porady mozna znaleźć w wątku O czym pamiętać przy budowaniu domu (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=15298&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=)
:)

Pyza
15-10-2003, 21:15
U mnie źle jest wylana płyta balkonu - za wysoko względem wnętrza. Nie zostawiono miejsca na ocieplenie. I teraz ocieplając mimo wszystko balkon będę wchodzić z pokoju na balkon "do góry" (schodek).
Nie wierzyć fachowcom, że "to się robi później", bo później to już ich (fachowców) nie będzie, a my zostajemy z problemem (muszę jeszcze raz odkopywać fundamenty).

Pozdrawiam :)

ania
06-03-2004, 15:29
Świetny wątek!
Piszcie jeszcze!

Doki
06-03-2004, 16:59
Otwory na drzwi musza miec z obu stron mur, ktory mozna objac oscieznica. Inaczej pojawiaja sie trudnosci techniczne. Wlasnie sie z takowymi zmagam.

wg
06-03-2004, 17:24
Doki, wyjaśnij proszę troszkę więcej, bo nie zrozumiałem.

Doki
07-03-2004, 20:10
Doki, wyjaśnij proszę troszkę więcej, bo nie zrozumiałem.

Calkiem sporo drzwi w naszym domu zostalo zaprojektowanych tak, ze futryna z jednej lub z obu stron jest montowana do muru, ktory biegnie w plaszczyznie prostopadlej do drzwi. To bardzo utrudnia zycie, bo okazuje sie, ze stolarze chca wstawiac wegarki po to, zeby mogli zastosowac oscieznice skrzynkowa i normalne opaski. Otwor na drzwi okazuje sie wtedy za waski, wiec proponuja poszerzenie go z drugiej strony albo wezsze drzwi... oscieznica z deski tez nie jest rozwiazaniem, bo jest grubsza, wiec otwor trzeba poszerzyc i tak w kolko. Poza tym opaski tylko po jednej stronie futryny to nie wyglada dobrze.

Gdybym znow byl w fazie projektu, na pewno nie zgodzilbym sie na takie ustawienie drzwi jakie mam teraz.

jpawl
08-03-2004, 11:09
Przemyśleć instalacje :) np elektryczną:

a) podświetlenie numeru posesji
b) gniazda el. na zewn&trz budynku (conajmniej z 2 stron)
c) doprowadzenie instalacji domo/bramo/videofonu
d) doprowadzenie instalacji napędu bramy zewn.
e) doprowadzenie instalacji oświetlenia ogrodu
f) doprowadzenie instalacji oświetlenia zewn. budynku
g) doprowadzenie instalacji do pompy nawadniaj&cej ogród
h) włączniki schodowe w pomieszczeniach przejściowych
i) włączniki krzyżowe w sypialni (by nie wstawać z łóżka gdy znudzi Ci się czytanie)
j) włącznik uruchamiajacy/wyłączający wentylator DGP
k) włączniki do kinkietów przy lustrach w łazienkach
l) doprowadzenie instalacji do mat grzewczych pod lustra
m) doprowadzenie instalacji do grzałek w grzejnikach łazienkowych
n) doprowadzenie instalacji do wentylatorów w łazienkach i kuchni
o) doprowadzenie przewodów do Centralnego Odkurzacza (jeśli planujesz)
p) doprowadzenie 230 V do bazy telefonu przenośnego

Nie wspominam nawet o takich drobiazgach jak całe instalacje:
a) telefoniczna
b) RTV radio SAT (przeliczyć ilość anten i konwerterów)
c) komputerowa (internet dostarczany przez providera a nie TPSA !)
d) alarmowej (klawiatura w dostępnym miejscu, centralka niekoniecznie :)
e) woda do podlewania ogrodu (np. wg zaleceń Gardeny rury doprowadzające mają mieć średnicę 3/4 cala)

08-03-2004, 19:27
dodam jeszcze do tego, że dorabiałem ( na tym etapie spokojnie mogłem ) jedno gniazdo zewnetrzne do podłaczenia oświetleń ozdobnych domu podczas świąt Bożego Narodzenia.

Właśnie w święta mi się przypomniało o tym jak zobaczyłem pięknie przystrojone inne domy i że obecnie w moim domu ręce mi marzły jak prowizorycznie zabezpieczałem przewody na dworze.

Cz.

Sonika
09-03-2004, 06:22
Dołączam się do Doki. Węgarki to b. ważna rzecz inaczej nie można dać futryn opaskowych.
1. A najlepiej to się zdecydować wcześniej na jakieś konkretne drzwi i pod nie robić otwory, nadproża.
2. Rura doprowadzająca powietrze do spalania w kominku musi być "utopiona" w wylewce.
3. Tak zaprojektować rozchodzenie się wszelkich rur w wylewce, żeby się nie krzyżowały (kominek, centralny odkurzacz, CO), bo potem trzeba podnosić poziom wylewki.
4. Głębokość schodów dobrać tak, żeby nie trzeba było ciąć lub sztukować płytek.
5. Przy wylewaniu wylewki uwzględnić różnice poziomów ( parkiet, płytki) żeby nie mieć progów.

pchelek
09-03-2004, 08:13
:D Jak pod umywalką macie szafkę na różniste rzeczy to najlepiej zamontować tam syfon od brodzika - jest bardzo płaski. Mnie wystarczyło 10 cm miejsca a dzięki temu w szafce mieści się mały słoń.
Kontakty nisko - jak idziecie do pokoju z dwoma flaszkami na tacy i rączki zajęte to zapalacie/gasicie światło kolanem - podpatrzone.
Jak ktoś ma w drzwiach zatrzaskowy zamek i wychodzi ze śmieciami a drzwi się zatraskują lub jak listonosz przychodzi i drzwi się zatrzasły a Wy na klatce schodowej lub poza domem to warto mieć miejsce na ukrycie jednego kluczyka od tego zamka. Inaczej trzeba pruć zamek, ciąć kraty, wybijać szyby.
Kot drapie tapety - taka jego kocia natura. W miejscach gdzie drapie, zazwyczaj, przymocować deski - niech drapie. Inaczej tapeta jest stale porwana.
Kable od głośników pochować pod listwy przyścienne - takie kupić podfrezowane. Kable lubią króliki i świnki morskie, wprost uwielbiają. Ciekawe że tych prądowych nie ruszają cholery!!!!!! Tak samo podwiesić na ścianie kable od TV [za TV] i inne.

PADI
09-03-2004, 08:31
Ciekawe że tych prądowych nie ruszają cholery!!!!!!

A ja w ten sposob stracilem fajnego kundelka ze schroniska. Gryzl kurcze wszystko, az sie doigral.

jatoja
09-03-2004, 09:21
Często spotykałem sie z tym że dopiero na etapie urządzania ogrodu właściciel domu przypominał sobie o zewnetrznym kranie i zewnetrznych gniazdach elektrycznych - nastepowały wiercenie scian i psucie pieknej elewacji.
Na ścianie przy kranie zewnetrznym można fragment ściany wyłozyć np: płytkiami a pod kranem zrobić niewielki dół chłonny tak by nie stała woda która przeleje sie z wężą lub konewki. W przypadku gdy dom jest duzy lub ma skomplikowany kształt dobrze jest gdy są 2 krany zewnetrzne przy garażu - mycie samochodu i ogrodowy. Podobnie gniazda elektryczne - jeżeli mamy kosiarkę elektryczną i trawnik dookoła budynku dobrze gdy jest kilka gniazd el.
Krany zewnetrzne powinny mieć odcięcie wody w budynku a za nim odcinek rurki poprowadzony w dół tak by woda spłyneła i nie zatrzymywała sie zimą w zewnętrznych zaworach - zdarza sie że mróz rozsadza je.

Piątka
05-04-2004, 22:46
:wink: Kochani, dziękuję za temat i odświeżam ... :wink:

Karol N.
06-04-2004, 08:28
Często spotykałem sie z tym że dopiero na etapie urządzania ogrodu właściciel domu przypominał sobie o zewnetrznym kranie i zewnetrznych gniazdach elektrycznych - nastepowały wiercenie scian i psucie pieknej elewacji.
Na ścianie przy kranie zewnetrznym można fragment ściany wyłozyć np: płytkiami a pod kranem zrobić niewielki dół chłonny tak by nie stała woda która przeleje sie z wężą lub konewki. W przypadku gdy dom jest duzy lub ma skomplikowany kształt dobrze jest gdy są 2 krany zewnetrzne przy garażu - mycie samochodu i ogrodowy. Podobnie gniazda elektryczne - jeżeli mamy kosiarkę elektryczną i trawnik dookoła budynku dobrze gdy jest kilka gniazd el.
Krany zewnetrzne powinny mieć odcięcie wody w budynku a za nim odcinek rurki poprowadzony w dół tak by woda spłyneła i nie zatrzymywała sie zimą w zewnętrznych zaworach - zdarza sie że mróz rozsadza je.

Gniazdka zew. obowiazkowo poprzez wyl roznicowo pradowy i
najlepiej wylaczalne od wewnatrz.
Karol N.

Maluszek
06-04-2004, 08:35
Często spotykałem sie z tym że dopiero na etapie urządzania ogrodu właściciel domu przypominał sobie o zewnetrznym kranie i zewnetrznych gniazdach elektrycznych - nastepowały wiercenie scian i psucie pieknej elewacji.
Na ścianie przy kranie zewnetrznym można fragment ściany wyłozyć np: płytkiami a pod kranem zrobić niewielki dół chłonny tak by nie stała woda która przeleje sie z wężą lub konewki. W przypadku gdy dom jest duzy lub ma skomplikowany kształt dobrze jest gdy są 2 krany zewnetrzne przy garażu - mycie samochodu i ogrodowy. Podobnie gniazda elektryczne - jeżeli mamy kosiarkę elektryczną i trawnik dookoła budynku dobrze gdy jest kilka gniazd el.
Krany zewnetrzne powinny mieć odcięcie wody w budynku a za nim odcinek rurki poprowadzony w dół tak by woda spłyneła i nie zatrzymywała sie zimą w zewnętrznych zaworach - zdarza sie że mróz rozsadza je.

Gniazdka zew. obowiazkowo poprzez wyl roznicowo pradowy i
najlepiej wylaczalne od wewnatrz.
Karol N.

Karol - właśnie miałam napisać o tym samym :D Gniazdka zewnętrzne tylko włączane i wyłączane od wewnątrz domu.

Fugas
06-04-2004, 09:04
W temacie drzwi, pamietajcie że drzwi wejsciowe 210 to w wiekszości firm standard mniejszych bynajmniej nie róbcie jednak wyższe to zawsze pewna dopłata.

Otwory na drzwi wew. io zewnetrzne powinny uwzgledniac naddatek na otynkowanie i pewien luz 1-,15cm.
Np. pod drzwi 90 cm otwór przed otynkowaniem powinien zostać około 94cm, podobnie wysokośc od góry tez się tynkuje.

U nmie wymurowali dokładniutko 90 i właśnie obserowwałem jak tynkarze rąbali je siekierą :(

W temacie gniazdek do wszystkiego:
- gniazdko do zmywarki pod planowanym blatem, podobnie do lodówki,
- dodatkowe gniazdko na wypadek młynka w zlewie
- wyprowadzenie zasilania do regulatora pogodowego od kotła Co najlepiej od strony północnej
- wyprowadzenie zasilania 400v do garażu (nie tylko na czas budowy ale i na różne okoliczności)
- w sypialni wyłączniki krzyżowe przy łóżku do kinkietów i oswietlenia górnego)

Instalacja antenowa - poprowadzenie 2 zamiast jednego kabli do miejsca w którym (u mnie) w salonie stoi video umożliwia w przyszłości oglądanie video stojącego w salonie na dowolnym telewizorze w domu (warunke dokupic małe urządzonko około 200zl i wszystkie kable schodza sie w jednym miejscu)

W tych samych puszkach co gniazdko TV można mieć wejście do telefonu lub komputera (niby oczywiste ale ja poczatkowo zrobiłem oddzielne puszki :))

Pzdr
Fugas

anna99
06-04-2004, 09:13
W temacie gniazdek do wszystkiego:
- gniazdko do zmywarki pod planowanym blatem, podobnie do lodówki,


Nie zgodzę się - gniazdko do zmywarki musi być obok, gdyż jeśli będzie "w świetle", to nie dosunie się zmywarki do ściany (zmywarka nie w zabudowie). Był już głos na tym forum, że w przypadku zmywarki w zabudowie jest identycznie.

Fugas
06-04-2004, 09:15
Ok doprecyzuje gniazdko do zmywarki pod blatem w świetle zlewu a zmywarka będzie obok :))

Fugas

Szpulka
06-04-2004, 09:39
Dobrze wyliczcie na jakiej wysokości od podłogi powinny się zaczynać okna (chodzi o wysokość na jakiej będzie parapet). Ja mam na 90 cm tak jak zazwyczaj w blokach a wpadłam na pomysł zrobienia blatu biurka połączonego z parapetem - taka jedna całość - no i jest za wysoko :( . Sąsiad miał mieć blat w kuchni przechodzący w parapet i okazało się, że okazyjnie kupione szafki kuchenne są ciut wyższe niż standart :(
Wypoziomujcie dobrze fundament, u mnie podczas kładzenia instalacji do odkurzacza palant instalator przewiercając się przez ścianę zniszczył izolację poziomą bo rurki mają iść jak najbardziej poziomo a tam akurat fundament kończył się wyżej niż chudziak.

skalin
06-04-2004, 10:11
- Gniazdka w kuchni ponizej i powyżej poziomu blatów
- "okablowanie" domu przed tynkami
- Okablowanie "na zapas" (więcej żył, grubsze przekroje itp)- przydaje sie w miare zmian koncepcji lub uszkodzonych kabelków :) (u mnie domofon i kabel antenowy do Tv)
- kable schodzące sie w jednym miejscu - miejsce na "centrum sterowania"
- w trakcie wylewania schodów "wstawki" na mocowanie (np. spawanie) barierek (tarasów itp)
- dodatkowe krany w scianie w kuchni (poniźej blatów) , łazience, dużym wc (pralka/zmywarka)
- zawory na "dojściu" i na "powrocie grzejnika" można go zdejmować bez unieruchamiania całej instalacji, tak samo inne urządzenia hydrauliczne (krany, termy, piece, itp.) zaworki na gałązkach instalacji - w razie awarii reszta działa (sprawdzajcie czy się zamykają 1-2 X na rok - u mnie 1 już nie :( )
- przy zaworach bezpieczeństwa planujcie ujście wody inaczej grozi powódź (mądry Polak po szkodzie :( ) +spusty wody z pieców CO itp. (ja ciągnę wąż przez pół piwnicy)
- notujcie gdzie są układane kable (zeszyty zdjęcia i inne metody) unikniecie ich przecięcia po kilku latach przy różnych pracach naprawczo/poprawczych...
- gniazdek nigdy za dużo (u mnie działa już pare przedłużaczy/rozgałęźników)
- mile widziane kratki ściekowe w garażu (zwłaszcza zimą)
- rury z ciepłą wodą ocieplane w ścianch (po co grzać mury)

Karol N.
06-04-2004, 11:16
Otwory na drzwi wew. io zewnetrzne powinny uwzgledniac naddatek na otynkowanie i pewien luz 1-,15cm.
Np. pod drzwi 90 cm otwór przed otynkowaniem powinien zostać około 94cm, podobnie wysokośc od góry tez się tynkuje.

U nmie wymurowali dokładniutko 90 i właśnie obserowwałem jak tynkarze rąbali je siekierą :(


Pzdr
Fugas

Pod drzwi "80" potrzebny jest otwor w swietle ca. 94 cm a pod "90" 104cm. Podaje sie wymiary skrzydel a dochodz jeszcze futryna. Czyli drzwi 80 + 2x 5cm + 2x2cm na montaz. Najlepiej porozumiec sie z producentem drzwi, ktore zamierzamy kupic.

Karol N.

ArtMedia
06-04-2004, 12:15
Kominy, szczególnie do kotłów na paliwa stałe, systemowe o odpowiednio dużych przekrojach (400cm2) lub wymurowane z cegły PEŁNEJ! (także klinkierowe końcówki) a wówczas otynkowane i ocieplone.

czakur
06-04-2004, 14:01
Jakaś kratka ściekowa w garażu w bryle domu !!, jedziesz jesienią po deszczu mokro w garażu, a w zimie ze śniegiem naciągniętym na kołach makabra.
ja nie mam i żałuję.

ryby
10-04-2004, 23:44
Ja tak czytam ile mam zostawić przepustów w scianie fundamentowej to zaczynam się zastanawiać czy mi w tej ściany wystarczy. :)
Jak rozumiem, najlepiej będzie jeżeli przepusty na wszelkiego rodzaju instalację pozostawię w ścianie fundamentowej, która znajduje się pod pomieszczeniem gospodarczym.
Ale jeżeli mam pozostawić przepust do: oświetlenia wejsćia, garażu, domofonu, telefonu .....itd. to jak to zrobić? Czy jeden przepust, dwa większe np. z rury fi 100 czy też np. 5-6 ułożonych obok siebie (?) rur pcv fi 50, które w przyszłości wykorzystam lub też nie.
No i co z zabezpieczeniem tych przepustów od zewnątrz?
Całą ścianę fundamentową będę np. ocieplał styropianem a co z miejscami, w których będą przepusty?

Im dalej w las tym więcej drzew. :-?
pozdrawiam

ania
21-06-2004, 17:12
Kochani, piszcie jeszcze!

Luśka
21-06-2004, 21:19
O kranie i kratce ściekowej w garażu już było, ale dodam - kratka odpływowa w pralni, jeśli ktoś takowe pomieszczenie planuje. Jakby pralka odmówiła współpracy i miała ochotę się zalać razem z podłogą, to niech się zalewają :lol: No i w kotłowni też. Z powodów jak wyżej. Z moich już rocznych doświadczeń - w kuchni przynajmniej o 2 gniazdka elektryczne więcej, niż Wam się na etapie planowania wydaje. Poza tym oprócz kabli do lampek w ogrodzie, mamy wyprowadzone 3 gniazda do których można podłączyć np. komputer (ale niestety bez Internetu :cry: ), dodatkową lampę na wieczornego brydżyka w chaszczach, czajnik, żeby za często nie biegać do domu, albo co kto chce. Zimą jedno z tych gniazd zasilało lampki na sośnie - włącznik jest w domu. A na koniec - wszystkie ściany narażone na szybkie ubrudzenie warto pomalować farbami zmywalnymi (sień, klatka schodowa, kuchnia).

jędrzej
22-06-2004, 00:22
Po zamontowaniu okien drewnianych należy jak najszybciej zdjąć folię ochronną z ram (nie wiem czy to samo odnosi się do PCV - może ktoś uzupełni).
Inwestorzy często tego nie robią, bo wiadomo - do wprowadzenia jeszcze daleko, myśli się że lepiej jak ramy są zabezpieczone. Tymczasem po jakimś czasie ta folia zachowuje się jakby wrosła w ramę okienną. Bardzo trudno ją oderwać i odchodzi w maleńkich kawałkach - koszmar!
Jeśli zabezpieczasz okna taśmą papierową lub inną, żeby się nie pobrudziły w czasie roboty, to ZDEJMIJ JĄ JESZCZE TEGO SAMEGO DNIA!!! jutro może być już za późno, zwłaszcza na południowych ścianach - klej błyskawicznie wulkanizuje się z lakierem i potem to już tylko papier ścierny może pomóc! Ja tak miałem i nawet teraz myślę, że lepiej było wogóle nie zabezpieczać, bo łatwiej odczyścić kilka chlapnięć tynku, farby czy nawet pianki, niż całe ramy z kleju i sparciałego papieru

jędrzej
22-06-2004, 00:34
Często spotykałem sie z tym że dopiero na etapie urządzania ogrodu właściciel domu przypominał sobie o zewnetrznym kranie i zewnetrznych gniazdach elektrycznych - nastepowały wiercenie scian i psucie pieknej elewacji.
Na ścianie przy kranie zewnetrznym można fragment ściany wyłozyć np: płytkiami a pod kranem zrobić niewielki dół chłonny tak by nie stała woda która przeleje sie z wężą lub konewki. W przypadku gdy dom jest duzy lub ma skomplikowany kształt dobrze jest gdy są 2 krany zewnetrzne przy garażu - mycie samochodu i ogrodowy. Podobnie gniazda elektryczne - jeżeli mamy kosiarkę elektryczną i trawnik dookoła budynku dobrze gdy jest kilka gniazd el.
Krany zewnetrzne powinny mieć odcięcie wody w budynku a za nim odcinek rurki poprowadzony w dół tak by woda spłyneła i nie zatrzymywała sie zimą w zewnętrznych zaworach - zdarza sie że mróz rozsadza je.

Gniazdka zew. obowiazkowo poprzez wyl roznicowo pradowy i
najlepiej wylaczalne od wewnatrz.
Karol N.

Karol - właśnie miałam napisać o tym samym :D Gniazdka zewnętrzne tylko włączane i wyłączane od wewnątrz domu.
To samo się tyczy kranów na zewnątrz (znaczy nie zabezpieczenie różnicowo-prądowe, ale możliwość zakręcenia dopływu wody od strony mieszkania) - do tego musi to być w łatwo dostępnym miejscu (nie gdzieś pod szafką), żeby można było zakęcić nawet w środku nocy, jak sobie przypomnimy, że może być przymrozek.

jędrzej
22-06-2004, 00:51
DOBRZE RADZĘ:

- jeśli wylewka na podłodze to tylko z automatu (MIKSOKRETA), cenowo wychodzi tak samo jak z taczki (ok. 12-14 zł za m.kw.), ale już następnego można po niej chodzić, a po tygodni, dwóch - przyklejać parkiet i płytki. PRZEDE WSZYSTKIM JEST IDEALNIE GŁADKA I NIE PYLI!!! Nie stracicie potem kasy na jakieś unigrunty i wylewki zamopoziomujące, albo choćby większą ilość kleju do płytek.

- jeśli tynki na mokro, to tylko z automatu (gipsowe, ok. 21 zł za m.kw.) - nie stracicie potem kasy na szpachlowanie, czy cekolowanie, a ściana będzie gładka jak stół.

jędrzej
22-06-2004, 00:54
Kochani, piszcie jeszcze!
Najpierw posadźcie drzewa w ogrodzie.

jędrzej
22-06-2004, 00:58
Jeśli macie LUKARNY w dachu, to otynkujcie je przed położeniem dachówek (w przeciwnym razie będziecie mieli plamy na dachu, bo jeszcze nie widziałem wykonawcy, który potrafiłby tego uniknąć)

James Bond
22-06-2004, 13:04
Potwierdzam, na etapie fundamentów zrobić jak najwięcej przepustów, na instalację elektryczną zewnętrzną, na wode do ogrodu, etc. Wystarczy zostawić peszle z patronem, który ułatwi potem wprowadzenie przewodu.
Przy wylewaniu chudziaka przy posadzkach nie zapominajcie, aby w miejscu pod kominek dać grubiej. Także pod pierwszy stopień schodów wewnętrznych.
Na etapie stropu także zostawić przepusty na instalacje, szczególnie przy stropie monolitycznym, trudno potem przebić się przez zbrojenie i beton.

Ivonesca
22-06-2004, 14:55
Do kladacych kafle w przedsionku: wstawic w wylewke zaraz za drzwiami wejsciowymi metalowa ramke i dac w tej ramce wylewke o 15 mm nizej. Pozniej w tej ramce ulozyc wycieraczke tak, ze bedzie na jednym poziomie z kaflami.

kurczę jaki fajny pomysł....a ja teraz zastanawiam się jak dac wycieraczkę :-(...po prostu nie mieści się pod drzwiami :-(

ania
22-06-2004, 15:02
Najpierw posadźcie drzewa w ogrodzie.

Chętnie, tylko jak je zabezpieczyć przed ciężkim sprzętem i buciorem budowlańców??? :lol: Ja planuję posadzić, ale u teścia. A jak budowa się skończy - przesadzę już podrośnięte do siebie. Ciekawe, czy się przyjmą?

jędrzej
22-06-2004, 20:14
Potwierdzam, na etapie fundamentów zrobić jak najwięcej przepustów, na instalację elektryczną zewnętrzną, na wode do ogrodu, etc. Wystarczy zostawić peszle z patronem, który ułatwi potem wprowadzenie przewodu.
Przy wylewaniu chudziaka przy posadzkach nie zapominajcie, aby w miejscu pod kominek dać grubiej. Także pod pierwszy stopień schodów wewnętrznych.
Na etapie stropu także zostawić przepusty na instalacje, szczególnie przy stropie monolitycznym, trudno potem przebić się przez zbrojenie i beton.
:D Kiedyś pewien murarz, na moją uwagę żeby zostawić przepusty w stropie, powiedział mi, że to się później przebije... myślałem że mnie szlak trafi! Ale jak sam wylewałem strop i próbowałem zostawić parę przepustów, to pojawiły się następujące problemy:
- bardzo trudno jest precyzyjnie wymierzyć odpowiednie miejsce
- a najwięcej problemu sprawia uszczelnienie tego tak, żeby beton z pompy nie wlał się do terivy, albo na parter
Miałem mało czasu, bo gruchy już jachały... stwierdziłem, że to się później przebije :D
Poza tym (przynajmniej przy terivie) nie wszędzie można zrobić przepust przed zalaniem (nie zrobisz go w belce, a właśnie często tam wypada, bo jest przy samej ścianie) - a przekuć da się wszędzie (dobrym młotem, np. HILTI pneumatycznym, to nawet jest przyjemne - zegarmistrzowska robota) :D

jędrzej
22-06-2004, 20:39
Najpierw posadźcie drzewa w ogrodzie.

Chętnie, tylko jak je zabezpieczyć przed ciężkim sprzętem i buciorem budowlańców??? :lol: Ja planuję posadzić, ale u teścia. A jak budowa się skończy - przesadzę już podrośnięte do siebie. Ciekawe, czy się przyjmą?
Mało ciekawe... raczej się nie przyjmą (sorry).
Zabezpieczyć można - kilka desek i kartka "szanuj zieleń - inwestora" :D

pawelgosia
28-06-2004, 07:39
Kochani !!
Zanim zakupicie piec węglowy, gazowy inny skontrolujcie czy przekrój przewodu kominowego jest zgodny z wymaganiami DTR pieca. Jeśli nie zo zawezwijcie kominiarza niech skontroluje czy jest ciąg kominowy zgodny z zaleceniami producenta. Jeśli kupicie piec dla którego te warunki nie są spełnione możecie mieć problemy z gwarancją no i oczywiście kopceniem kotłowni (w przypadku węglówki) w przypadku gazówki....

JarL
26-05-2005, 01:50
Uwzględnijcie w projekcie miejsce na pomieszczenia gospodarcze, zwłaszcza jeśli nie macie piwnicy.

Dobrze jest uzbrojenie ław wypuścić do góry bednarką, jeśli jest planowana instalacja odgromowa. Mamy wtedy za darmo uziom naturalny z ław, nie trzeba robić otokowego.

Przewidzieć gniazda na stryszku nieużytkowym. Przydadzą się np do odkurzacza, wzmacniacza antenowego, ...

aries
26-05-2005, 19:57
Opal - dzięki Tobie za pomysł "listy porad" i podziękowania również dla tych, którzy ją uzupełniają :lol:
To wątek, który będę teraz najczęściej czytała
pozdrawiam - ania

jędrzej
27-05-2005, 21:33
Porada dla planujących budowę:

Lepiej wydać dwa razy więcej pieniędzy na działkę w dobrym miejscu (i zbudować mały dom), niż mieć duży dom na kiepskiej, ale taniej działce!

Karol N.
29-05-2005, 13:52
Uwzględnijcie w projekcie miejsce na pomieszczenia gospodarcze, zwłaszcza jeśli nie macie piwnicy.

Dobrze jest uzbrojenie ław wypuścić do góry bednarką, jeśli jest planowana instalacja odgromowa. Mamy wtedy za darmo uziom naturalny z ław, nie trzeba robić otokowego.

Przewidzieć gniazda na stryszku nieużytkowym. Przydadzą się np do odkurzacza, wzmacniacza antenowego, ...
Uziom robimy zawsze niezaleznie czy jest odgromowka czy jej nie ma. Zwykla instalacja potrzebuje tez uziemienia.

efilo
15-11-2005, 14:08
Do kladacych kafle w przedsionku: wstawic w wylewke zaraz za drzwiami wejsciowymi metalowa ramke i dac w tej ramce wylewke o 15 mm nizej. Pozniej w tej ramce ulozyc wycieraczke tak, ze bedzie na jednym poziomie z kaflami.

kurczę jaki fajny pomysł....a ja teraz zastanawiam się jak dac wycieraczkę :-(...po prostu nie mieści się pod drzwiami :-(

Problem się pojawia jak trzeba z tej niszy wybierać zalegające tam błoto.

Joanna i Janusz
15-11-2005, 14:39
Ciekawy wątek! Rzeczywiście po zbudowaniu człowiek ma pomysły jak mógł wcześniej ten problem rozwiązać

efilo
15-11-2005, 15:17
Pewnie. Dlatego uznałam że warto go podnieść :)

Renatka
04-03-2006, 18:22
Podnoszę bardzo pożyteczny wątek.
Serdeczne dzięki dla wszystkich, którzy bezinteresownie chcą podzielić sie swoimi dobrymi radami.

jacekj
04-03-2006, 18:45
witam :)
Elektryka dobrego na budowę, zanim zalejecie fundamenty.

Aga - Żona Facia
04-03-2006, 19:44
witam :)
Elektryka dobrego na budowę, zanim zalejecie fundamenty.


Proszę o rozwinięcie tego zdania!!!

jacekj
04-03-2006, 20:29
witam :)
Elektryk przewidzi ewentualne bruzdy i przejścia w stopach i ścianach fundamentowych, zadba o poprawne wykonanie uziomu fundamentowego, wyprowadzi uziom do głównej szyny uziemiającej, itp

slaweksie
04-03-2006, 21:32
obserwuje

Grzesiekp
06-06-2006, 20:22
Witam
a kiedy najlepiej zacząć instalację alarmu?
Przed czy po połeżeniu tynków?

kpam
06-06-2006, 22:50
Zacząć? jak najbardziej przed tynkiem, mniej będziesz później ciął bruzd w ścianach.

iks_75
13-06-2006, 07:15
Może ktoś coś jeszcze doda?

Rafal_G-ce
13-06-2006, 07:44
może Radek Majdan cos Doda ? ;)

minioiminio
14-06-2006, 12:47
efilo napisał:
Ivonesca napisał:
Doki napisał:

Do kladacych kafle w przedsionku: wstawic w wylewke zaraz za drzwiami wejsciowymi metalowa ramke i dac w tej ramce wylewke o 15 mm nizej. Pozniej w tej ramce ulozyc wycieraczke tak, ze bedzie na jednym poziomie z kaflami.


kurczę jaki fajny pomysł....a ja teraz zastanawiam się jak dac wycieraczkę ...po prostu nie mieści się pod drzwiami


Problem się pojawia jak trzeba z tej niszy wybierać zalegające tam błoto.
Może wystarczy przewidzieć odprowadzenie wody z takiego zagłębienia? Można wtedy czyścić płucząc odpowiednią ilością wody.
Tylko, czy przewód odprowadzający wodę nie zapcha się błockiem?

jacekot
24-01-2007, 15:48
moze kilka rad zastosuje

casandra75
24-01-2007, 18:50
Do zalewających fundamenty.

To co się nasunęło z czytania dzienników i takich tam.

jak wylewa się fundamenty z gruszki, może zostać nadmiar betonu.

Lepiej mieć co z nim zrobić, jak miałby zostać.

Np. zacząć wylewać fundament ogrodzenia z nadwyżki.

Witam :lol: :lol: ha ha ha ...umnie cała grucha była zam.ówiona za dużo .......
:wink:

jacakam
24-01-2007, 21:03
Ciągle czytam i czytam i tak pewno czegoś zapomnę

Gołąb
16-02-2007, 12:57
Witam!

Ciekawy wątek - proszę o dalsze wiadomości.

Pozdrawiam.

AManys
18-02-2007, 12:00
Ivonesca napisał:
Doki napisał:
Cytat:
Do kladacych kafle w przedsionku: wstawic w wylewke zaraz za drzwiami wejsciowymi metalowa ramke i dac w tej ramce wylewke o 15 mm nizej. Pozniej w tej ramce ulozyc wycieraczke tak, ze bedzie na jednym poziomie z kaflami.


Takie zagłębienie proponuję zrobić również w miejscu, gdzie będzie stał kominek. Wtedy wszystkie ewentualne zabrudzenia i resztki drewna pozostaną w zagłębieniu i nie będą roznosiły się po reszcie domu, a po zamontowaniu automatycznej szufelki przy kominku problem praktycznie nie będzie istniał

Kulin
18-02-2007, 13:12
Dla tych co planują duuże akwarium, może warto przemyśleć doprowadzenie wody i odpływ kanalizacyjny tam gdzie będzie akwarium, np. schowane za półką na którym będzie stało akwarium, wymiana wody będzie wtedy bardzo prosta. Widziałem takie rozwiązanie u kumpla. Fajna sprawa.

minioiminio
25-04-2007, 09:23
Kulin napisał:

Dla tych co planują duuże akwarium, może warto przemyśleć doprowadzenie wody i odpływ kanalizacyjny tam gdzie będzie akwarium, np. schowane za półką na którym będzie stało akwarium, wymiana wody będzie wtedy bardzo prosta. Widziałem takie rozwiązanie u kumpla. Fajna sprawa.

Niekoniecznie. Z tego co wiem, do akwarium lepiej stosować wodę przegotowaną. Praktycznie odpada wówczas problem odkładającego się kamienia na wysokości lustra wody.
Natomiast odpływ może być dobrym pomysłem, pod warunkiem, że zabezpieczy się go przed "smrodkami" (wysychająca woda w syfonie).

Damro
25-04-2007, 10:46
Super wątek :D

el-ka
01-05-2007, 22:45
Co do zagłębienia w posadzce po wycieraczkę, to super jest zrobić tam kratkę odpływową, co pozwoli usunąć kurz spod wycieraczki i nie będzie się tam zbierała woda i błoto, wystarczy przepłukać wężem. Z praktyki wiem, że nic się tam nie zapychało, odprowadzenie szło do deszczówki.

Monika $ Seba
02-05-2007, 15:20
jeśli górna łazienka jest nad pomieszczeniem, w którym będzie pralka 9kotłownia, druga łazienka) polecam zostawienie w stropie "dziury" z której później powstanie zsyp na brudną bielizną- bardzo wygodne zwłaszcza przy dzieciakach, bez biegania z setkami brudnych ciuszków po schodach

B@ha
17-05-2007, 13:01
a ja szczoteczke elektryczna kazałam sobie do puszki podłączyc, bo mnie denerwował kabel wiszący.. czy słusznie napiszę za rok.

ArtiW
17-05-2007, 14:16
Kulin napisał:

Dla tych co planują duuże akwarium, może warto przemyśleć doprowadzenie wody i odpływ kanalizacyjny tam gdzie będzie akwarium, np. schowane za półką na którym będzie stało akwarium, wymiana wody będzie wtedy bardzo prosta. Widziałem takie rozwiązanie u kumpla. Fajna sprawa.

Niekoniecznie. Z tego co wiem, do akwarium lepiej stosować wodę przegotowaną. Praktycznie odpada wówczas problem odkładającego się kamienia na wysokości lustra wody.
Natomiast odpływ może być dobrym pomysłem, pod warunkiem, że zabezpieczy się go przed "smrodkami" (wysychająca woda w syfonie).

:o :o :o :o :o
A z czego to wiesz???

Z woda przy akwarium to naprawde dobry pomysl. Do akwarium leje sie noramlna wode. Do niej dodaje sie specjalny preparat zobojetniajacy wszelkie srodki szkodliwe dla ryb. Ja przynajmniej praktykuje to od 5-6 lat posiadania duzego akwarium.

jacakam
18-05-2007, 11:34
hihihihi kiedyś na samym początku przygody z akwarystyką chciałem, żeby moja rybka (bojownik) miała jak najlepsze warunki i zamiast zwykłej odstałej wody (lub bieżącej z kranu z dodatkami uszlachetniającymi ) dałem wodę mineralną z butelki (oczywiście niegazowaną) moja rybka takiej czystości nie wytrzymała i padła niemal tego samego dnia. Z doświadczenia zatem wiem, że woda może być nawet z kranu bez uszlachetniaczy jeżeli nie wymienia się więcej niż 2/3 objętości zbiornika.

darek s
28-05-2007, 22:30
czy pralnia na 1 pietrze przy glownej lazience to dobry pomysl. Skoro wszystkie sypialnie sa tez na 1

annab11
27-09-2007, 16:05
czy pralnia na 1 pietrze przy glownej lazience to dobry pomysl. Skoro wszystkie sypialnie sa tez na 1

Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Przecież rozbierasz i ubierasz się na górze, więc po co tachać ciuchy z góry na dół i odwrotnie. Jeszcze tego nie wypraktykowałam (bo jeszcze nie mieszkam), ale teoretycznie wszystko przemawia za takim rozwiązaniem.

pawlicho
30-11-2007, 13:07
Widziałem rozwiązanie, że pralnia znajdowała się w piwnicy w pionie pod łazienkami a w łazienkach zsyp na brudną bieliznę wprost do pralni. Miało to jedną wadę - nie sortowało kolorowych rzeczy :wink:

Piątka
22-01-2008, 21:28
:D :D
dzięki, podciągam wątek, bo wszystko cenne.. :D

aro3003
23-01-2008, 11:03
podciągam

jacekp71
24-01-2008, 21:49
planujcie przelaczniki schodowe gdzie sie da ;-)

bardzo mała mi
26-01-2008, 18:29
czy pralnia na 1 pietrze przy glownej lazience to dobry pomysl. Skoro wszystkie sypialnie sa tez na 1

Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Przecież rozbierasz i ubierasz się na górze, więc po co tachać ciuchy z góry na dół i odwrotnie. Jeszcze tego nie wypraktykowałam (bo jeszcze nie mieszkam), ale teoretycznie wszystko przemawia za takim rozwiązaniem.

a ja jeszcze oprócz tego chciałabym mieć garderobe połączoną nie z sypialnią czy jeszcze w innym miejscu, ale z ŁAZIENKĄ. bo jednak ubieram się w łazience nie w sypialni... czy tylko ja tak mam czy ktoś z Was też ;)

arien
26-01-2008, 22:13
My tak mamy w mieszkaniu. Z sypialni wchodzi się do łazienki, a stamtąd do garedroby. Coś takiego planujemy też w domu. Moim zdaniem to logiczny ciąg: wstajesz-myjesz się-ubierasz:-)

rrmi
26-01-2008, 22:30
planujcie przelaczniki schodowe gdzie sie da ;-)To prawda.
U mnie sa , ale jeszcze nie wszedzie podlaczone i biegam wkolo domu , zeby pogasic swiatlo.
Nie wiem co by bylo gdyby tego nie bylo.
Nic tylko kucie.

gawel
26-01-2008, 23:09
Dołącze sie do wątku bieżącego tj. elektrycznego. warto przewidzieć ze 2 gniazdka elektryczne na balkonie tudzież elewacji (w dyskretnym miejscu) mozna potem podłączyć kosiarkrę, sprzęt grający itp.
Dobrym pomysłem jest doprowadzenie kabla z prądem do kratek wywietrznikowych w łazience (kuchni) nie wiadomo czy naturalna wentylacja bedzie wystarczająca (ale to oczywiste :roll: ),
Nie wszyscy planują ogrzewanie podłogowe wodne w łazience (a takze dla tych którzy zamonieli :roll: ) a chcą miec ciepełko pod stopami jest proste i tanie rozwiazanie mata elektryczna grzejna przyklejona pod kafelkami,należy pamietacjednak o dodatkowym punkcie elektrycznym gdzies ponizej aby podpiąc kabel. Nawet jezeli ktos nie jest przekonany to warto mata + sterowanie to ok 300-400 zł mozna załozyc na wszelki wypadek. W okresie kiedy co nie dziala mamy zawsze komfort cieplny w łazience zapewniony.

Raton
27-01-2008, 09:24
Pisząc o matach grzejnych warto dać matę pod lustro w łazience. W zaparowanej łazience para z lustra schodzi momentalnie.

niezły
28-01-2008, 21:41
Przepraszam ale całego wątku nie czytałem może już było

Dla posiadaczy kotłów na opał stały w bliskości kotłowni powinna być umywalka

pkm
02-02-2008, 05:01
Szczególnie w łazience na piętrze wykonać bardzo szczelną izolacje posadzki z wywinięciem izolacji na sciany (najlepiej na bazie środków płynnych), zarazem obniżyć poziom łazienki w stosunku do posadzki piętra ze spadkiem od drzwi wgłąb pomieszczenia z mozliwością odpłyniecia wody (dobrą metoda jest wykonanie odpływu prysznica w posadzce, gwarantuje to ewentualny odpływ wody przez kratke odciekową, urzytkowanie prysznica zabezpiecza przed wysychaniem syfonu, a co za tym idzie.....
Ogladanie zalanych domów od góry do dołu to bardzo dołujacy widok...a te brzuchate parkiety :-? :cry:

Wirecki
15-10-2008, 22:40
Dla początkujących (jak ja):

Z geodetą nalepiej umawiać sie na całość prac - mapki, tyczenie budynku, ew. wznowienie granic działki, jesli przy drodze gruntowej, odbiory. Taniej.

W hurtowni pokaż oferte konkurencji - często schodzą z ceną.
PBS i inne ogólnopolskie składy to lipa - najtanieniej jest w niewielkich, rodzinnych, u Gienka.

cieszynianka
17-10-2008, 14:19
Jeśli są 2 samochody, to podwójny garaż :D

mlepek
19-10-2008, 18:39
Jak najmniej odstępstw od projektu na etapie realizacji. Zaplanujcie wszystko w trakcie adaptaqcji.
później jest jak z kostkami domina. Jedna zmiana, wydawałoby się niewinna pociąga za sobą pozostałe - już nie tak obojętne dla Was. U mnie było tak z kominem - w projekcie był murowany - zamieniliśmy na system, bo wygodniej. Przy stropie zonk - na murowanym opierały się belki (?!) trzeba było po konsultacji z konstruktorem robić podciągi, które z kolei zaburzyły bieg schodów - zrobiło się bardziej stromo. Skończyło się szczęśliwie, ale można było uniknąć stresów .

Tedii
19-10-2008, 21:55
Oprócz całej masy narzędzi na budowie bardzo pożyteczny jest: odkurzacz.Bo ciągle się kurzy,bo wiercimy,bo tniemy itd.
Dobrze jest zostawić sobie jakąś rozpapraną robotę,bo ZAWSZE rozrobi się za dużo gipsu,kleju,cementu i niema z tym co zrobić.

kor_nick
20-10-2008, 18:20
nie wybierajcie fug ze wzorników dostępnych w salonach. większość z nich jest stara, wytarta paluchami i nie odpowiada barwie świeżej fugi.
najlepiej kupić na próbę małe opakowanie i spróbować na płytkach. oszczędzi to czas i pieniądze.

q-bis
27-10-2008, 13:52
Witam,
przy układaniu kanalizacji pod chudziakiem należy zwrócić uwagę aby rury nie łączyły się pod kątem 90 stopni. Szczególnie przy trójnikach ważne aby rura dopływowa miała kąt rozwarty. Jak powiedział mój nieoceniony kierbud "gó..o nie może się zastanawiać czy ma płynąć w lewo czy w prawo". :D
Pozdrawiam

darwisz
30-10-2008, 21:36
Ja wyczytałem gdzieś na forum,
- że dobrze umieścić małą umywalkę w garażu czy kotłowni. Czasami coś się pomajsterkuje a potem ręce do smarów itp myjemy w naszej pięknej łazience.
- Umieścić gniazdka pod parapetami okiennymi tak aby podłączyć do nich ozdoby świąteczne
- sam wymyśliłem, że gniazdo antenowe od TV wyprowadzę również na taras i wtedy będę mógł wieczorkiem z kumplami oglądać mecz na łonie natury.Oczywiście to samo tyczy się kabli głośnikowych gdybym zapragnął potańczyć na tarasie.
- kable elektryczne wzdłuż biegu schodów na oświetlenie LED'owe np: w nocy nie trza zapalać świateł a prądu prawie nie pobierają

trochę bez składu i ładu ale w takiej kolejności mi się przypominało

pozdrawiam :D

Wirecki
08-11-2008, 20:24
Absolutnie popieram - nie ważne czy projekt indywidualny czy adaptacja...

Kolejne moje rady:
jesli w domu ma być kominek - wybierz go wcześniej i pokaż architektowi, szczególnie jeśli ma być na środku, dwustronny, przy ścianie zewn. itp itd
rolety nad oknami - koniecznie na etapie projektu, później może sie okazać, że nie mieszczą się. np. z powodu nadproży.

Z bramą garażową - podobnie, niech architekt zaprojektuje standardowy lub podany przez Ciebie rozmiar,

pozdr.



Jak najmniej odstępstw od projektu na etapie realizacji. Zaplanujcie wszystko w trakcie adaptaqcji.
później jest jak z kostkami domina. Jedna zmiana, wydawałoby się niewinna pociąga za sobą pozostałe - już nie tak obojętne dla Was. U mnie było tak z kominem - w projekcie był murowany - zamieniliśmy na system, bo wygodniej. Przy stropie zonk - na murowanym opierały się belki (?!) trzeba było po konsultacji z konstruktorem robić podciągi, które z kolei zaburzyły bieg schodów - zrobiło się bardziej stromo. Skończyło się szczęśliwie, ale można było uniknąć stresów .

cieszynianka
11-02-2009, 10:51
Podbijam :D

Wirecki
11-02-2009, 21:18
Cały czas porównuj ceny. "Najtańsza" hurtownia nie zawsze taka będzie, nie buduje się w tydzień, warunki się zmieniają dosyć często.

dokładnie czytaj umowy z wykonawcami - często prawa i obowiązki są niesymetryczne. Jeśli prace są z twojego materiału - nie płać zaliczek!!!

madziamro
31-01-2010, 20:37
właśnie czekam na pozwolenie, przeczytałam wszystko z zapartym tchem ;-)

podbijam !

mjakob
01-02-2010, 12:02
My tak mamy w mieszkaniu. Z sypialni wchodzi się do łazienki, a stamtąd do garedroby. Coś takiego planujemy też w domu. Moim zdaniem to logiczny ciąg: wstajesz-myjesz się-ubierasz:-)

a jak wychodzisz? garderoba-łazienka-sypialnia? :-). to tak dla żartu, ale ciężko tak zrobić w małym domku.

q-bis
01-02-2010, 12:35
My tak mamy w mieszkaniu. Z sypialni wchodzi się do łazienki, a stamtąd do garedroby. Coś takiego planujemy też w domu. Moim zdaniem to logiczny ciąg: wstajesz-myjesz się-ubierasz:-)

a jak wychodzisz? garderoba-łazienka-sypialnia? :-). to tak dla żartu, ale ciężko tak zrobić w małym domku.

Mam dokładnie tak samo:
Z holu na piętrze jest wejście do sypialni oraz do łazienki.
Z sypialni do garderoby.
Z garderoby do łazienki.
Z łazienki wyjście na hol/oczywiście z drzwi hol-łazienka są tylko jedne. :D /.
I tak w kółko... :wink:
Bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli oczywiście jest na to miejsce i najlepiej zaplanować to przed wybraniem projektu.

rosa
09-02-2010, 21:45
U mnie to się sprawdziło:
- czerpnia powietrza do kominka od strony nie zachodniej i ok.60cm nad poziomem (śnieg). Wlot zabezpieczony gęstą metalową siatką.
- rura doprowadzająca powietrze do kominka conajmniej fi 100 możliwie jak najdłuższym odcinkiem umieszczona w ziemi, chodzi o uniknięcie uderzenia wilgotnego i mroźnego powietrza w kominku. Czystsza szyba i brak naprężeń termicznych. Kominek nie pobiera powietrza z salonu.
- wanienka (brodzik) w kotłowni umieszczona w blacie na wys.ok.90cm. Do ręcznych przepierek, mycia psa, roślin itp.
- wkucie cokołów w ściany, szczególnie na schodach. Przyspiesza i ułatwia sprzątanie.
- grzejnik w garażu. Przyspiesza wysychanie śniegu spod kół w zimie.
- nawiewniki z regulacją w oknach, szczególnie w sypialniach, kuchni i łazienkach. Brak roszenia szyb w zimę. Ciągły dopływ świeżego powietrza, nie musimy rozszczelniać okien (uszczelki są czyste).
Tak na szybko to na razie tyle. Mieszkamy od dwóch lat i minusy też wyszły!
Pzdr.

Magdalena74
14-02-2010, 18:34
rosa
jakie minusy? tu mozesz o nich napisać"
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=4030467#4030467

rosa
14-02-2010, 19:13
Moje minusy to:
- tynki cementowo-wapienne zewn. i wewn. zbyt grube i robione za szybko i w wysokiej temp.(lipiec/sierpień). Efekt: mnóstwo mikropęknięć. Bardzo trudne to pokrycia gładzią gipsową.
- rynny Marley, po 4-ch latach widać na nich pionowe jasne przebarwienia,paski.
- podbitki siding też zmieniają kolor od strony południowej.
- parkiet w salonie, dużo praktyczniejszy jest wysokiej klasy polerowany gres
- złe poziomy wylewek. Bardzo wysokie koszty wylewek wyrównawczych.
- zbyt mały spadek posadzki w garażu.
- brak spiżarni przy kuchni
- brak zadaszonego tarasu
- nie zostawienie przepustów w stropie przy zalewaniu na rury DGP z kominka

rosa
14-02-2010, 19:38
Do plusów mojej budowy zaliczyłbym też:
- dachówka Creaton Symfonia angoba, deszcz i rosa ją czyszczą, bardzo nieliczne ślady mchu od strony północnej (50m od lasu); łatwo się je usuwa
- parapety zewn. i wewn. z kamienia
- blat kuchenny granitowy
- schody granitowo-marmurowe,są mniej śliskie niż drewniane, lakierowane
- studzienki retencyjne w narożnikach domu do zbierania deszczówki
- podlewanie automatyczne ogrodu
- domek ogrodnika
- dwie kuchnie w dwóch różnych pomieszczeniach
- kabina parowa z masażem
- garderoby przy każdej sypialni
- wideobramofon wraz z interkomem między wszystkimi pomieszczeniami
- loggia na poddaszu
- przekonstruowanie więźby dachowej co pozwoliło uniknąć słupów w jadalni (zastąpiony podciągiem) i w pokojach na poddaszu (są w ścianach)
- DGP do 6-ciu pomieszczeń
- POŚ
Pzdr.

rosa
14-02-2010, 19:48
rosa
jakie minusy? tu mozesz o nich napisać"
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=4030467#4030467

Chyba nie tam. To jest forum o wnętrzach.
Tak przy okazji: my też mamy "gresy polerowane wysokiej klasy" jak ktoś tam nazwał swój gres, ale nie mamy problemów w kuchni i wiatrołapie z nimi jak tamci forumowicze! Może kupili gres złej firmy, zbyt tani?
Pzdr.

krzymi
08-01-2011, 23:03
W sypialni mam okno polaciowe dokladnie nad glowa.Deszcz budzi w nocy,szyszki, igliwie brudza szybe.Do umycia okna trzeba przesowac lozko.Konary drzewa groza
ze kiedys spadna na szybe tfu tfu.Brakuje ganku lub wiatrolapu,daszek nad drzwiami wejsciowymi za malysnieg deszcz spadajc rozpryskuje sie na drzwi zima lubi
zamarzac.Rynny firmy ,,Marley" porazka calkowita.Zadnych sentymentow wyciac drzewa w promieniu 10m od krawedzi budynku.Oswietlenie wejscia do domu nie nad glowa lecz przesuniete w bok (lepiej oswietla zamek).Rolety planowac w momencie zakupu okien.Zawory odcinajace wode w kazdej lazence ,toalecie,kotlowni,kuchni,zbadac jakosc wody i w razie potrzeby myslec o filtrze.Baaardzo brakuje pomieszczenia technicznego na narzedzia,czesci, kable itp.Garderoby,schowki,skrytki nigdy za duzo.
Dzisiaj zrobilbym kominek z plaszczem wodnym.W miare mozliwosci elektryk, hydraulik lokalne firmy.W salonie mam podlogowke na 3 lata mieszkania nie uzywana
(kominek wystarcza).Przy kladzeniu podlogowki nalezy bardzo uwaznie klasc rurki np. pod umywalka jedna noga ciepla a druga zimna,przy ,,okazji" podgrzewam wanne.
Wykorzystac rury podlogowki biegnace do kuchni niech ida srodkiem korytarza.Dodatkowy centralny kontakt do rolet.W silnikach do rolet bezpiecznik topikowy, spalilem 3 silniki zapomnialem na parapecie zewnetrznym ,jakies drobiazgi i silniki do wymiany .http://forum.muratordom.pl/images/icons/icon8.pngGniazdek elektro nigdy za duzo
szczegolnie w kuchni, dodatkowe oswietlenia na zewn.balkony, tarasy w moim wypadku zbedne a o gniazdkach elektryk zapomnial(potem zrobil je za nisko Sterownik do
pieca baaardzo skomplikowany.


pozdrawiam Krzymi

krzymi
09-01-2011, 09:28
Zapomnialem , na pewno nie robilbym balkonow i wykuszow.Pomyslec o miejscu na drzewo do kominka.W ogrodzie nie ma N I C szybko wydalem duzo kasy na duze drzewa ,krzewy itp.Rosliny ktore rosly swoim rytmem sa piekne o reszcie szkoda slow.



pozdrawiam Krzymi

Redakcja
09-09-2015, 13:29
Podnosimy ciekawy temat.

Adam626
01-12-2015, 21:15
Polecam wysokie kondygnacje np 3metry parter - fajnie wygląda szczególnie przy dużej powierzchni.
Przy wysokiej kondygnacji wysokie drzwi wewnętrzne (220cm+)
Wysokie okna praktycznie pod sam sufit, żadne tam 240cm.
Nie robić okien wąskich ani niskich. Okna mają być duże.
Nie robić ścian bez okien.
Dawać nadmiarowe kable - mogą się przydać w przyszłości
Dobrze wyglądają i sprawują się duże fixy bez żadnych podziałów
Kominek małej mocy - jak najmniejszej np 6kW bo przy 12kW nie ma co z tą mocą robić
Rozważyć kominek z płaszczem wodnym podpiętym pod podłogę - lepszy uzysk z palenia w kominku
Ogrzewanie podłogowe góra i dół
NIe robić obiegu kaloryferów "na wszelki wypadek" bo raczej nie potrzebne.
W łazience dawać dużo więcej rurek w podłogowym (gęściej) również pod wanną i kabiną
Zainwestować w zmiękczacz
Zrobić studnię chłonną na wątpliwej jakości produkty - kondensaty, skropliny, popłuczyny których w nowoczesnym domu jest pełno a które utrudniają podczyszczanie ścieków w szambie/ oczyszczalni
Wykonać instalację rekuperacji
Mimo rekuperacji dawać kominki wentylacyjne - sprawdzą się jako szachty do kabli które mogą zostać wykorzystane już w późniejszym etapie
Zrobić peszel arot od ogrodzenia do domu na puszczenie światłowodu lub innych mediów w przyszłości
Wspaniałym rozwiązaniem są żaluzje fasadowe.
Robić ciepły montaż okien nowoczesnymi taśmami/materiałami
Nie robić domu ze spadkami tylko pełne kondygnacje bo tzw poddasza nie posiadają zalet
Wejście do budynku zarówno przez garaż i główne zrobić szerokie absolutne minimum 90cm, najlepiej 100cm.
Odpowiednio pod drzwi stosować szersze otwory np drzwi 90 - otwór 100cm
Nie robić komina systemowego do kotłowni - ale komin z nierdzewki. W kominie systemowym skropliny z komina leją się na wylewkę i nie ma co z tym zrobić. W kominie nierdzewki dobrze podłączonym skropliny powinny się lać do kotła.
Kocioł jak najmniejszej mocy np 14kW wystarczy do każdego domu
Inwestować w pompy elektroniczne do CO
Poprosić o wizyty na budowie osoby z doświadczeniem budowlanym.
I przede wszystkim - projekt domu by stworzył doświadczony architekt moze byc starej daty

Elfir
18-12-2015, 20:27
kocham moje fixy! W czasie mycia najbardziej!

marks9
13-12-2021, 12:16
Garderoba za łazienką to dobry pomysł? W mojej wizji tylko garderoba przy sypialni.

Madeinjapan
11-07-2022, 12:29
Bardzo cenne rady. Dzięki.

OlafPatrykowski
05-12-2022, 08:25
Dzięki bardzo tego mi było trzeba!

budamator
01-08-2023, 17:51
Z mojej strony porada to uzborić się w nerwy, bo na budowie nie ma takiej możliwości, że wszystko pójdzie gładko. Jeżeli chodzi o wrażenia po 2 latach mieszkania to

Na plus:
- Spiżarnia przy kuchni (nie musi być duża),
- Osobne pomieszczenie na pranie (pralnia) - na tyle duże, żeby trzymać rozwieszone pranie,
- Kominek (sporo osób teraz nie robi, uważam, że daje to fajny klimat i możliwość awaryjnego dogrzania domu),
- Zmiękczacz wody,
- Przemyślana elektryka (alarm, czujniki, więcej gniazdek, sporo włączników etc.)
- Moskitiery (rewelacyjna sprawa)

Neutralnie:
- materiał ścian (mam ceramikę), myślę że bez znaczenia,
- wentylacja (sporo osób narzeka na grawitację, wszyscy zachwalają rekuperację) - ja mam wentylację grawitacyjną i wszystko jest ok, nie odczuwam jakiś specjalnych wad tego rozwiązania.
- dach (mam blachę na rąbek), myślę, że też nie ma specjalnie to znaczenia
- ocieplenie dachu (mam pianę) - znajomi mają wełnę, myślę, że nie ma to znaczenia, ważne, żeby było dobrze wykonane
- rolety zewnętrzne (nie mam), - nie montowałem z uwagi na koszt i jakoś specjalnie mi ich nie brakuje (mam zamontowane rolety wewnętrzne w niektórych oknach i wystarczają)

Na minus:
- Tynki gipsowe (mam lekkie) - dramat, w życiu bym się drugi raz nie zdecydował. Wgniecenia, zarysowania, odpadania, nieodporne na wilgoć - moim zdaniem nie powinno się tego stosować w żadnym domu
- generalny wykonawca (bardzo się zawiodłem, teraz bym się zdecydował na osobne ekipy na każdy etap / osobę z polecenia)